Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata

Akwarystyka => Rośliny akwarystyczne => Wątek zaczęty przez: GP Kwiecień 19, 2005, 08:09:35



Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Kwiecień 19, 2005, 08:09:35
Od kilku miesięcy moje rośliny marnieją i niestety nie wiem jak sobie poradzić?
1.Nawet mało wymagające zwartki zanikają, największe tak jakby rozpuszczały się.
2. Hygrophila zmieniła kolor na ciemno czerwony (nawet brunatny) i rośnie kiepsko.
3. Żabienice tak sobie.
4. Moczarki, z którymi miałem zawsze problemy właśnie rosną bardzo ładnie, są bujne i soczyście zielone.
5. Kabomba całkowicie się rozpadła ale to mogę zrozumieć że słabe oświetlenie.
Ostatnio mam nadmierny rozwój glonów, ale trochę przesadziłem chyba z nawozem (nawóz na bazie Symfoniii Złota z K2SO4 i chelatem żelaza), ale to chyba nie powód słabego wzrostu roślin, chyba że nadmiar też szkodzi.
Dodam jeszcze że mam 3 x 30W i folię odbalskową. Wiem że to mało ale nawet przy 2 x 30 W kosiłem rośliny, a Amazonki były jak wielkie krzaki.
Od pół roku stosuję nawożenie CO2 z butli. 1 bąbelek co 2 sek. rozpylany przez FAN-2. Ryby mają się chyba dobrze bo skalary składały juz chyba 6x ikrę.
Podmiany wody co 10 dni 30 litrów. PH 7.2-7.4, tw.węglanowa ok.9
Na koniec dodam jeszcze że wszystkie rośliny bardzo mocno rozwijąją się korzeniowo, korzenie są nawet widoczne w części na żwirem.
Powiedzcie czego może brakować lub czego jest w nadmiarze? Trochę mnie to wszystko zniechęca bo im więcej inwestuję tym jest gorzej i chyba coraz mniej to wszystko rozumiem. W nowym akwarium miałem dwie zwykłe świetlówki i nic więcej, a rośliny kosiłem. Minęły 2 lata od mojego startu z akwarystyką i jest tylko coraz gorzej.
Czekam na Wasze podpowiedzi, bo jesteście jedyną nadzieją żebym się całkowicie nie zniechęcił.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: rob1979 Kwiecień 19, 2005, 22:24:50
pewnie mało ci pomogę ale skrobnę kilka zdań:

- podajesz nawóz codziennie czy przy okazji podmian wody? zmniejsz nieco dawkę i wlewaj nawóż codziennie dokładnie odmierzając ilości...
- spróbuj obniżyć nieco pH wody (wrzuć korzonek, torf, szyszki olchy czy liście dębu - u mnie szyszki sprawdzają się doskonale jeśłi wierzyć testom wrocławskiej firmy SUM :) ) odczyn zasadowy sprzyja rozwojowi glonów ale nie bardzo pasuje roślinkom
- podmieniaj więcej wody i rób to częściej (przynajmniej raz na 7 dni - najlepiej częściej)
- może troche poza tematem - zauważyłem, że mój nurzaniec dosłownie rozpuścił się (prawie zginął) po tym jak zmieniłem w akwarium podłoże. jeszcze niedawno miałem zwykły żwirek o sporej granulacji (3-10mm), teraz mam żwir kwarcowy (2-3mm) pomieszany z odrobiną czarnego (bazalt) gruboziarnistego grysu - nurzańcowi baaardzo nie spodobała się ta zmiana (kiedyś rozmnażał się jak chwast)
- uważam, że oświetlenie jest w porządku - wystarczająco dobre dla większosci roślinek dostępnych na rynku...
- może niedawno wzmocniłeś oświetlenie akwa? może roślinki tak zareagowały na nagłą zmianę natężenia światła?


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Kwiecień 20, 2005, 18:58:44
Cytuj
2. Hygrophila zmieniła kolor na ciemno czerwony (nawet brunatny) i rośnie kiepsko.


może to byc oznaka niedoboru fosforu   :idea:

Cytuj
Ostatnio mam nadmierny rozwój glonów, ale trochę przesadziłem chyba z nawozem (nawóz na bazie Symfoniii Złota z K2SO4 i chelatem żelaza), ale to chyba nie powód słabego wzrostu roślin,


ten sprzedawany na allegro nawóz może sie sprawdzać u sprzedającego, u Ciebie nie koniecznie, w jednym zbiorniku będzie działać, w innym nie np.PGC zasadniczo działa u wszystkich jednak kilka osób pisało, że żałuje zakupu i wróciło do symfonii czy pmdd

mi zajęło parę ładnych miesięcy żeby dojśc do takich proporcji symfonii,chelatów,mgso4 i k2so4 żeby wszystko rosło jak nalezy (mam już całkiem pokaźne zaplecze odczynników  :wink: )

Cytuj
chyba że nadmiar też szkodzi.


jak najbardziej, w całej tej zabawie chodzi o balans, trzeba zachowac równowage pomiędzy CO2, oświetleniem i nawożeniem (ważnymi czynnikami sa tez obsada, podmiany, karmienie itp.)

Cytuj
Dodam jeszcze że mam 3 x 30W i folię odbalskową. Wiem że to mało ale


oświetlenia masz tak na dolnej granicy 0,5W/l to w sam raz na start (w miarę nabierania doświadczenia można zwiekszać)

Cytuj
nawet przy 2 x 30 W kosiłem rośliny, a Amazonki były jak wielkie krzaki


wtedy miałeś na tyle mało światła, że proces fotosyntezy przebiegał dośc wolno i roslinom starczało tyle pierwiastków ile im dostarczaleś wraz z podmianami - stąd te krzaki  :)  teraz skoro zwiekszyłeś światło i dałeś CO2 rośliny potrzebują więcej składników zawartych w nawozie , ale oczywiście tyle ile im potrzeba i nie więcej (musisz określić np. doswiadczalnie) "lepiej dać za mało, niż za dużo" - wtedy zawsze możesz dodać a jak dajesz za duzo to ... wróżka z różdżką ?  :wink:

Cytuj
Podmiany wody co 10 dni 30 litrów. PH 7.2-7.4, tw.węglanowa ok.9


podmiany znacznie za małe, powinienes zacząć IMO od np.40l/tydzień

jeśli nawozisz wiadome, że w danej chwili rośliny któregos pierwiastka mogą nie potrzebować i wtedy kumuluje on sie w wodzie wywołując niedobory swoich antagonistów (np. nadmiar Mn = niedobór Fe) dokonując dużej podmiany zapobiegasz takim sytuacjom i powinno być ok (ja np. podmieniam 40% tygodniowo- mam jednak znacznie więcej światła itd więc jeśli zaczniesz od 40l/tydzień powinno byc ok)

btw troche wysokie ph , zgodnie z podanymi wartościami masz ok.10 ppm CO2 w wodzie - jest to przymało (najlepiej dojdź do ok.15-20 ppm - nie masz co dawać więcej bo masz niezbyt duzo światła) przy tej twardości gdyby ph wynosiło 7.2 byłoby ok

polecam http://www.holenderskie.aip.pl/download/kalkulator_co2/

Cytuj

Na koniec dodam jeszcze że wszystkie rośliny bardzo mocno rozwijąją się korzeniowo, korzenie są nawet widoczne w części na żwirem.


jest to spowodowane nieprawidłowymi proporcjami makro w wodzie (NPK) czegoś jest za duzo w stosunku do pozostałych, tutaj byc może same podmiany załatwiłyby sprawę ...

Cytuj
Powiedzcie czego może brakować lub czego jest w nadmiarze?


na razie zacznij od zwiekszenia podmian i podawaj nawóz codziennie, jeslli jest to taka mieszanka symfonii jak myślę (a raczej jest bo na allegro z reguły sprzedają pomysły zaczerpnięte żywcem ze stronek i forów internetowych nie majac pojęcia o temacie) to podawaj 3 ml/dzień nawozu (o ile to możliwe przejdź na dawki dzienne, ostatecznie tygodniowe) byc może dajesz go za mało ... stosowałem taka mieszankę, jednak na moja kranówkę brakowało jeszcze paru pierwiastków, używam innej mieszanki (mogę Ci podać proporcje składników - jednak nie gwarantuję, że będzie działać btw podaję oddzielnie KNO3 i KH2PO4)

Cytuj
Trochę mnie to wszystko zniechęca bo im więcej inwestuję tym jest gorzej i chyba coraz mniej to wszystko rozumiem. W nowym akwarium miałem dwie zwykłe świetlówki i nic więcej, a rośliny kosiłem. Minęły 2 lata od mojego startu z akwarystyką i jest tylko coraz gorzej.
Czekam na Wasze podpowiedzi, bo jesteście jedyną nadzieją żebym się całkowicie nie zniechęcił
.

grunt to sie nie zniechęcać, tez mam takie chwile, ale nie poddawaj się  :wink:  ...


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Kwiecień 25, 2005, 09:05:55
Dziękuję za bardzo obszerne i wyczerpujące odpowiedzi.
Z waszych podpowiedzi na pewno popełniam błędy:
1. Nawóz podawałem raz w tygodniu 20 ml, potem zwiększyłem do 30 ml i tu juz chyba przesadziłem.
2. Wodę podmieniałem co 10 dni i tylko 30 litrów.
3. Oświetlenie takie mam już od dłuższego czasu więc raczej upatruję tutaj problemów makro i mikroelementowych  i CO2.
4. Korzenie sa od zawsze w akwarium, ale zaniechałem dodawania szyszek i filtrowania wody przez torf (trochę denerwowała mnie brunatna woda) i tu chyba również problem.
5.  Z tym ciemnieniem roślin. Jeśli jest to niedobór fosforu, to może dodać pod korzenie np. pałeczki nawozowe, tylko żeby znowu nie przesadzić?
6. Czy te glony to wynik rzadkich podmian, czy złej równowagi makro i mikroelemenów, ale to chyba na jedno wychodzi.
7.Pisałem już o tym: wyszstkie rośliny bardzo mocno rozrastają się korzeniowo, nawet ludwigia i moczarka puszczają długie wąsy 15 cm. Czy to jest na pewno zachwianie równowagi makro? Czy u Was nie ma takich objawów.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Kwiecień 25, 2005, 20:03:21
Cytuj
Dziękuję za bardzo obszerne i wyczerpujące odpowiedzi.
Z waszych podpowiedzi na pewno popełniam błędy:
1. Nawóz podawałem raz w tygodniu 20 ml, potem zwiększyłem do 30 ml i tu juz chyba przesadziłem.


podawaj 2 lub 3 ml/ dzień - powinno starczyc  :wink: radzę nie "skakać" z dawka nawozu, gdyz na pewno nie przejdzie to bez echa, jakiekolwiek zamiany proponuje przeprowadzać powoli :)

Cytuj
2. Wodę podmieniałem co 10 dni i tylko 30 litrów.


zrób jak napisałem wcześniej, często rozwiązuje to wiekszość problemów :) 40l/tydzień

Cytuj
3. Oświetlenie takie mam już od dłuższego czasu więc raczej upatruję tutaj problemów makro i mikroelementowych i CO2.


tutaj raczej nic nie zmieniaj, próbuj manipulować pozostałymi czynnikami :CO2 i nawożeniem , w ostateczności dodaj świetlówkę

Cytuj
4. Korzenie sa od zawsze w akwarium, ale zaniechałem dodawania szyszek i filtrowania wody przez torf (trochę denerwowała mnie brunatna woda) i tu chyba również problem.


to raczej nie ważne, dodawanie szyszek czy wydzielających zwiazki humusowe korzeni powinno hamować rozwój glonów - ja osobiście nie widziałem róznicy we wzroście glonów z i bez szyszek i podobnie jak Ciebie denerwowała mnie ta herbaciana woda więc .... nie trzeba pisać gdzie znalazły się szyszki :)

Cytuj
5. Z tym ciemnieniem roślin. Jeśli jest to niedobór fosforu, to może dodać pod korzenie np. pałeczki nawozowe, tylko żeby znowu nie przesadzić?


pałeczki nawozowe nic tu raczej nie pomogą, niedoboru fosforu uzupełnia się np.KH2PO4 (wtedy dodatkowo podajemy K) jeśli chcesz się pobawic w chemika - możesz spróbować (radzę uważać - mały błąd w dozowaniu PO4 i masz plagę glonów), jednak nie musi to wcale być niedobór P cięzko się bawić w kaszpirowskiego na odległośc :) każde akwarium jest troche inne , na poczatek możesz zostawić jak jest, podmieniaj więcej wody dawaj tyle nawozu ile powinieneś i może się wszystko wyklaruje  ...

