Rotala wallichii ( Hook. fil. ) Koehne, 1880


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 5-6/87)

Aleksy Moj

    Rotala wallichii należy do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Gatunek ten w roku 1867 został przez Hookera nazwany Hydrolythum wallichii, a w 1880 przez Koehne'go przeniesiony do rodzaju Rotala. Do akwarystyki wprowadzona jako Mayaca sp
    Roślina ta występuje w południowo-wschodniej Azji. W środowisku naturalnym jest rośliną ziemnowodną.
    Spośród roślin z rodzaju Rotala, Rofala wallichii jest najlepiej przystosowaną do życia pod wodą. Ma cienki pęd, koloru delikatno-różowego, z tym że w miarę wzrastającego oświetlenia rośliny, kolor ten jest intensywniejszy. Nadwodne liście ma bardzo cieńkie, delikatne, nitkowate, siedzące; w okółku jest ich 10-13 (a nawet wg H. Schópfela 20 i więcej). Liście podwodne ma równowąskie, cienkie, przeświecające, do 20-25 mm długie, 1 mm szerokie z jednym nerwem, ostro zakończone. Strona górna liścia jest niekiedy brązowawa, a dolna najczęściej czerwonawa.. Kwiatostan w formie kłosa. Małe kwiatki są koloru różowego.
    Rotala wallichii jest rośliną wymagającą, ciepłolubną i światłolubną. Pożądana jest woda miękka, o temperaturze od 22-30°C i odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6,5). Oświetlenie dość intensywne 1 W na 1,5 I wody. W wodzie twardej raczej źle rośnie i w końcu zamiera (choć znane są przypadki uprawy tej rośliny przy 20-26 stopniach w skali niemieckiej.) Nie lubi przesadzeń. Rozmnaża się z sadzonek.

Literatura: 
Baensch H. A. i Riehl R., Aquarien Atlas, Tom II, Melle Verlag 1985
Miihelberg H., Das grosse Buch der Wasserpflanzen, Leipzig 1980
Rataj K., Akvaristika zaina u rostlin, Praha 1977.
Schüpfel H., Gruppenflanzen die Rotala - Arten, Aquarien magazin, Stuttgart 1984, str. 199

Recenzował: dr Ryszard Kamiński

"Akwarium" 5-6/87


strona główna