Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Woda => Wątek zaczęty przez: czatom Marzec 28, 2005, 12:48:37



Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: czatom Marzec 28, 2005, 12:48:37
Oprócz wysokiego NO3 około 80 wszystkie pozostałe parametry są stabilne. Z pewnościa napiszecie podmiany ale czy w moim akwarium codziennie podmiany nie narobia wiecej szkody niz pozytku? Podmieniam co tydzień 20 litrów. Moze jakis wkład do filtra a moze po prostu machnąc na to ręką. Glony są ale umiarkowane i czyszczenie szyby przedniej to dosłownie kilka minut co tydzień na liściach są ale jedynie na tych najwyżej powierzchni


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Marzec 28, 2005, 16:21:04
Pytanie dotyczy NO3 czy podmian ?

Domyślam się że chodzi ci o NO3, na początek sprawdziłbym poziom azotanów w wodzie kranowej, jeśli tam masz wysoki poziom to na nic ci nawet codzienne podmiany. IMHO za malo podmieniasz wody, 20 l to spokojnie możesz podmieniać co drugi dzień, zwłaszcza przy tak wysokim NO3. W miare spadku do optymalnego poziomu mozesz zmniejszyć podmiany do 2 razy na tydzień powiedzmy po 30 l a nastepnie jednorazowo 40 l.


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: czatom Marzec 29, 2005, 06:21:15
czy to nie zakłóci równowagi ?


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: tomeek7 Marzec 29, 2005, 08:25:10
nie


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: czatom Marzec 29, 2005, 09:14:24
zasdałem pytanie czy nie zakłóci to równowagi gdyz w zasadzie w jakiekolwiek źródło sie nie zajrzy zalecana jest wymiana ale około 25% do 30% wody tygodniowo. Jak wówczas uzupełniac nawóz dla roslin czy dolewać propoercjonalnie co dzień? przecierz podmieniajac wode usuwam również potrzebne składniki mineralne


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: tomeek7 Marzec 29, 2005, 10:01:30
tak ale by dosjsc do optymalnego NO3 nalezy przez pewien czas podmieniac wiecej


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Marzec 29, 2005, 14:30:27
Cytuj
czy to nie zakłóci równowagi ?

Mogłoby jeśli przy każdej podmianie czyściłbyś filtr i/lub podłoze, dlatego te czynności przeprowadzaj gdy zajdzie taka potrzeba.

Cytuj
...zalecana jest wymiana ale około 25% do 30% wody...

Spokojnie można wymieniać i 50% poj. zbiornika (np producent nawozu PGC zaleca taka podmiane), niektórzy podmieniają 100% i wiecej (stała podmiana)  trzeba tylko zachować pewne zasady. Duze podmiany wody zapobiegają kumulowaniiu się makro/ mikroelementów, a w twoim przypadku pomogą w obnizeniu NO3 (pod warunkiem że woda do podmiany nie zawiera ich dużo).  

Cytuj
Jak wówczas uzupełniac nawóz dla roslin...

Proporcjonalnie do ilości podmienianej wody.


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: czatom Marzec 29, 2005, 15:19:55
osobiscie uzywam tego nawozu. zastanawia mnie tylko czy tak duże podmiany to nie są zalecane do akwariów typowo holenderskich


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Druid Kwiecień 25, 2005, 21:38:33
Cześć . Mam podobny problem, ze nic nie mogę ustabilizowac wody w ogólnym, po 2 dniach od wymiany rośnie o 100%....( z 12 na 25. Po tygodniu jest już 50 !!!  Kubełek wypęłniony min. ustrojstwem na NO3 obliczony na 600 l pracuje z róznymi prędkościami i nic. To samo w akwarium kwarantannie. Trofcie i muszlowce oki, ponizej normy, przy podobnych zastawach min. 2 X większa moc filtra... Spróbuje częstszych podmian. Do ogólnego dodaje min. 15 % wody destylowanej, by obnizyć PH. Jak zacznę wymieniać co 3 dni... zbankrutuję... ;-)) Może ktoś ma jakieś uwagi? Rady? Woda ze studni ma wyniki rewelacyjne : 0-NO3, 0- NO2, PH 7, reszta w normie... A w dodatku w ogólnym plaga rozmnożeń glonojadów... We wszystkich akwariach roslinki pięknie rosną (pomijając pracę kosiarek) , witaminki i nawozy dla roslinek w stałej dostawie. Nie przekarmiam... Jakieś pomysły??
Druid


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Kwiecień 25, 2005, 21:56:03
Wiecej roslin, zwłaszcza szybkorosnacych i niestety częstsze i/lub wieksze podmiany. Ile obecnie podmieniasz wody ?