Cytuj
6. Czy te glony to wynik rzadkich podmian, czy złej równowagi makro i mikroelemenów, ale to chyba na jedno wychodzi.


na jedno nie musi wyjść  :wink: rzadkie podmiany powodują koncentrację tego pierwiastka, którego w danej chwili rosliny nie pobierają/nie potrzebują

napisz jakie to glony (jeśli nie znasz nazwy to spróbuj mozliwe dokładnie opisać wygląd, miejsce ich występowania) to będzie cenna wskazówka ...

Cytuj
7.Pisałem już o tym: wyszstkie rośliny bardzo mocno rozrastają się korzeniowo, nawet ludwigia i moczarka puszczają długie wąsy 15 cm. Czy to jest na pewno zachwianie równowagi makro? Czy u Was nie ma takich objawów.


tak to jest 100% nieodpowiednia proporcja NPK w wodzie, tez miałem taka sytację, obecnie wszystko jest w porządku moze byc tak, że skoro jest za mało fosforu to azotu jest aż w nadmiarze więc ... proporcja zachwiana


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Kwiecień 26, 2005, 13:30:06
Odnośnie rodzaju glonów:
Rośliny pokrywają soczyście zielone glony nitkowate. Na moczarce wyglądają jak pajęczyna.
Kamienie, szyby i korzenie - małe zielone punkciki, z tym że jest ich gęsto i korzenie wyglądają jak pomalowane. Korzenie pistii są tak pokryte tą "pajęczyną", że uniemożliwiają im rozrost.
Kiedyś miałem ciemnozielone -> do prawie czarnego koloru glony. Ale to już jest historia.
Teraz mam inną plagę :(


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Tramal Kwiecień 26, 2005, 17:23:09
hmm tak sobie czytam i masz problem podobny do mojego :) z którym wiem jak sobie poradzić. Przedewszystkim ogranicz SZ. podmień wodę pod korzenie (nie do toni) możesz podac roslinom aquaplant tropicala żeby dostały troche azotu - tyczy się to roślin tylko z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.możesz aquaplant (nie b) podac z odrobiną ferro-active.
Co do glonów nitkowatych co tu dużo gadać masz twardą wodę i ph takie jak te nitki kochają przy pH okło 6,5 powinny ustąpić. Zamiast zmieniac pH chemicznie pomyślał bym na twoim miejscu nad zmiękczeniem wody do TWW (węglanowa) około 5*n a TWO około 8-10*n wtedy ph spadnie ci w związku z podawanym CO2 to jest chyba najlepsza recepta jaką moge polecić. masz wybór albo inwestycja w filtr RO (około 300zł) lub kationit i anionit za jakies max 40zł na allegro chyba ...
Dla zwalczania nitek dobre sa molinezje a jeszcze lepiej zmienniaki wielobarwne. Pozdrawiam serdecznie.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Kwiecień 26, 2005, 17:38:53
Jeszcze jedno sobie przypomniałem.
Od kilku miesięcy do podmienianej wody dodawałem błękit metylowy. Tak mi poradził sprzedawca w zoologicznym, żeby dodawać dosłownie kilka kropli celem pozbycia się pierwotniaka. W instrukcji dozowania jest napisane również, że środek ten stosuje się również przeciw glonom, ale czy nie szkodzi roślinom?
A co o tym szanowni koledzy myślą :?:  
Widziałem kiedys stwierdzenie:
"...żadnej chemii bez potrzeby.." Czy to prawda?


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Tramal Kwiecień 26, 2005, 17:49:30
uuuuuu podstawowy błąd... niczego nie należy lać "tak na wszelki wypadek" błękit metylowy może a nawet raczej szkodzi roślinom. przez co glony moga pokazać na co je stać. pierwotniaki znikaja same kiedy się równowaga biologiczna utwoorzy. W tym nie powinno sie jej pomagać a już napewno nie chemią (znów ktos zarobił no bo czemu nie  ;) )... polecam podmiane wody i to nawet z 45%.
Pozdrawiam :)


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Kwiecień 26, 2005, 18:19:56
To jest tak że stoi się w zoologicznnym i zastanawia się człowiek co by tu kupić bo dawno nic nie zainwestowałem w akwarium, rozmawia się z miłym sprzedawcą no i słucha się "ciekawych" porad i tak jak piszesz: nabija się mu kasę.
Twierdzi że zawsze tak robi, ale w pewnym sensie go rozumiem, po pierwsze nie ma roślin, po drugie - jak podmienia wodę to pewnie się mu spieszy i nie ma czasu na jej odstanie.
A tak w ogóle to nie wiem po co wlewałem to świństwo, bo nigdy nie miałem problemów  z pierwotniakiem, a równowaga biologiczna była zawsze zachowana.
To tylko dobry przykład "dobrego" sprzedawcy i naiwnego kupującego. :lol:


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Tramal Kwiecień 26, 2005, 18:23:00
nie ma się co przejmować :) zdarza się nawet najlepszym :) w Twoim przypadku nic straconego podmień wode i pomyśl o inwestycji w zmiękczanie wody - jest to niewątpliwie jeden poważny krok w strone głębokiego wtajemniczenia . Sam przed nim stoję i tylko kasa przeszkadza ;) Pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Kwiecień 26, 2005, 19:20:04
Cytuj
Rośliny pokrywają soczyście zielone glony nitkowate. Na moczarce wyglądają jak pajęczyna.


nie muszą to być te typowe tzw- ne "nitki" - może to byc oodegonium, ono tworzy taka charakterystyczną pajęczynę (cos jak wata), "nitki" z reguły formują długie nawet na x cm pojedyncze nitki skupione w poszczególnych miejscach...

Cytuj

Kiedyś miałem ciemnozielone -> do prawie czarnego koloru glony. Ale to już jest historia.


czarne lub brązowe glony z reguły występują w wodzie ubogiej w składniki pokarmowe ...

Cytuj
Przedewszystkim ogranicz SZ.


ograniczenie mikro zdecydowanie pomoże, jednak najlepsza i sprawdzona kuracja to zaciemnienie itd. (nie chce mi się pisać całej, jesli będzie potrzeba podam)

Cytuj
podmień wodę pod korzenie (nie do toni)


wogóle nie rozumiem takiego postępowania, co ma na celu podawanie nawozu płynnego pod korzenie, żeby rośliny wyłapały składniki pokarmowe za pomoca korzeni, składniki te muszą znajdować się w podłozu przez długi czas (dlatego stosuje się pałeczki nawozowe, kulki gliniane - powodujące wiązanie poszczególnych pierwiastków) jak w zwykłym żwirze płynny nawóz ma sie utrzymać, choćby nie wiem co na pewno uwolni sie do słupa wody po góra 15 min ... :?:

Cytuj
możesz podac roslinom aquaplant tropicala żeby dostały troche azotu - tyczy się to roślin tylko z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.


azot jak najbardziej słusznie ... jednak czemu pod korzenie ????

Cytuj
możesz aquaplant (nie b) podac z odrobiną ferro-active.  


przy inwazji nitek nie zalecałbym podawania Fe w jakiejkolwiek postaci .... może to pogorszyć sprawę

Cytuj
polecam podmiane wody i to nawet z 45%.


ja bym zalecił zaczać od 25 % i stopniowo zwiększać, żeby nie zaburzyć równowagi ...

Cytuj
w Twoim przypadku nic straconego podmień wode i pomyśl o inwestycji w zmiękczanie wody - jest to niewątpliwie jeden poważny krok w strone głębokiego wtajemniczenia . Sam przed nim stoję i tylko kasa przeszkadza Wink Pozdrawiam


niewątpliwie przydatna inwestycja, jednak póxniej trzeba samemu sie martwić o wszystkie pierwiastki , o ile przy nawożeniu zbiornika z kranówką mozna nie mysleć o np.Mg,Ca,Na innych (choć jak wystapi niedobór - u mnie tak było - trzeba kombinować) to przy nawożeniu zbiornika z wodą RO należy odpowiednio policzyć w jakim stosunku trzeba ja wymieszać z kranówką, żeby uzyskać odpowiednią TWW, TWO oraz stosunki Ca:Mg i innych, to juz rzeczywiście wyższy stopień wtajemniczenia


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Tramal Kwiecień 26, 2005, 19:36:55
dlaczego pod korzenie a nie w toń ? proste skoro ma już nitki to je tylko dokarmi - naworząc w toni - większość roślin akwariowych to chwasty błotne które nie najlepiej chłona przez liść (w przeciwieństwie do wodnych - rogatek, moczarka, wywłucznik...) Rośliny błotne(wodno-lądowe) ciągna głównie przez korzeń i jeśli już mamy w akwarium glony to bezpieczniej będzie nawóz aplikować właśnie tam do podłoża. Co do tego że i tak sie rozejsdzie po akwarium to napewno ale nie cały i zdecydowanie w mniejszym stopniu . Wszystko zależy od tego jakiej gradacji jest żwir. Jeśli to będą kamienie (5mm) to taki zabieg faktycznie nie ma żadnego sensu :)
Zgadzam się tabletki pod korzeń są lepszym rozwiązaniem ale w zoologu kosztują więcej nić np płynny aquaplant. Ja stosuje pałeczki do kwaitów doniczkowwcyh z dodatkiem żelaza i bardzo sobie chwalę :)
Ponieważ  kolega GP ma już osłabione rośliny wstrzymał bym sie jakis czas z zaciemnianiem bo mogły by paść z glonami. Stąd moja propozycja by wodę podmienić (tak dużo bo skoro lał już błękit metylowy to gdzie tu szukać równowagi...) a rośliny wzmocnić nawozem zawierającym azot (jednorazowo żeby nie przegiąć w drugą stronę i nie pomagac nitkom).
Potem faktycznie można by zaciemnić.

no mam nadzieje że dość jasno przedstawiłem swoją strategię :) (nie tzreba sie z nią zgadzać)Pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Kwiecień 26, 2005, 19:56:13
Cytuj
Co do tego że i tak sie rozejsdzie po akwarium to napewno ale nie cały i zdecydowanie w mniejszym stopniu . Wszystko zależy od tego jakiej gradacji jest żwir. Jeśli to będą kamienie (5mm) to taki zabieg faktycznie nie ma żadnego sensu


kiedyś jak jeszcze podawałem bioflorin (jest on bardzo skoncentrowany) przeprowadziłem trochę symulacji - gradacja żwiru 2-3 mm - po około 5 min od wstrzyknięcia nawozu w podłoże chmura chemii przestała się wydobywac z podłoża, może i cos tam zostało jednak śmiałbym wątpić :wink:

Cytuj
Zgadzam się tabletki pod korzeń są lepszym rozwiązaniem ale w zoologu kosztują więcej nić np płynny aquaplant
.

dobrym rozwiązaniem są kulki gliniane, poniewaz mają duzą zdolnośc do wiązania róznych pierwiastków np.nietrwałego Fe czyniąc jest dostępnymi dla korzeni roslin, choć może miec to swoje wady - po długim czasie nawożenia (bez odświeżania podłoża) może się skumulować tego tyle, że ataków glonów nie będzie dało się opanować ... jednak stosując wszystko z umiarem powinno byc ok

btw dobrym rozwiązaniem w słabej oświetlonych akwariach (<0,5W/l) byłoby podłożenie kulek glinianych nasączonych nawozem do podłoża i bazowanie tylko na składnikach pokarmowych zawartych w nich (bez podawania czegokolwiek do toni)

Cytuj
Ja stosuje pałeczki do kwaitów doniczkowwcyh z dodatkiem żelaza i bardzo sobie chwalę Smile


dobre rozwiązanie, też kiedys nad tym myślałem jednak zostaję przy glinie :wink: stosujesz pałeczki nawozowe pod jakąś konkretną grupe roslin (paprocie itp.) czy jakie sa w sklepie ? jak dodajesz do nich Fe - moczysz w roztworze chaltu czy może w ferroactiv ?

Cytuj

Ponieważ kolega GP ma już osłabione rośliny wstrzymał bym sie jakis czas z zaciemnianiem bo mogły by paść z glonami.


miałem podobna sytuację - nawet te gatunki, które smiało mógłbym nazwać chwastami (indica) przestały rosnąć, jednak podczas zaciemnienia wyszły na prostą, wydłuzyły się (normalna sprawa) jednak wygrały z glonami ... wydaję mi się, że tutaj mozliwośc magazynowania substancji przez rośliny wyższe powinna wystarczyć i smiało bym zaciemnił ...

