Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Woda => Wątek zaczęty przez: iwrus Grudzień 25, 2004, 15:52:58



Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: iwrus Grudzień 25, 2004, 15:52:58
Cześć!
Długo mam akwarium ale kiedy dostałam nowe 112 litrów -od pierwszego zalania wodą pojawiły się na szybie białe kropeczki które potem zielenieją i sprawiają że nic nie widać. co najlepsze woda jest całkiem czysta. Mam skalary, trzciniaki 2 i suma  i ostatnio glonojad mi zdechł ,ale uważam że to przyczyna "Algizitu lub Alginu który stosowałam aby się pozbyć glonów.
Kiedy zdrapię je żyletką to powstają spowrotem po 2 tygodniach. Nie wiem co zastosować wszystkie kamienie i żwir gotowałam we wrzątku żeby odkaźić ale najl;epsze jest to że w starym akwarium tego nie było. Kiedy tylko przeniosłam rybki do nowego akwarium -- to się zaczeło.
Akwarium jest z pokrywą, a pod nią dwie świetlówki. temperatura jak zawsze taka sama- 25 stopni, nie mam już nawet roślin żywych bo myślałam że to przez nie. Nie wiem dlaczego dopiero sie pojawiły w dużym akwarium , w tym mniejszym miałam lampkę mocowaną do szyby, może świetlówki tym glonom sprzyjają?


Dajcie mi jakieś wskazówki  proszę!!


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: jacek Grudzień 25, 2004, 15:58:49
a te kropeczki pojawiłe się też na kamieniach albo na roślinkach????


Tytuł: glony
Wiadomość wysłana przez: iwrus Grudzień 25, 2004, 16:10:02
na roślinach raczej nie ale mam dużrgo piaskowca i troche ściemniał z jednej strony -zdrapałam to szczoteczką


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: jacek Grudzień 25, 2004, 17:08:34
Według mnie są to sinice Kuracja trypaflawina (według Huckstedt a 100mg na 100l wody w aqa.


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Grudzień 25, 2004, 22:44:46
Glonom sprzyjaja niestabilne warunki w akwarium, a takie zapewniasz stosujac w/w preparaty.Po pierwsze zadnej chemii, odpowiednie nawożenie i kontrola parametrów wody (NO3, PO4), regularne podmiany.


Tytuł: glony
Wiadomość wysłana przez: iwrus Grudzień 26, 2004, 09:56:32
Tylko że glony się rozwinęły jak nie stosowałam żadnej chemii. Dopiero jak powstał problem to a sklepie zaproponowano mi te srodki do zastosowania.


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: Tramal Grudzień 26, 2004, 12:58:45
Ech :) wyczytałem kilka podtawowych błędów w twoim poście :)
Po piwresze dlaczego wywaliłeś żywe rośliny ??? i kto teraz ma glonom konkurencje robic ?
Po drugie wprowadziłeś chemi czili dałes sprzedawcy zarobic a zabiłeś sprzymieżenica w postaci zbrojnika...
Zastanawia mnie po co gotowałeś żwir  :shock:
No i teraz nic nie piszesz jakie to świetlówki ??? ile Watów ile Lumenów ? nic io nich ni piszesz tak samo nie piszesz jak długo się świeci.
Kiedy sadzisz rosliny w akwa o pamietaj pierwsze dni będa one jak to sie mówi szły w korzenie - dotyczy to zwłaszcza emersów jak zwartki czy żabienice w tym czasie nie stanowia one konkurencji dla glonów ijesli światło jest za mocne lub świeci się zbyt długo glony przejna inicjatywę. Tak jest zawsze bo glony - to rośliny zarodnikowe - prymitywne a te w wiekszości czuja si świeni tam gdzie są złe warynki dla innych lub inne ni zdążyło jeszcze dobrze sie zaaklimatyzować.

Moja rada jest taka:
Przywróc rosliny oswitlnienie nie wiem jaki masz ale niech nie świeci dłyżej niż 8godzin prze tydzień potem można wskoczyć na 10 godzin o kiedy rosliny już donbrze zaskocza to nawyet 12-14 w zależności od tego jakie toświatło
Z roslin do walki z glonem polecma Ceratophylum demersum czyli rogatka sztywnego - szybko rośnie pozatym produkuje naturalna chemie glonobójczą nie szkodzącom innym roslinom on zacznie konkurence z glonem odrazu - najlpij niech pływa swobodnie
Na dno na początek szybko rosnące Valisneria spiralis (nurzaniec) Elodea canadensis (moczatka kamndyjska) i akies łatwe gatunki zwartek i zabienic np Echinodorus uruguayensis (żabienica urugwajska) Rogatka jak najwiecej - potem można z niego rezygnowac na rzecz innych ładniejszych i mniej "kłopotliwych" roślin (u mnie rogatek rośnie do15cm na dobe!) Potem mozna pomyścielć o CO2 to przy silnej roślinności przeszkadza glonom .
No i Glonozercy jak zbrojnik niebieskie z tym że więcej zeżre mały niż taki wyrośnięty duży.

