Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 98
  Drukuj  
Autor Wątek: akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku  (Przeczytany 637910 razy)
miktor
Nowy
*
Wiadomości: 26


« Odpowiedz #540 : Październik 09, 2008, 17:34:23 »

Wulo, biały osad, wg mnie to raczej nie glony (nie widziałem, nie "macałem" więc niekoniecznie moja teza moze być prawdziwa).
A co to konkretnie jest - nie wiem..szczerze Smiley, w rurach mojego filra takze się osadza wszelkiego rodzaju "syf", natomiast nie sadzę żeby było to w jakimś sensie groźne. Jesli nie dzieje się nic złego, to..zostaw to..ew po prostu czyść rury częściej.

Evrath - dzieje się tak ponieważ rośliny przy pobieraniu składników pokarmowych preferują najpierw - azotyny, jeśli ich nie znajdą, biorą się za azotany.
Stąd taki poziom no3, rośliny nie pobierają go, poniewaz nie wykorzystały jeszcze pokładów No2.
Myślę , że z czasem ta sytuacja się ustabilizuje.

Emi napisała święte słowa..Smiley
Zapisane
karol13
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 198



WWW
« Odpowiedz #541 : Październik 09, 2008, 18:21:22 »

Czy może mi ktoś odpowiedzieć na moje poprzednie pytanie jaka granulacja keramzytu jest optymalna???
1-4mm;4-8mm;8-16mm???
Zapisane

Nie polemizuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pobije doświadczeniem. Grin Grin Grin Grin Grin
gadziol6
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 42


« Odpowiedz #542 : Październik 09, 2008, 21:06:57 »

witam

Mam pytanie zrobilem restart na bazie ziemi,akwarium dojrzewa 3 tydzien kiedy zrobic pierwsza podmiane wody moje parametry wody to:NO3-5,ph-7,kh-6,gh-2 Afro
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2008, 21:29:17 wysłane przez gadziol6 » Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #543 : Październik 09, 2008, 21:08:55 »

Karol13 IMHO im drobniejszy tym lepszy
Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #544 : Październik 09, 2008, 22:29:19 »

witam

Mam pytanie zrobilem restart na bazie ziemi,akwarium dojrzewa 3 tydzien kiedy zrobic pierwsza podmiane wody moje parametry wody to:NO3-5,ph-7,kh-6,gh-2 Afro

i tu masz pole do eksperymentów. jedni podmieniają raz na miesiąc, inni raz na pół roku a jeszcze inni wcale - tylko dolewają ubytki. podmieniaj jak będzie trzeba. Cheesy
Zapisane

miktor
Nowy
*
Wiadomości: 26


« Odpowiedz #545 : Październik 10, 2008, 06:26:07 »

Osobiście, nie widze sensu w podmianie wody. Uzupełnij tylko to co odparowało Smiley
Zapisane
wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« Odpowiedz #546 : Październik 10, 2008, 07:27:21 »

Tak masz rację, ten biały osad nie szkodzi pewnie. Jestem tylko ciekawy co to jest, choć domyslam się, że są to jakieś pierwotniaki takie jak czasem na powierzchni wody tzw. korzuch. Nie wiem tylko dlaczego wykształcił się w nowych przewodach. W każdym razie nie chce dotykać filtra. Niech żyje własnym życiem. Pewnie ten osad sam z czasem minie.

Wiesz, znalazlem podobny wątek, w sumie nawet identyczny problem na tutejszym forum, ale koles mowil, ze problem mu sam zanikl. To wszystko, co zbieralo sie w filtrze, a dokładnie w przewodach nagle oderwalo sie, wpadło do zbiornika i ryby to wyżarły. Pewnie, któregoś ze składników odrzywczych im zabrakło i obumarły.
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2008, 08:35:46 wysłane przez wulo » Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #547 : Październik 10, 2008, 10:35:13 »

Wulo, ja też już miałam różne dziwne "życie" w akwarium. Póki nie wyłazi ze zbiornika, nie zabija ryb i nie łazi mi po mieszkaniu to to olewam.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« Odpowiedz #548 : Październik 10, 2008, 12:02:50 »

haha... dobre, ...szczerze no to ja tez olewam, nawet ostatnio zamontowałem automatyczny karmnik dla ryb, żeby i karmienie olewać, bo mnie to nudzi, jedynie oglądam rosliny i podziwiam jak pojawiają się na nich nowe liście... czynie to razem z moją 1-miesięczną córką, którą bardzo uspokajają przesuwające sie kolory. 
Zapisane

Geodeta
Nowy
*
Wiadomości: 33


« Odpowiedz #549 : Październik 12, 2008, 21:13:08 »

Mam parametry wody takie:
Ph - 6.5
Kh - 7
GH - 22!
Fe - 0.5
NH3 - 0.0
No2 - 0.0
No3 - 40
PO4 - 0.4

Może mi ktoś powiedzieć od czego zależy tak wysokie GH?Kh zbiłem z 15 do 7 praparatem tetry PH/KH Minus,ale nie mogę zbić tego GH,mam wodę ok. 90L i filtruję ją przez woreczki aquafix zooleka,ale efekt jest mizerny,przez cały dzień filtrowania spadło z 22 na 19,czy jestem skazany na RO?Czy istnieje jakiś tani sposób na pozbycie się wysokiego GH?Jakie związki są w wodzie co powodują taką twardość?Boję się o glony...i rośliny,czy to im może zaszkodzić?
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #550 : Październik 12, 2008, 22:29:57 »

1:
Cytuj
tak owszem jest to wniosek wysunięty na bazie tego że glony lepiej się rozwijają w twardej wodzie, więc jeśli większość roslin woli wode obojętną niz twardą po co glonom ułatwiać życie.
Nie jest to do końca tak, niektóre glony (prawdopodobnie krasnorosty - nie podaję dokladnych nazw - bo gatunków jest sporo) dobrze rozwija się w miękkiej wodzie a w twardej - prawie nie występują.
Glony rozwijają się tam - ggdzie mają dostęp do pożywienia, czy woda twarda czy miękka - nie ma to znaczenia, znaczenie ma to jak rosliny się rozwijają a te w twardej wodzie ogranicza własnie CO2.

Udowodniono że w wodach miękkich i kwaśnych liczba komórek glonów jest wyraźnie mniejsza to samo zresztą dotyczy populacji bakterii.

Drugim czynnikiem jest zawartość garbników i nie koniecznie musi to być woda o barwie herbaty. Nawet odrobina wyciągu z torfu nie powodująca jeszcze znaczących zmian barwy wody działa, jak naturalne chylaty, tworząc kompleksy związków do których glony mają utrudniony dostęp.

2:
Cytuj
to nawet lepiej gdy woda jest jałowa bo rośliny mają dostęp do zyznego podłoża, w przeciwieństwie do glonów które przecież bazują tylko na tym co znajdą w wodzie
Nie w tym przypadku, związki które podalem jako te które są usuwane z wody w trakcie jej zmiękcznaia, czyli Ca, Mg, K - nie mają determinującego wpływu wzrost glonów, pierwiastki determinujące ich wzrost to No3, Po4, a przedewszystkim Fe. [/quote]


Przy założeniu że mamy w akwarium po podłożem zwirowym glebę to pierwiastki o których wspomniałeś i tak będą przesiąkać z żyznego podłoża do słupa wody w akwarium, zanim rośliny się zaaklimatyzują na pewno znajdą wystarczającą ilość.

3:
Cytuj
no nie wszystkie własnie osobniki przetrwają w wodzie podanej obróbce w oczyszczalni...
W pełni się zgadzam, osobiście brałbym wodę ze studni mając pewnośc co do jej jakości, gdybym jej nie mial, także korzystałbym ze zwykłej kranówki.

4:
Cytuj
po pierwsze to w naturze nie ma czegoś takiego jak równowaga bo gdyby tak było nie powstawałyby nowe podgatunki z nich gatunki, a my dalej byśmy siedzieli na drzewach ...
Zakładasz low tech, nawozisz go CO2, CO2 przyśpiesza wybieranie związków z ziemii/wody i masz dwa wyjścia:
a)akwarium bez nawożenia nie nadąża z produkcją makro/mikro, zostaje zachwiana równowaga - efekt w postaci glonów, obumieranie roślin, zastopowanie ich rozwoju.
b)Wszystko rośnie pięknie, ale ziemia szybciej jałowieje wypomowywana doszczętnie ze związków, wszelka materia organiczna w akwarium nie wystarcza do regeneracji ziemii, po jakimś czasie następuje zastopowanie wzrostu roślin, bo ziemia jest po prostu wypompowana (tak, da się "wypompować" ziemię ze związków w niej zawartych).
c) Można dodatkowo nawozić takie akwarium - ale efekt najprawdopodobniej będzie taki że któryś z pierwiastków znajdzie się w nadmiarze, efekt jeszcze gorszy (nawożenie LOW techa to jak postawienie wycieraczki z napisem "Zapraszam wszelkie glony").
d) Stosowanie dobrego oswietlenia  powyżej 0,5w z zastosowaniem specjalistycznych świetlówek - efekt - prawdopodobnie, zielenice, rośliny WCALE nie potrzebują w low techu dużej ilości światła, poniewaz go nie wykorzystają z tego względu iż w Low techu procesy zachodzą o wiele wolniej niż w HT w związku z czym - nie ma takiego zapotrzebowania - to kolejna furtka dla glonów które owe światło bardzo chętnie wykorzystają.
 [/quote]

