Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: NOWE AKWARIUM  (Przeczytany 4787 razy)
mario1973
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« : Czerwiec 25, 2012, 21:51:13 »

Mam prośbę. Otóż jestem zupełnym laikiem a chce założyć akwarium. Ma to być ok 120litrów. Rybki mam wstępnie wybrane...ale nie wiem ci i jak zrobić w zbiorniku by można było je tam wpuścić.
Z tego co zdążyłem się zorientować to: należy przygotować podłoże, roślinki zasadzić, zalać wodą i... co dalej. Podobno jakiś uszlachetniacz do wody trzeba dodać, podgrzać wodę, zapuścić pompkę. Na to wszystko trzeba czasu. No i właśnie tego nie wiem. Co i jak KROK PO KROKU. Czy ktoś może mi podpowiedzieć? Będę wdzięczny,pozdrawiam
Zapisane
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #1 : Czerwiec 25, 2012, 22:27:44 »

....po zalaniu akwa wodą uruchom także filtr/filtry , włóż grzałkę - której nie musisz włączać dopóki rybek nie będzie, ale jeśli jest nowa to przyda się jej sprawdzenie, tak że kilka dni może pochodzić (w tym czasie kontroluj czy temperatura na termometrze się zgadza). Następnie można wpuścić kilka stworzeń, które przyspieszą dojrzewanie akwarium (wówczas grzałki nie wyłączasz) , jak np kilka ślimaków (ampularii, jeśli nie chcesz plagi) lub kilka krewet odpornych (red cherry, babaulti) , ewentualnie kilka gupików (ale to raczej od kogoś niż ze sklepu, by od razu choroby jakiejś nie przynieść).

..i teraz trzy tygodnie cierpliwości i czekania, dbania o roślinki i to co w akwa pełza/pływa. W tym czasie nie potrzebne są podmiany wody, nie potrzebne płukanie filtra ..ale badanie parametrów wody od czasu do czasu się przyda.

Można do akwarium już pierwszego dnia podać bakterie wspomagające proces dojrzewania - jeśli jesteś bardzo niecierpliwy, ale czy one zadziałają, czy to dobry pomysł dla osoby która dopiero zaczyna z akwarystyką to ja nie wiem. Ja polecam pierwszy sposób- czyli odczekanie kilku tygodni aż naturalne procesy w akwa same zaskoczą.
Zapisane

mario1973
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 27, 2012, 21:58:04 »

Jeszcze jedno.
Czym się kierować przy wyborze rodzaju podłoża do akwarium?
Zapisane
djlazy
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 196



« Odpowiedz #3 : Czerwiec 27, 2012, 23:19:58 »

    Aby postawić akwarium, najpierw musisz wiedzieć w jakim stylu chcesz zrobić to akwarium. Co w nim chcesz mieć. Dobrze jest, pooglądać sobie różne baniaki i pokazać nam w jakim kierunku chcesz mieć zbiornik, a my postaramy Ci się pomoc.

    Jednak na start najlepszy jest zbiornik z roślinami i jakąś drobnicą.

    Akwarium krok po kroku.

    Aby założyć akwarium będziesz potrzebował:

    Dużo wolnego czasu
     Pieniędzy
     Miejsce pod akwarium
     Szafkę (stolik) pod akwarium, najlepiej z regulowanymi stopkami
     Coś miękkiego pod akwarium co pozwoli zredukować minimalne przechylenia i nierówności (np. mata akwarystyczna bądź styropian)
     Wizję jakie zwierzęta i rośliny chcesz trzymać w akwarium
     Akwarium dostosowane do wymagań mieszkańców
     Pokrywę (opcja niekonieczna w akwariach otwartych, aczkolwiek pokrywa zabezpiecza zbiornik przed parowaniem i zmniejsza ryzyko wyskakiwania ryb)
     Odpowiednie oświetlenie zgodnie z wymogami flory i fauny jaką chcesz tam umieścić
     Filtr wodny. Najlepiej na start filtr wewnętrzny który podoła filtracji w danym zbiorniku.
     Grzałkę z termostatem (kabel grzewczy z termostatem)
     Termometr
     Substraty i podłoże dobrane do rodzaju roślin i zwierząt jakie chcesz trzymać w zbiorniku
     Poziomicę
     Pokarm dla ryb
     Bakterie na start akwarium
     Tło na tylną ścianę (np. czarny bądź niebieski brystol)
     Sitko
     Pensetę
     Spryskiwacz do roślin
     Płaskie naczynie (np. talerz i szklanka)
     Ręcznik
     Miski
     Elementy wystroju (np jakieś korzenie, kamienie itp.)
     Dobry dostęp do elektryczności - gniazdo dobrze jakby znajdowało się blisko, ewentualnie przedłużka z grubym kablem i bezpiecznikiem.[/li]




Wykonanie:
Szafkę stawiasz w miejscu, najlepiej jak najmniej narażonym na bezpośrednie promienie słoneczne. Sprawdzasz poziomicą poziom szafki. Ma być idealnie pozioma. Jeśli nie jest, korygujesz to za pomocą regulowanych nóżek. Jeśli jest poziomo, na szafkę kładziesz matę, bądź styropian, dopasowany do długości i głębokości akwarium. Na matę/styropian kładziesz szkło. Szkło musi być już czyste. Mocujesz tło do zbiornika (jeśli je przewidujesz). Sprawdzasz dla pewności poziom. Na dno sypiesz substraty i podłoże. Formujesz kształt dna. Kładziesz na nim elementy dekoracyjne. Umieszczasz je w taki sposób w jakim wyglądają dla Ciebie najlepiej. Montujesz filtr i grzałkę.  Kładziesz jakiś przedmiot na dnie, na który będziesz lał wodę. Ja używam zazwyczaj płaskiego talerza i szklankę. Szklankę odwracasz do góry dnem i delikatnie wbijasz ją w podłoże. Na dnie szklanki kładziesz talerzyk i na niego lejesz delikatnie wodę. To po to by prąc wody spadającej nie rozwalił Ci ułożonego podłoża. Zalewasz do momentu aż 3/4 podłoża znajdować się będzie pod wodą. Może być też całe podłoże pod wodą. Sadzisz rośliny w miejscach gdzie chcesz. Zaczynasz sadzić od tyłu zbiornika, gdzie sadzisz rośliny najwyższe, kończąc na przodzie, gdzie sadzisz najniższe bądź też zostawiasz miejsce puste (w między czasie zraszając ich liście wodą ze spryskiwacza). Jeżeli rośliny, kamienie, korzenie i inne dekoracje są już na swoim miejscu, zalewasz zbiornik do 3/4 jego pojemności. Sprawdzasz czy wszystko jest na swoim miejscu. Ponowne sprawdzenie poziomu akwarium (a nie szafki). Zalewasz zbiornik do pełna (lecz bez przesady. dobrze jest zostawić 1-2 cm od górnej krawędzi akwarium). Ustawiasz grzałkę z termostatem na 27st. Zakładasz pokrywę z oświetleniem. Wszystkie urządzenia podłączasz pod prąd. Maskujesz wszelkie kable i chowasz dla ochrony przed dzieciakami. Światło świecisz do 5h na dobę zwiększając co tydzień o 1h. Czekasz 2 tygodnie na to by woda w akwarium dojrzała. Sprawdzasz zawartości NO2 i NO3. Jeśli są już w normie, możesz wpuścić wstępnie jakieś żyjątka. Dalej cieszysz się życiem, karmisz ryby,  podmieniasz 30% wody co tydzień od momentu zarybienia baniaczka, czyścisz filtr w wodzie spuszczonej z akwarium, nie kranówce.


Jeśli masz jakieś pytania, śmiało pytaj.

Powodzenia Tongue



Jeśli coś źle napisałem, bądź o czymś zapomniałem proszę dopisać, a zmienię.

