Nie jestem specjalistką, ale ponieważ nikt się jeszcze nie wypowiedział, wrzucę swoje 3 grosze;)
Jeśli ktoś będzie miał ochotę, niech rozwinie lub skoryguje moje odpowiedzi.
1.Żwirek który dostałem w spadku był bardzo brudny. Płukałem go w misce już kilkakrotnie, nawet gorącą wodą... Płukałem przy pomocy sitka i prysznica. Woda niestety nadal zdaje się być żółta. Powoli tracę cierpliwość:/ Czy trzeba to robić aż woda po mieszaniu w niej tego żwirku będzie krystalicznie czysta?
Moim zdaniem żwirek pokryty kurzem przez 2 lata na strychu jest zbyt podejrzany i ja osobiście nie ryzykowałabym ponownego użycia. Chyba, że po wcześniejszym wygotowaniu.
2.Czy żwir rzeczny (drobne różnobarwne kamyczki) to w ogóle dobry materiał na podłoże? Wystarczający dla różnych roślinek? Często w wypowiedziach przewija się ziemia ogrodowa... Zaznaczę że zarówno typy roślinek, jak i rybek jest mi całkowicie obojętny (wiem natomiast że częstym błędem jest zła obsada).
Jak najbardziej. Żwirek jest standardowym podłożem. Ziemia ogrodowa polecana jest w przypadku, gdy chcemy założyć typowo roślinne akwarium, szczególnie z wymagającymi gatunkami roślin. Jednakże na żwirku także możemy wyhodować rośliny o większych wymaganiach, trzeba się jednak posiłkować wówczas np. dodatkowymi nawozami.
3.Czym myć akwarium? Było rok używane, później stało 2 lata na strychu. Są widoczne zacieki i trochę kamienia. Wolno używać jakichś płynów do mycia szyb czy coś w tym stylu? Do wpuszczenia czegokolwiek do baniaka jeszcze bardzo długo...
Odradzam używanie jakichkolwiek płynów. Jest duże ryzyko, że akwarium nie zostanie dokładnie wypłukane z użytych środków. Najbardziej neutralnym środkiem pomocnym przy myciu akwarium jest sól; z jej pomocą powinieneś bez problemu poradzić sobie z zaciekami. Kamień trzeba będzie delikatnie zeskrobać.
4.Jak ważna jest pokrywa na górze akwarium? Wiem że spełnia kilka zadań... Pytam gdyż wymiary akwarium mam nietypowe (było robione pod czyjś kredens:P) i najprawdopodobniej musiałbym zrobić sobie taka pokrywę samemu.
Pokrywa nie jest niezbędna. Przydatna, jeśli chodzi o efekt wizualny oraz gdy mamy rybki, które lubią wyskakiwać z akwarium. W wielu akwariach wystarczy belka oświetleniowa.