Oto niektóre ze stworzeń, jakie czasem możemy przypadkiem przynieść do naszego akwarium. Być może topik będzie pomocny przy identyfikacji niektórych tajemniczych nieznajomych:
Widelnica (larwa i owad dorosły)www.fishing.pl , www.strykowski.netLarwy widelnic w zależności od gatunku odżywiają sie glonami, okrzemkami, detrytusem, bądź są drapieżnikami. Ze względu na niewielki rozmiar raczej nie stanowią zagrożenia dla dorosłych ryb, choć mogą niszczyć ikrę i narybek.
Ważka (larwa i owad dorosły)ważki różnoskrzydłe (np. gadziogłówka pospolita)
http://staw.bieleccy.com.pl , http://www.wlin.pl, staw.bieleccy.com.plważki równoskrzydłe (np. świtezianka)
http://oczkowodne.net , www.mikrojezioro.met.plWszystkie larwy ważek są drapieżne. larwy ważek równoskrzydłych na ogół osiągają niewielkie rozmiary oraz mają dość filigranową budowę, toteż ich ofiarą może paść co najwyżej narybek. Larwa ważki różnoskrzydłej to prawdziwy potwór potrafiący pochwycić i pożreć nawet średniej wielkości żyworódkę.
Pływak żółtobrzeżek (larwa i owad dorosły)http://oczkowodne.netDrapieżne są zarówno larwy jak i owady dorosłe. Larwy są bardzo łakome i w zasadzie bez przerwy głodne. Potrafią z łatwością upolować rybkę wielkości mieczyka, lub śmiertelnie ukąsić rybę wielkości gurami (larwy są silnie jadowite).
Chruścik (larwa i owad dorosły)http://fotoforum.gazeta.pl/ , http://borowieckim.republika.pllLarwy chruścików budujące domki na ogół są roślinożerne, więc niszczą roślinność akwariową przez co są niepożądane w zbiorniku. Larwy bezdomkowe zwykle są drapieżne i stanowią zagrożenie dla ikry oraz drobnego narybku - dorosłym rybom raczej nie zagrażają.
Jętka (larwa i owad dorosły)http://foto.fishing.pl , http://oczkowodne.netHmmmm......prawdę mówiąc nie mam pojęcia czym odżywia się larwa jętki, jednak wydaje mi się, że nie stanowi zagrożenia dla rybek akwariowych.
Płoszczyca szarawww.wikipedia.plDrapieżny pluskwiak wodny zagrażający wszystkim drobnym rybom.
Topielicahttp://upload.wikimedia.orgW naturze odżywia się głównie larwami owadów choć nie pogardzi również maleńką rybką. W akwarium tak samo niebezpieczna jak płoszczyca.
Wypławekwww.infovek.sk/Niewielki płaziniec osiągający w akwarium nie więcej jak 1cm ( z reguły 2-5mm). W zależności od gatunku może byc biały, szary lub czarny. Wszystkie gatunki są drapieżne, jednak ze względu na niewielki rozmiar, nie stanowią zagrożenia dla ryb. Mogą niszczyć ikrę. Wszystkie cech*ą się światłowstrętem.
Wodopójkawww.oczkowodne.net, www.nurkomania.plDrobny pajęczak wodny. Osiąga 2-3mm długości. W zależności od gatunku wodopójki sa drapiezne lub pasożytują na innych zwierzętach. W akwarium niepożądane. Ryby niechętnie je zjadają.
Splewka karpiowawww.oczkowodne.netSplewka to pasożyt odżywiający się krwią ryb. należy je usuwać mechanicznie pęsetą, a rany zabezpieczać przed infekcją (np. poprzez łagodnie odkażenie).
Pijawka rybiawww.oczkowodne.netOsiąga 2-7cm długości. Inne uwagi jak przy splewce.
Pijawka końskawww.oczkowodne.netNajwiększa polska pijawka, osiąga ok 15cm długości. Jest to też jeden z pospolitszych gatunków. Pomimo tego co sądzi większość z nas nie jest pasożytem i nie odżywia się krwią. Jest drapieżna i poluje na owady i ich larwy, kijanki, narybek i inne drobne stworzenia wodne. Ofiary połykane są w całości. W związku z powyższym stanowi zagrożenie dla ryb akwariowych i nie powinna się w akwarium znaleźć.
Pijawka lekarska http://www.wcwi.plhttp://i10.tinypic.comOd pijawki końskiej odróżniamy ją po szeregu pomarańczowych znaków na grzbiecie. znaki układają się w 6 równoległych linii (mniej lub bardziej wyraźnych), tło od zielonkawego po brązowy. Pijawka końska nigdy nie posiada pomarańczowych znaczeń. Pijawka lekarska z reguły osiąga ok 12cm długości, choć w warunkach laboratoryjnych udało się wyhodować osobniki których długość przekraczała 40cm. Jednak na wolności takich okazów nie znajdziemy. Pijawka lekarska jest pasożytem odżywiającym się krwią kręgowców, najczęściej płazów i ssaków. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i jest objęta całkowitą ochroną gatunkową.
Erpobdella octoculata (czasem nazywana pijawką okrągłą)www.oczkowodne.netMała pijawka osiągająca max 6cm. Podobnie jak pijawka końska jest drapieżnikiem i nie odżywia się krwią. Poluje na bardzo drobne bezkręgowce, w akwarium stanowi zagrożenie co najwyżej dla ikry i świeżo wyklutego narybku.
Stułbia http://www.freewebs.com
http://www.nurkomania.plTen drobny jamochłon słodkowodny osiąga od kilku milimetrów do max 1cm długości. Jego barwa jest zmienna. Stułbia może być przeźroczysta, biała, szara lub zielona. Stułbie są drapieżne. Odżywiają się pierwotniakami i drobnymi skorupiakami. Duże stułbie mogą być niebezpieczne dla świeżo wyklutego narybku. Stułbia nie stanowi niebezpieczeństwa dla dorosłych ryb, jednak jeśli pojawi się w akwarium, to z reguły bardzo szybko namnaża się, obniżając estetykę zbiornika.
Błotniarka stawowa www.nurkomania.pl, http://img.bazarek.plJeden z większych krajowych ślimaków wodnych. Osiągać może nawet 7cm długości. Jest wszystkożerna i bardzo żarłoczna. Poram jej stanowią glony, rośliny, detrytus, padlina oraz praktycznie wszystko co zjeść się da. W akwarium zdecydowanie niepożądana.
PS: Błotniarki są bardzo wrażliwe na chemiczne zanieczyszczenia wody, także występują tylko w czystych zbiornikach.
Małżoraczkiwww.wikipedia.plNależą do rzędu
Ostracoda. Posiadają twardy, zwapniały pancerzyk. Ich wielkość waha się od 0,3mm do 1,0mm , maksymalnie duże małżoraczki osiągają do 3,0mm, jednak są to okazy bardzo rzadkie. Zwykle pływają tuż nad dnem lub chodzą po nim. Bardzo często ryją w osadach dennych, można je też wypatrzeć w przestrzeniach pomiędzy ziarnami żwiru. W Polsce występuje ok 50 gatunków słodkowodnych małżoraczków, ale zidentyfikowanie konkretnych gatunków jest bardzo trudne, zwłaszcza dla amatora. Małżoraczki odżywiają się martwą materią organiczną, detrytusem, resztkami pokarmu dla ryb, glonami (w tym też okrzemkami). Nie są niebezpieczne ani dla ryb ani dla krewetek.
Skoczogonki www.chezshaw.demon.co.uk plfoto.com/zdjecia bonsai_sprzedaz.republika.plNależą do
Collembola. To prymitywna grupa zwierząt zaliczana niegdyś do owadów bezskrzydłych. Obecnie tworzą oddzielny takson. Na świecie żyje ok 5tys gatunków skoczogonków, z czego w Polsce występuje ok 300. W akwarium występują na powierzchniach wynurzonych części roślin, na brzegach akwarium, na spodzie pokrywy, itp. Odżywiają się głównie sokami roślin oraz glonami, jednak w dużych skupiskach skoczogonków bardzo powszechny jest tez kanibalizm. Jednym z pospolitszych gatunków polskich skoczogonków związanych ze środowiskiem wodnym jest
Pchlica wodna -
Podura aquatica (czarny skoczogonek na zdjęciu) osiągająca do 4mm. Odżywia się ona przede wszystkim sokami roślin.
Skoczogonki nie są niebezpieczne dla ryb (ryby je zjadają) i jeśli nie występują masowo to możemy ich obecność ignorować.