Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku
Strony: 1 ... 55 56 [57] 58 59 ... 98
  Drukuj  
Autor Wątek: akwaria na bazie ziemi ogrodwej co i jak krok po kroku  (Przeczytany 649025 razy)
gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #840 : Luty 04, 2009, 23:13:12 »

Ja zaczynam od Siebie
podłoże
ziemia ogrodowa uniwersalna 10 l  torf kwaśny 5 l keramzyt ( to kupisz w ogrodniczym )
piasek rzeczny 3-4 kg ( na budowie ) węgiel aktywny kilka opakowań podłoże fitus floran (zoologiczny moskitiera albo siatka do regipsów (skład budowlany ewentualnie obi praktikerr leroy merle )

Na ziemię kładziesz moskitierę

Czyli siatka (moskitiera czy jak to sie bedzie nazywac) jest kladziona na keramzyt !!!!

Z wikipedii : " Keramzyt - lekkie kruszywo budowlane, wypalane z gliny ilastej w temperaturze ok. 1150°C. Do produkcji używa się glin pęczniejących........Każda z porowatych wewnątrz "kulek" pokryta jest twardą osłoną ceramiczną. .... Otrzymane kruszywo należy do materiałów niepalnych, obojętnych chemicznie, , działanie pleśni i grzybów i gryzoni
odpornych na wilgoć........
W ogrodnictwie stosowany jako podstawa w uprawie hydroponicznej. Znakomicie zatrzymuje wilgoć " - ale nigdy nie nasiaknie tak woda by byl zatapialny !!!!!!

Gina piszesz bzdury tak czy owak nie masz akwarium na ziemi a piszesz filozofię o której nie masz zielonego pojęcia a już kompletnie jakiejś praktyki

I nie bylo mowy czy mam podloze na ziemi czy nie - tylko mowa byla o keramzycie w podlozu ktory nalezy ochronic siatka moskitiera czy innym by nie wyplywal i przycisnac (a taki mialam w podlozu !!!)

I kto tu pisze bzdury ? ? ? wiec nastepnym razem sie zastanow dobrze (a moze tez przeprowadz doswiadczenia) bys lepiej wiedziala czy w siatce sie trzyma jajka czy mozna tez keramzyt !!!!!
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2009, 23:28:10 wysłane przez gina2006 » Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #841 : Luty 04, 2009, 23:31:56 »

dajcie sobie już spokój z tym keramzytem, siatkami, co na czym i dlaczego nie pod. przecież to wszytko opiera sie tylko i wyłącznie na eksperymentach. a to że komuś na takiej czy innej zastosowanej mieszance zielsko rosnie to jeszcze nie znaczy że wybrał optymalne rozwiązanie i nie mogłoby być lepiej.

jest ktoś w ogóle wstanie udowodnić, że keramzyt ma zastosowanie w takiej mieszance glebowej usprawiedliwiające jego użycie? . że nie jest tak na prawdę ze względu na stoją strukturę i porowatość marnowaniem miejsca w podłożu. mówie tu o poważnych udokumentowanych opracowaniach a nie wątkach forumowych na zasadzie "kumoszka kumoszcze pod sklepem".

a wy sie spieracie czy na siatce czy pod siatką, bez której także można się obejść. żenada.
Zapisane

Evrath
Nowy
*
Wiadomości: 46



« Odpowiedz #842 : Luty 04, 2009, 23:58:08 »

W ogrodnictwie stosowany jako podstawa w uprawie hydroponicznej. Znakomicie zatrzymuje wilgoć " - ale nigdy nie nasiaknie tak woda by byl zatapialny !!!!!!

Przeciez cale podloze w akwarium Szymonaw jest (lub bylo) wyscielone keramzytem zamiast zwiru, nie?.. i jakos nie leci do gory -.-'
To tak zeby zakonczyc spor.
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #843 : Luty 05, 2009, 00:38:50 »

W ogrodnictwie stosowany jako podstawa w uprawie hydroponicznej. Znakomicie zatrzymuje wilgoć " - ale nigdy nie nasiaknie tak woda by byl zatapialny !!!!!!

Przeciez cale podloze w akwarium Szymonaw jest (lub bylo) wyscielone keramzytem zamiast zwiru, nie?.. i jakos nie leci do gory -.-'
To tak zeby zakonczyc spor.

w sumie nie mam pojęcia czy technologia otrzymywania aqua clay'a różni sie bardzo od technologii otrzymywania keramzytu i czy material pochodny jest identyczny - tzn czy w przypadku aquaclaya czy tez to są gliny ilaste. ale fakt że to produkty bardzo podobne. tyle tylko że przy małej granulacji - 1-2 mm - aquaclay tonie w całości - przy granulacji  4-5 mm - nie zatonęło w ogóle około 20% substratu.
Zapisane

ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #844 : Luty 05, 2009, 15:04:25 »


Gina podaje ci info od TURYSTY(którego tak z upodobaniem cytujesz): "jak sie nie umie czytać ze zrozumieniem to wychodzą cuda,mam kemrazmyt na siatce nie pod nia. A to dlatego że wiem gdzie się zaczyna warstwa ziemi i dokąd mam wciskać rośliny.A keramzyt jest tylko po to aby ułatwić cyrkulacje wody w dolnej cześći podłoża.Proste ale banalne. Nie mam problemów z wyciąganiem roślin bo je najprościej na świecie ucinam.
Akwarium ma 16 miesięcy i działa nadal pozdrawiam TURYSTA"
 
EOT
Zapisane

sircula
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 493



« Odpowiedz #845 : Luty 05, 2009, 15:11:46 »

w sumie nie mam pojęcia czy technologia otrzymywania aqua clay'a różni sie bardzo od technologii otrzymywania keramzytu i czy material pochodny jest identyczny - tzn czy w przypadku aquaclaya czy tez to są gliny ilaste. ale fakt że to produkty bardzo podobne. tyle tylko że przy małej granulacji - 1-2 mm - aquaclay tonie w całości -

Mam w związku z tym pytanie , czy keramzyt o granulacji 0-4 mm nie będzie wypływał??. będzie dobrym podłożem na wierzchnią warstwę?? Nie chodzi mi w sumie o żadne kombinacje z ziemią, ale chciałem dołożyć , a jest zdecydowanie tanszy w PSB niz  aquaclay'e i tym podobne:)
pozdr
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2009, 15:35:21 wysłane przez sircula » Zapisane

"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu." - Stanisław Lem
<br>http://www.artrock.pl/recenzje_sc.php?id=2365
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #846 : Luty 05, 2009, 15:29:53 »

generalnie chodzi o to że stosowanie tego typu dodatków do podłoża żyznego jest niejako zaprzeczeniem idei jego stosowania. ponieważ stymulowanie cyrkulacji wody powoduje dyfuzję składnikow odzywczych do toni wody co może stymulowac rozwój glonów i co często ma miejsce. a idea jest własnie taka by zapewnic możliwie maksymalną dostępność składników odżywczych roślinom w glebie i ich pobieranie przez korzenie. sytuacja podobna jak w przypadku stosowania kabli grzewczych - w takich podłożach zwłaszcza w okresie przejściowym - do czasu, aż podłoże (wierzchnnia warstwa typu żwir) się nie zasiedli bakteriami, grzybami itd, nie "ułoży się" kabli nie powinno się stosować.

u mnie zastosowanie aquaclay'a w warstwie wierzchniej w polączeniu ze składem podłoża doprowadziło prawdopodobnie do zakwitu wody w pierwszym miesiącu działania zbiornika. po okresie jakiejś tam stabilizacji, ("ułożenia się" podłoża) glonów jak na lekarstwo. a ułożenie się podłoża łatwo zdiagnozować.  wystarczy przy dolewaniu wody skierować strumień na samo dno i widac jak na dłoni czy podłoże jest związane czy nie. to tyle z moich obserwacji.

a akwariumm turysty nigdy nie było typowym LT. był to typowy HT na bazie podłoża glebowego i filozofia prowadzenia takiego zbiornika jest inna i trzeba sobie to uświadomić. korzysta on z o wiele większego rezerwuaru dostępnych akwaryście stymulatorów wzrostu roślin niż typowy LT, przez co nie ukrywajmy efekty zamierzone jest mu o wiele łatwiej osiągnać a ewentualne błędy korygować.

i celem wyjasnienia: ja aqua clay zastosowałem z uwagi na jego kolor (tak tak) pomimo świadomosci związanych z tym ewentualnych zagrożeń, a zwłaszcza z powodu zastosowania podłoża o wiele żyźniejszego niż się praktykuje. (czyli gleba z dodatkowym nawozem i jeszcze na dodatek kompost)
Zapisane

BartolomeoPlvsIT
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 57



« Odpowiedz #847 : Luty 06, 2009, 10:49:23 »

Witam, przebrnąłem dość dokładnie przez cały wątek, zajęło mi to parę dni w pracy, może nikt się nie dowie hehe.

Do tematu. Gdy tylko natknąłem się na tego typu podłoża od razu mnie to zaciekawiło. Dodatkowo jestem zmuszony wymienić swoje podłoże, gdyż z pomocą niektórych z was doszedłem do wniosku że podnosi mi ono twardości oraz ph. Na samym początku, pomysł z akwa na bazie ziemi ogrodowej bardzo mi się spodobał i byłem gotów spróbować, ale ukończywszy ową lekturę, doszedłem do wniosku że nie warto w moim wypadku. W większości akwaria oparte na tej ziemi to LT. Mi jednak nie chodzi o to by to był Lt czy Ht, chcę jedynie utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Moje akwarium raczej skłania się w stronę HT. Jak najbardziej chcę nawozić rośliny w szelki odpowiedni sposób im pomóc, zmieniam też oświetlenie razem będzie 170W. LT z tego co tu rzuciło się mi w oczy to ok. 0,3 W/L i mniej techniki, mniej ingerencji w akwarium, pozostawienie wielu kwestii procesom zachodzącym naturalnie,  choć nie wszystkie. .

Mam też kilka wątpliwości dotyczących takiego podłoża.

1) Dokładanie węgla aktywowanego do tej mieszanki, trochę tego nie rozumiem, węgiel IMO nie tylko zabierze z ziemi (jak ktoś tu napisał) szkodliwe substancje, ale

również te potrzebne, a już na pewno ich nie odda. W tej kwestii mogę tylko napisać że miałem z nim styczność jedynie w moim starym akwarium. Gdy zostawiłem go na 2 tyg w filtrze rośliny zaczęły tracić liście (szczególnie kryptokoryna tropica, uważam że węgiel pochłaniał niezbędne związki potrzebne roślinom. Nie mogę jednak twierdzić że jest to złe rozwiązanie bo czegoś takiego nie testowałem. Tu zdaje się jedynie na logikę.

2) Sprawa zastosowania kabli grzewczych, ja w takim podłożu bym to zastosował by pozbyć się nadmiaru tych stref beztlenowych, włączał bym je np. w nocy na

30min. Zresztą na pewnym filmiku instruktażowym ( w akwa z bio gruntem) firmy jbl taki kabel jest zastosowany. Jednak raczej w akwariach High Tech, w Low Tech chyba bym tego nie użył.

Dla tego trochę się obawiam ziemi, bo nie chce eksperymentować w moim akwa, za duże ryzyko ( z moim pechem eh), dodatkowo na dzień dzisiejszy akwa jest już stabilne, a rośliny rosną w dość zadowalającym tempie, nie chcę tego niszczyć i mimo tego felernego żwiru chyba wstrzymam się z jego wymianą.

Bardzo spodobał mi się za to poruszony wątek dotyczący wyłożenia dna gliną z tego co tu czytam, bezpieczniejsza, a do moich celów bardzo przydatna metoda. I w tym kierunku chyba będę zmierzał. Gdyby ktoś miał więcej info na ten temat linki mile widziane.

Mam jeszcze pytanie, czy zastosowanie ponownie części wody pochodzącej ze zbiornika, nie przyspieszyło by jego dojrzewania (jak napisałem wyżej woda ma podniesione parametry  GH - 9 kH - 6 PH - 7,6  NO3 - 10  NO2 - 0, jednak po zmianie żwiru na nie zmieniający parametry powoli te wartości by spadły) i czy dopuszczacie w ogóle taką możliwość?


                                                              Respekt dla eksperymentujących i prekursorów. Pozdrawiam
Zapisane

Bartek

Akwarium 300L
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #848 : Luty 06, 2009, 13:00:06 »