Tu już po części się zgodzę ale to wszystko zależy od tego jakie rośliny sobie dobierzemy do akwarium. Jeśli będzie słabe światło to skazujemy siebie na spore ograniczenie z większości roślin. Pomimo tego że większość z akwarystów twierdzi że ilość glonów jest większa w akwariach dobrze oświetlonych to prawdopodobnie ma to mało wspólnego z fotosyntezą. Ma to związek z dostępnością żelaza, ale z tym możemy sobie poradzić też inaczej nie koniecznie sięgając po drastyczne obniżenie natężenia światła. Większość glonów toleruje, a nawet woli umiarkowane światło. Mając przewagę nad roślinami w szybkości przystosowania się zarówno do barwy światła jego natężenia i korzystając z szerszego pasma widma nie omieszkają z tego korzystać. Może tylko przy walce z zielonym zakwitem wody i częścią gatunków zielenic osiadłych, krótkie kilkudniowe zaciemnienie akwarium przynosi wymierne korzyści. Ale tylko w przypadkach kiedy rośliny są jeszcze w dobrej kondycji i dysponują pewnym zapasem energii.
A jeśli chodzi o konieczność nawożenia to robią to za nas rybki, przy czym najlepiej sprawują się tu piękniczkowate. Odpowiednio dobrana obsada do zbiornika może wyprodukować wystarczającą ilość nawozu. Brak CO2 też emilinuje niektóre rośliny bo będą się słabo rozwijać i raczej zagłuszą je inne niż się dobrze rozrosną.
Proces w którym będzie ubywało związków odżywczych z gleby zachodzi w różnym tempie i ma na to wpływ wiele czynników, nie sadze by to zachodziło w takim tempie że nienadązymy w uzupełnianiu strat.  Jeśli dobierzemy sobie wymagające rośliny ale o wolnym wzroście to mimo podawania CO2 i sporej ilości światła nie będą one tak szybko pompować składników odżywczych.
 Można zrobić testy które ukażą czego brakuje a czego jest w nadmiarze.
Starty można uzupełniać też chemią przez tabletki nawozowe które dość długo działają od razu nie uwalniając wszystkiego. Rośliny też potrafią magazynować niektóre związki więc nie jest tak źle, po za tym akwarysta z czasem widząc jak rozwijają się rośliny sam widzi czy czegoś brakuje.
Oczywiście można sobie zaserwować w akwarium zwartkowo poprzetykane mchami wątrobowcami i innymi niewymagającymi roślinami. Ale jeśli ktoś się zdecyduje na ambitniejsze roślinki, lub zachce mieć trawnik z hemianthusa c. lub lilaeopsis b. to raczej warunki panujące w typowym LT mu nie wystarczą.
Akumulowaniu się pewnych związków w wodzie do wartości trujących można zapobiec przez podmiany wody. Przy czym w ogóle nie przemawia do mnie idea by w ogóle nie wymieniać wody (nawet w zbiornikach LT). Jak się pozbyć z akwarium takich związków jak inhibitory wzrostu jeśli w ogóle nie jest tam podmieniana woda, nie wszystko wykorzystują rośliny pewne związki będą się akumulowały. Co w naturze prowadzi do eutrofizacji zbiorników i raczej rybom to nie służy.

Nie chodzi mi o to że LT jest zły a HT jest dobry tylko o to że z glebą jako podłoze w akwarium można nie tylko iść w strone typowego LT ale też zrobić sobie HT lub hybryde.
Całkiem dobrze funkcjonujące, dające większe możliwości w doborze roślin i zwierząt. 




« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2008, 22:42:33 wysłane przez Pethro » Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #551 : Październik 12, 2008, 22:59:37 »

Mam parametry wody takie:
Ph - 6.5
Kh - 7
GH - 22!
Fe - 0.5
NH3 - 0.0
No2 - 0.0
No3 - 40
PO4 - 0.4

Może mi ktoś powiedzieć od czego zależy tak wysokie GH?Kh zbiłem z 15 do 7 praparatem tetry PH/KH Minus,ale nie mogę zbić tego GH,mam wodę ok. 90L i filtruję ją przez woreczki aquafix zooleka,ale efekt jest mizerny,przez cały dzień filtrowania spadło z 22 na 19,czy jestem skazany na RO?Czy istnieje jakiś tani sposób na pozbycie się wysokiego GH?Jakie związki są w wodzie co powodują taką twardość?Boję się o glony...i rośliny,czy to im może zaszkodzić?


Jeśli chcesz pobawić się w HT ze swoim akwarium to polecam tą stronę, jak na początek to kopalnia wiedzy http://www.holendry.republika.pl/algae_pl.html#disc

potrzebne nawozy znajdziesz tutaj http://allegro.pl/item456642952_cu_fe_mn_zn_mo_kno3_k2so4_mgso4_ridian.html

zmiękczanie wody  http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?action=printpage;topic=1316.0
Zapisane
Geodeta
Nowy
*
Wiadomości: 33


« Odpowiedz #552 : Październik 12, 2008, 23:30:05 »

Mam parametry wody takie:
Ph - 6.5
Kh - 7
GH - 22!
Fe - 0.5
NH3 - 0.0
No2 - 0.0
No3 - 40
PO4 - 0.4

Może mi ktoś powiedzieć od czego zależy tak wysokie GH?Kh zbiłem z 15 do 7 praparatem tetry PH/KH Minus,ale nie mogę zbić tego GH,mam wodę ok. 90L i filtruję ją przez woreczki aquafix zooleka,ale efekt jest mizerny,przez cały dzień filtrowania spadło z 22 na 19,czy jestem skazany na RO?Czy istnieje jakiś tani sposób na pozbycie się wysokiego GH?Jakie związki są w wodzie co powodują taką twardość?Boję się o glony...i rośliny,czy to im może zaszkodzić?


Jeśli chcesz pobawić się w HT ze swoim akwarium to polecam tą stronę, jak na początek to kopalnia wiedzy http://www.holendry.republika.pl/algae_pl.html#disc

potrzebne nawozy znajdziesz tutaj http://allegro.pl/item456642952_cu_fe_mn_zn_mo_kno3_k2so4_mgso4_ridian.html

zmiękczanie wody  http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?action=printpage;topic=1316.0

Dzięki za linki,ale już znalazłem swój błąd.Regenerowałem woreczki w kwasie,a nie w soli!Dlatego TWO nie spadało,jutro przefiltruję wodę z aquafix TWO do 0 i podmienię wodę w akwarium około 30%.Dokonałem dokładnych geodezyjnych obliczeń co do pojemności akwarium wromak 120x40x50 po odjęciu grubości szyby i obliczeniu dokładnej objętości (bez żwiru-netto?) 173L a po odjęciu warstwy żwiru wychodzi 154 L.Więc moje oświetlenie wychodzi 154:156W=0.99W na 1L więc chyba niechcący zrobiłem sobie HT  Cry.Dzięki za linki do praparatów,a poprzednie już czytałem parę razy i nawet mam linki do nich na pulpicie.Mam tylko jeszcze jedno pytanko czy jak w zbiorniku są rośliny i woda ma TWO - 22(22 krople do zmiany na kolor zielony-test zooleka) po zmiękczeniu wody w misce (około 60L wody z GH 0 i Kh 0) mogę podmienić tą wodę od razu?Czy lepiej będzie jak włożę woreczki TWO bezpośrednio do akwarium?Woreczków jest 10.Jak lepiej?Podmiana 60% czy wrzucenie woreczków do akwarium?
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #553 : Październik 13, 2008, 00:31:29 »

Wszystko zalezy od tego jakie masz tam rosliny bo jesli zwartki i bedziesz gwałtownie zmieniał parametry wody to musisz liczyć się z tym że starcą one swoje liście ( po pewnym czasie odrosną )
tutaj masz link do dyskusji na temat kationitów http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=1316.0
ja bym na twoim miejscu robił to po za akwarium, i częsciowo podmieniał wodę w akwarium na tą przefiltrowaną  z kationitów
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2008, 00:34:55 wysłane przez Pethro » Zapisane
rzymek1995
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 432



« Odpowiedz #554 : Październik 13, 2008, 07:16:43 »

Ja mam pytanie czy do akwarium mozna dac ziemie (torf) ze stawu na ,ktorym strasznie szybko rosna rosliny czy to bedzie lepsze od ziemi ogrodowej???
Zapisane

Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 98
  Drukuj  
 
Skocz do: