Po pierwsze nie bardzo rozumiem po co zakładasz ten wątek. Piszesz o rzeczach, które dla każdego chemika są oczywiste. Więc o co pytasz
ale zadziwia mnie to, że poszczególne składniki nawozu muszą być w określonej i ścisłej proporcji jednych do drugich w środowisku wodnym. bo nasze obserwacje wnioskuja ku temu iż gdy jedna proporcja mikroelementu nie jest proporcjonalna względem drugiego mikroelementu to helatowany przez EDTA jest związek który ma większa stałą kompleskowania.
Nie ma w tym nic zadziwiającego, związek o większej stałej kompleksowania jest silniej wiązany przez EDTA (kwas etylenodiaminotetraoctowy). Gdy w roztworze mamy co najmniej dwa jony, które mogą być kompleksowane przez EDTA, to silniej będzie (i w pierwszej kolejności) wiązany ten o większej stałej (czyli o mniejszym pKa). Poniżej pK
a (czyli ujemne logarytmy ze stałych kompleksowamnia) dla jonów metali najczęściej występujących w wodzie akwariowej (wg. Witold Mizerski, "Tablice chemiczne", Wydawnictwo Adamantan, Warszawa, 1997, strona 160).
jon metalu pKa
Mg2+ 8,7
Ca2+ 10,8
Mn2+ 14,0
Fe2+ 14,2
Co2+ 16,3
Cu2+ 18,9
Zn2+ 16,6
Na powyższym zestawieniu wyraźnie widać, że najsilniej przez EDTA kompleksowane będą jony Mg
2+ i Ca
2+. Co z tego wynika ? Otóż w twardej wodzie (zawartość Mg
2+ i Ca
2+ jest dużą) przede wszystkim jony wapnia i magnezu będą kompleksowane przez EDTA, natomiast pozostałe będą w formie jonowej (a ściśle mówiąc akwakompleksów). Co z pozostałymi jonami, jak np. żelazo, które jest ważnym mikroelementem dla roślin wodnych ? Otóż będzie w formie jonu Fe
2+, która bardzo łatwo utlenia się do Fe
3+, nieprzyswajalnego przez rośliny. Jakie wnioski z tych chemicznych dywagacji
Lepiej mieć w akwarium miękką wodę (czyli o małej zawartości jonów Mg i Ca), dzięki czemu mikroelementy takie jak, np. Fe będą lepiej przyswajane przez rośiny wodne.
Oczywiście ta dyskusja dotyczy przede wszystkim typowych akwariów roślinnych, gdzie spotykamy się się z problemem nawożenia makro i mikroelementami.
W niektórych biotopach, jak np. Malawi, gdzie roślin praktycznie nie ma, a twardość wody powinna być dość duża, problem ten nie istnieje.