zastanawiam się, czy po ustaniu absorbcji można go pozostawić jako nośnik bakteri nitryfikacyjnych, czy powinno się go usunąć, bo staje się niebezpieczny?
![Cheesy](http://akwarium.net.pl/forum/Smileys/bb/cheesy.gif)
Muszę Ci chyba podziękować, że tym wątkiem zainspirowałeś mnie do poczytania troche na temat zeolitu. Wygląda na to, że jest to wręcz cudowny środek filtracyjny. Rewiduję niniejszym mój pogardliwy stosunek do zeolitu.
![Cheesy](http://akwarium.net.pl/forum/Smileys/bb/cheesy.gif)
Znalazłem b. ciekawe artykuły np. o tym jak u jednego profesjonalnego hodowcy lampka nocna spowodowała mały pożar syntetycznych tekstylii i pompy napowietrzające tłoczyły trujący dym do akwarii. Wszytkie ryby zdechły poza tymi w akwariach gdzie był zeolit w filtracji. Inny artykuł opisywał jak w 500l akwarium przez dodanie 3kg zeolitu do filtra zewnętrznego znikneły wszystkie glony pędzelkowate (takie jak są często na Anubiasach itp)
Postaram się opisać w punktach to, czego się dowiedziałem
- Istnieje ok 48 naturalnych zeolitów i ok 150 sytetycznych. Do celów akwarystycznych najlepszy jest naturalny zeolit z Australii i Nowej Zelandii. Te Zeolity mają powierzchnie ok 600 m2/g. Zeolity wydobywane w Europie maja powierzchnie ok 50 m2/g
- Zeolit wiąże niemalże wszystko od metali ciężkich poprzez nadmiary nawozów, zw. amonowe, azotyny, azotany itd. Mimo to przy użyciu zeolitu poprawia się wyraznie wegetacja roślin bez dodawania nawozu a glony zanikają.
- Zeolitu nie powinno się stosować jeśli używa się filtracji przez torf, podłoży nawozowych takich jak deponity itp, podłoży torfowych, gliny itp. Zeolit wtedy "ładuje" się zbyt szybko.
- Odpowienia dawka zeolitu w akwarium to ok 100-500 g na 100 l wody, w oczku wodnym to 1 kg na 1m3 wody (przy hodowlii Koi podwójna ilość). Przedawkowanie nie jest możliwe.
- Zeolit wiąże substancje odwracalnie. Jednak prawdopodobnie nie stwarza to większego niebezpieczeństwa, gdyż jest nawet zalecane mieszanie zużytego zeolitu ze żwirem i stosowanie jako podłoża w akwarium.
- Zeolit powinno się regenerować po ok 6 do 12 miesiącach w zalżności od użytej ilości. Regenerację przeprowadza się w rostworze niejodowanej soli kuchennej. 5 gram soli na 1 litr wody i przez 24 godziny moczyć. Przy silnym obciążeniu wody zaleca się jednak regularną wymianę zużytego zeolitu na nowy.
- Długość kanałów w dobrym zeolicie wynosi wiele milionów kilometrów na 1 gram. Ta kompleksowa struktura jest optymalnem podłożem dla mikroorganizmów (np. bakterii nitryfikacyjnych). Zeolit stosowany jako podłoże w oczku wodnym chroni mikroorganizmy przez wpływem szkodliwych promieni UV.
- Według niektórych źródeł zeolit wzmacnia wybarwienie i zapobiega chorobom ryb.
- Ciekawostka... W roku 2000 trafiła na rynek substancja spożywcza o nazwie
Megamin robiona na bazie zmielonego zeolitu. Ma ona przeciwdziałać wielu chorobom u ludzi jak rak, schizofrenia, infekcje. Dowodów na jej skuteczność jednak brak.
![Smiley](http://akwarium.net.pl/forum/Smileys/bb/smiley.gif)
Powyższy tekst jest streszczeniem informacji znalezionych w necie. Mam nadzieje, że sie niektórym przyda.