Tytuł: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Sandman84 Grudzień 01, 2008, 23:49:29 Witam.
Od soboty posiadam nowe akwarium i zastanawiam się nad jego obsadą. Wiem że na bank będzie w nim około 6-7 Molinezji, myślałem także nad wpuszczenie do niego kilku skalarów, ale boję się że jak dorosną to będzie dla nich za małe (wymiary 80x35x45). Tylko teraz dylemat co wpuścić do tego baniaka oprócz wyżej wymienionych ??? Proszę o pomoc Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: jaaasiek Grudzień 02, 2008, 12:50:50 to akwarium jest za małe na skalary
Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Emi Grudzień 02, 2008, 13:50:40 Parametry wody?
Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Piterix Grudzień 02, 2008, 14:39:29 A odpowiem, bo miałem prawie taką samą sytuację ;-)
Akwarium toszkę miniejsze 112l. Miały w nim pływać koniecznie molinezje (bo to moje ulubione rybki). No i pływały sobie od 8 do 50 - 100 sztuk ;-) różnie. Ale w końcu skalary w akwarium obok dobrały się w pary - trzeba było coś z nimimi zrobić bo tłukły się strasznie. Oddałem 1 czy 2 skalary do zoologicznego, 1 para została w dużym akwarium, a drugą przeniosłem do mniejszego. Ta w mniejszym odrazu zaczęła składać ikrę. Liczba molinezji ustaliła się na 8 sztuk (na okrągło te molinezje oddawałem, a ze skalarami narybek nie przeżywał ;-) ). Miałem jeszcze w tym akwarium 4 mieczyki (dla koloru - kupione zanim skalary dobrały się w pary) Reasumując - parka skalarów pływała sobie z 8 molinejami i 4 mieczykami. Skalary sobie radziły - ale widać było, że miejsca mają mało... naokrągło muszą kogoś przepędzać... sprawiały wrażenie nieszczęśliwych. W końcu po ok. 2 miesiącach oddałem je. Teraz pewnie znowu będę miał masę moliezji, a pewnie i mieczyków ;-) Gdyby to akwarium było tylko dla 1 pary skalarów i mniej zarośnięte - to myślę, że można by je w nim trzymać, ale z molinezji nie zrezygnuję, więc musiałem oddać skalary. Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Sandman84 Grudzień 02, 2008, 17:42:56 Parametry wody? Niestety jeszcze nie sprawdzałem. Akwa chodzi od tygodnia ale jak na razie to nie mam w nim rybek i wolę się doradzić tych co mają większe doświadczenie.I co byście jeszcze mogli doradzić, oprócz molinezji?? Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Piterix Grudzień 02, 2008, 21:58:11 Zrób molinezje + mieczyki... to jest najlepsze znane mi połączenie, a skalary odpuść... Do tego jeszcze oroski lub zbrojniki i kiryski jeśli masz normalny żwirek.
Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Sandman84 Grudzień 03, 2008, 10:38:55 Co do kamyków to posiadam same kamyki. Warstwa ma około 6-7 cm. A nawożenie zrobiłem za pomocą bimbrowni.
Molinezje już pływają a do tego jeden glonojad. teraz odczekam trochę jak będą się zachowywać w baniaku. Może w sobotę wpuszczę jakieś mieczyki. A do nich może neonki innesa lub czerwone... A co do testu wody to dziś kupię i zrobię. Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Emi Grudzień 03, 2008, 11:04:03 Parametry wody? Niestety jeszcze nie sprawdzałem. Akwa chodzi od tygodnia ale jak na razie to nie mam w nim rybek i wolę się doradzić tych co mają większe doświadczenie.I co byście jeszcze mogli doradzić, oprócz molinezji?? Ja Was nie rozumiem, doradzacie ludziom obsady nie wiedząc jakie mają parametry wody. Przecież to jest ruletka a potem płacz i zgrzytanie zębów "bo mi rybki zdychają nie wiadomo czemu". Zakładając, ze kolega ma np bardzo miękką wodę to molinezje będą mu non stop chorować i zdychać a jeśli będzie miał wodę okropnie twardą to skalary czy neony będą mu cały czas chorować. Testy powinno się robić przed wpuszczaniem jakichkolwiek ryb. Przynajmniej pH i twardości. Masz akwarium 5 dni i juz wpuszczasz tam ryby? No nic, pozostaje mi tylko życzyć Ci powodzenia. Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Piterix Grudzień 03, 2008, 13:14:35 Emi - masz rację, ale - ja po prostu odradzam skalary z 8 molinezjami w 126l akwarium.
Co do parametrów wody - zakładam*, że ma 7,5 twardość około 15 - dla molinezji OK. Pozatym zanim nie zrobi testów wody - to możemy porozmawiać o obsadach, dojrzewaniu zbiornika itd - żeby czasu nie marnować. A tak jak kolega za kilka tygodni zrobi wreszcie testy - to odrazu będzie wszystko wiedział i będzie mógł kupić odpowiednie ryby do swojego zbiornika. * Można wejść na stronę wodociagów i sprawdzić jakie się ma parametry wody, można do nich zadzwonić, albo pojechać i też powiedzą. Można im nawet list wysłać. Tylko, że nie jest to to samo - co sprawdzenie samemu. Ja zauważyłem jedną ciekawą (i denerwującą) rzecz - nie mam stałego PH i twardości w kranie. Wacha mi się od 6,5 do 8 co pewnie średnio da te podawane przez wodociąg 7,5 - tak samo z twardościami - dziwiłem się że mi w akwarium skacze - no ale jak w kranie skacze od 10 do ponad 25 to nic dziwnego, że i w akwarium... Te wachania są raczej krótkotrwałe, ale występuje też wachanie sezonowe - inne są średnie ph i twardzości latem, a inne zimą... Tak więc ja - radzę sobie używając filtra RO ;-) ps. Molinezje już kupił - gdyby nikt nie odradzał skalarów - to pewnie też by się znalazły w akwariu prawdopodobnie niedojrzałym... Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Sandman84 Grudzień 03, 2008, 18:09:13 w akwarium nie znalazły by się skalary gdyż zanim mi ktokolwiek napisał żebym ich razem nie trzymał to się poradziłem znajomych w tej sprawie. Oni mi również odradzali, ale wolałem się upewnić.
Co do dojrzałości akwa to od soboty pracuje w nim wszystko, a dla pewności dolałem zaraz po zalaniu akwa AKRYFLAWINĘ firmy tropical, a po ponad 24h MICROORGANIZMY firmy IKOLA. Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Piterix Grudzień 04, 2008, 09:43:04 Czasu chemią nie oszukasz...
Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Emi Grudzień 04, 2008, 09:47:35 Akryflawina? Po co? Żeby wybiła te mikroorganizmy, które wlałeś potem?
Poczytaj przed użyciem chemii co to daje zanim wlejesz następna do baniaka: http://www.tropical.com.pl/akryflawina,d172,0,pl.html Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Sandman84 Grudzień 04, 2008, 18:01:08 Jak to mówią: mądry człowiek po szkodzie.
Co do testów to dziś zrobiłem test na PH wody i wyszło mi 7,5 A molinezje i glonojad mają się dobrze :) Przeczytałem również że molinezje lubią lekko słoną wodę około i łyżeczki na 10l wody. Jak to wygląda u innych gatunków?? Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: jaaasiek Grudzień 04, 2008, 18:15:45 skąd wiesz że mają się dobrze ?? powiedziały ci czy co??
Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Piterix Grudzień 04, 2008, 20:47:25 Glonojad + zbrojnik niebieski w słonawej wodzie... no nie sądzę żeby miał się tak dobrze jak myślisz.
ps. A nie mówiłem że ma PH 7,5 ;) Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Sandman84 Grudzień 05, 2008, 06:05:00 skąd wiesz że mają się dobrze ?? powiedziały ci czy co?? Nie powiedziały mi, ale są bardzo ruchliwe, ganiają się po akwarium.A o lekkie zasolenie tylko chciałem się zapytać czy inne rybki będą taką wodę tolerować. Takie coś znalazłem szukając czegoś na temat docelowego wyglądu mojego akwarium. Cytuj Akwarium z żyworodnymi piękniczkowatymi. Typ akwarium: Ciepłe, temp. wody 20-26oC, okresowo może być cieplej, ale niektóre gatunki znoszą przejściowo spadek temperatury nawet do 18oC. Limki i molinezje potrzebują więcej ciepła. Woda powinna zawierać niewielki dodatek soli kuchennej, łyżeczka na 10 litrów znacząco poprawia samopoczucie ryb. Uwaga: przedawkowanie soli może zniszczyć rośliny. Rośliny: Jeśli chcemy by młode wychowywały się w akwarium ogólnym, należy użyć roślin tworzących gęsty porost, w którym młode będą mogły się ukryć. Zaleca się: moczarkę argentyńską, kabombę, nurzawca śrubowego, żabienice, paproć pływającą, wgłębkę, pistię, pływacza. Sadząc rośliny trzeba jednak zostawić wolną przestrzeń do pływania dla dorosłych ryb. Ryby: Trzyma się w niewielkich stadkach z niewielką przewagą samców. W akwarium można umieścić: mieczyki, molinezje, gupiki, limki, zmienniaki, wieloplamki, jednoplamki, wesołe wdówki. Oczywiście tak dużą liczbę gatunków racjonalnie da się trzymać tylko w bardzo dużym zbiorniku, zazwyczaj trzeba ograniczyć się do kilku ze wspomnianych gatunków. Wiele z wymienionych ryb tworzy barwne formy hodowlane. Można pokusić się o urządzenie akwarium środowiskowego dla szczupaczków żyworodnych, ale uwaga trzeba pamiętać o ich żarłoczności i skłonnościach do zjadania wszystkiego co się rusza. Ponieważ samiczki tego gatunku osiągają 20 cm, a samce tylko 10 cm długości, niewiele jest gatunków ryb mogących żyć z nimi w jednym akwarium i nie być pożartymi. Trzymając szczupaczka warto pamiętać o tym, że głodna samica prawie zawsze zje samca, swoje wyrośnięte młode, ...... Nigdy nie widziałem tej ryby w sklepach na Wybrzeżu. Urządzenie: Krajobraz zatoki, średni piasek, korzenie. Żywienie: Ryby przyjmują wszelkie rodzaje pokarmu, zalecany jest dodatek pokarmów roślinnych i glonów, w przeciwnym wypadku niektóre ryby będą objadać roślinki. Zdjęcie przykładowego akwarium. Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: jaaasiek Grudzień 05, 2008, 08:50:55 to że są ruchliwe wcale nie znaczy że mają się dobrze!!!
Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Emi Grudzień 05, 2008, 09:24:09 Zbrojnikom sól przeszkadza.
Tytuł: Odp: obsada 126l Wiadomość wysłana przez: Sandman84 Grudzień 05, 2008, 20:12:40 Dziś zauważyłem ciekawą a zarazem intrygującą mnie rzecz. Tzn. jak się przyglądałem rybkom to zauważyłem jedną malutką rybkę pływającą przy korzeniu w moim baniaku, a drugą też malutką musiałem niestety wyłowić z dna zbiornika. Czy to możliwe że mogły się przenieść z zakupionymi roślinami z innego akwarium ???
|