Tytuł: Walka z NO3
Wiadomość wysłana przez: Druid Kwiecień 27, 2005, 19:41:49
Cześć. Roślinek mam dużo i sporych, różdzyce wielkie jak krzaki, lancetowatych róznych maści sporo włącznie z tym, że ostatnio jedna rozkwitała przez trzy tygodnie jak głupia ( za moment będę mógł rozdawać... ) . Wodę podmieniam przefiltrowaną przez wegiel aktywny i uzdatnioną Aqua Safe mimo, że studzienna ( trochę żelaza ) i dodając ok. 20-30 litrów wody destylowanej + 0k. 15 l  normalna ( studzienna filtrowana i aquq safe jak wcześniej ) ( destylowana to ostatnie nowuum, od 3 tygodni ) co tydzień w ilości ok. 25-30 % łącznie , filtry czyszczę regularnie co miesiąc, półtora, nie wymieniając całych wkładów oczywiście, płucząc w wodzie akwaryjnej  i wypełniając je materiałami wchłaniającymi ( teoretycznie ) NO3.... Podłoże grube na 5-7 cm granulki do roslinek, przykryte drobniejszym żwirkiem,  parę korzeni ( ogólne i Małe -50 l - z gupikami, samica wczoraj obrodziła w żłobku 30 młodymi :-)) ) , szyszki olchy na zmiękczenie.... Do każdej podmiany inicjator bakteryjny, witaminki i nawóz dla roslinek.... a siusiu jak rosło, tak rośnie........ :-(( Cos mam podejrzenie, że to wszystko co robię będzie działać jak sztuczna kaczka którą puściłem na moje oczko wodne, by dzikie kaczki odstraszała i właśnie parka z nich po rekonesansie zadomowiła mnie siem na nim na stałe... :-(( Biedne moje karaski!! Ale wracając do NO3.... j/w : jakieś pomysły ??? W Małym podobnie, choć tam ani korzeni ani roślinek nie brakuje !!! Gąszcz!!! "Redakcjo, poradź... "


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Kwiecień 27, 2005, 23:03:28
Widzę kilka czynności których nie powinieneś lub które powinieneś robić częściej, oczywiście według mojej oceny. Powiem ci jak wyglada u mnie prowadzenie zbiornika, moze to ci bardziej pomoże.
Woda w akwarium filtrowana jest przez 3 filtry, dwa wewnetrzne Senior Bio wypełnione tylko gąbką pracują jako "mechaniczne" - czyszczenie wkładów raz w tygodniu zazwyczaj przy podmianie (pod bieżącą wodą) i trzeci jako biologiczny kubełkowy Eheim Prof. II wypełniony ceramiką, gąbką o małej gestości, nastepnie podwójne wypełnienie Substratem Pro i ostatni stopień to włóknia. Do rury ssącej podłączony jest prefiltr Eheim`a z gąbką o małej gęstości - czyszczenie filtra raz w roku, prefiltra co tydzień.
Do niedawna podmieniałem wodę raz w tygodniu w ilości 150-160 l (jednorazowo), od trzech miesięcy 2 x w tygodniu (co 4 dni) po 80 - 85 l. Woda do podmiany uzyskuję mieszajac wodę z RO i kranową w stosunku 1:1, dzięki temu mam parametry takie jakie chcę. Dla wprowadzenia garbników do podmienianej wody dodaję 15g kory dębu lub 20szt. szyszek olchy.
Nawożenie - od ładnych kilku m-cy PGC wg zaleceń producenta, 1-2/tydzień PG Ferro do podmienianej wody, czasami trochę potasu i fosforu.
Parametry wody w akwarium są następujące:
pH - 6.60 - 6.68
kH - 4
gH - 10
NO3 - 15 mg/l
PO4 - 0,75 - 1 mg/l
CO2 - 33 mg/l
Fe - 0,25 mg/l
Temp. 28,5`C (+- 0,5`C)

Pewnie coś przeoczyłem, ale tak to mniej wiecej u mnie wyglada.


Tytuł: Walka z NO3
Wiadomość wysłana przez: Druid Kwiecień 28, 2005, 20:31:46
Dzięki... Postaram się robić podobnie. Kupię jeszcze 1 filtr wewnętrzny ( choć nie lubię, trudno schować) i prefiltr EHEIM'a.... Zobaczymy co to da. Szyszek olchowych wrzuciłem już sporo. W sensie z korą z dębu : moczysz ją w wodzie przed wlaniem, czy występuje w filtrze??   Akwarium??? Gdzie nabyłeś??? Co do potasu i fosforu : wystepują w nawozie dla roslin. Nie sądzisz, że będzie za dużo, jak oddzielnie dodam?? no i temperaturka u mnie stabilne 26 stopni... Ze względu na obsadę chyba nie będę zmieniać... Dodaję bakterie , zobaczymy. Prawdopodobnie przez wysoki poziom NO3 nie udaje mi się wprowadzić do akwarium nowych ramirezek. Padają.. :-((( Dziwne jest to, że przy podobnym ustawieniu akwarium u muszlowców NO3 jest w porządku cały czas.... Dzieki za sugestie. Jutro dzień wymiany wody, więc zastosuję Twoje wskazówki. Haha, najtrudniejsze jest ogólne... Paradoks akwarysy :-) Pozdrawiam. Druid


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Kwiecień 28, 2005, 22:44:15
Nie wiem czy jest sens kupowania drugiego filtra wewnetrznego (ja miałem wiec wsadziłem), przyczyny szukałbym gdzie indziej. Tak samo prefiltr, nie musisz kupować akurat Eheim`a, zwykła gąbka od filtra (okrągła) założona na rurę ssącą równie dobrze spełni swoją rolę, chodzi o to aby wkłady bio w filtrze nie ulegały tak szybkiemu zabrudzeniu.
Co do kory debu to kupuję ją w sklepie zielarskim, 2 zł za paczkę 50g, do podmiany (na 80 l) daję wywar z 16g (zalać wrzątkiem lub gotować 5 minut, odcedzić i do wody) i za dwa dni z 10g. U mnie ostatnio rośliny tak wykorzystały fosfor że muszę go dodatkowo podawać, co  wcale nie znaczy że ty musisz, należałoby to sprawdzić.
Na początek zrezygnowałbym z uzdatniacza i jeśli zbiornik jest już ustabilizowany z bakterii.


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Sliwka Kwiecień 29, 2005, 22:49:09
Filtracja z wyjątkiem ro lub denitaratora/hydroponiki na poziom NO3 raczej nie wpływają . Z chemią daj sobie spokuj . Naprawdę im mniej jej do wody lejesz tym lepiejna tym ryby wychodzą . Porzywkę  dla bakteri lej tylko na start zbiornika . W zasadzie po miesiącu od startu dolewanie tego typu preparatów bardziej zakłuca niż pomaga w  utrezymaniu równowagi .

 IMO problem leży w tym że masz w 200L sporo rybek które jak by nie było robia trochę syfu .  6 glonoadów to istna przemysłówa jesli chodzi o produkcję odpadów . Zwieksz podmiany , odmul dno i pomyśl nad delikatnymi korektami obsady .


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Druid Kwiecień 30, 2005, 20:57:50
Kurczę, a wydawało mi się, ze mam malutko rybeniek... :-) Jak tylko podchowam glonojady, to sie pozbędę ze 20 sztuk do sklepu zoo. Jeszcze jakiś tydzień. Najgorsze, że nie wiem kto z kim w parze, a nie chcę byc przyczyną małżeńskiego dramatu... ;-)  Poza tym, po sugestii  Sebastiana sprawdziłem wyniki CU =0, Fe = 0.1 czyli za mało no i za mało minerałów... Ostatnio NO3 ustabilizowało się wreszcie na ludzkim ( haha ) poziomie 0.25....  Tearz musze 1. Zmniejszyć obsadę w ogólnym o te 20 glonków i powalczyc o lepsze samopoczucie pozostałych... Dzięki za rady... Druid


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Maj 01, 2005, 20:56:37
Cytuj
...Ostatnio NO3 ustabilizowało się wreszcie na ludzkim ( haha ) poziomie 0.25...


Na jakim poziomie ? 0,25 ppm czy 25ppm, w pierwszym przypadku to za mało, w drugim jeszcze nie tak źle, chociaż lepiej by było na poziomie 10ppm.


Tytuł: NO3
Wiadomość wysłana przez: Druid Maj 03, 2005, 19:16:08
Cześć. Na poziomie 12,5 mg/l Zrobiłem ostatnio ciekawą pomianę : przepuściłem połowę podmienianej wody przez torf... i co ?? PH spadło do poziomu 6,5 ( jak na obsade ogólną oki), NO3 spadło do 0 mg/l ( następnego dnia po podmianie około 30 % wody, z czego połowa przez torfik  - odstana, więc z leciutko żółtym kolorkiem, który juz zniknął) Poziom żelaza podniósł się do przyzwoitego przez brak wody destylowanej i dodatek  nawozu dla roslinek oraz żelaza w koncentracie w ilości góra nakrętki na cały baniak).. No i oczywiście sporo szyszek olchowych. Wygląda na to, że wychodzę na prostą... Pozdrawiam i będę donosił co i jak. Polecam przepuszczanie przez torf...