Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: jak zrobić wode :)  (Przeczytany 3776 razy)
adriano210
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 540



WWW
« : Lipiec 11, 2007, 03:15:01 »

Woda, czyli tlenek wodoru (rzadziej używana nazwa to monotlenek diwodoru, a wg obecnej nomenklatury IUPAC - oksydan) to związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych (pokojowych) w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określamy mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia - lodem. Potocznie często do każdego ze stanów skupienia odnosi się słowo woda.

Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych. Większość występującej w przyrodzie wody jest "słona" (około 97,38%), tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu. W wodzie rozpuszczonych jest też wiele gazów, najwięcej dwutlenku węgla.

Woda jest na Ziemi bardzo rozpowszechniona. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70,8% jej powierzchni, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajduje się pod powierzchnią ziemi lub w atmosferze (chmury, para wodna). Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie (hydraty - zawierają tzw. wodę krystalizacyjną). Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych. Wodę o małej zawartości składników mineralnych nazywamy wodą miękką, natomiast zawierającą znaczne ilości soli wapnia i magnezu - wodą twardą.

Jako substancja użytkowa woda może mieć wiele zastosowań. Najważniejsza jest woda pitna, w gospodarstwach domowych jest używana woda do celów sanitarno-bytowych, w rolnictwie zaś do nawadniania pól, a także znaczne ilości wody zużywają zakłady przemysłowe. Woda przemysłowa może służyć jako substancja będącą przekaźnikiem ciepła lub ciepło odbierająca (substancja chłodząca), poza tym jako reagent, rozpuszczalnik itp. Aż miliard ludzi na świecie nie ma bezpośredniego dostępu do wody pitnej. Każdego dnia choroby wynikające z niedostatku czystej wody powodują śmierć wielu tysięcy ludzi, głównie dzieci.
Woda naturalna w wielu przypadkach przed zastosowaniem musi zostać uzdatniona. Proces uzdatniania wody dotyczy zarówno wody pitnej jak i przemysłowej.
włąsciwości fizykochemiczne wody:
Temperatura topnienia pod ciśnieniem 1 atm: 0°C = 273,15 K

 Temperatura wrzenia pod ciśnieniem 1 atm: 100°C = 373,15 K

 Gęstość w temperaturze 4°C= 1 kg/l.

 Temperatura krytyczna: 374°C = 647,15 K

 Ciśnienie krytyczne: 220,6 atm = 22.35 MPa

 Ciepło właściwe: 4187 J/(kg*K) = 1 kcal

lepkość dynamiczna= 25^C =895  10^-6 Pa*s

teraz troszkę o mechanice płynów

liczba reynoldsa

Re= (wdRo)/Mi

Re = liczba reynoldsa [-]
w= predkosc przeplywu płynu [m/s]
srednica lub srednica zastepcza rury [m]
Ro= gestośc płynu
Mi = lepkośc dynamiczna [pa*s]

klasyfikacja przepływu
Re<2300 - przepływ laminarny (uporządkowany)
2300<Re<4000 - przepływ przejściowy (częściowo burzliwy)
Re>4000 - przepływ turbulentny (burzliwy)

jak sprawdzić jaki mamy przepływ wody w filtrze wystarczy podstawić do wzoru:)

troszkę o termodynamice wody Smiley
Ciepło właściwe
- ilość ciepła pobranego przez jednostkę masy danego układu powodująca wzrost temperatury układu o jeden stopień Kelvina (1K).

Temperatura wody

Temperatura wody jest jednym z najważniejszych fizycznych czynników regulujących procesy życiowe w środowisku wodnym. Poszczególne gatunki organizmów mają swoiste zakresy temperatur, w których mogą normalnie żyć i rozwijać się. Nagłe zmiany temperatury nieraz już w zakresie 10 o C powodować mogą uszkodzenia ciała organizmów lub nawet ich śmierć. Dla zwierząt bardziej niebezpieczne są temperatury wyższe (spadek zawartości tlenu) niż niższe.
Temperatura wód powierzchniowych oprócz strefy klimatycznej i wysokości nad poziomem morza, które decydują o temperaturze powietrza i nasłonecznieniu, zależy ponadto od typu obiektu wodnego, zwłaszcza jego głębokości, ruchu i mieszania się mas wodnych, dopływu przemysłowych wód podgrzanych oraz wielu innych czynników.
Źródłem ciepła w wodzie jest energia słoneczna (adsorpcja promieni) i oddawanie ciepła przez powietrze oraz w niewielkiej skali przez grunt dna zbiornika. To ostatnie źródło ma jedynie znaczenie w przypadku wód gruntowych i źródlanych. Na przedwiośniu energia słoneczna nagrzewa powierzchniową warstwę wody (0,5 m) nawet pod pokrywa lodową.
Temperatura wód słodkich waha się w granicach 0 – 42 o C. W naszej strefie klimatycznej temperatura wód naturalnych najczęściej nie przekracza 30 o C. Umownie dzielimy wody na zimne (0 – 14 o C), umiarkowane (15 – 25 o C) i ciepłe (> 25 o C). Do wód zimnych należą wody gruntowe, wody potoków i jezior górskich, zwłaszcza zasilanych wodami lodowców (np. w Alpach) oraz wody stref podbiegunowych. Sezonowe wahania temperatury powierzchniowych wód są w naszym klimacie dość znaczne, ale przebiegają łagodnie i nie powodują przeważnie większych ujemnych skutków. W rzekach temperatura wody wzrasta zwykle z odległością od źródeł. Najmniejszą amplitudą wahań temperatury odznaczają się wody wgłębne i cieplice. Źródła zbierające wodę zaskórna mają wodę o nieco bardziej zmiennej temperaturze. Natomiast najbardziej zmienne termicznie są wody płytkich zbiorników. Do wód o małej zmienności termicznej zaliczmy wody, których wahania temperatury wynoszą 5 – 10 o C, do średniej 11- 20 o C, a dużej kiedy te wahania przekraczają 20 o C. W jeziorach i innych głębszych zbiornikach występuje w wodzie pionowe uwarstwienie termiczne. Nie istnieje natomiast takie zjawisko w rzekach, w których woda jest ustawicznie mieszana.
Temperaturę wody możemy mierzyć przy pomocy przystosowanych do tego celu termometrów (maksymalnych, minimalnych) oraz różnych metod aparaturowych.


Ciepło właściwe wody

Ciepło właściwe wody jest to ilość ciepła (w kilokaloriach lub dżulach) potrzebna do ogrzania 1 kg jej masy o jeden stopień Celsjusza. Woda jest jedną z substancji (obok ciekłego wodoru i litu) o najwyższej wartości ciepła właściwego i jest równocześnie bardzo złym przewodnikiem. Oznacz to, że do ogrzania określonej masy wody potrzeba kilka, a nawet kilkadziesiąt razy więcej ciepła niż np. dla ogrzania jakiegoś metalu.

I na odwrót, w razie obniżenia się temperatury otoczenia (powietrza) woda oddaje do niego znacznie więcej ciepła aniżeli jakiekolwiek inne ciało ciekłe lub stałe. Ciepło właściwe skał wynosi zaledwie ok. 0,200, natomiast wody 1,000, a lodu 0.500.