Mam nadzieje że pomogłem Smiley




Pozdrawiam, DjLazy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2012, 23:22:22 wysłane przez djlazy » Zapisane


Roślinne 112l (aktualizacja 21.02.2012)
mario1973
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 28, 2012, 15:36:38 »

    Aby postawić akwarium, najpierw musisz wiedzieć w jakim stylu chcesz zrobić to akwarium. Co w nim chcesz mieć. Dobrze jest, pooglądać sobie różne baniaki i pokazać nam w jakim kierunku chcesz mieć zbiornik, a my postaramy Ci się pomoc.

    Jednak na start najlepszy jest zbiornik z roślinami i jakąś drobnicą.


No więc tak powiem, że właściwie to już wybrałe.
Baniak 126l 80x35x50.
Rybki to jak mi doradzono w sklepie akwarystycznym(a właściwie zaaprobowano moją propozycję) to: skalar, neonka, gupik i brzanka. W sumie ok 30 rybek. Powiedzieli, ze jak przyjdę to dobiorą mi roślinki i podłoże...ale jak zobaczyłem ceny tych podłoży to na allegro jest o 50% taniej. A przy ok25 kg podłoża do takiego zbiornika to spora kwota. Poza tym wybrałem już jakoeś dekoracje itp.
A co do czasu to mam go trochę wolnego(fajna praca) więc dam radę.

Możesz się wypowiedzieć co do tego co przedstawiłem.

Aha w jaki sposób badasz ten chemizm zachodzący w zbiorniku?

Pozdrawiam

Mario[/list]
Zapisane
Bonnzo
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #5 : Czerwiec 28, 2012, 16:08:20 »

Witam
pozwolę sobie wtrącić moje 3gr do tematu... a właściwie dla każdego początkującego akwarysty radę: DUŻO CZYTAĆ i PYTAĆ.
właśnie jestem na etapie dojrzewania mojego zbiornika (290l, podłoże, rośliny dekoracje, i osprzęt techniczny - wszystko już ustawione i działa)...powróciłem do tej pasji z lat dziecięcych i ... przez ostatnie 20lat bardzo dużo się zmieniło zarówno wiedza jak i technika akwarystyczna poszły strasznie do przodu. Moje akwarium ustawiłem 17 czerwca 2012 r. a plan na jego założenie powstał mniej więcej rok temu... dojrzewałem do decyzji a po drodze gromadziłem wiedzę i różne dane dot. akwarystyki słodkowodnej.
Z tą wiedza to jest różnie, zorientowałem się, ze na niektóre pytania (choćby na tym forum) padają często różne (niekiedy sprzeczne) odpowiedzi. Zatem trzeba CZYTAĆ JESZCZE WIĘCEJ Smiley  Kolejna rzecz to rady sprzedawców (sprzedawca nie równa się AKWARYSTA) - BĄDŹ OSTROŻNY. Często sprzedają rzeczy nie potrzebne, niewłaściwe co wynika z ich niewiedzy. Zatem CZYTAĆ DALEJ TRZEBA.

Polecam to forum, wiele się tu dowiedziałem często czytając wpisy nawet sprzed 3 lat. (http://www.akwarium.net.pl/forum/rosliny-akwarystyczne/akwaria-na-bazie-ziemi-ogrodwej-co-i-jak-krok-po-kroku/) - mój ulubiony wątek - przeczytałem wszystko wiele się nauczyłem.

Kolejna rzecz to CIERPLIWOŚĆ - sam kilka rzeczy już poprawiałem i zmieniałem bo... się spieszyłem i nie przemyślałem np.ułożenia trawnika z mchu.

powodzenia, ciekawy jestem efektów

PS. zazdroszczę pracy, bo ja swoim akwa najczęściej zajmuję się w godz późnonocnych
Zapisane
mario1973
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 28, 2012, 16:21:19 »

PS. zazdroszczę pracy, bo ja swoim akwa najczęściej zajmuję się w godz późnonocnych


Dzięki,ale nie ma czego... ruch ciągły więc nie ma świąt i wolnych weekendów ale poza tym jest ok
Pozdrawiam
Zapisane
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #7 : Czerwiec 28, 2012, 17:26:30 »

po ile Ci tych rybek w sklepie doradzono?  Wydaje mi się, że do Skalarów i Neonek gupiki i brzanki już potrzebne nie są.
Zapisane

mario1973
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #8 : Czerwiec 28, 2012, 20:25:14 »

po ile Ci tych rybek w sklepie doradzono?  Wydaje mi się, że do Skalarów i Neonek gupiki i brzanki już potrzebne nie są.

