Skalar (Pterophyllum scalare) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych.
POCHODZENIE: dorzecze Amazonki
WIELKOŚĆ: długość 10 – 15 cm, wysokość 12 - 24 cm rozpiętości płetw grzbietowej i odbytowej.
OPIS WYGLĄDU: Duża ,majestatycznie pływająca ryba z przedłużoną płetwą grzbietową i odbytową.
![](http://images22.fotosik.pl/70/7beb690ff34b0187m.jpg)
skalar
ZACHOWANIE SPOŁECZNE: Ryba stadna, pokojowo usposobiona. Jedynie w okresie tarła zajmuje rewiry. UWAGA! Nie należy trzymać razem z neonami ,bo stanowią naturalne pożywienie skalarów.
ROZMNAŻANIE: Skalary składają ikrę na podłużnych liściach np nurzańca olbrzymiego.W naturze oboje rodzice opiekują się jajami i larwami. W warunkach niewoli skalary opiekują się ikrą około 2- 3 godzin po czym ikrę zjadają. Zdarzają się przypadki, że para troszczy się o ikrę, ale ilość narybku jest wtedy o wiele mniejsza. W hodowli należy odłożyć ikrę do osobnego zbiornika.Ikra wymaga czystej, ciepłej - około 27'C i dobrze napowietrzonej wody.
WSKAZÓWKI HODOWLANEWYMIARY AKWARIUM: Jest to duża ryba ,więc potrzebuje dużego akwarium ,by mogła się swobodnie ruszać ,dlatego akwarium 100l to minimum dla dorosłej ryby.
TAMPERATURA I PH WODY: 24 - 28 °C. Znosi przejściowo temperaturę 22 °C, ale po kilku dniach zaczyna chorować na pleśniawkę, którą łatwo wyleczyć podnosząc temperaturę do właściwego poziomu. Hodowane formy skalarów, najczęściej dostępne w sklepach, są przystosowane od pokoleń do wody której PH wynosi od 6,5 do 7,5 i szerokiego zakresu twardości ogólnej i węglanowej, czyli wprost mówiąc polska kranówa.
POKARM: pokarmy suszone (płatkowane i granulowane), pokarm żywy taki jak ochotki i wodzienie, pokarm mrożony oraz posiekane dżdżownice i poszatkowane serca wołowe.
TRUDNOŚĆ HODOWANIA: średnio-łatwa
ŹRÓDŁA INFORMACJI[/u]
wiedza: strona
http://www.wikipedia.pl/ i książka "Ryby akwariowe - encyklopedia hodowcy"
zdjęcia: strona
http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/strona_glowna.htm