Mieczyk Hellera Xiphophorus helleri (Heckel, 1948)


(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr.   1/89)

Czerwone odmiany mieczyków

L. Wischnath i M.K. Meyer
(Berlin Zachodni)

      Od 1979 roku znana jest czerwona i plamista odmiana Xiphophorus helleri z Rio Playa Vincente, w meksykańskim stanie Oaxaca, w pobliżu małego miasteczka Playa Vincenta. W Meksyku w listopadzie 1979 r. znaleziono pod mostem liczne skupisko zielonych, plamistych mieczyków i złowiono przedstawicieli czerwonych i nakrapianych gatunków. Były to wyłącznie samce. Rzeka Rio Playa Vincente (w tym czasie trwa okres suszy) ma ok. 50 m szerokości i 0,5-2 m głębokości, jest dopływem rzeki Palaloapan. Płynąca szybko woda jest krystalicznie czysta. Dno składa się z gruboziarnistego żwiru.
    Parametry wody określono wtedy następująco: pH 7,5, twardość węglanowa 4°n, twardość całkowita 6°n, tlen 21 mg/l, azotyny 0 mg/l, temperatura 29°C.
    Podstawową barwą ryb u obojga płci jest silna czerwień. Szczególnie czerwień ta uwidacznia się poprzez środkowy, poprzeczny, jeszcze czerwieńszy, słabo jednak dostrzegalny pasek. Płetwy grzbietowe są jasnożółte i mają jasnoczerwone nakrapiane punkty. Powyżej pasa środkowego, od grzbietu ku tyłowi, znajdują się czarne plamy i punkciki po obydwu stronach ciała. Na ogół końcowa, 1/3 część ciała, nie posiada plam. Poniżej skrzeli mieczyki są jasnoszare lub białe. U samców ubarwienie obejmuje również gonopodium.
    Za płetwami brzusznymi rozpoczyna się głęboka czerń, która u dołu stanowi okolenie miecza. Słabszą czernią oznaczone jest górne obramowanie' miecza. Także brzegi nasady płetw ogonowych są na czarno obramowane. Płetwa ogonowa jest jasnoczerwona. Te wspaniałe "helleri" osiągają wielkość 10-12 cm. U samców jeszcze dodatkowo 6-8 cm długości miecza.
    W czasie hodowli w akwarium okazało się, że potomstwo czerwonoplamistego samczyka i zielonoplamistej samiczki na ogół było zielone i plamiste. Tylko niektóre ryby po kilku dniach życia miały kolor pomarańczowy.
    Znacznie później otrzymaliśmy mieczyki plamiste "normalnej barwy", bez udziału czerwieni, ale w następnych miotach były też ryby koloru czerwonego. Na ogół zabarwienie i pojawienie się plam zauważa się po 4-6 tygodniach życia. Należy przyjąć, że młode czerwone ryby mają mniejszą szansę przetrwania, gdyż ze względu na swój rzucający się w oczy wygląd mogą się stać ofiarami różnych wrogów.
    W listopadzie 1980 r. w Rio Atojac zauważono także czerwone i plamiste Xiphophorus helleri. Złapano wtedy kilka par tych ryb. Ta populacja była koloru pomarańczowego i miała mało plam i punktów znajdujących się na plecach i po bokach ciała aż do linii środkowej. Złapane ryby miały długość od ok. 10 cm (samica) do ok. 18 cm (samiec).
    Obserwowano tę populację w Veracruz przy starym dopływie Rio Atojac, w rzece przy Finca Anita. Stan wody wynosił 40-50 cm. Rzeczka była bardzo obrośnięta i posiadała dużo alg. W Rio Atojac populacja ta żyła obok dzikiej odmiany Xiphophorus helleri, populacji zielonej razem z populacją czerwoną z Xiphophorus variatus; Meck 1904, i Xiphophorus andersi, Meyer i Schartl 1980.
    Czerwone, ale bez plam, Xiphophorus helleri z Rio Atojac posiadają silniejsze pomarańczowe zabarwienie powyżej jasnoczerwonej linii środkowej po obydwu stronach na grzbiecie ciała. Poniżej linii środkowej te mieczyki są także koloru pomarańczowego. Tą samą barwę posiadają płetwy brzuszne. Koloru niebieskiego i turkusowego są dolne, tylne partie ciała. Samiec mieczyka posiada barwę żółcieni cytrynowej lub turkusową z czesnym brzegiem. Obydwie płci dochodzą do wielkości 8-10 cm.
    Wszystkie trzy wymienione populacje Xiphophorus helleri, jak na ogół większość populacji tego typu osiągaj dojrzałość płciową po roku życia. Z początku nie podejrzewa się te młode stworzenia, że otrzymają tak wspaniałe kolory. W pierwszych miesiącach życia mają matowe, słabo pomarańczowe zabarwienie. W akwarium czerwone mieczyki są stworzeniami bez większych potrzeb. Dla prawidłowego rozwoju wymagają one jednak większych akwariów. W Rio Atojac zanotowano w listopadzie 1980 r. następujące parametry wody pH 7,5, twardość węglanowa 8°n, twardość całkowita 12°n, tlen 18 mg/l, azotyny 0 mg/l, temperatura 26°C.
    We wszystkich biotopach, w których żyją Xiphophorus helleri zauważono od czasu do czasu plamistą odmianę tych zwierząt. (Patrz zdjęcie "Aquaria" 1 /73).

"Akwarium"  1/89


Zdjęcie

strona główna