Cytuj
Stąd moja propozycja by wodę podmienić (tak dużo bo skoro lał już błękit metylowy to gdzie tu szukać równowagi...)


najlepiej podmienić połowę, a później jechać od 25% tygodniowo do góry zaleznie od wzrostu roślin

Cytuj

a rośliny wzmocnić nawozem zawierającym azot (jednorazowo żeby nie przegiąć w drugą stronę i nie pomagac nitkom).


jakos nie zauwazyłem, żeby azot szczególnie wpływał na wzrost nitek ... ale w sytuacji kiedy maja pod dostatkiem pokarmu na pewno skorzystałby z okazji ..


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Tramal Kwiecień 26, 2005, 20:11:55
Co do tych pałeczek to są one produkowane juz z zawartością żelaza :) naweyt mi do głowy taki pomysł nie przyszedł żeby to moczyć ;) stosuje pod wszystkie rośliny które mają mozne korzenie - zwartki, żabienice ,ludwigie i althernathery :) bardzo sobie cenie ten rodzaj nawożenia . Nawóz wtykam jednak w małych porcjach raz na dwa tygodnie uwążam że to wystarcza. Co do tego czy płynny nawóz zosaje w żwiże to raczej napewno sporogo tam zostaje kiedyś wstrzykiwałem pod korznie (ppzed pałeczkami) wzrost był efektywniejszy niż lane w toń :)
Pozdrawiam serdecznie


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Meter Maj 08, 2005, 09:16:49
dołącze sie do tego tematu bo mam podobny problem tylko nie daję zadnych nawozów swiatło 12h i na wszystkich roslinach są glony-chyba (taki meszek porobił sie na nich) podłoże zaczeło robić sie brązowe nie daje duzo jedzenia i to napewno nie muł powstały przez przekarmienie


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Beton Maj 08, 2005, 12:32:25
Brazowe sa okrzekmi. Powstaja przy niewystarczajacym oswietleniu.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Meter Maj 09, 2005, 17:01:27
ale wlasnie mi sie wydaje ze za dlugo naswietlam jakies 12-13h


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Beton Maj 09, 2005, 18:45:33
Dlugo czy nie ale zalezy jaka moca. Jesli atak okrzemek to swietlowki maga byc za slabe albo ich za malo.


Tytuł: cieme kłaczki
Wiadomość wysłana przez: czatom Maj 09, 2005, 20:49:16
Mimo codziennych podmian około 25 litrów wody i zawartości NO3 około zera pojawiaja się na lisciach czarne kłaczki gdy wytne zatakowanego liscia pojawiaja sie na innym szczególnie atakuja rośliny o duzych szerokich liściach lub wąskich i długich na kabombie oraz bacoppie okółkowej ich nie ma natomiast na baccopie drobnolistnej na Alternatera rozenfolia są przestałem nawozic nawozami płynnymi juz około 3 tygodni stosuje jedynie pałeczki nawozowe do roslin doniczkowych pod korzenie oczywiscie jedna taka pałeczke dziele na trzy części. Gdy wygrałem walke z glonami zielonymi pojawiły sie te i z nimi zupełnie mimo stoswania tych środków i posiadania dwóch kosiarek 5 otosków i 4 krewetek nie moge sobie poradzić czy macie jakis pomysł co teraz stosować?


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Plex Maj 09, 2005, 22:01:52
Zmniejszyc oswietlenie i kupic molinezje. Mi to pomoglo. Zmniejszylem z 2x 18W do 20W i czas z 12 do 9 godzin. Czasami co pare dni zrobie rybkom sloneczny dzien i znow zapalam 2x 18 (ale tylko jeden gora dwa dni)


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Maj 16, 2005, 07:50:34
Powracam do tematu po 3 tygodniach. Podmieniam 40 litrów tygodniowo, podawałem 3 ml Symfoni na dzień, włożyłem torf wielkości pięści. Niestety, dalej to samo, a przynajmniej niewiele lepiej. Glony sobie dobrze żyją, a roślinki są jakby uśpione i jest ich coraz mniej. Podmieniana woda jest bardzo brudna, tak jakby z obumierających roślin, a może glonów? Będę teraz podawał 2,5 ml nawozu na dzień. A może ta Symfonia jest do d...?
Szkoda, że nikt z doświadczonych forumowiczów nie jest z Krosna lub okolic, przydałaby się porada na "żywo", bo przy opisie trudno wszystko wyjaśnić.
No cóż będę dalej cierpliwie realizował założenia i czekał.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Maj 16, 2005, 17:48:29
Cytuj
Podmieniana woda jest bardzo brudna, tak jakby z obumierających roślin, a może glonów?


jednego i drugiego :)

Cytuj
Będę teraz podawał 2,5 ml nawozu na dzień. A może ta Symfonia jest do d...?


a mógłbyś napisać jaką zrobiłes mieszankę :?: "(jaka proporcja symfonii,k2s04 itd.)

symfonia może się nie sprawdzać w niektórych zbiornikach, ale dlatego że nie jest umiejętnie uzupełniona w poszczególne pierwiastki (nie dodanie mgso4,chelatów ...) :wink: a jeśli kupiłes z allegro to nie jestem w stanie powiedziec na ile osoba przygotowująca mieszankę ma pojęcie o tym co robi ....

jeśli chcesz mogę napisać Ci moją obecną proporcję symfonii, którą teraz nawożę ...

Cytuj
Szkoda, że nikt z doświadczonych forumowiczów nie jest z Krosna lub okolic, przydałaby się porada na "żywo", bo przy opisie trudno wszystko wyjaśnić.


otóż to, nie widząc sytuacji, "zachowania roślin" i samego zbiornika cięzko coś radzić ..

Cytuj
No cóż będę dalej cierpliwie realizował założenia i czekał
.  

zrób zaciemnienie :idea: to pomaga w większośc przypadków, u mnie tez pomogło ... roślinom to nie zaszkodzi, u mnie tylko jedynie wydłużyły się, poza tym nic, wygrały konkurencję pokarmową z glonami ...

1) kuracja wstępna:
- wyłącz światło zupełnie na 3 doby,
- odstaw na ten okres wszystkie nawozy,
- wyłącz podawanie CO2
- włącz bardzo mocne napowietrzanie. (niekonieczne)
- podmien (w 2 i 3 dobie) wodę ok.30% ściągając przy tym obumarłe glony i wszelkie odpadki organiczne z dna ...
-możliwie dołóż jeden wewętrzny filtr mechaniczny (jesli masz luzem)
-jeśli Twój filtr dawno nie był czyszczony, wyczyśc go bo na pewno przypcha się ..

nitki powinny umrzeć

2) w czwarty dzień

-włącz światło i CO2, wyłącz extra napowietrzanie.
-pozostałe nitki odpadną od roślin, zbierz je bardzo dokładnie, oczyść również akwarium z butwiejących części roślin, mułu i zanieczyszczeń organicznych
-oczyśc dokładnie wszystkie filtry
- !!! w akwarium nie powinno być odpadków organicznych (dokładnie oczyść dno i rośliny) !!!

3) Dalsza pielęgnacja:
- ustaw CO2 na niezbyt wysokim poziomie
- zacznij podmieniac wodę tak jak robiłes to do tej pory (ok.40l/tydzień)
- podawaj 2,5 ml nawozu

jest to zmodyfikowany na potrzeby sytuacji sposób Bartka Lipczyńskiego zaprezentowany na SRWiA

proponuję zaciemnić, jeśli jednak z jakichs powodów nie chcesz tego robić spróbuj zwiększyć dawkę nawozu do 5ml/dzień jesli to pomoże możesz jeszcze delikatnie podnieśc dawkę dzienną (podałem Ci wyliczoną dawkę, którą podawał ten kto obliczył te proporcję symfonii, ja podawałem podwojoną, a nawet potrononą dawkę  :!:  jednak w mojej kranówce taka mieszanka nie zdawała egazminu)


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Maj 17, 2005, 08:56:12
[/quote]
a mógłbyś napisać jaką zrobiłes mieszankę :?: "(jaka proporcja symfonii,k2s04 itd.)
[/quote]

Jest to mieszanka Symfoni, K2SO4 i chelatu żelaza. Kupiłem gotową na Allegro, nie znam proporcji ale myślę że gość zna się na rzeczy. Trochę tego sprzedaje i jest w końcu akwarystą. Towar jest w postaci proszku do rozpuszczania w wodzie destylowanej i przechowywany w lodówce.Coś podobnego do tej strony, ale niestety bez proporcji.
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=38001137
Jaka proporcja wg Ciebie powinna być?
Kupowałem u niego też reduktor, taki sam jak ten:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=44529610
i jest super


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Maj 17, 2005, 11:45:11
ja wiem czy taki z niego spec od roślin .... , to co sprzedaje to po prostu "na sztukę" - komentarz,kaska ....

ciekawe czy sam nawozi symfonią  :idea:  :?:

śledziłem aukcje tego Pana i ...... a zresztą ....

radziłbym kupic zestaw odczynników od np.Pana asko2 z allegro i zacząć samemu eksperymentować   :idea: , wypróbować różne przepisy jakie krążą po sieci i dojśc do tego, który będzie dobrze współgrał z Twoja wodą albo zakupić PGC, PG Makro i PG Ferro +

znasz parametry wody w twoim akwarium i w kranie  :?:

btw u mnie wcześniej sprawdził sie przepis W.Pardały (na symfonię) do obejrzenia na jego stronce http://www.holendry.republika.pl/

obecnie stosuję zmodyfikowany przepis RedBarona : 9g SZ (9 ml) ;5g K2so4 (3,3 ml) ;10g MgSO4*7H2O ( 11 ml) ,1g chelatu Fe (3 ml) ,1 ml chelatu Mn

wszystko mierzone w strzykawce, jestem ciagle w fazie testów, Mn chyba możnaby troche zmniejszyć, zaznaczam, że spisuje się to przy MOJEJ kranówce, nie wiem jak będzie u kogos innego ...

dodatkowo podaję roztwory KNO3 (5ppm/tydzień) i KH2PO4 (0,25 ppm/tydzień) dawki zmieniam zgodnie z potrzebami (glony !!!)

reasumując, radzę zastosować kurację z poprzedniego posta (zaciemnić) i nawozić tym co masz lub zakupic j.w.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Maj 23, 2005, 08:14:17
Zastosowałem się do Twojej kuracji, wyłączyłem światło na 3 dni. Co ciekawe to np. Ludwigia zaczęła lepiej rosnąć, trochę się tylko wydłużyła i jest jeśniejsza. Glonów zostało jeszcze jednak dużo.
Do tej pory włączałem światło na 14 godz. dziennie, skrócę teraz czas oświetlenia do 12 godzin. To chyba też ma znaczenie.
Skontaktowałem się ze sprzedawca nawozu i zalecił mi żeby gotowej mieszanki nie trzymać dłużej niż 3 miesiące (oczywiście w lodówce). Ja trzymałem 5 miesięcy - kolejny mój błąd. Nie wiem też czy nie szkodzi rybom, bo mam też małe problemy z mieszkańcami zbiornika.
On twierdzi, że tym samym zasila akwaria i jest bardzo dobrze, przygotowuje roztwory nie większe niż 50 ml.
Skład procentowy to:
56% - Symfonia
16% - chelat żelaza
28% - K2SO4. Mogłem pomylić o góra 2 procenty.
Nie znam proporcji wagowych.
Jak długo natomiast mogę przechowywać nawóz w proszku. Zauważyłem że po pół roku proszek trochę ściemniał (kolor brązowo czerwony) - myślę że te przebarwienia są od żelaza.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Maj 23, 2005, 18:05:48
Cytuj
Zastosowałem się do Twojej kuracji, wyłączyłem światło na 3 dni. Co ciekawe to np. Ludwigia zaczęła lepiej rosnąć, trochę się tylko wydłużyła i jest jeśniejsza. Glonów zostało jeszcze jednak dużo.


rośliny tak reagują na odcięcie światła - wtedy dązą czem prędzej w kierunku z którego ono pada  :wink:

a ściagałeś je z roslin w trakcie zaciemnienia ? paluszkami po każdym listku :) - ja tak robiłem

Cytuj
Do tej pory włączałem światło na 14 godz. dziennie, skrócę teraz czas oświetlenia do 12 godzin. To chyba też ma znaczenie.


oczywiście ma znaczenie, często przyczyną wysypu nitek jest własnie za długi dzień świetlny proponuję 10h (ja tez tak teraz mam)

Cytuj
Skontaktowałem się ze sprzedawca nawozu i zalecił mi żeby gotowej mieszanki nie trzymać dłużej niż 3 miesiące (oczywiście w lodówce). Ja trzymałem 5 miesięcy - kolejny mój błąd.


nie wiem jak do końca z tym jest ja jednak wolę robic małe porcje na np.2-3 miesiące i do tej pory nie zauważyłem, aby nawóz był "zwietrzały" ....

