Tytuł: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: Piranha Lipiec 31, 2010, 16:18:45 Obecnie mam podłoże ze żwiry rzecznego. Raczej jasnawe.
Chciałbym przyciemnić podłoże głównie ze wzgledu na neony czerwone. Czy obecny żwir zmieszać z czarnym? Lub cał wumienić na czarny lub brązowy? Jakiego żwiru z obecnych na Allegro czy w sklepach użyć? I o jakiej grubości? Czy żwir barwiony żywicą jest bezpieczny i z czasem nie wyjaśnieje? Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: badrass Lipiec 31, 2010, 19:36:29 Obecnie mam podłoże ze żwiry rzecznego. Raczej jasnawe. Chciałbym przyciemnić podłoże głównie ze wzgledu na neony czerwone. Czy obecny żwir zmieszać z czarnym? Lub cał wumienić na czarny lub brązowy? Jakiego żwiru z obecnych na Allegro czy w sklepach użyć? I o jakiej grubości? Czy żwir barwiony żywicą jest bezpieczny i z czasem nie wyjaśnieje? Spróbuj wysypać drobne lignity (dobre dla kąsaczowatych), to trochę przyciemni dno. Ja mam żwir też z rzeki - bardzo drobny i na dnie mam pokruszone lignity mnóstwo liści i szyszek olchy, wiec mam dno stonowane . Co do tych żwirków farbowanych to jakoś nie mam przekonania. Trzeba by bylo kupić woreczek, wsypać do słoika zalać wodą i zobaczyć za 3-6 miesięcy co się z nim dzieje. Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: Agnus Lipiec 31, 2010, 20:46:01 O żwirkach farbowanych lepiej zapomnij. Jeśli nawet nie będą Ci podtruwały powoli obsady to z pewnością będziesz miał problemy z klarownością wody ;) Żywica i akwarystyka nie idą w parze. To jakby dwa światy ;)
Osobiście poleciłbym Ci podłoże mniej więcej zgodne kolorystycznie i rodzajowo z gatunkiem ryb, które zamierzasz trzymać. Użyj drobnego bazaltu lub żwiru rzecznego.. do tego drugiego kompozycyjnie pasują plaże z piasku. Nie mieszaj różnych kolorów podłoża bo to naprawdę nie wygląda estetycznie. Stare podłoże wysusz i spakuj do torby foliowej - przyda Ci się pewnie kiedyś tam. edit. badrass - "mnóstwo"... a nie "mnustwo", mam zacząć strzelać z ostrej amunicji? :-) Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: Piranha Sierpień 07, 2010, 13:29:39 Zdecydowałem się na wymianę podłoża na czarne. Czy lepiej zastosowac żwir bazaltowy, czy może piasek kwarcowy?
Co będzie lepsze dla ryb i dla rozwoju roślin, a także, jaka granulacja będzie lepsza dla roślin? Myslalem o 0,8 - 1,6mm lub 3-8mm? Obecnie mam żwirek rzeczny drobny raczej jasny. Czy piasek kwarcowy lub bazalt bedzie lepszy dla roślin? Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: snake 030 Sierpień 07, 2010, 22:21:03 Ja w swoim 54l, mam piasek kwarcowy czarny, zobacz w galerii, ale pod piasek powinno się coś dać, bo sam, może nie wystarczyć dla roślin.
Kulki gliniano-torfowe powinny dać radę. Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: Piranha Sierpień 08, 2010, 08:10:15 A grys bazaltowy? Tez wymaga podkładu?
Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: aresik Sierpień 08, 2010, 21:07:27 miałem, czarny ostry bazalt gdy trzymałem w zbiorniku piranie. Moim zdaniem czarne dno jest wskazane dla pirani , są mniej płochliwe. Myślę że inne kąsoczowatym też nie bedzie przeszkadzał. u mnie bazalt nie farbował. a tak naprawdę to chyba nie ma naturalnego czarnego żwirku. No ale mogę się mylić.
Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: Plewek01 Sierpień 08, 2010, 21:57:12 Najlepszy wg mnie jest żwirek bazaltowy, taki o granulacji 2-4mm. Można go częściowo wymieszać z jasnym, chociaż jak dla mnie najnaturalniej wygląda całe ciemne podłoże.
Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: Piranha Sierpień 09, 2010, 10:14:49 Jeszcze 2 sprawy:
1. Czy ostre krawedzie bazaltu nie powoduja zarysowania lub uszkodzenia szyb w akwarium? 2. Czy sam bazalt o takiej granulacji wystarczy dla poprawnego rozrostu roslin? Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: ducze Sierpień 09, 2010, 10:49:27 1. Każdy żwir rysuje szkło, np jak wlezie w czyścik magnetyczny. Ostrość krawędzi nie ma znaczenia.
2. Nie wystarczy. Ale dobrze się komponuje z ziemią kwiatową :) U mnie bazalt 1-3mm z ziemią sprawuje się bardzo dobrze. Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: Piranha Sierpień 09, 2010, 11:23:10 Ziemia kwiatowa pod bazaltem, czy wszystko wymieszane w proporcji pol na pol?
Czy zamiast ziemi moge uzyc żwir rzeczny? Co prawda w innych postach czytalem, ze sam bazalt bez zadnych dodatkow wystarczy jako podloze. Teraz nie wiem co zrobic. Nie chcial bym potem kombinowac po wprowadzeniu zwiru do zbiornika tylko zrobic raz, a od razu prawidlowo. Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: ducze Sierpień 09, 2010, 13:22:53 Jeżeli to ma być zbiornik roślinny i nie chcesz wnikać zbytnio w tajniki nawożenia do słupa wody, to ziemia pod żwirem/grysem bazaltowym (do roślin to bez różnicy) jest dobrym rozwiązaniem. Warstwa ziemi, na to żwir. Wpisz w googla "akwarium ziemia" albo "akwarium low tech" albo "akwarium walstad" i wszystko będzie jasne :)
Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: Piranha Sierpień 09, 2010, 22:49:31 Zdecydowalem sie na podloze w stylu LOW TECH. Czy ziemia kwiatowa powinna byc przed wlozeniem do akwarium jakos wyplukana, czy mona ja dawac od razu z worka?
Co polozyc na ziemii? Może być moj obecny żwirek rzeczny, czy lepiej bazalt? Jaka granulacja bedzie najlepsza? 2-5mm moze byc? Miedzy ziemia, a zwirem chce dac siatke budowlaną do tynku. Czy jątrzeba przed wlozeniem wygotowac? Rozumiem, ze korzenie roslin powinny byc w samym żwirze, a nie w ziemi?? Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: ducze Sierpień 10, 2010, 14:03:52 Bezpośrednio z wora może być. Żwirek czy bazalt to Twoja decyzja, co Ci się bardziej podoba. Tylko żeby minimum te 5cm żwiru/bazaltu co najmniej było. Korzenie jak Ci się zasadzą tak będzie i będzie dobrze ;) Ale jak będziesz sadził pod wodą to lepiej za głęboko nie wiercić w podłożu. 2-5 OK.
Siatka do niczego nie jest potrzebna, ale jak chcesz to opłucz i nic z nią nie musisz robić (z czego ją gotować?) Tytuł: Odp: Podłoże dla kąsaczowatych Wiadomość wysłana przez: mrs Sierpień 10, 2010, 15:11:18 A nie lepiej piasek?
W naturze to właśnie on jest "pod" kąsaczowatymi... |