Duże ciepło właściwe wody i powolne jego zmiany, wynikające ze złego przewodnictwa w niej ciepła, stanowią bardzo ważne zjawisko w przyrodzie. Mianowicie w środowisku wodnym panują przez to bardziej stabilne termiczne warunki bytu dla organizmów niż na lądzie. Poza tym powolne wydzielanie się ciepła do otoczenia z większych mas wodnych (oceany, morza, jeziora) przyczynia się do złagodzenia klimatu w przyległych obszarach. Oddawanie ciepła przez wodę zmniejsza też w otoczeniu różnice między temperaturami dnia i nocy. Powstają więc strefy tzw. Morskiego klimatu lub w otoczeniu większych jezior – strefy mikroklimatu.
Straty cieplne z wody zbiorników wodnych i rzek odbywają się w wyniku wypromieniowywania, parowania oraz przewodzenia go w powietrze i w grunt dna. Istotne znaczenie ma przy tym ruch powietrza i mieszanie mas wodnych. Na stratę ciepła z danego środowiska wodnego, oprócz temperatury i ciśnienia powietrza, wpływa także wielkość powierzchni parowania oraz zawartość w wodzie soli mineralnych.
Przy obliczaniu zapasu cieplnego całego zbiornika wodnego należy najpierw podzielić masę wód zbiornika na warstwy, np. o grubości 1 m, obliczyć objętość wody w tych wydzielonych warstwach i zmierzyć ich temperaturę Następnie sumując iloczyny objętości i średniej temperatury poszczególnych warstw otrzymamy zapas ciepła całego zbiornika. Do obliczeń zmian zapasu ciepła w wodzie w ciągu roku jako stałą temperaturę wody w zimie przyjmuje się 4 o C.


Cząsteczki wody, łącząc się wiązaniami wodorowymi, tworzą agregaty, tzn. stale dołączają do nich nowe cząsteczki, a odłączają się inne. Liczba tych cząsteczek jest funkcją temperatury. W temperaturze ok. 0 o C jest ich ok. 65, a w ok. 100 o C tylko 12.
W wyniku łączenia się cząsteczek w asocjaty woda uzyskuje niezwykłe właściwości:
1) ma największą gęstość w temperaturze bliskiej +4 o C,
2) napięcie powierzchniowe czystej wody jest większe niż innych cieczy (z wyjątkiem rtęci), co umożliwia życie różnym organizmom na lub przy powierzchni wody,
3) wielkie znaczenie dla organizmów poruszających się w wodzie ma jej znaczna lepkość,
4) skłonność wody do tworzenia połączeń sprawia, że woda ma dużą pojemność cieplną, tzn. że temperatura topnienia, parowania i wrzenia wody są wysokie.
Silne oddziaływanie dipolowych cząsteczek wody z substancjami wprowadzonymi do cieczy powoduje, że ulegają procesom: hydratacji, dysocjacji elektrolitycznej, hydrolizie, czy w przypadku gazów rozpuszczeniu.

Gęstość

W trójwymiarowej sieci zamarzniętej wody jej cząsteczki są dość luźno ułożone. Kiedy woda się topi, jej cząsteczki zbliżają się do siebie i jej gęstość rośnie. Przy przechodzeniu wody z lodu w stan ciekły następuje skokowy wzrost gęstości o ok. 8,5% i dlatego topiący się lód utrzymuje się na powierzchni wody i nie tonie. Jeśli temperatura dalej wzrasta, od asocjatów odłączają się następne cząsteczki, wskutek czego gęstość wody wzrasta. Przy dalszym wzroście temperatury wzrasta także rozszerzalność cieplna, która prowadzi z kolei do zmniejszenia gęstości.
Woda osiąga największą gęstość w temperaturze +4 o C. Ta ważna właściwość wody umożliwia przeżywanie organizmom w wodach śródlądowych. Najgęstsza woda zbiera się przy dnie. Lód pokrywający powierzchnię jeziora izoluje głębiej położone masy wody i chroni je przed dalszym ochładzaniem. Tak więc nawet podczas surowej zimy głębiej położone masy wody stwarzają środowisko życia. Przy dalszym wzroście temperatury wzrasta rozszerzalność cieplna i gęstość maleje. Gęstość wody może ulec obniżeniu wskutek wzrostu zawartości soli i ciśnienia hydrostatycznego.