Napisz coś o świetle jakei tam masz a chemie schowaj do szafki (powinno sie ja lac kiedy w akwa nie ma roslin i ryb...) Pozdrawiam


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: jacek Grudzień 26, 2004, 20:11:48
Kup sobie ze trzy glonki i będzie po sprawie.


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Grudzień 26, 2004, 20:55:14
Cytat: jacek
Kup sobie ze trzy glonki i będzie po sprawie.


Czyżby pojawił sie jakiś nowy gatunek, który rozwiazuje problemy z glonami ? Podaj nazwe, najlepiej łac. aby uniknąć pomyłki.


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: Tramal Grudzień 26, 2004, 23:07:26
hehe Ja w 150l mam 12 sztuk  2cm zbrojników niebieskich i jakos wszystkich gatunków glonów nie jedzą. Oprócz nich mam tam jeszcze 4 molly's i nic więcej, z glonami walczę odpowiednim światłem tj czasem oświetlania i rozsądnym dozowaniem nawozu - do tego CO2... Glony są ale nie ruszaja sie poza teren w któym mogą być ... Pozdrawiam


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: iwrus Grudzień 27, 2004, 09:29:13
Świetlówki są dwie 18W takie jak w tych kompletach z pokrywą.  Tylko jest jedna rzecz: pracuję 9 godz. i dopiero po pracy im świecę światełko. Czasem nie ma mnie w domu nawet 11-14 godzin i swieci im się zaledwie kilka godzin dziennie. A te roślinki jak były to akwarium zieleniało usunełam je bo myślałam że to ich wina ale jak były wcześniej( oczywiście nie takie jakie proponujecie ponieważ mieszkam w takiej dziurze że nawet o sprowadzeniu takich przez sklep mogę zapomnieć) to i tak glonki sie rozwijały


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: jacek Grudzień 27, 2004, 10:13:21
No pomyliłem się kup sobie trzy zbrojniki niebieskie  :)


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Grudzień 27, 2004, 16:10:26
Nie przeceniajmy zbrojników niebieskich, nie wszystkie sa chetne do zjadania glonów, a gdy podrosna to rzadko chca na nie patrzeć  :wink: . IMHO bardzo skuteczne sa otoski, mam w akwa około 15 szt i żadnego obiboka  :D , non stop cos "szlifują", na drugim miejscu kosiarki, bardzo dobrze radza sobie z glonami nitkowatymi i sa prawie tak pracowite jak w/w, no i jeszcze molinezje, skubia prawie każde, jednak z ich skutecznościa bywa różnie. Najlepiej choc nie zawsze najprościej jest zapewnic stabilne warunki, cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość.


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: Tramal Grudzień 27, 2004, 21:47:06
Ze zjadaczy glonów polecam Zmienniaki wielobarwne X. variatus z doświadczenia wiem że nie karmione zbyt często czyszczą akwa z glonów lepiej niż milly's i zbrojniki niebieskie a reazm z kosiarkami to prawdziwa drużyna A :) której glony nie pokonaja :) Pozdrawiam


Tytuł: glonyyyy- POMOCY
Wiadomość wysłana przez: Tomlsv Grudzień 27, 2004, 22:09:00
Hm, gotowanie żwiru i usunięcie roślin? Aby pozbyć się ryzyka występowania glonów musiałabyś akwarium... osuszyć :) i nie zalewać ;).
Zarodniki glonów są zawsze i w każdym akwarium, są one w wodzie, a wyrastają z nich glony wtedy gdy są ku temu sprzyjające warunki. I to właśnie warunkom powinnaś postawić czoła a nie glonom samym w sobie.
Gdy zmieniałaś akwaria należało stary filtr wypłukać w nowym akwarium, w nowym akwarium nie było wysatrczająco bakteri nitryfikacyjnych które poprzerabiałyby produkty przemiany materii.
Teraz pozostaje Ci czekac na ustabilizowanie sie akwarium, możesz też kupić troche bakterii nitryfikacyjnych w sklepie.