Odpowiem na kilka wątków jednocześnie:
1a. Ja w swoim akwa mam 3 wentylatory nawiewne a dwa wywiene, gdyż delikatne nadciśnienie powoduje wypchnięcie wilgoci na zewnątrz, oprócz wiatraków wywiewnych trzeba stosować nadcinienie żeby powietrze poszło tam gdzie chcemy (dla zainteresowanych - instalacje wentylacji mechanicznej nawiewno wywienej z nadciśnieniem), dodatkowo uzyskałem jeszcze jeden efekt, mianowicie "duszę" pryskającą wodę z napowietrzania, przez co mam czyste świetlówki.
1b. Główną ideą zastosowania wentylacji w pokrywie jest pozbycie się nadmiaru ciepła wydzielanego drogą promieniowania ze świetlówek i nie ważne ile go jest, gdyż nie stosujemy chłodzenia, tylko wentylujemy mechanicznie naszą pokrywę a to wystarczy, gdyż temepratura szybciej rozchodzi się w powietrzu niż w wodzie.
2. Za pomocą wentylacji nie schłodzi się wody w akwarium, zapobiegnie się przedostwaniu zysków ciepła do wody ze źródeł oświetlenia. Jak dobrze pamiętam z termodynamiki to "schładzanie" (za co conajmniej adiunkt by mnie roztrzelał i zabrał tytuł inż) polega na jednoczesnym obniżaniu temp i OBNIŻANIU WILGOTNOŚCI zawartej w powietrzu, a do tego potrzeba sporo energii i nie służą do tego skraplacze, he, he, he. Polecam w ramach pogłębienia wiedzy spojrzeć na wykres Molliera entalipa wilgotność, h-x. Lepiej się nie brać za powietrze, hi, hi
3. Bardzo dobre są Wasze pomysły z lodem czy to w postaci butelek czy wkładów lodówkowych, mamy dodatkowy efekt!!! Lód pływa po powierzchni - przy działającej wentylacji schładzamy dodatkowo powietrze pod pokrywą.
Klika fotek.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9aba5fbdfac84947.htmlhttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/345b55dc012d30fd.htmlhttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a71b322144e5c831.htmlhttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4180e57fc3c13f97.html