6 skalarów, 10-12 neonek i pozostałe to gupiki i brzanki. Tak by dojść do 30 szt
Zapisane
theng
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 40


« Odpowiedz #9 : Czerwiec 30, 2012, 11:51:29 »

po ile Ci tych rybek w sklepie doradzono?  Wydaje mi się, że do Skalarów i Neonek gupiki i brzanki już potrzebne nie są.

6 skalarów, 10-12 neonek i pozostałe to gupiki i brzanki. Tak by dojść do 30 szt
Skalar potrzebuje akwarium wysokiego (od 50 cm) i co najmniej 200L na parę (Ty masz 126). Więc odpada. I nie słuchaj pana ze sklepu w tej kwestii bo ryby będą się męczyć.
Skalary odpadają również ze względu na brzanki, które w większości przypadków obgryzą im płetwy.
Jeśli już kupiłeś akwarium, to dobierz obsadę do litrażu.
Jeśli nie, to dobierz akwa do planowanej obsady (kup większe).

Zapisane
mario1973
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #10 : Lipiec 01, 2012, 08:54:26 »



[/quote]
Skalar potrzebuje akwarium wysokiego (od 50 cm) i co najmniej 200L na parę (Ty masz 126). Więc odpada. I nie słuchaj pana ze sklepu w tej kwestii bo ryby będą się męczyć.
Skalary odpadają również ze względu na brzanki, które w większości przypadków obgryzą im płetwy.
Jeśli już kupiłeś akwarium, to dobierz obsadę do litrażu.
Jeśli nie, to dobierz akwa do planowanej obsady (kup większe).


[/quote]

No właśnie większość na forum mówi o tych wymaganiach dot. skalarów. Ale w trzech różnych sklepach mówiono mi, że nie jest tak źle, jak to się przedstawia na forum. Jedyną wadą może być to, że one skarłowacieją.

Akwa 126l, wysoki 45 cm.

I kogo słuchać, komu wierzyć jak się jest amatorem Sad

Możecie w takim razie poradzić co można hodować w takim zbiorniku?  Huh
Zapisane
djlazy
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 196



« Odpowiedz #11 : Lipiec 01, 2012, 10:46:59 »

Jak się jest amatorem radzę czytać książki. W książkach przeczytasz to samo co tu, na forum.
Jeżeli dla Ciebie skarłowacenie, to nic.... to urządź sobie kilka dni w łazience. Pozdrawiam.
Zapisane


Roślinne 112l (aktualizacja 21.02.2012)
sebtul
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 314



« Odpowiedz #12 : Lipiec 01, 2012, 12:42:38 »

Ja też dopiero się uczę i zbieram wiedzę z różnych źródeł. Książki i forum to podstawa. 90% tego co usłyszałem w sklepie jest oderwane od rzeczywistości i przede wszystkim dotyczy to obsady. Jeszcze niespełna rok temu chciałem mieć wszystko i dużo, i chciałem zmieścić to w 100 l. Jednak szybko zauważyłem, iż jest to męczarnia dla ryb. Nie chcąc z niczego rezygnować z jednego szkiełka zrobiły się trzy i czwarte stoi w piwnicy czekając na dobry moment aby żonę przekonać, iż jest ono niezbędne w którymś z pokoi.
Do Twoich 126l brutto proponował bym niewielką ławicę brzanek lub neonki i parę zbrojników niebieskich. Nie mieszaj tych dwóch ławic.
Zapisane

gg - 4479432
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: