Drobniczka Heterandria formosa


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 1/90)

Tomasz Wilanowski

    Do rodzaju Heterandria należą obecnie dwa gatunki wyróżniające się z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae) - H. formosa i H. bimaculata. Heterandria bimaculata pochodzi z Ameryki Środkowej, występuje w wodach do wysokości 2500 m n.p.m. Nie bardzo zasługuje ona na nazywanie drobniczką - samiec dorasta do 4 cm, samica do 9 cm. Właściwą drobniczką jest H. formosa. W starszej literaturze jest ona określona jako drobniczka jednodniówka. Jest to najmniejsza ryba akwariowa i jedna z najmniejszych ryb, a zarazem i kręgowców świata. Samiec dorasta do 2 cm, samica do 3,5 cm. Nie jest bardzo kolorowa, jednak jej ubarwienie jest dość interesujące. Barwa podstawowa ciała jest brunatnawo-żółtawa. Przez całą długość ciała, od oka do środka nasady płetwy ogonowej, ciągnie się czarny pas, powyżej którego, na tułowiu, znajduje się kilka (zazwyczaj 6-8) poprzecznych prążków, które ze wzrostem ryby stają się coraz mniej widoczne. Płetwa ogonowa jest przeźroczysta. U nasady płetwy grzbietowej znajduje się czarna plamka, z przodu biało obrzeżona. Powyżej niej na płetwie grzbietowej jest czerwona plamka. Płetwa odbytowa samicy jest podobnie ubarwiona, z tym, że u niej czerwień plamki na płetwie jest słabiej widoczna. Płetwa odbytowa samca jest przekształcona w długie gonopodium. Płetwy parzyste małe i przeźroczyste, słabo widoczne. Głowa mała, otwór gębowy górny, oczy z białymi tęczówkami i czarnymi źrenicami, brzuch jasny. Jak widać z powyższego opisu, ubarwienie drobniczki nie jest ubogie, ale ze względu na rozmiary rybki trzeba się jej dobrze przypatrzyć, aby dostrzec wszystkie szczegóły. 
    Drobniczka pochodzi z południowych stanów USA, od Karoliny Południowej do Florydy. Do Europy sprowadzono ją po raz pierwszy w 1912 roku. W akwarium drobniczka wymaga temperatury wody 20-23°C (minimalna 18°C). Nie ma szczególnych wymagań co do odczynu i twardości wody. Swoje drobniczki trzymam w akwarium o wymiarach 45 x 25 cm, a więc o pojemności blisko 34 litrów, które oświetlam dwoma świetlówkami po 8 W każda. Obsadę roślinną stanowią: żabienica delikatna (Echinodorus tenellus), mikrozorium oskrzydlone (Microsorium pteropus), krynia tajlandzka (Crinum thaianum), gałęzatka (Cladophora sp.) i wgłębka wodna (Riccia fluitans). Swoje drobniczki trzymam osobno, bez towarzystwa innych ryb, choć nie jest to konieczne, albowiem drobniczka jest rybą zgodną i bez problemów współżyje z rybami innych gatunków. Pomimo niewielkich rozmiarów, nie jest płochliwa, także bez trudu można ją obserwować. Jest bardzo ruchliwa, lecz nie pływa szybko, raczej statecznie przemieszcza się. Je wszystko, chętnie konsumuje zarówno żywy zooplankton, jak i glony, nie przepada za pokarmami suchymi. 
    Jak wszystkie piękniczkowate, drobniczka jest jajożyworodna. Jednorazowe zapłodnienie starcza na wiele porodów. W odróżnieniu od pozostałych piękniczkowatych, plama ciążowa, występująca zwykle u nasady płetwy odbytowej, jest u tej ryby widoczna bardzo słabo lub wcale, toteż o ciąży może świadczyć jedynie powiększony brzuch. Poród u tej ryby rozciąga się na 3 do 6 dni; samica rodzi dziennie 1-3 młode, łącznie 10 do 25 sztuk. Rodzice nie zjadają swego potomstwa, toteż można je bez obawy pozostawiać z nimi we wspólnym zbiorniku. Wykarmienie narybku nie stanowi problemu, gdyż zjada on chętnie glony nitkowate, larwy oczlików, drobne wioślarki (np. Bosmina) itp. Młode mają długość kilku milimetrów i wyróżniają się tym, że powyżej poziomego czarnego pasa na tułowiu mają bardzo wyraźne, czarne poprzeczne prążki, dużo ciemniejsze niż u ryb dorosłych. Brak kanibalizmu jest rzeczą niezmiernie wygodną - można dzięki temu trzymać w jednym zbiorniku obok siebie kilka pokoleń drobniczek, co bardzo ułatwia hodowlę. 

Recenzował: dr Henryk Jakubowski


"Akwarium" 1/90


strona główna