Pewnie wielu naszych uzytkowników chciało by zalać baniak na wakacjach:) wiec w tym poscie omówimy temat jak zrobić wode Smiley
oczywiscie najprostrzym sposobem otrzymania wody bardzo czystej (jezeli jestesmy akurat w iraku lub u Borata w kazachstanie) jest wybuchowa synteza w postaci detonacji mieszniny piorunującej aby to zrobić potrzebujemy:)
1)wanny
2)150 m kwadratowych foli ogrodowej
3) sueside bomber lub inny extremista
4)bateri 9v
5)ok 200 m kabla 2 żylowego (do nabycia w sieci sklepów castorama)
6) czołgu lub bunkra
 
jak zrobić:

2 cysterny z wodorem ustawiamy kolo siebie
obok stawiamy cysterne z tlenem  Afro
pomiedzy cysternami stawiamy wanne
przykrywamy wszystko folią i dookola foli kladziemy kamienie zeby foli nie zwiał wiatr
przeciagamy kabel który bedzie detonatorem

wysylamy kolesia zeby poodkrecał zawory
liczymy do dziesieciu i podlaczamy baterie do kabelka
po ok 10 minutach w krateze mozemy znalezc wanne a w niej dostateczną ilość wody aby miec na podmiany Cheesy


chciałem sprawdzić czy ktoś czyta moje posty Cheesy
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2007, 20:41:56 wysłane przez adriano210 » Zapisane

matka siedzi z tyłu
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1554



WWW
« Odpowiedz #1 : Lipiec 11, 2007, 08:05:54 »

Chyba trochę drogo by wyszło  Wink
Zapisane

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
splendens
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 213



« Odpowiedz #2 : Lipiec 11, 2007, 10:07:22 »

fatamorgana? taniej by bylo wode z biedronki dotachac na pustynie! Grin woodstock dopiero w sierpniu wiec nie wiem skad kolego masz takie jazdy Tongue Good !
Zapisane
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #3 : Lipiec 11, 2007, 10:11:48 »

Pomysł niedopracowany Cheesy Wybuch by zerwał folie wraz z otaczającymi i przytrzymującymi kamieniami. To jeszcze prosze o pomysl na odzyskanie wody spoza wanny Tongue
Zapisane
adriano210
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 540



WWW
« Odpowiedz #4 : Lipiec 11, 2007, 16:57:52 »

droga małzonko
jezeli uzyjemy 20000 H2 I 5000 02 m3 to nie wazne czy bedzie wanna czy nie bo w kraterze powstanie staw


Zapisane

wiedzmin22
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1164


« Odpowiedz #5 : Lipiec 11, 2007, 17:02:50 »

kiedyś mi się jeden facet dziwił jak mu powiedziałem co się tworzy przy spalaniu wodoru Wink pozdro adriano, tak czy owak się nie opłaca:) żart żartem ale broń boże niech nikt tego nie próbuje Grin

PS: stawu raczej nie będzie - bo woda powstała przy spalaniu wodoru to para.

Edit: no i oczywiście patrząc na liczbę moli wodoru i tlenu w wodzie byś musiał miec stosunek H:O 2:1. w takich proporcjach co podałeś najwyżej byś sąsiadowi wszystkie drzewa popalił Wink
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2007, 17:11:44 wysłane przez wiedzmin22 » Zapisane

126 litrów (tarliskowe dla zbrojników niebieskich i neonów)

zbrojniki:
- samiec 10 cm
- 2x samica 8 cm i 7 cm
- neon czerwony 20 sztuk

 200 litrów (w trakcie dodawania roslinności):

- 40 małych zbrojników 3 cm długości
- 60 neonów (narybek)
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #6 : Lipiec 11, 2007, 19:19:47 »

droga małzonko
jezeli uzyjemy 20000 H2 I 5000 02 m3 to nie wazne czy bedzie wanna czy nie bo w kraterze powstanie staw




To i tak wode by trzeba oczyścić  Grin
Zapisane
adriano210
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 540



WWW
« Odpowiedz #7 : Lipiec 11, 2007, 20:10:53 »

z resztek tubylca - i tu pole do popisu mieli by miłośnicy pirani natterera
Cheesy
co do stosunków molowych i prawa stałości składu dodam ze miałem na myśłi takie same cysterny i gazy pod tym samym cisnieniem
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2007, 20:17:59 wysłane przez adriano210 » Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: