Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Biotopy => Inne biotopy wiki => Wątek zaczęty przez: asagoth Październik 01, 2009, 03:46:43



Tytuł: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: asagoth Październik 01, 2009, 03:46:43
Lin (Tinca tinca)

(http://munkacsyhegyula.uw.hu/halak/tinca%20tinca.jpg)

W kolejnym moim Arcie opisze rybę, która swoim sprytem przechytrzyła już niejednego zapalonego wędkarza.  O jej ostrożności i wielkich umiejętnościach oszukiwania rozpisywano się już w wielu wędkarskich publikacjach.  To, co tak przyciągnęło mnie do tej ryby to jej piękne ubarwienie, a co wyszło z wielu lat hodowli linów w akwarium… przeczytajcie  poniżej. Zapraszam.

(http://www.backfischfestketsch.de/ASV/images/FischedesJahres/schleie_2007.jpg)

Charakterystyka:
Lin, słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. W naturze osiąga ok.  30-40cm dł. Ciało jego jest krepę i wygrzbiecone. Posiada drobne łuski mocno osadzone w śluzowatej skórze. To właśnie śluz sprawia, że naprawdę ciężko jest utrzymać tą rybę w rękach. Lin, jako jedna z niewielu ryb europejskich posiada dymorfizm płciowy. U samca płetwy brzuszne są dłuższe sięgając często aż za odbyt. U samicy są dość krótkie. Grzbiet jest ciemniejszy, boki są koloru oliwkowo-zielonego.  Ciekawostką jest to, że w silnie zarośniętych zbiornikach liny posiadają o wiele ciemniejsze ubarwienie. Były przypadki wyłowienia osobników o wręcz czarnym umaszczeniu. Otwór gębowy stosunkowo mały, wyposażony w małe wąsiki usadowione w jego kącikach. Tęczówka oka czerwona. Wyhodowana została jego barwna odmiana, nazywana złotym linem. Często pojawiająca się w naszych przydomowych oczkach.

(http://Występowanie):
Lin zasiedla prawie wszystkie stojące i płynące wody Europy, z wyjątkiem północnych jej krańców. Jest to gatunek bardzo pospolity, często hodowany w gospodarstwach rybnych.

(http://erpg.pl/niz/img/blog/debina2_m.jpg)
typowa woda lina

Tryb życia:
Lin jest rybą aktywną wieczorem i w nocy.  Żeruje stadnie, lecz większość dnia spędza samotnie zawsze w pobliżu dna. To, co skłania mnie do polecania go akwarystą to, to, że jest rybą stosunkowo ciepłolubną. Najodpowiedniejsza temperatura wody to 18-25 stopni C. Wybiera przeważnie silnie zarośnięte zbiorniki. Najłatwiej go spotkać w płytkich mulistych jeziorkach pod liśćmi grążeli lub w pobliżu tataraków.

Akwarium dla Lina
:
Minimalnie szkło powinno mieć 250l. Zalecane zbiorniki to od 400l w górę. Jako podłoże proponowałbym ziemię do oczek wodnych. Liny bardzo lubią je przekopywać. Zbiornik powinien być bardzo mocno zarośnięty, w dużych akwariach najlepsze będą lilie wodne, które łatwo kupimy w sklepach ogrodniczych. Rośliny należy zabezpieczyć przed wykopywaniem. Ważne jest to, aby liście nie dopuszczały wielu promieni światła do dna, co spowoduje większą aktywność ryb. Filtracja powinna być możliwie jak największa jednak niepowodująca dużego prądu wody.  Liny wolą wody stojące. Temperatura w zbiorniku to 20-25 stopni C. Linek jest bardzo łatwy w hodowli, jako towarzystwo dla niego proponuje karasie, słonecznice a w większych zbiornikach karpie. Bardzo efektownie w akwarium prezentują się złote odmiany linów.  Wyhodowane zostały pomarańczowe, białe, czerwone i złote formy barwne. Co więcej odmiany bezłuskie i weloniaste, więc jest, w czym przebierać. Rybki te w akwariach rzadko przekraczają 20 cm.

(http://akwa-mania.mud.pl/wystawy/lublin08/30.jpg)
hodowlana forma barwna

Karmienie:
Lin jest rybą wszystkożerną. Jego pokarm w naturze stanowią bezkręgowce bentosowe jak i delikatniejsze części roślin wodnych. Młode osobniki w akwa chętnie przyjmują suche pokarmy, ochotkę, wodzień, białe robaki i gotowane nasiona grochu czy konopi. Dorosłe najlepiej żywić czerwonymi robakami, kukurydzą czy nawet chlebem. Bardzo łatwo przystosowują się do karmienia w niewoli.

(http://www.biopix.dk/Temp/Tinca%20tinca%2000013.JPG)

Rozmnażanie:
Tarło rozpoczyna w połowie czerwca, kiedy samica składa około 300 tys. jaj, przylepiając je do roślin wodnych. Młode wylęgają się po 3 dniach - mierzą wówczas od 4 do 5 mm i mają na głowie kleiste gruczoły, za pomocą, których przyczepiają się do roślin, aż do czasu zresorbowania zawartości woreczka żółtkowego. Zabezpieczone są w ten sposób przed opadnięciem w muliste podłoże. W momencie wykształcenia się skrzeli, kleiste gruczoły na głowie ulegają zanikowi. Lin rośnie wolno, osiągając dojrzałość płciową w 3-4 roku życia. Dodam, że udało mi się go rozmnożyć w niewoli.

Pozyskiwanie:
Zdobycie lina jest stosunkowo łatwe, poza złapaniem go na wędkę często spotkać można go w sklepach ogrodniczych lub wędkarskich gdzie przypadkiem pływa pośród żywców. Jednym ze sposobów jest też zakupienie go w stacji zarybieniowej lub stawach hodowlanych. Wymiar ochronny lina to 25 cm.

(http://www.amtra.de/images/tincatinca475.jpg)

To wszystko, co chciałem przekazać wam na temat tej pięknie ubarwionej ryby, którą jest lin. Kiedyś sam od niej zaczynałem przygodę z akwarystyką zimnowodną dzisiaj polecam ją zarówno wszystkim początkującym jak i zaawansowanym akwarystą. Mam nadzieje, że kolejny raz zainteresowałem, choć parę osób tym artykułem. Dziękuje za uwagę i pozdrawiam. Asagoth…
 


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: margin Październik 01, 2009, 19:43:08
Bardzo ciekawy opis pięknej, rodzimej rybki. Po raz kolejny dziękuję za już i proszę o jeszcze.


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: Szambonurek Grudzień 26, 2009, 20:08:29
Dodam, że młode liny są długo przezroczyste - przez co sprawiają wrażenie kompletnej egzotyki (coś jak sumik szklisty). Jest to też ryba bardzo zmienna - w mojej okolicy niektóre okazy mają pokrój ciała piskorzy (i małe łuski), inne znów tylko po głowie da się odróżnić od karasia.


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Grudzień 26, 2009, 20:34:42
Ja nie rozumiem, kto jest właścicielem tekstu?
Czy to Twój tekst jest na różnych portalach, czy to jest kompilacja cudzych tekstów, jeżeli tak, to z jakiego źródła?
I co autorstwem zdjęć?


Ps. Oczywiście nie do Ciebie, Imć Panie Szambonurek.  ;) (jak to odmieniać?  ;D ;D)


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: Szambonurek Grudzień 26, 2009, 21:04:27
To oczywiście nie do mnie?


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: asagoth Grudzień 26, 2009, 22:45:32
Mój tekst widnieje na różnych portalach jestem jego autorem


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Grudzień 26, 2009, 23:12:14
A zdjęcia również wszystkie Twoje?


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: wedkarzz Kwiecień 21, 2010, 14:44:10
bardzo ciekawy opis , zawsze fascynowala mnie ta ryba jako wedkarza:) czy daloby sie chodowac parke linow w 200l akwa i je rozmnozyc i zarybic nim np rzeke ? jestem wedkarzem i chcialbym chodz w malym stopniu pomoc w ochronie naszych wod ( pieniadze ze skladki rozkradaja)


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: Hubikopter Kwiecień 21, 2010, 15:20:35
Z rozmnożeniem mógłby być problem, akwarium 200l jest troszkę za małe na Lina, ale jak byś się uparł ;). Problemem może być temperatura pokojowa w akwarium, bo one wolą raczej niższą, mogą zmarnieć, ale wiele zależy też od warunków hodowalnych.


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: asagoth Kwiecień 21, 2010, 15:35:30
200l to sporo za mało dla linów obawiam się że bez symulowania wiosny w warunkach domowych nic z tego rozmnażania by nie było


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: shogun4 Kwiecień 22, 2010, 07:57:04
Rzeczywiście zgadza się co do wariacji ubarwienia - w dzieciństwie widywałem liny o ciemno-brunatnym ubarwieniu, niemalże czarnym. Natomiast dodałbym, że niekoniecznie preferuje wody stojące. Jeszcze jakieś naście lat temu widywałem regularnie liny w jednej płytkiej i leśnej rzece o bardzo wartkim nurcie. Uwielbiały chować się przy brzegu pośród korzeni, trochę tak jak raki. Wystarczyło pogrzebać kijem między korzeniami i można było bardzo łatwo takiego lina wykurzyć z kryjówki. W środku dnia, na płytkiej wodzie był tak zakręcony, że można go było łapać prosto w siatkę.
Od strony kulinarnej, jak dla mnie, niejadalny - mięso wali glonem na kilometr, więc może to rzeczywiście lepszy pomysł, żeby trzymać go w akwarium ;)


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: asagoth Kwiecień 22, 2010, 11:57:50
Owszem ja też spotykałem liny w małych rzeczkach np około kieleckiej Lubrzance ale są to jednak przypadki tak sporadyczne że nie uznał bym tego za żadną regółe... akurat te w Lubrzance były uciekinierami z licznych stawów hodowlanych położonych w ciekotach nad tą rzeczką... więc być może twój przypadek spotykania linów w strumieniu miał takie same podłoże


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: shogun4 Kwiecień 22, 2010, 13:30:53
Zgadza się, to miejsce było jakieś 500m od upustu wody ze stawu.


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: wedkarzz Kwiecień 22, 2010, 20:49:51
a czym mozna chlodzic akwarium zeby zbic temperature ?


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: Hubikopter Kwiecień 22, 2010, 21:32:43
Zleca się wkładanie butelek z lodem do akwarium, ale to efekt krótkotrwały. Ja osobiście do akwarium wrzucałem pojedyncze kostki lodu, ale jest to dość niebezpieczne dla ryb, jednak robiłem to w miejscach słabo dostępnych, lub nieodwiedzanych przez ryby, tak aby nie miały z tym lodem bezpośredniego kontaktu. Mocn filtracja powoduje też spadek temperatury. Zabawką z wyższej półki jest podłączenie kranu nad akwarium i zsynchronizowanie go z komputerem akwariowym tak, aby dolewał wodę podczas spadku temperatury, ale to już inna bajka ;).


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: wedkarzz Kwiecień 23, 2010, 15:44:54
a mam jeszcze takie pytanie, do jakich rozmiarow moglby dorosnac lin w akwa 200l ??


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: asagoth Kwiecień 23, 2010, 16:03:54
Sądze że ok 20 cm ale proces karłowacenia zaczyna się dużo wcześniej niż my to widzimy a zmiany są nieodwracalne więc nie polecałbym trzymania dłużej niż kilka mies linów w takiej bańce


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: Muchomorek Kwiecień 23, 2010, 19:39:13
Ja proponuję trzymać linki do ok 12 cm, a i tak będziesz je miał z 2 lata od wylęgu.


Tytuł: Odp: Lin - zielona piękność :)
Wiadomość wysłana przez: wedkarzz Kwiecień 24, 2010, 14:09:26
dzieki za odpowiedz , chociaz sie napalilem to niebede rybek meczyc.  <papa>