Cabomba palaeformis, Fassett

(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr.   5-6/88)


Czy Cabomba palaeformis, Fassett nadal będzie jeszcze jedną akwarystyczną rzadkością?

Lothar Wischnath
Berlin Zachodni


      Gatunki rodzaju Cabomba, rodziny grzybieniowatych (Nymphaceae) należą do ulubeonych roślin akwariowych. Ich różne gatunki - w zależności od stworzonych warunków uprawy - są pielęgnowane z większym lub mniejszym powodzeniem.
Podobnie jak w 1980 roku Trichocoronia rivularis, który do tej pory w Europie nie był znany, przywiozłem nowy gatunek Cabomba palaeformis. Gatunek ten napotkałem w Meksyku w 1983 roku, w czasie wyprawy połowowej w poszukiwaniu mieczyków.
C. palaeiormis występuje na terenach od środkowego Meksyku; na południe przez Gwatemalę po Belize (Honduras Brytyjski). W Meksyku występuje rzadko. Znalazłem ten gatunek w pobliżu wybrzeża w rejonie Zatoki .Meksykańskiej, na łące, niedaleko miasteczka Nautla, w odległości tylko 200 m od brzegu zatoki. Na tym terenie były pojedyncze sadzawki. W jednej z nich znalazłem tę roślinę, rosnącą przy brzegu w wodzie o głębokości zaledwie 10 cm.
Z niewielkiej ilości roślin zabrałem tylko kilka końcowych pędów. W Berlinie rozdzieliłem rośliny do kilku akwariów. Wkrótce okazało się że przywiozłem roślinę niełatwą do uprawy. Cabomba początkowo rosła dobrze. Niestety wkrótce rośliny pożółkły, wyglądały prawie jak obumarłe. Niedługo po tym ożyły i rosły. Proces ten powtarzał się kilka razy. W końcu zacząłem powątpiewać czy posiadany gatunek to naprawdę C. palaeformis: Kilka roślin dałem doktorowi Mühlbergowi z Ogrodu Botanicznego w Halle Saale, aby po doprowadzeniu ich do zakwitnięcia mógł określić gatunek i nadać jemu właściwą nazwę. Roślinę tę dałem również p. Barthowi z Dessau do jego cieplarni.
Wspomniany uprzednio Trichocoronis rivularis po początkowych trudnościach u wielu akwarystów zaaklimatyzował się dobrze. W akwariach o żyznym podłożu, dobrym oświetleniu gatunek ten rósł wolno ale zadawalająco, tak, że można go było rozdawać dalszym akwarystom. Z powodu trudności w uprawie C. palaeformis, jak dotychczas, nie osiągnęła takiej popularności jak T. rivułaris. W handlu też rzadko się ją spotyka. Tak więc nasuwa się pytanie czy C.palaeformis nadal będzie jeszcze jedną akwarystyczną rzadkością? Z pewnością jest gatunkiem, który wzbogaci akwaria miłośników roślin wodnych a w szczególności kolekcjonerów roślin z rodziny grzybieniowatych.

Z języka niemieckiego przetłumaczył Aleksy Moj

Recenzował: dr Ryszard Kamiński

"Akwarium" 5-6/88


strona główna