Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Kurz w wodzie, drobiki, farfocle... jak mieć wodę kryształ ?
Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
Autor Wątek: Kurz w wodzie, drobiki, farfocle... jak mieć wodę kryształ ?  (Przeczytany 38992 razy)
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3493

bla bla bla...


« Odpowiedz #30 : Grudzień 26, 2014, 12:57:43 »

Odczekałem chwilę (2 dni) i właśnie przeniosłem wylot filtra 1000l/h na lewą stronę. Niech się leje z lewej do prawej. Cyrkulator po prawej wyłączony. Został włączony tylko jeden po lewej (z przodu/po środku/skierowany lekko w dół). Zobaczymy co będzie  Wink Bo na razie akwarium wygrywa ze mną 0:kilkunastu  Wściekły
A ten pył to po każdym rodzaju pokarmu?
Po tych zabiegach które zrobiłeś poczekaj ze 2-3 dni.
Zapisane

pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #31 : Grudzień 26, 2014, 17:55:26 »

A może zrobić 2-3 dni głodówki i sprawdzić czy woda się wyklaruje.
A miałbyś możliwość podłączyć (malawi) korpusy z wkładem 5mikro to może by wyłapało z wody te drobinki.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #32 : Grudzień 29, 2014, 08:52:12 »

Najlepsza będzie głodówka połączona z wyłączeniem oświetlenia na 2 dni tak jak mówiłem + dobra filtracja.
Zapisane

mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3493

bla bla bla...


« Odpowiedz #33 : Styczeń 17, 2015, 14:12:55 »

Jak tam Piterix, ogarnąłeś temat?
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #34 : Styczeń 19, 2015, 14:21:12 »

Nastąpiła ok. 50% poprawa. Dopatruję się jej w przeniesieniu wylotu filtra na lewą stronę. Myślę, że jeszcze jeden wlot przeniosę na lewą – bo zaczyna się syf zbierać w lewym przednim narożniku. I powoli dojdę do 90% ;-). Już teraz jest fajnie.

Ponadto zastanawiam się nad zmontowaniem sobie Twinstar’a. Koszt DIY to jakieś 35 PLN (siatka 25 PLN + przesyłka) resztę, czyli zasilacz od laptopa, klej, przewody, mam.  http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/recenzje-akwarystyczne/2558-recenzja-twinstar-mini.html

Tylko mam też obawy o 2 rzeczy:
1. Czy siatka działająca na zasadzie katod nie będzie rozpuszczać się w wodzie zostawiając tam metal.
2. Czy jakieś metale, które już są w akwarium nie wytrącą się w wodzie, lub chlor.
3. Czy to w świetle powyższych na pewno całkowicie nieszkodliwe dla ryb.

Pamiętam, jak byłem dzieciakiem i bawiłem się elektrolizą w wodzie to pod koniec zabawy woda była żółto zielona i śmierdząca… co skutecznie zniechęciło mnie do dalszych eksperymentów „wywoływania gazów”.
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #35 : Styczeń 20, 2015, 08:38:13 »

Piterix zaciekawiłeś mnie tym twinstarem nie widziałem jeszcze tego patentu.
Co do elektrolizy której się boisz powiem że w przypadku zastosowania siatek z stali kwasoodpornej nie powinno dochodzić co rozpuszczania elektrod z co za tym idzie jedynie jakieś śladowe ilości metalu mogłyby dostawać się do obiegu wody.
Nie do końca widzę na jakiej zasadzie miałoby dochodzić do tajemniczego działania tego gazu z elektrolizy. Jeśli jest to ozon i h2o2 to jest to trochę sposób na wyjałowienie akwarium i może dzięki temu są jakieś efekty.
Postaram się zmontować coś takiego i zobaczę co będzie się działo u mnie.
Zapisane

Piterix
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 908



« Odpowiedz #36 : Styczeń 20, 2015, 10:46:53 »

Nie sądzę, żeby elektroliza powodowała wytwarzanie ozonu. W uproszczony sposób dysocjację elektrolityczną wody można zapisać:
H2O ⇔ H+ + OH-

Ozon wytwarzamy za pomocą wyładowań koronowych - wysokie napięcie przechodzi przez dielektryk do uziemionego ekranu / płyty wytwarzając ozon z tlenu zawartego w otoczeniu. W naszym DIY Twinstarterze nie ma wysokiego napięcia więc występuje zwykła elektroliza. W oryginalnym Twinstarterze nie mam pojęcia… mam zasilacz od katod UV (wytwarza wysokie napięcie), więc można by pokombinować… tylko czy to ma sens…

Z chemii jestem noga, więc nie wiem jaki wpływ na wodę miałoby jednoczesne zwiększenie H+ i OH- (bo jak tylko jednego z nich to Ph się zmieni). Ale w akwarium nie mamy czystego H2O ale i masę soli i trochę metali i to wszystko się sobie pięknie rozpadnie. Ogólnie urządzenie proste jak budowa cepa, cena zaporowa, działanie nie znane… czy warto sobie takie coś zmajstrować to nie wiem. Ludzie kupują i chwalą lampy które leczą, końską maść, filtry do wody z kranu itd. itp. placebo, i im droższe tym bardziej chwalą i widzą efekty. 

W instrukcji Twinstartera jest żeby przed zastosowaniem usunąć glony i wyczyścić filtry… a potem trochę pomaga na glony… Ktoś pisał, że elektroliza wpływa na DOC w wodzie… na pewno tak, ale wpływa na całą chemię wody – czy pozytywnie ?
Zapisane

Zapraszam do komentowania mojego baniaka. Ostatnia aktualizacja 08.09.2013 . http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/piterix-900l-ogolne-krotka-relacja-z-zakladania/
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #37 : Styczeń 20, 2015, 11:34:57 »

Nie chce mi się szukać reakcji chemicznych co z czym wchodzi dalej w reakcję ale wydaje mi się że nie tylko woda zostaje rozbita. W twoim przypadku H+ i -OH mamy tylko możliwość przy czystej wodzie, z tego co pamiętam z chemii większość soli itd. występuje w wodzie w postaci jonów nietrwale złączonych więc dlaczego nie miałaby powstać woda utleniona lub ozon w przypadku rozpadu różnych cząstek.
Co do placebo to bardzo prawdopodobne lecz wbrew pozorom są właściwości wody które do tej pory nie zostały wytłumaczone jak np. pamięć, zjawisko które powoduje że jedne cząsteczki chętniej wracają do dawnej postaci jonowej a inne nie.  
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2015, 11:39:32 wysłane przez szakallo » Zapisane

Strony: 1 2 [3]
  Drukuj  
 
Skocz do: