To wcale nie jest takie trudne, jakbym miała jeszcze taką możliwość, zeby nam to ktoś na wymiar przyciął to już w ogóle byłoby bajobongo a tak niestety wyrzynarka i jazda. Ale od począku...
Wyprodukowaliśmy obudowę ze spienionego pvc do akwarium 144 l (90x40x40) z oświetleniem 3x18W.
Potrzebne narzędzia i materiały:
2 arkusze 100x50 spienionego pvc: o grubości 3 mm (Castorama 19 zł) i 6 mm (Castorama 38 zł)
klej uniwersalny do rur i złączek CPVC, PVC (Liroy Merlin 8 zł)
8 śrubek i kilka podkładek
6 oprawek bryzgoszczelnych (
www.aqva-light.pl 7 zł/szt)
3 świetlówki 18 W Osram (Castorama 5 zł/szt)
statecznik elektroniczny 3/4x18W (
www.allegro.pl 55 zł)
przewód z wyłącznikiem (
www.aqva-light.pl 7 zł)
okleina drewnopodobna (Liroy Merlin 100 cm 14,80 zł)
folia samoprzylepna srebrna 50x100 cm (Praktiker 9 zł)
uchwyt meblowy jak do szuflady (Liroy Merlin 3 zł)
wyrzynarka lub piłka do metalu jak ktoś nie ma możliwości żeby pociąć pvc na wymiar
wiertarka (tylko w przypadku wycinania pvc samemu)
taśma izolacyjna
mąż majsterkowicz (wersja głównie dla kobiet), ojciec majsterkowicz (głównie dla nieletnich) albo zacięcie do takich prac
Wykonanie:
Wycinamy z grubszego pvc ranty na których obudowa będzie się opierała na szybie akwarium i gdzie będzie się opierał dekiel z obudowy.
Wycinamy odpowiedniej długości i szerokości boki z cieńszego pvc.
Oto fotki wyciętych elementów (cieńszy pvc jeszcze nie jest przycięty na długość):
Przyklejamy do siebie odpowiednio pasku cienkiego i grubego pvc zostawiając po bokach dłuższych części 9 mm na klejenia bocznych elementów i na wszystkich od góry 6 mm przesunięcie na dekiel. Na tych grubszych częściach pvc obudowa będzie się opierała na szybie akwarium. Jednocześnie to pvc musi być grubości szyby lyb jeszcze grubsze by parująca woda spływała z obudowy do wody a nie za akwarium. Te cieńsze kawałki pvc będą na zewnątrz tworzyły maskownicę aby nie było widać lustra wody. Tak to wygląda po sklejeniu:
Jak już klej wyschnie (trwa to kilka minut) trzeba wyciąć w jednej z tych długich części po dwóch stronach otwory na kable, rurki z filtra itp i można sklejać boki pokrywy w prostokącik:
Warto rogi wzmocnić jakimiś kątownikami plastikowymi. U nas do tego celu posłużył kątownik plastikowy (chyba do łazienek się go używa). Tak to wygląda w zbliżeniu (sorry za jakość, trochę się źle skleiło ale idea jest zachowana):
Jak już brzeg obudowy z rantami będą sklejone trzeba wyciąć dekiel obudowy z 6 mm pvc (żeby się nie uginało). Wielkość proponuję sobie zmierzyć jaka jest potrzebna bo u każdego po sklejeniu może wyjść inaczej. Teoretycznie powinno wyjść 90x40 ale różnie z tym bywa. Ustalamy jeszcze szerokość klapki do karmienia i wycinamy:
Po przyklejeniu dekla i wyschnięciu obudowy (przerwa na jakiś dobry film) wyklejamy obudowę od wewnątrz srebrną folią samoprzylepną, wiercimy dziurki pod śrubki gdzie będą uchwyty na świetlówki. Przykręcamy uchwyty metalowe dla świetlówek a to co od góry wystaje lekko spiłowujemy. Od zewnątrz oklejamy obudowę okleiną drewnopodobną, pokrywkę do karmienia osobno.
Mocujemy statecznik:
... i świetlówki oraz dobrze wszystko izolujemy:
Przykręcamy do części do karmienia uchwyt meblowy do podnoszenia i voila, efekt końcowy jest taki:
Ufff.
W związku z złodziejstwem, które panuje w sieci wszelkie prawa do zdjęć i treści są zastrzeżone. Fotki są mojego autorstwa oraz Seboosa i nie zgadzam się na rozpowszechnianie i publikowanie ich bez zezwolenia poza Wodnym Światem (
www.akwarium.net.pl). To samo dotyczy opisów wykonania.