Cytuj
Nie wiem też czy nie szkodzi rybom, bo mam też małe problemy z mieszkańcami zbiornika.


co konkretnie sie dzieje ?

Cytuj
On twierdzi, że tym samym zasila akwaria i jest bardzo dobrze, przygotowuje roztwory nie większe niż 50 ml.
Skład procentowy to:
56% - Symfonia
16% - chelat żelaza
28% - K2SO4. Mogłem pomylić o góra 2 procenty.
Nie znam proporcji wagowych.


wyglada (nie chce mi sie liczyć) na ten  przepis, o którym mówiłem-u mnie "nie działało" ...

Cytuj

Jak długo natomiast mogę przechowywać nawóz w proszku. Zauważyłem że po pół roku proszek trochę ściemniał (kolor brązowo czerwony) - myślę że te przebarwienia są od żelaza.


ja tez mam swoje odczynniki już sporo ponad pół roku i nic sie nie dzieje,przyrzadam nawoz dalej ... i wszystko jest ok


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Maj 25, 2005, 10:03:04
1. Niestety nie ściagałem mechanicznie glonów z roślin.
2. Z rybami jest taki problem, że np. Neony pływają pod kątem 45 st. głową do góry, tak jakby miały problem wznieść się lub utrzymać równowagę. Innych objawów nie ma. Czy to jest choroba, czy złe warunki, a może po prostu starość - maja pewnie już 3 lata. Inne ryby: Skalary Barwieńce czarne mają się dobrze. Podobne objawy mialem wcześniej z Błyszczykami Parańskimi - było ich 11 szt., w tej chwili ostał sie jeden i ma podobne objawy co Neony.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Maj 31, 2005, 14:02:05
Silver - zamęczę Cię tymi pytaniami, ale chyba się nie obrazisz?
Czy dodajesz fosforany i azotany. Jeden z Allegrowiczów napisał mi że przy nawożeniu Symfonią, K2SO4 i Fe, należy je podawać, ponieważ w tej mieszance ich nie ma. Przy inwazji glonów które miałem, to chyba niezbyt dobry pomysł, ale może tylko azotany mają sens?
Co do mojego akwarium, po wszystkich zaleceniach, w tej chwili poziom glonów wyraźnie się zmniejszył, ale roślinki niezbyt ochoczo rosną. Chyba powinienem teraz zająć się nawozem, tzn. zmienić specyfik na inny tylko jaki? A może po prostu na razie cierpliwe czekać, bo przecież wszystko dochodzi do pewnej równowagi?


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Maj 31, 2005, 19:22:15
Cytuj
Silver - zamęczę Cię tymi pytaniami, ale chyba się nie obrazisz?


no co Ty :wink: nie ma sprawy :)

Cytuj
Czy dodajesz fosforany i azotany


tak jak napisałem wyżej :wink: KNO3 (5ppm/tydzień) i KH2PO4 (0,25 ppm/tydzień) ...

niestety teraz moje akwarium wygląda jak pobojowisko - nie podaję nic i nie zawsze mam czas na podmianę, jesli już to "od wielkiego dzwonu"  :( cyjano panują ... póki co mam przeprowadzkę i nie mam czasu na nic ...

Cytuj

Jeden z Allegrowiczów napisał mi że przy nawożeniu Symfonią, K2SO4 i Fe, należy je podawać, ponieważ w tej mieszance ich nie ma.


w tej mieszance ich niestety nie ma (choc symfonia zawiera chyba 6% N) można je podawać, jednak nie zawsze jest taka potrzeba .... jesli np.zauważasz na szybach "zielony pył" to znak, że kumuluja się w akwarium fosforany  :idea: wtedy mógłbyś zacząć z podawaniem NO3 jednak na początku podawanie NO3 a w szczególności po4 kończy sie inwazją glonów ...

makroelementy trzeba z reguły podawać, przy oświetleniu >0,5W/l i dozowaniu CO2, jednak nie jest to regułą ...

jeśli młode, dopiero co pojawiające się liście są nienaturalnie małe to znak, że powinienes podawac NO3

Cytuj
Przy inwazji glonów które miałem, to chyba niezbyt dobry pomysł, ale może tylko azotany mają sens?


nie pisałem tego wcześniej, żeby Cie nie przerazić tymi wszystkimi wzorami chemicznymi :wink: ale przy tej kuracji powinno sie własnie zwiększyć dawki makro, żeby rosliny szybciej zuzyły micro, jednak skoro podawałeś tę mieszanke z allegro uznałem, że nie chcesz zakupować dodatkowych odczynników i mieszać mikstur ..

Cytuj

Co do mojego akwarium, po wszystkich zaleceniach, w tej chwili poziom glonów wyraźnie się zmniejszył, ale roślinki niezbyt ochoczo rosną.


podaj jakies objawy, małe liscie, czerwone liście itp i czy objawy sa na młodych czy starych liściach

Cytuj
Chyba powinienem teraz zająć się nawozem, tzn. zmienić specyfik na inny tylko jaki?


to na pewno  :idea:

1. jeśli chcesz się pobawić w chemika, masz nerwy i czas na zabawę i nie chcesz wydać zbyt duzo $ to polecam zakupić odczynniki np.od asko2 z allegro i zrobić taka mieszankę jak napisałem wyżej

2. jeśli możesz wydac troche więcej gotówki (~60 PLN) to polecam serię PG firmy AquaArt, na początek zakup PGC , PG Makro i PG Ferro +

Cytuj
A może po prostu na razie cierpliwe czekać, bo przecież wszystko dochodzi do pewnej równowagi


możesz poczekać i zobaczyc co się będzie działo, ja jednak stawiam, że nic dobrego polecam albo odczynniki albo PG ...

pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Czerwiec 01, 2005, 08:08:28
Cytat: Silver


podaj jakies objawy, małe liscie, czerwone liście itp i czy objawy sa na młodych czy starych liściach


Różnie jest z poszczególnymi roślinami. W zasadzie tylko Ludwigia rośnie dobrze no i może nurzaniec, Hygrophila miała kiedyś piękne, duże, zielone liście - w tej chwili małe czerwone - nawet powiedziałbym purpurowe, ale widać że zaczyna brać się do życia, Crypt. Wendta - bardzo małe sadzonki, Crypt. Balanse zaczęła dobrze rosnąć, a prawie już zanikła (rozpuszczała się). Echinodorusy - pożał się Boże, małe wąskie liście, a stare żółką (a takie były na początku piękne krzaki, 4 sztuki zajmowały cały miejsce w 200 l.
Jak widać są również pozytywne objawy "kuracji", np. kabomba która zanikła całkowicie, z pozostałych "patyczków" wypuściła drobne liście.
Jeszcze jedna uwaga przyszła mi na myśl. Miałem bujny rozrost nurzańca olbrzymiego, miałem go w pewnym okresie sporo, cieszyłem się że chociaż on rośnie dobrze, ale tak sobie teraz myślę, że przecież mógł "skonsumować" całe zasoby potrzebne również dla innych roślin. Może właśnie azot. Czy jest w tym sens? Czekam teraz na dostawę roślinek z Allegro, na pewno zastąpię spore ilości tego nurzańca, który jest bardzo ekspansywny i wydaje mi się że wygrywa walkę ze słabszymi roślinami. Czy masz u siebie te krzaki?


Cytuj

2. jeśli możesz wydac troche więcej gotówki (~60 PLN) to polecam serię PG firmy AquaArt, na początek zakup PGC , PG Makro i PG Ferro +


Celem moim było kupienie taniego nawozu, bo gdyby nie zależało mi na kosztach to kupiłbym zestaw PG i na pewno nie eksperymentowałbym.
Zadałem pytanie kilku Allegrowiczom odnośnie proporcji Symfonii, K2SO4 i Fe, i stosują odpowiednio:
50% Symf, 50 % K2SO4 i do tego osobno Fe 0,5 ppm tygodniowo;
inny: 63,3%, 31,6%, 5,1%.
Ja mam tak jak wcześniej pisałem: 56, 28, 16.
Jak widać różne mają proporcje, z tym że większość dodaje makro:
(cytat) "..Dodawanie tych środków nie szkodzi a wręcz przeciwnie, tylko trzeba wiedzieć co i jak. No3 musi być 10 razy więcej niż PO4, jednak nie może być ich więcej niż 10 ppm.

Dużo ostatnio jest na naszym forum o pałeczkach nawozowych. Może po małym kawałku włożyć pod korzenie, przynajmniej wybranych roślin i obserwować co się dzieje? Myślę tutaj cały czas o tym nurzańcu i niedoborach które mogły sie pojawić.

No widzisz, znowu parę pytań się pojawiło.

pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Czerwiec 01, 2005, 13:32:12
Cytuj
Różnie jest z poszczególnymi roślinami. W zasadzie tylko Ludwigia rośnie dobrze no i może nurzaniec, Hygrophila miała kiedyś piękne, duże, zielone liście - w tej chwili małe czerwone - nawet powiedziałbym purpurowe, ale widać że zaczyna brać się do życia,


jeśli młode liście sa purpuowe to znak, że brakuje fosforu  :idea:

Cytuj

Crypt. Wendta - bardzo małe sadzonki, Crypt. Balanse zaczęła dobrze rosnąć, a prawie już zanikła (rozpuszczała się). Echinodorusy - pożał się Boże, małe wąskie liście, a stare żółką (a takie były na początku piękne krzaki, 4 sztuki zajmowały cały miejsce w 200 l.


jeśli stare żółkna to może to być potas lub azot, skoro podajesz potas mozna go wykluczyć -> azot :idea: przy niedoborze Mg może dziac sie podobnie, jednak na razie powolutku :)

Cytuj
Jak widać są również pozytywne objawy "kuracji", np. kabomba która zanikła całkowicie, z pozostałych "patyczków" wypuściła drobne liście.
Jeszcze jedna uwaga przyszła mi na myśl. Miałem bujny rozrost nurzańca olbrzymiego, miałem go w pewnym okresie sporo, cieszyłem się że chociaż on rośnie dobrze, ale tak sobie teraz myślę, że przecież mógł "skonsumować" całe zasoby potrzebne również dla innych roślin. Może właśnie azot. Czy jest w tym sens?


sens jest, jak najbardziej :wink: mogło tak być ...

Cytuj
Czekam teraz na dostawę roślinek z Allegro, na pewno zastąpię spore ilości tego nurzańca, który jest bardzo ekspansywny i wydaje mi się że wygrywa walkę ze słabszymi roślinami. Czy masz u siebie te krzaki?


nie nie mam nurzańcy - nie podobaja mi się ....

Cytuj
Celem moim było kupienie taniego nawozu, bo gdyby nie zależało mi na kosztach to kupiłbym zestaw PG i na pewno nie eksperymentowałbym.
Zadałem pytanie kilku Allegrowiczom odnośnie proporcji Symfonii, K2SO4 i Fe, i stosują odpowiednio:
50% Symf, 50 % K2SO4 i do tego osobno Fe 0,5 ppm tygodniowo;
inny: 63,3%, 31,6%, 5,1%.
Ja mam tak jak wcześniej pisałem: 56, 28, 16.


takie różnice to pewnie indywidualne "widzi mi się" każdego z nich, do symfonii mozna dodawać Mg,Fe,Mn wtedy nawóz jest kompletny ... zależy to oczywiście od wody jaką się stosuje ...

Cytuj
Jak widać różne mają proporcje, z tym że większość dodaje makro:
(cytat) "..Dodawanie tych środków nie szkodzi a wręcz przeciwnie, tylko trzeba wiedzieć co i jak. No3 musi być 10 razy więcej niż PO4, jednak nie może być ich więcej niż 10 ppm.


to chyba napisał jakis "fachowiec" to zależy od indywidualnych wymagań zbironika, są akwaria z 20 ppm - rośliny rosna jak głupie i nie ma plag glonów ...

jesli masz w akwarium rośliny "makrożerne" np.riccia,heternanthera itp. wtedy mozna poszaleć z makro i nie trzeba się obawiać plagi ...

proponowałbym zakupić KNO3 (można od biedy kupic w sklepie spożywczym - "sól potasowa" do przyrządzania mięsa) i KH2po4 (tu już trzeba poszukać - allegro ) i sporządzić np.roztwór podnoszący stęzenie 1ml/1ppm wtedy łatwo dawkować ... (jesli będa problemy pomoge wyliczyc polecam kalkulator Witolda Sławińskiego ...

Cytuj
Dużo ostatnio jest na naszym forum o pałeczkach nawozowych. Może po małym kawałku włożyć pod korzenie, przynajmniej wybranych roślin i obserwować co się dzieje? Myślę tutaj cały czas o tym nurzańcu i niedoborach które mogły sie pojawić.


ja tego nie praktykuję, ale możesz spróbować, ja jedynie dodaje kulki gliniane pod korzenie ...  :wink:

pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Czerwiec 02, 2005, 07:26:19
Czy z tego co napisałem wyżej mogę bez mierzenia wartości NO3 dodać KNO3? Czy lepiej kupić wcześniej testy. Wcześniej kilka razy sprawdzałem wodę i zaprzyjaźnionego sprzedawcy i zawsze poziom azotanów był 0.
Wiele źródeł pisze że nie trzeba dodawać fosforu bo niedobór tego pierwiastka rzadko występuje i wystarczy dodanie tylko azotu, którego często brakuje, a jego brak w stosunku do dużej zawartości foforu powoduje właśnie nadmierny rozwój glonów. Chociaż moje objawy roślin co zauważyłeś też mogą wskazywać na niedobór fosforu. Jeszcze raz powiem: im więcej wiem, tym mniej wiem.
Wczoraj dodałem kilka ml bioflorinu Tropicala i kawałki pałeczek, zobaczę jak zareagują roślinki.
W ogóle to marzę o tym, że jak kiedyś popatrze na roślinkę to od razu będę wiedział co jej brakuje, bo w tej chwili, to  :shock:

No i poszedłem dalej. Zakupiłem KNO3 bo na 99% brakuje azotu i przy okazji nową mieszankę Symfonii, K2SO4 i Fe w proporcji odpowiednio: 63,3%, 31,6%, 5,1%. Pewnie muszę kupić jednak ten test na NO3. Z fosforanami na razie dam sobie spokój, bo to byłyby kolejne koszty, a bez testu to nie będę ryzykował. Tak jak pisałem wcześniej korzystam z pałeczek nawozowych pod korzenie.
W tym ciekawym artykule o walce z glonami:
http://www.holenderskie.aip.pl/art.php?go=32
nic nie piszą o dodawaniu foforanów do wody, ale raczej tylko w formie stałej głeboko w podłoże i żeby za bardzo przy podmianach nie zruszać dna oraz utrzymywać poziom makro i mikro w nieznacznym nadmiarze w stosunku do fosforu.

Czy 1 ppm to jest 1 mg/litr wody oraz czy w tych jednostkach mierzy się azotany?
Pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Czerwiec 02, 2005, 15:15:06
Cytuj
Czy z tego co napisałem wyżej mogę bez mierzenia wartości NO3 dodać KNO3? Czy lepiej kupić wcześniej testy.


ja jadę bez ŻADNYCH testów od początku swojej kariery :wink: i jakos mi idzie, poza tym wiele osób przejechało sie na dokładności testów ...

btw jesli dostanę dziś aparat w swoje ręce, zamieszczę fotkę mojego malucha, żebyś miałe pewnośc, że choć troche się na tym znam :wink: zdjęć dużego nie zamieszczam - nie mam czasu nawet na podmiane - forsaken, o nim, to mało powiedziane ...

Cytuj
Wcześniej kilka razy sprawdzałem wodę i zaprzyjaźnionego sprzedawcy i zawsze poziom azotanów był 0.


ja bym śmiało dodawał ... btw w kranie tez mam prawie 0 azotu
Cytuj

Wiele źródeł pisze że nie trzeba dodawać fosforu bo niedobór tego pierwiastka rzadko występuje i wystarczy dodanie tylko azotu, którego często brakuje, a jego brak w stosunku do dużej zawartości foforu powoduje właśnie nadmierny rozwój glonów.


to jest oldschool jeśli chodzi o akwaria roslinne, choć do tej pory sa dwie szkoły :

1.dodawanie fosforu
2.akwarium z fosforem jako czynnikiem limitującym wzrost (nie podawanie  fosforu)

zalezy co kto woli, jednak teraz, mało jest osób "bojących" się fosforu ...
Cytuj

Chociaż moje objawy roślin co zauważyłeś też mogą wskazywać na niedobór fosforu.


jeśli młode liście sa różowe,purpurowe to stawiam na fosfor ... choć u różnych gatunków róznie bywa : u l.repens taki objaw to znak, że ma wszystkiego pod dostatkiem i lepiej byc nie może :wink: , ale u hygrophila - niedobór P :idea:

Cytuj
Jeszcze raz powiem: im więcej wiem, tym mniej wiem.


norma :wink:

Cytuj
Wczoraj dodałem kilka ml bioflorinu Tropicala


ja osobiście odradzam, u mnie to nie działało, poza tym zawiera azot w formie słabo przyswajalnej przez rośliny i mogącej przytruc ryby :idea:

jednak widziałem zdjęcia baniaka zasilanego Bioflorinem - cudo :wink: zalezy od indywidualnego zapotrzebowania roślin w danym zbiorniku ...

Cytuj
i kawałki pałeczek, zobaczę jak zareagują roślinki.


nie stosowałem - nie chcę wprowadzać w błąd ...

Cytuj
W ogóle to marzę o tym, że jak kiedyś popatrze na roślinkę to od razu będę wiedział co jej brakuje, bo w tej chwili, to Shocked


kwestia czasu i doświadczenia ... - cierpliwości :wink:

Cytuj
Czy 1 ppm to jest 1 mg/litr wody oraz czy w tych jednostkach mierzy się azotany?


w wodzie słodkiej mozna przyjąć, iz 1 ppm (parts per milion) = 1 mg/l oraz tak, w takich jednostkach mierzy się azotany ..

Cytuj
No i poszedłem dalej. Zakupiłem KNO3 bo na 99% brakuje azotu i przy okazji nową mieszankę Symfonii, K2SO4 i Fe w proporcji odpowiednio: 63,3%, 31,6%, 5,1%. Pewnie muszę kupić jednak ten test na NO3.


ja jadę bez testów, ale może Ci znacznie ułatwic życie ....

Cytuj
Z fosforanami na razie dam sobie spokój, bo to byłyby kolejne koszty, a bez testu to nie będę ryzykował.


możesz kupić aquaacid zooleka - max.4 PLN i podawać - to jest preparat na bazie jakiegoś kwasu fosforowego (nie wiem czy KH2PO4, ale "działa") znam osoby, które tak uzupełniają braki P i wszystko jest pięknie ...

Cytuj
Tak jak pisałem wcześniej korzystam z pałeczek nawozowych pod korzenie.
W tym ciekawym artykule o walce z glonami:
[url]http://www.holenderskie.aip.pl/art.php?go=32[/url]
nic nie piszą o dodawaniu foforanów do wody, ale raczej tylko w formie stałej głeboko w podłoże i żeby za bardzo przy podmianach nie zruszać dna oraz utrzymywać poziom makro i mikro w nieznacznym nadmiarze w stosunku do fosforu.
Pozdrawiam


ja napisałem - to jest oldschool w nawożeniu, artykuł został napisany dekadę temu (podobnie jak receptura PMDD) :!: trendy w nawożeniu zmieniły się, ludzie dokonywali coraz to nowych doswiadczeń, obserwacji i odkryć - stwierdzono, że dodawanie P niekoniecznie wiąże się z inwazją glonów ...


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Czerwiec 02, 2005, 19:47:02
Znasz przelicznik g/ml dla KNO3, bo łatwiej byłoby mi dozować?
Chcę zrobić roztwór 1ml//1ppm, tak jak mi radziłeś. Wychodzi mi, że muszę dać 70 g nawozu do 250 ml wody dest. Będzie to dla 200 (170 netto). Czy poprawnie?

PS. Nie masz kiedy podmienić wody, a ja Ci zawracam głowę. Za chwilę Ty będziesz pisał o glonach.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Czerwiec 02, 2005, 21:01:19
Cytuj
Znasz przelicznik g/ml dla KNO3, bo łatwiej byłoby mi dozować?


polecam http://www.holenderskie.pl/forum/download.php?id=71 ten kalkulatorek pomoże Ci we wszystkim :wink: jeśli będziesz miał problem ze ściagnieciem podaj tutaj maila to go przeslę

Cytuj
Chcę zrobić roztwór 1ml//1ppm, tak jak mi radziłeś. Wychodzi mi, że muszę dać 70 g nawozu do 250 ml wody dest. Będzie to dla 200 (170 netto). Czy poprawnie?


poprawnie :) musisz do naczynia, w którym będziesz sporzadzał roztwór (najlepiej menzurka) wsypać 70g KNO3 i dopełnić to woda do objętości 250 ml (tak, żeby już po sporzadzeniu roztwór miał 250 ml, :!: nie zalać 70 g KNO3 , 250 ml destylatu :!:) dlatego w kalkulatorze napisane jest "objętośc sporządzanego roztworu" :idea:

Cytuj
PS. Nie masz kiedy podmienić wody, a ja Ci zawracam głowę. Za chwilę Ty będziesz pisał o glonach.


nie ma sprawy, może to jest bardziej tak, że nie dam rady juz jej podmienić jak wracam do domu ...  :(  choć czasu równiez brakuje ... poza tym niedługo stawiam 250 lub 375 l ze stałą podmianą wody, więc obecny zbiornik spisałem na straty ... foto, az wstyd pokazywać ... :wink:

a tu obiecane zdjątko mojego maluszka - 18l

(http://www.freephotoserver.com/files/nowy22112.jpg)


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Czerwiec 03, 2005, 10:49:27
Please o kalkulator: g.pe@op.pl.
O podawaniu KNO3 artykuł z forum holenderskie:
"..... ( 7 ) Kwestię dozowania azotu należy sprawdzić doświadczalnie przy pomocy testu. Jesli masz mało ryb i dużo roślin i jeśli nadal rosną glony - dozowanie KNO 3 może okazać się konieczne, po to aby pierwiastkiem limitującym rozwój glonów ( i roślin ) stał sie fosfor. Jeśli dodałes wszystkiego, prócz KNO 3 ( na początek radzę Ci tak zrobic ) a rośliny nadal nie chcą rosnąć, dodaj azotanu potasu, sprawdzając obliczoną dawkę testem . Jeśli obserwujesz objawy niedoboru fosforu ( czerwonawe końce pedów ) to znaczy że wszystko jest w porządku i dawka azotanów ( lub jej brak ) jest odpowiednia ......"
Nie bardzo rozumiem ostatnie zdanie. Pisze o czerwonych liściach i niedoborze fosoru, a potem że jest wszystko w porządku z KNO3, a nic o dodawaniu fosoru, skoro jest jego brak. :?:  :evil:

Mała poprawka, kalkulator już mam.
Jeśli chodzi o zdjęcia maluszka to jest świetne. Gdybym ja umieścił zdjęcie swojego 200 l. to pewnie trzeba by zamknąć to forum, całkowici amatorzy pewnie mają lepsze wyniki (bo pewnie nic nie kombinują i samo się jakoś kręci), chociaż od wczoraj jest całkiem ładnie bo właśnie dostałem z Allegro nowe roślinki  (to też sposób na ładne roślinki, ale tylko chwilowy  )


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Sebastian Czerwiec 03, 2005, 18:06:49
GP opcja "edit" nie gryzie  :wink: , w prawym górnym rogu każdego swojego postu masz przycisk "zmień" i za jego pomocą możesz poprawić swoją wypowiedź, nie musisz pisać kilku postów w odstępach 10 minutowych.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Czerwiec 03, 2005, 19:40:59
Cytuj
Please o kalkulator: g.pe@op.pl.
O podawaniu KNO3 artykuł z forum holenderskie:
"..... ( 7 ) Kwestię dozowania azotu należy sprawdzić doświadczalnie przy pomocy testu. Jesli masz mało ryb i dużo roślin i jeśli nadal rosną glony - dozowanie KNO 3 może okazać się konieczne, po to aby pierwiastkiem limitującym rozwój glonów ( i roślin ) stał sie fosfor. Jeśli dodałes wszystkiego, prócz KNO 3 ( na początek radzę Ci tak zrobic ) a rośliny nadal nie chcą rosnąć, dodaj azotanu potasu, sprawdzając obliczoną dawkę testem . Jeśli obserwujesz objawy niedoboru fosforu ( czerwonawe końce pedów ) to znaczy że wszystko jest w porządku i dawka azotanów ( lub jej brak ) jest odpowiednia ......"
Nie bardzo rozumiem ostatnie zdanie. Pisze o czerwonych liściach i niedoborze fosoru, a potem że jest wszystko w porządku z KNO3, a nic o dodawaniu fosoru, skoro jest jego brak. Question Evil or Very Mad


chodzi o to, że początkujący często przesadzają z podawaniem nazowu, światła, CO2 zeby "szybciej rosło" :wink: a jak wiadomo nic dobrego z tego nie wyniknie ... dlatego piszą w ten sposób ... co do testu - jak uważasz ... ja jade bez i nie mam większych problemów - rośliny pokazuja co jest nie tak, jednak stężenia w ppm nie pokażą :wink:
Cytuj

Mała poprawka, kalkulator już mam.
Jeśli chodzi o zdjęcia maluszka to jest świetne. Gdybym ja umieścił zdjęcie swojego 200 l. to pewnie trzeba by zamknąć to forum,


nie może byc tak źle :wink: jeśli masz możliwośc to wrzuć - może będzie widać co jeszcze jest nie tak a czego nie napisałes ...

dla podniesienia na duchu wrzuce foto swojego wiekszego akwarium - 90*30*35 , wodę podmieniłem chyba raz w tym miesiącu, nawóz "od wielkiego dzwonu" i ogólnie brak opieki ... raz zacząłem "walkę" - zrobiłem generalny porządek i podmieniłem 50 % wody,oczysciłem rośliny  - bez systematycznych działań - nici z planu ...

tak wygląda akwarium z pokaźnym (jak na litraż) oświetleniem, zasilaniem CO2 pozostawione bez ręki opiekuna na dłuższy czas ...

ku przestrodze dla tych co : " podmienię jutro ....." :wink:

(http://www.freephotoserver.com/files/g_322_wne6348.jpg)

Cytuj
całkowici amatorzy pewnie mają lepsze wyniki (bo pewnie nic nie kombinują i samo się jakoś kręci),


zależy co chcesz hodować - jakies żabienice i zwartki specjalnych potrzeb nie mają - u mnie microsorium po miesiącu w misce z wodą (nieprzeźroczystej misce) wypuściło ok.10 nowych liści i 5 młodych roslin na liściach ... :idea:)

Cytuj
chociaż od wczoraj jest całkiem ładnie bo właśnie dostałem z Allegro nowe roślinki (to też sposób na ładne roślinki, ale tylko chwilowy )


nie polecam tego sposobu .... to do niczego nie prowadzi, jeśli jednak nie ma wyjścia - glony tak dadzą popalić roślinom, że nie ma co zbierać to trzeba dokupić, ale wprowadzanie "na siłę " gatunków, które nie chca rosnąć jest bez sensu .... jeszcze będzie czas ...


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: kafarski Czerwiec 04, 2005, 12:04:18
ja tylko spytam - jakie masz lampy?nie chodzi mi o moc tylko firme i swiatlo jakie emituja?


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Czerwiec 05, 2005, 07:22:22
HQI DIY (chociaż zakupione w firmie AQVALIGHT, robią tam takie składaki), emituja światło o barwie 5200 K oraz "dają" 5500 lm, palnik firmy BLV


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Czerwiec 06, 2005, 07:44:34
Cytat: Sebastian
GP opcja "edit" nie gryzie  :wink: , w prawym górnym rogu każdego swojego postu masz przycisk "zmień" i za jego pomocą możesz poprawić swoją wypowiedź, nie musisz pisać kilku postów w odstępach 10 minutowych.

Dzięki, nie wiedziałem :D


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Czerwiec 06, 2005, 08:31:20
Żeby jakoś podsumować ten temat:
Kupiłem jednak testy (jakieś czeskie bo innych nie było) na azotany i fosforany, ale czy jestem teraz mądrzejszy :?: :?
Otóż test na azotany ma podziałkę od 10 do 50 ppm z dokładnością co 10.
Test na fosforany od 0,5 do 5 ppm z dokł. co 2,5. Po badaniu mojej wody okazuje się , że poziom azotanów mam ok. 15-18 (bardzo orientacyjnie) (w kranówie jest podobnie), a fosforany są niemierzalne. Chociaz dokładnośc tych testów jest marna, to chyba wiarygodna. Sa dołączone próbki z określ. poziomem N i P. Wykonałem na nich dodatkowo próbę, jak również na wodzie destylowanej i jest OK.
Jak się teraz do tego wszystkiego odnieść? Stwierdziliśmy wcześniej że mam zachwianą równowagę NPK (wyrastające korzenie ponad żwir z Hygrophili, długie korzenie z moczarki i Ludwigii, przy słabym wzroście górnej cześci) i była rada że brakuje raczej NO3, ale to już chyba historia, skoro mam ok. 15 ppm bez dodatk. dodawania. Na pewno dodam fosforu na którego czekam dostawę (małe czerwone liście u Hygrophili), ale czy N też spróbować i obserwować?
Jeszcze spostrzeżenia: mocna ciemnozielona barwa moczarki i zanikające przyrosty młodych liści. Czy właśnie jest to nadmiar azotu. Jeśli tak i dodam fosforu do dobrze zbilansuję skład i rośliny ruszą? :roll:

BTW Czy Twój piękny zakwit glonów to wynik braku podmian. Jakiego pierwiastka jest w nadmiarze? Swoją droga pocieszam się bo aż tak "zielono" to jeszcze nie miałem :D
Sporo się tego dialogu uzbierało, ale może się to komuś kiedyś przyda i z pożytkiem to wykorzysta.
Pozdrawiam

Mała zmiana: Instrukcja testów  na Fosforany firmy rataj jest źle przetłumaczona. Każą przy pomiarze dać 1 ml wody akw. i 9 ml kranówy, a powinno być 10 ml akwariowej. Mała różnica. Jutro podam co wyszło, chociaż będzie już inny wynik, bo dodałem Aquacid (kwas fosforowy). Czy ktoś wie jak zmienia poziom fosforanów Aquacid i ile należy tego dodawać? Wiem, że niektórzy korzystają z tego do zmiany P.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Czerwiec 08, 2005, 07:01:47
No i mam wyniki. Prawdą jest że lepszy jest brak pomiarów, niż zły pomiar (źle ptrzetł. instrukcja), bo mogłem tylko zaszkodzić.
NO3 - ok. 10, PO4 - 2,5-3  :!: (trudno dokładnie odczytać)
Ciekawe czy P był taki od początku czy podniósł się po dodaniu Auacid. No i co teraz z tym robić, zwiększyć azotany? A może lepiej cierpliwe czekać, podmieniać tylko dalej wodę i robić pomiary? Chyba za dużo było ostatnio działań w jednym czasie i musi sie to wszystko ustabilizować.


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Czerwiec 08, 2005, 10:28:42
przepraszam ale nie mam czasu,egzaminy w szkole + przeprowadzka  :(  jestem w trakcie wynoszenia "gratów" komputer zaraz tez odłączam i nie będe miał stałego dostepu do sieci przez dłuższy czas ...

jeśli masz pytania napisz do Wojciecha Pardały (mam nadzieję,że się nie obrazi) http://www.holendry.republika.pl/ (mail na stronie) pomógł mi wielokrotnie ....

pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam

jeśli będe miał dojście do netu i wolna chwilę na pewno napiszę ...


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: rob1979 Czerwiec 08, 2005, 18:11:09
witaj.
od dłuższego czasu obserwuję tę dyskusję (na początku nawet brałem udział ale szybko stwierdziłem, że brakuje mi kompetencji :) ) i jedyne co moge stwierdzić to fakt, iż podwodne ogrodnictwo to CIĘŻKI kawałek chleba... ile trzeba się nacierpieć, ile roślin trzeba stracić, żeby móc się cieszyć pięknym zielonym gąszczem roślin (i nie mówie tu o żabienicach i zwartkach :) )
z drugiej strony - niektórzy w ogóle nie dbają specjalnie o swoje rosliny - nie stosują wyrafinowanych nawozów na bazie PPMD, nie podają CO2 a rośliny chcą im wyleźć z akwarium - to niesprawiedliwe :) (czyżby byli szczęściarzami, których wodociągi obdarzają wyjątkowo dobrą (miękką) kranówą?

a wracając do tematu - kupiłeś testy na NO3 i fosforany firmy RATAJ?
zauważyłeś jak fatalnie jest skomponowana skala barwna w teście na NO3? to jakiś koszmar - same odcienie fioletu. a woda we fiolce ma różne kolory w zależności od odległości od źródeł światła (okno, lampa). przy każdym pomiarze głowie się nad wynikiem i jedyne czego jestem pewien to fakt, że azotany SĄ w mojej wodzie albo ich NIE MA...

tak swoją drogą. pisałeś, że są błędy w instrukcji tesu na fosforany - a w tej na NO3 też? ja do badania biorę 1ml wody z akwa i 9 ml wody destylowanej (zgodnie z instrukcją) - to dobrze czy nie?
i jak stosujesz ten odczynnik z trzeciej buteleczki - pisałeś coś badaniu poprawności wskazań testu, ale nie wiem jak tego dokonać...
pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Czerwiec 09, 2005, 07:39:19
Cytat: rob1979

od dłuższego czasu obserwuję tę dyskusję (na początku nawet brałem udział ale szybko stwierdziłem, że brakuje mi kompetencji :)

Mnie też brakuje kompetencji, ale się kiedyś trzeba zacząć :wink:  Na szczęście druga strona tego dialogu jest mądrzejsza, no i dobrze że się również odezwałeś bo z tym testem na PO4 to dałeś ..., ale to niżej.
Cytuj

 (i nie mówie tu o żabienicach i zwartkach :) )

Dwa lata temu nic nie robiłem i miałem piękne rośliny, a teraz nawet zwartki nie rosną i nic nie wiem  :shock: , ale po to tu piszę.
Cytuj

(czyżby byli szczęściarzami, których wodociągi obdarzają wyjątkowo dobrą (miękką) kranówą?

to pewnie tak jak w życiu, jedni cieżko charują, a inni..., my szczęścia nie mamy ale cieżką pracą dojdziemy do pięknych roślinek :D

Cytuj

a wracając do tematu - kupiłeś testy na NO3 i fosforany firmy RATAJ?
zauważyłeś jak fatalnie jest skomponowana skala barwna w teście na NO3?

jednym słowem czeski film (czeski test)
Cytuj

tak swoją drogą. pisałeś, że są błędy w instrukcji tesu na fosforany - a w tej na NO3 też? ja do badania biorę 1ml wody z akwa i 9 ml wody destylowanej (zgodnie z instrukcją) - to dobrze czy nie?
No i pewnie PO4 wychodzi (0)

Znalazłem na holendrach poprawną instrukcję po polsku. Jak przeczytasz, to się pewnie zdziwisz :shock: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=8067&highlight=rataja+test+po4
Wlewasz 10 ml wody z akwarium i wtedy 10 kropelek z tej żótej buteleczki. Mała różnica co? Roztwór będzie 10 x "mocniejszy" i więcej fosforu, prawda?
Co do tej drugiej butelki to jest tam próbka 25 mg/l. No i właśnie wtedy używasz wody dest. Wlewasz 1 ml tego preparatu i dopełniasz do 10 wodą destyl. Nast. wlewasz 10 kropel tego z żółtej butelki (jak w normalnym teście) i odczytujesz wynik. Powinno wyjść 2,5 mg/l. Chyba logiczne prawda? wlałeś 1 ml 25ppm, dodałeś 9 ml wody dest. i ma wyjść 2,5. Normalka, czysta proporcja
WODA DEST JEST TYLKO PRZY MIERZENIU POPRAWNOŚCI NA 2,5 PPM.
Jak nie wierzysz to masz jeszcze stronkę RATAJ'a. Co prawda czeskiego nie znasz (ja też nie) ale się doczytasz.
http://www.rataj-spk.cz/monatze/montaze.htm
Tak samo możesz sprawdzić destylkę, lejesz 10 kropli wody dest i 10 kropli z "żółtej". Powinno wyjść zero. CHyba kumasz!?
W teście na NO3, lejesz faktycznie destylkę, instrukcja jest poprawna.
Jak widzisz, dobrze że się włączyłeś do rozmowy :D  A tak poważnie to czy już zdążyłeś lać fosfor (bo ja tak) Ciekawe jaki masz teraz poziom?. Zmierz i daj znać.
Ja mam obecnie NO3 ok. 10, PO4 ok. 2. Piszę około bo te barwy mogą człowieka wykończyć.
Po tym wszystkim wiemy, dlaczego jak ktoś nic nie robi , to ma lepiej. Po takich testach wychodzi faktycznie że lepiej nic nie robić. :?


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Czerwiec 15, 2005, 07:47:54
Po dwóch miesiącach uporałem się z nitkami. Wzrost roślin jest dobry (tych łatwiejszych).
Poziom fosforanów z 2,5 spadł do ok. 1.0, a azotany spadają do zera i zacząłem nawet dodawanie KNO3. Podaję 5 ppm i po 3 dniach mam zero :!: Czy cały czas podawać, bo żebym nie przedobrzył :?:
Nitek już nie ma, ale są cyjanobakterie na starszych liściach  (ciemnozielone bardzo drobne punkty) i małe jasnozielone punkty na szybach. Jednej plagi się pozbyłem, to druga zaczyna mnie nękać, ale ogólnie nie jest tak źle. Niektórzy fachowcy piszą że pewne ilości glonów jeśli się pojawiają to dobra oznaka i rośliny tez ruszą, a glony później znikną.
Mam jeszcze pytanie odnośnie Symfonii. Podejrzewam że mam mieszankę Symfonii, Fe z 10 g K2SO4 na 500 ml. Czy nie jest za mało potasu, jeśli dozuję 2,5 ml na dzień? Wychodzi niewiele ponad 1 ppm na tydzień.
Pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Sierpień 14, 2005, 11:14:29
Wcześniej nie miałem dostępu do sieci, cały czas uskuteczniałem jakies remonty itp. :? ale teraz jestem na stałe podpięty do sieci i moge pomóc jesli będe umiał :wink:

Cytuj
Po dwóch miesiącach uporałem się z nitkami. Wzrost roślin jest dobry (tych łatwiejszych).


konkretnie gatunkami poproszę .... :)

Cytuj
Poziom fosforanów z 2,5 spadł do ok. 1.0, a azotany spadają do zera i zacząłem nawet dodawanie KNO3. Podaję 5 ppm i po 3 dniach mam zero Exclamation Czy cały czas podawać, bo żebym nie przedobrzył Question


podawaj więcej KNO3 :idea: jeśli masz test staraj się utrzymywac azotany na stałym poziomie a PO4 (zwiększaj po mału azotany i obserwuj po4) na pewno spadnie do wartości uznawanych za odpowiednie t.j. <1 ppm

Cytuj
Nitek już nie ma, ale są cyjanobakterie na starszych liściach (ciemnozielone bardzo drobne punkty) i małe jasnozielone punkty na szybach.


cyjanobakterie nie maja postaci zielonych punktów :!: są to zielone "prześcieradła" rozpostarte gdzie się tylko da, jesli pamiętasz zdjęcie zapuszczonego zbiornika, które dałem chyba w tej dyskusji to to wszystko sa własnie cyjano ...

jesli masz zielony pył na szybach to znaczy, że widac juz koniec Twojej walki, jest to sytuacja "pożądana" w walce z glonami ... jest to znak, że kumulują się fosforany = zwiększ NO3 (ale ostrożnie)

osobiście obecnie nie ufam, żadnej z teorii o przyczynach plag cyjano, gdyż każdy zbiornik rządzi się iinym prawami, więc każdy hodowca będzie miał inne doświadczenia w tym zakresie, jednak przychyliłbym się temu, że rosną one wtedy gdy stworzymy w akwarium niszę, którą będa one w stanie wykorzystać "receptą" byłoby dosadzenie dużo ziela w bardzo dobrej kondycji ...

Cytuj
Jednej plagi się pozbyłem, to druga zaczyna mnie nękać, ale ogólnie nie jest tak źle
.

heheh :wink: norma ...

Cytuj
Niektórzy fachowcy piszą że pewne ilości glonów jeśli się pojawiają to dobra oznaka i rośliny tez ruszą, a glony później znikną.


racja ...

Cytuj

Mam jeszcze pytanie odnośnie Symfonii. Podejrzewam że mam mieszankę Symfonii, Fe z 10 g K2SO4 na 500 ml. Czy nie jest za mało potasu, jeśli dozuję 2,5 ml na dzień? Wychodzi niewiele ponad 1 ppm na tydzień.


ja zawsze dawałem więcej K2so4, ale do tego trzeba samemu dojśc doświadczalnie (zważ,że podajesz Kh2po4 i Kno3)

Cytuj
Pozdrawiam


nawzajem :wink:

zamieszczam zdjęcie mojego zbiornika sprzed miesiąca :) (oczywiście po pełnym restarcie - obejmował on zmianę podłoża, oświetlenia itp)

obecnie zastosowałem lampę własnej produkcji (2*kompakt 21W - zostaję przy zbiorniku otwartym) + automat do podmiany wody :wink: teraz jedne co muszę robić to nakarmić ryby i raz w tygodniu podać NO3 i Fe (po zmiejszeniu oświetlenia prowadzenie zbiornika roślinnego to dziecinada - przy HQI trzeba było się nieźle nagłowić :wink:) tyle, że teraz muszę się ograniczać do mniej wymagających gatunków (choć r.indica, która jak wiadomo potrzebuje duuużo światła i tak rośnie bardzo dobrze przy 0,5W/l )

panoramka ...

http://www.freephotoserver.com/v001/ryba/bet.jpg

i całośc z lampą ....

http://www.freephotoserver.com/v001/ryba/all.jpg

teraz już się trochę zmieniło, ale koncepja zostaje ta sama ...


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Sierpień 16, 2005, 10:04:47
Cytat: Silver

konkretnie gatunkami poproszę .... :)

Bardzo dobrze rosną: Kabomba (nigdy takich pięknych nie miałem, a w zasadzie to były wcześniej patyki), Ludwigia Repens, Moczarka, Hydrocotyle nerkolistne, chyba Blyxa Japonica (taka mała trawka), rotala indica i dwa gatunki Hygrophili. Pozostałe rośliny: Echinodorusy, Croptocoryny Rotala Marcranda, Nesea - bardzo marne, nadają się do wyrzucenia. Padły już wywłóczniki (rdzawy i zielony), Ludwigia Peruensis oraz rotala walichii. Chyba przesadziłem z niektórymi gatunkami. Miałeś rację żeby pierwsze ustabilizować akwarium a później kupować wymagające gatunki.

Na początku brakowało azotu, teraz na odwrót rośliny są fosforożerne i ciągle dodaje fosforu. Te dawki, o których Ty mówiłeś (5; 0,5) są dla mnie za małe, rośliny "zjedzą" spokojnie więcej. Do optymalnych dawek ciężko mi dojść i na razie są to duże wahania i skoki, ale trochę czasu...

Cytuj

cyjanobakterie nie maja postaci zielonych punktów :!: są to zielone "prześcieradła" rozpostarte gdzie się tylko da, jesli pamiętasz zdjęcie zapuszczonego zbiornika, które dałem chyba w tej dyskusji to to wszystko sa własnie cyjano ...


Cytuj

jesli masz zielony pył na szybach to znaczy, że widac juz koniec Twojej walki, jest to sytuacja "pożądana" w walce z glonami ... jest to znak, że kumulują się fosforany = zwiększ NO3 (ale ostrożnie)


W takim razie co to za glony: czarne, szczególnie na marnej żabienicy.
Zielony pył  na szybie to wiadomo, chyba sobie z nim poradzę (wynik niezbyt stabilnego dawkowania N i P). Trzeba tutaj chyba uważać z wynikami testów i podchodzić do nich z przymróżeniem oka. Na pewno rośliny na początku kumulowały te pierwiastki (szczególnie chyba fosfor) i z czasem będę musiał podawać jednak mniej.

Następny mój plan to zmiana stateczników na elektroniczne i dołożenie 4-ej świetlówki. Będzie tu juz chyba optymalna ilość światła, bo na razie mam skrajne minimum. Pamiętam, że jak dołożyłem 3-cią świetlówkę i folię odblaskową (szczególnie to), to właśnie wtedy zaczęły się moje problemy. Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej.

Dzięki jeszcze raz za wszystkie rady. Wiele jeszcze się trzeba uczyć, ale przynajmniej wiem jak na niektóre zmiany reagować. Nawet moja żona stwierdziła ostatnio, że nasze akwarium jest teraz jakieś ładniejsze.  Ja odpowiedziałem: "... teraz widzisz, po co kupiłem te chemikalia na Allegro" Dobrze, że nie widzi naszych wywodów na forum. (piszę to w pracy) O Dyrektorze nie wspomnę.

Gratuluję akwariów. Też nie widać już glonów :D


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Sierpień 16, 2005, 16:09:27
Cytuj
Bardzo dobrze rosną: Kabomba (nigdy takich pięknych nie miałem, a w zasadzie to były wcześniej patyki), Ludwigia Repens, Moczarka, Hydrocotyle nerkolistne, chyba Blyxa Japonica (taka mała trawka), rotala indica i dwa gatunki Hygrophili.


są to gatunki raczej mało wymagające więc rosną dobrze jeśli się ktoś stara :wink: ja uczyłem sie na tych samych :) jesli zaczęły Ci dobrze rosnąć to znaczy, że już "załapałeś" jak posługiwać się roztworami :)

Cytuj

Pozostałe rośliny: Echinodorusy, Croptocoryny


ja bym sie tym nie przejmował - pozbądź się ich :wink: oczywiście żartuję :) wedle upodobania - wg mnie te gatunki niezbyt dobrze się prezentują z łodygowcami w jednym zbiorniku ...

Cytuj
Rotala Marcranda, Nesea - bardzo marne, nadają się do wyrzucenia.


hehe tu sie nie dziwię - to "wyższa szkoła" ; ja teraz bym się nieźle zastanawiał czy je wprowadzać do zbiornika - nie wiem czy bym je utrzymał w dobrej kondycji ....

Cytuj
Padły już wywłóczniki (rdzawy i zielony), Ludwigia Peruensis oraz rotala walichii.


oprócz w.zielonego reszta też ma niezłe wymagania ... radziłbym Ci "doszkolić się" na tych łatwiejszych gatunkach i później spróbować z wymagającymi btw r.wallichi zaliczyłbym razem z r.marcranda i nesea .... :wink:

Cytuj

Chyba przesadziłem z niektórymi gatunkami. Miałeś rację żeby pierwsze ustabilizować akwarium a później kupować wymagające gatunki.


sam sobie odpowiedziałeś :)

Cytuj

Na początku brakowało azotu, teraz na odwrót rośliny są fosforożerne i ciągle dodaje fosforu. Te dawki, o których Ty mówiłeś (5; 0,5) są dla mnie za małe, rośliny "zjedzą" spokojnie więcej. Do optymalnych dawek ciężko mi dojść i na razie są to duże wahania i skoki, ale trochę czasu...


ja sugerowałbym zwiększyć podmiany ... :idea: musiałes trochę przesadzić z N i teraz przydałoby się użyć "zaworu bezpieczeństwa" w postaci podmian ... uważam, że wtedy sytuacja sama powinna się ustablilizować :)

Cytuj
W takim razie co to za glony: czarne, szczególnie na marnej żabienicy.


prosiłbym o obszerniejszy opis :P jeśli chodzi o czarne glony wyglądające jak sinice (prześcieradła) to sa to własnie sinice (podejrzewam, że tak jest gdyz piszesz, że żabienica jest mała a glony te oplątują wierzchołek rośliny i hamują jej wzrost powodując powolne obumieranie - z reguły występują na wierzchołkach szybkorosnących roślin)

z reguły w wodach ubogich w minerały rosną glony brązowe i czarne, w tych żyznych zielone ...

Cytuj
Zielony pył na szybie to wiadomo, chyba sobie z nim poradzę (wynik niezbyt stabilnego dawkowania N i P).


niekoniecznie, zielony pył na szybach w zbiorniku z silnym oświetleniem to czasem zło konieczne :wink: duzo doświadczonych hodowców obserwowało taka sytuację w swoich zbiornikach ...


Cytuj
Trzeba tutaj chyba uważać z wynikami testów i podchodzić do nich z przymróżeniem oka.


dlatego ich nie uzywam :P jak pisałem nie jeden sie juz na nich przejechał ..
Cytuj

Na pewno rośliny na początku kumulowały te pierwiastki (szczególnie chyba fosfor) i z czasem będę musiał podawać jednak mniej.
 


niezmiennie radzę zwiększyć podmiany, może wydawać się to niestosowne, jednak okazuje się receptą na większość problemów ....

przykładowo jeśli podmieniasz mało wody, podajesz nawóz, rośliny nie potrzebują takiej ilości któregoś pierwiastka jaką podałeś - moze on się np. odłożyć w podłożu ; jeśli jednak podmieniasz duzo praktycznie eliminujesz to zjawisko i wtedy zbiornik wybacza błędy w nawożeniu, dlatego producenci nawozów zalecają wielkie podmiany - wtedy znacznie zwiększa się szansa, iż ich nawóz będzie skuteczny praktycznie w kazdym zbiorniku .... :wink:

btw przy okazji przeprowadzki sprawiłem sobie automatyczna podmianę wody ... mmmmmm ... co za wygoda :P

Cytuj
Następny mój plan to zmiana stateczników na elektroniczne


plan bardzo dobry, zaoszczędzisz na prądzie, stateczniki magnetyczne mają bardzo małą skutecznośc ... :idea:

Cytuj
i dołożenie 4-ej świetlówki. Będzie tu juz chyba optymalna ilość światła, bo na razie mam skrajne minimum. Pamiętam, że jak dołożyłem 3-cią świetlówkę i folię odblaskową (szczególnie to), to właśnie wtedy zaczęły się moje problemy. Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej.


ja bym powiedział, że lepiej nie będzie, dodawanie światła to częsty błąd, sam go popełniłem - na początku dałem 1W/l :!:

zakup np.2 podwójne stateczniki ale zamontuj tylko trzy świetlówki, ustabilizuj zbiornik, dojdź do wprawy w nawożeniu przy 3 świetlówkach i dopiero wtedy myśl o dokładaniu ...

ja sam mam teraz 0,5w/l światła świetlówki kompaktowej zintegrowanej czyli bardzo mało, prowadzenie takiego zbiornika jak pisałem to dziecinada po przejściu z 0,8w/l HQI ...

nie radzę dodawać światła ale zrobisz jak uważasz ....

Cytuj
Dzięki jeszcze raz za wszystkie rady.


nie za ma co :wink:

Cytuj

Wiele jeszcze się trzeba uczyć, ale przynajmniej wiem jak na niektóre zmiany reagować. Nawet moja żona stwierdziła ostatnio, że nasze akwarium jest teraz jakieś ładniejsze. Ja odpowiedziałem: "... teraz widzisz, po co kupiłem te chemikalia na Allegro"


po pewnym czasie złapiesz co i jak i będzie to dla Ciebie oczywiste co się dzieje, najlepsi chcąc się skupic jednynie na aranżacji zbiornika kupuja tylko firmowe nawozy, aby nie musiec kombinować ...

Cytuj
Dobrze, że nie widzi naszych wywodów na forum. (piszę to w pracy) O Dyrektorze nie wspomnę.


heh i oby tak dalej ... :)

Cytuj

Gratuluję akwariów. Też nie widać już glonów Very Happy


to fotki jednego zbiornika :) glonów nie ma i nie było od początku ... :) teraz juz się pozmieniało, niedługo dam jakies nowe foto ...

może Ty czymś zarzucisz ? :)

pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Sierpień 17, 2005, 12:29:17
Cytat: Silver

są to gatunki raczej mało wymagające więc rosną dobrze jeśli się ktoś stara :wink: ja uczyłem sie na tych samych :) jesli zaczęły Ci dobrze rosnąć to znaczy, że już "załapałeś" jak posługiwać się roztworami :)

.. i raczej pozostanę przy tych łatwych, wolę się cieszyć z ładnych roślin, niż ciągle narzekać.
Cytuj

Pozostałe rośliny: Echinodorusy, Croptocoryny

ja bym sie tym nie przejmował - pozbądź się ich :wink: oczywiście żartuję :) wedle upodobania - wg mnie te gatunki niezbyt dobrze się prezentują z łodygowcami w jednym zbiorniku ...

Mnie się też nie podobają, ale mam dobre serce i chciałem im uratować życie. Mam jeszcze śliczne Nurzańce Olbrzymie, też mi się nie podobają, ale jedną sadzonkę utrzymuję przy życiu - z tymi napradę nie ma problemów.

Cytuj

prosiłbym o obszerniejszy opis :P jeśli chodzi o czarne glony wyglądające jak sinice (prześcieradła) to sa to własnie sinice (podejrzewam, że tak jest gdyz piszesz, że żabienica jest mała a glony te oplątują wierzchołek rośliny i hamują jej wzrost powodując powolne obumieranie - z reguły występują na wierzchołkach szybkorosnących roślin)


Właściwie to są sczerniałe liście Żabienic, więc nie wiem czy to glony. Przy tym liście są bardzo małe. Dziwne jest to dla mnie bo bardzie wymagające rośliny ruszyły, a przecież żabienice nie są chyba zbyt wymagające i większość akwarystów sobie z nimi nieźle radzi, na początku tez nie miałem problemów.

Cytuj


niezmiennie radzę zwiększyć podmiany, może wydawać się to niestosowne, jednak okazuje się receptą na większość problemów ....


Podmieniam 40 l. tygodniowo. Myślę że takie podmiany w moim akwarium to optimum. Oczywiście jeśli przy podmianie nie zdołam dobrze wyczyścić dna, nie trzymam się kurczowo tej ilości i wtedy podmieniam więcej.

Ostatnio zostawiłem akwarium na 2 tygodnie pod opiekę sąsiadów i mojego ojca który podmieniał wodę. Akwarium jakoś przeżyło, tylko się zdziwiłem jak wróciłem, bo rośliny zaczęły podnosić pokrywę, a rybkom brakowało miejsca do pływania.

Cytuj

ja bym powiedział, że lepiej nie będzie, dodawanie światła to częsty błąd, sam go popełniłem - na początku dałem 1W/l :!:


Jeśli dołożę 4-tą świetlówkę, to będzie jakieś 0,6 - 0,65 W/l. Czy to za dużo?

Cytuj

może Ty czymś zarzucisz ? :)

Jeśli tylko wpadnie w ręce jakaś cyfrówka, to na pewno.

Pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Sierpień 17, 2005, 16:29:09
Cytuj
.. i raczej pozostanę przy tych łatwych, wolę się cieszyć z ładnych roślin, niż ciągle narzekać.


trochę poczekasz i będziesz miał opanowane nawożenie na tyle aby zająć się np.r.wallichi lub e.stellata ... :wink:

Cytuj

Mnie się też nie podobają, ale mam dobre serce i chciałem im uratować życie. Mam jeszcze śliczne Nurzańce Olbrzymie, też mi się nie podobają, ale jedną sadzonkę utrzymuję przy życiu - z tymi napradę nie ma problemów.


sentymenty ... :)

Cytuj

Właściwie to są sczerniałe liście Żabienic, więc nie wiem czy to glony.


liście żabienic zaczynają czernieć jesli korzenie rosną w zamulonym podłożu :idea: ale może to byc jakis niedobór, niestety tu nie pomogę, żabenice hodowałem jak miałem zbiornik low-tech - wtedy nie miałem pojęcia o takich sprawach jak niedobory :wink:

Cytuj
Przy tym liście są bardzo małe.


może to być azot ...

Cytuj
Dziwne jest to dla mnie bo bardzie wymagające rośliny ruszyły, a przecież żabienice nie są chyba zbyt wymagające i większość akwarystów sobie z nimi nieźle radzi, na początku tez nie miałem problemów.


większośc łodygowców czerpie składniki poprzez liście, żabienice i kryptokoryny natomiast głównie korzeniami ... możesz mieć jakiś problem  z podłożem - coś się skumulowało :?:

Cytuj
Podmieniam 40 l. tygodniowo. Myślę że takie podmiany w moim akwarium to optimum. Oczywiście jeśli przy podmianie nie zdołam dobrze wyczyścić dna, nie trzymam się kurczowo tej ilości i wtedy podmieniam więcej.


myślę, że powinieneś zwiększyć tę ilośc, ja podmieniałem 40l / tydzień w akwarium 95l :idea: tyle, że miałem znacznie więcej światła ...

Cytuj
Ostatnio zostawiłem akwarium na 2 tygodnie pod opiekę sąsiadów i mojego ojca który podmieniał wodę. Akwarium jakoś przeżyło, tylko się zdziwiłem jak wróciłem, bo rośliny zaczęły podnosić pokrywę, a rybkom brakowało miejsca do pływania.


dobrze się opiekowali :) ja z reguły spotkałem się z sytuacjami zapuszczenia zbiornika pod opieka laika :)

Cytuj

Jeśli dołożę 4-tą świetlówkę, to będzie jakieś 0,6 - 0,65 W/l. Czy to za dużo?


i tak, i nie ... jesli wczesniej po dołożeniu światła zaczęły się Twoje problemu pomyśl co może stać się teraz, ja radziłbym doszlifować umiejętności , zakupić elektroniczne stateczniki i zostawić jedno wolne miejsce "na przyszłośc" :wink:

Cytuj
Jeśli tylko wpadnie w ręce jakaś cyfrówka, to na pewno.


czekam :)

Pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Sierpień 25, 2005, 11:10:15
Akwarium jest już ze statecznikami elektronicznymi i 4 świetlówkami, jednak zdecydowałem się dołożyć 4-tą (roczna OSRAM Fluora), oby nie było problemów?
Przesyłam obiecane zdjęcia:
(http://akwarium.e2u.cc/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=0)
(http://akwarium.e2u.cc/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=1)
Jeśli nie widać to tu (Są w galerii):
http://akwarium.e2u.cc/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=0
http://akwarium.e2u.cc/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=1


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Sierpień 25, 2005, 16:45:49
widać, że rośliny sa w przyzwoitej kondycji :wink:

jednak nad samą kompozycją zdecydowanie musisz popracować :) jednak do tego dojdziesz później ... :wink:

pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: GP Sierpień 26, 2005, 07:04:58
Cytat: Silver
nad samą kompozycją zdecydowanie musisz popracować :) jednak do tego dojdziesz później ... :wink:

Sam to już zauważyłem, że jest "bałagan" z tymi roślinami, rosną jak chcą a nie jak ja chcę, na razie cieszę się że po prostu rosną. Skoro jest już kondycyjnie lepiej to faktycznie muszę popracowac nad kompozycją. Może jakieś rady :wink:


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Silver Sierpień 26, 2005, 07:53:50
Cytuj
Sam to już zauważyłem, że jest "bałagan" z tymi roślinami, rosną jak chcą a nie jak ja chcę, na razie cieszę się że po prostu rosną.


czyli prawidłowy rozwój podwodnego ogrodnika :wink:

Cytuj
Skoro jest już kondycyjnie lepiej to faktycznie muszę popracowac nad kompozycją. Może jakieś rady Wink


tutaj raczej nic nie pomogę, każdy ma swój gust i sam musi dojść jakie rośliny lubi i jak chce je ze sobą skomponować ...

proponuję oglądać duuuużo zdjęć zbiorników mistrzów (polskich i zagranicznych),czytać artykuły o aranżowaniu zbiorników (jest tego sporo) -najlepiej te anglojęzyczne (w Polsce wszyscy raczej nie chcą zdradzać swoich tajników "od strony kuchni") ...

nożyczki i pęseta w ruch :wink:

pozdrawiam


Tytuł: Co się dzieje z roślinami?
Wiadomość wysłana przez: Duch Sierpień 26, 2005, 12:19:22
Cytat: Silver
(w Polsce wszyscy raczej nie chcą zdradzać swoich tajników "od strony kuchni") ...


Bo w sumie nie ma co pokazywać ;). Mozna pokazać etapy powstawania akwarium ale kompozycję trzeba wymyśleć samemu. Samemu trzeba dobrać rośliny, kamienie, korzenie a potem złożyć to wszystko do kupy. Łatwo napisać, że rośliny niskie posadź na planie pierwszym a wysokie daj na tył...ale to samemu trzeba "rozgryźć" które gatunki ładnie prezentują się obok siebie a które nie. Ja operuję(lub zamierzam operować) maksymalnie 20-30gatunkami z 200-300dostępnych ;). Analiza, trening, analiza, trening, analiza.........

GP, może na mojej stronce znajdziesz coś ciekawego i przydatnego.