Rogatek sztywny Ceratophyllum demersum
(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 5-6/87)
Rogatek sztywny - odmiana z czerwonym pędem z Meksyku
Lothar Wischnath
Berlin Zachodni
Rodzaj Ceratophyllum a przede wszystkim C. demersum występuje na całej prawie kuli ziemskiej. Natomiast występowanie gatunku rogatka krótkoszyjkowego (Ceratophyllum submersum) jest ograniczone do środkowej i południowo-wschodniej Azji oraz Europy. Oba gatunki wykształcają niekiedy znacznie różniące się od siebie lokalne odmiany.
W roku 1979 (dzięki autorowi - przyp. redakcji) trafia do Europy, pochodząca ze środkowego Meksyku, piękna odmiana
C. demersum. Roślina ta ma wspaniałą czerwoną łodygę i blaszki liściowe o delikatniejszej strukturze, niż u europejskiej odmiany rogatka sztywnego
(C. demersum), oraz bardziej szorstkie od liści rogatka krótkoszyjowego
(C. submersum). Pędy, swobodnie unoszące się w toni wodnej, w pobliżu powierzchni wody, silnie się rozgałęziają. Jeżeli są wystawione na dostateczną ilość światła, wytwarzają także kwiaty. Są one niepozorne, rozdzielnopłciowe i wyrastają w kątach liści. Zarówno kwiaty żeńskie jak i męskie występują na jednej roślinie, czyli jest ona jednopienna. Wiele zielonych łusek tworzy okwiat. Męskie kwiaty zawierają 6-16 pręcików, zaś kwiaty żeńskie posiadają jeden słupek. Zapylenie następuje pod wodą. Owocem jest orzeszek.
Wszystkie gatunki rogatków są przystosowane do życia tylko w wodzie. Nie mogą rosnąć na lądzie. Unoszą się wolno w toni wodnej, nie ukorzeniają się, mogą jednak na dnie zbiornika wodnego tworzyć zwarte łachy. W tym przypadku pędy stykające się z podłożem wytwarzają specjalne zmetamorfizowane, białawe pędy, tzw. ryzoidy, które wnikają w to podłoże. W ten sposób dochodzi do zakotwiczenia tej bezkorzeniowej rośliny.
Z języka niemieckiego przetłumaczył Aleksy Moj.
Recenzował: dr Ryszard Kamiński
"Akwarium" 5-6/87