Glonojad (Zbrojnik) Ancistrus sp.
(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 2/88)
Uwagi o hodowli i rozmnażaniu "glonojadów"
Apoloniusz Rymkiewicz
Bardzo rozpowszechnioną u nas rybą jest Ancistrus sp. (rodzina zbrojnikowate), nazywany powszechnie "glonojadem". Gatunek ten, jak i pokrewny (Ancistrus multispinnis - wąsacz kolczasty) zasiedla bystro płynące wody dorzecza Amazonki i wody Gujany. Samiec dorasta do 15 cm, samica jest mniejsza. U młodych ryb nie można rozróżnić płci. Widoczny dymorfizm płciowy występuje dopiero gdy ryby osiągną długość około 5-b cm. U samca, w okolicy górnej szczęki pojawiają się drobne wyrostki, które w miarę wzrostu ciała wydłużają się i rozwidlają, równocześnie na "czole" wyrastają sterczące, grubsze, podłużne wyrostki. Duży 2-3 letni samiec posiada imponujące "poroże", które ze skutkiem wykorzystuje do zwalczania konkurenta. Dorosły samiec broni i walczy o swoje terytorium. Walka polega na zderzaniu się głowami i spychaniu słabszego przeciwnika poza zajmowane terytorium.
Samice w większości wypadków mają "czoło" gładkie, niekiedy posiadają tylko krótkie i cienkie zwisające wyrostki na górnej szczęce. |
W okresie wiosennym i letnim dobrym pokarmem są liście sałaty, kapusty, szpinaku, mniszka lekarskiego (mlecz) i kalafior. Z liścia należy usunąć nerwy główne, a kawałki blaszki zalać w naczyniu wrzącą wodą i przykryć. Sparzone liście mocno wycisnąć i umieścić na dnie akwarium. Oprócz tego należy podawać marchewkę, pietruszkę, kalafior lub kalarepę ugotowane i pokrojone w plastry. Chętnie jadane są (gotowane!) młoda fasolka szparagowa i groszek zielony.
Można dla swoich ulubieńców zamrozić ugotowany - odpowiednio porcjowany kalafior, który po rozmnożeniu będzie służył przez cały rok.
|
Jeżeli samice są trzymane oddzielnie, to "rurę" wstawiamy do zbiornika z samcem na kilka dni przed zamierzonym tarłem. Samiec po dokładnym wyczyszczeniu wnętrza "rury" akceptuje ją i usadawia się na jej powierzchni lub' w jednym z otworów. |
W tym czasie należy przenieść "rurę" do akwarium dla narybku. Mały zbiornik (15-20 I) z filtrem zewnętrznym i napowietrzaniem, napełniamy wodą z poprzedniego akwarium i przenosimy "rurę" z wodą i samcem. Samiec w tym czasie nie płoszy się, wręcz odwrotnie - nie chce wyjść ze środka. "Rurę" ustawiamy podobnie jak poprzednio, w celu dalszych obserwacji. Akwarium oświetlamy słabym światłem rozproszonym. Do momentu wyjścia młodych samca dokarmiamy. Po 10-12 dniach małe (około 15 mm dł) stopniowo opuszczają kryjówkę i wtedy należy samca przenieść do zbiornika ogólnego. Młode ryby karmimy intensywnie pokarmem roślinnym, dając 2 razy w tygodniu (w małych ilościach) pokarm zwierzęcy. Po około 40 dniach (od momentu złożenia ikry) osiągają one 2,5 cm długości.
Można także przenosić samą ikrę do zbiornika dla narybku, ale w tym wypadku nie można oddzielić ziaren niezapłodnionych (bieleją i atakowane są przez grzyby), od zapłodnionych, ze względu na silne sklejenie ikry. Samiec prawdopodobnie usuwa tę ikrę, gdyż w "rurze" nie stwierdzono obecności ikry zbielałej. Widać natomiast wyraźnie, że samiec otworem gębowym dotyka poszczególnych ziaren.
Wśród samców istnieją osobnicze skłonności do właściwej pielęgnacji ikry. Zdarzają się osobniki, które robią to nieudolnie i niekiedy wyrzucają nawet ziarna na zewnątrz. W takich przypadkach lepiej przenieść samą ikrę do zbiornika dla narybku.
Samice już po 4 tygodniach zdolne są do następnego tarła.
Recenzował: dr Henryk Jakubowski
"Akwarium" 2/88