Nie chce Cię do ziemi namawiać - (chociaż ja mam i jestem zadowolona powiedziałabym że polecam Wink ) chcę wyjaśnić Twoje wątpliwości - tak jak potrafię.
doszedłem do wniosku że nie warto w moim wypadku. W większości akwaria oparte na tej ziemi to LT. Mi jednak nie chodzi o to by to był Lt czy Ht, chcę jedynie utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Moje akwarium raczej skłania się w stronę HT. Jak najbardziej chcę nawozić rośliny w szelki odpowiedni sposób im pomóc, zmieniam też oświetlenie razem będzie 170W. LT z tego co tu rzuciło się mi w oczy to ok. 0,3 W/L i mniej techniki, mniej ingerencji w akwarium, pozostawienie wielu kwestii procesom zachodzącym naturalnie,  choć nie wszystkie. .
Duża ilość światła nie wyklucza ziemi - Ht nie wyklucza ziemi - choć przy jej użyciu lanie więksdzych ilości nawozów nie jest konieczne.
1) Dokładanie węgla aktywowanego do tej mieszanki, trochę tego nie rozumiem, węgiel IMO nie tylko zabierze z ziemi (jak ktoś tu napisał) szkodliwe substancje, ale
również te potrzebne, a już na pewno ich nie odda.
Nie jest prawdą że węgiel nie odda tych substancji. Wchłania je do momętu aż się nasyci potem utrzymuje a w końcu zaczyna oddawać -Zobacz że węgiel stosuje się np. po użyciu leków - wchłania on ich pozostałosci ale trzeba go potem usunąć bo z czasem jak się ''zestarzeje'' zacznie oddawać to co wchłonoł. IMO węgiel jest przydatny bo na samym starcie akwa wiąże nadmiary z ziemi i nie pozwala im się przedośtać do toni ( w jakimś stopniu) co zapobiega np. wysypowi glonów o jaki łatwo na starcie w niedojrzałym zbiorniku . Ale rośliny mają dostęp do tych związków cały czas przez korzenie którymi sięgają ziemi i węgla!
Zreszto jak ktoś ma jakieś wątpliwości wcale nie musi do mieszanki wegla dodawać - ja nie dodałam - nie dlatego że wątpie w jego pozytwne działanie tylko dlatego że akwarium to i tak skarbonka bez dna a to kolejna wydatek drobny bo drobny ale stwierdziłam: ''Obejdzie sie''.
Dla tego trochę się obawiam ziemi, bo nie chce eksperymentować w moim akwa, za duże ryzyko ( z moim pechem eh), dodatkowo na dzień dzisiejszy akwa jest już stabilne, a rośliny rosną w dość zadowalającym tempie, nie chcę tego niszczyć i mimo tego felernego żwiru chyba wstrzymam się z jego wymianą.
Nie musisz się decydować na podłoże z ziemią - ale żwir musisz wymienić tak czy tak.
Bardzo spodobał mi się za to poruszony wątek dotyczący wyłożenia dna gliną z tego co tu czytam, bezpieczniejsza, a do moich celów bardzo przydatna metoda. I w tym kierunku chyba będę zmierzał. Gdyby ktoś miał więcej info na ten temat linki mile widziane.
Glina to też ziemia
Mam jeszcze pytanie, czy zastosowanie ponownie części wody pochodzącej ze zbiornika, nie przyspieszyło by jego dojrzewania (jak napisałem wyżej woda ma podniesione parametry  GH - 9 kH - 6 PH - 7,6  NO3 - 10  NO2 - 0, jednak po zmianie żwiru na nie zmieniający parametry powoli te wartości by spadły) i czy dopuszczacie w ogóle taką możliwość?
Zastosowanie wody ze strarego zbiornika jak najbardziej wskazane nawet jeśli jej twardosc jest wysoka - może zbić ją np. dając 80% starej wody a pozostałe 20 czytej RO i potem dolewając stopniowo RO Ale ja nie widzę aby parametry Twojej wody były aż takie złe....


                                                              Respekt dla eksperymentujących i prekursorów. Pozdrawiam

To może poeksperymentuj z tymi kablami grzewczymi - ja nie wiem jak to jest ale wierzę że nie stanowią problemu i zaryzykowałabym na Twoim miejscu. Wink
Zapisane

Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #849 : Luty 06, 2009, 13:21:55 »

Glina to też ziemia


Nieprawda. Można powiedzieć, że glina jest składnikiem ziemi ale to i tak spore uproszczenie.

Oto co mówi wiki na temat gliny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Glina
Cytuj
Glina – ilasta skała osadowa, powstała w okresie czwartorzędu w wyniku nagromadzenia osadów morenowych (...)


i ziemi (gleby)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gleba
Cytuj
Gleba - biologicznie czynna powierzchniowa warstwa litosfery, powstała ze skały macierzystej pod wpływem czynników glebotwórczych (głównie organizmów żywych, klimatu i wody) i podlegająca stałym przemianom. Gleba składa się z trzech faz:

    * stałej – obejmującej cząstki mineralne, organiczne i organiczno-mineralne o różnym stopniu rozdrobnienia
    * ciekłej – wody, w której są rozpuszczone związki mineralne i organiczne tworzące roztwór glebowy
    * gazowej – mieszaniny gazów i pary wodnej


IMHO uważam, iż dodatek gliny do mieszanki jest dobrym pomysłem. Na samej glinie jeszcze akwarium nie stawiałem - ale wydaje mi się, że może być to nawet lepsze rozwiązanie niż ziemia. Z tym, że nie może to być tylko glina, a mieszanka (glina musi być czymś spulchniona).
Od jakiegoś czasu mam akwa na bazie ziemi (niewielka ilość)  oraz odrobinie gliny - jak na razie wszystko jest ok.

Węgiel w podłożu traktuje się jako "magazyn" zasobów mineralnych jak i świetne skupisko pożytecznych w akwarium bakterii...

Podczas restartu użyj tyle wody ze starego zbiornika ile tylko się da ...



Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #850 : Luty 06, 2009, 14:08:53 »

kwestia węgla
jako siedlisko bakterii owszem
jako rezerwuar - magazyn a raczej bufor eliminujący z podłoża np metale ciężkie i "oddający po czasie" to co zwiazał - to juz sprawa dyskusyjna w warunkach akwariowych. i zalezy co adsorbuje. silniejsze wiązania nie zostaną z czasem zastapione wiązaniami słabszymi, a odwrotnie. i generalnie w stabilnych warunkach (pH) oddawanie jest ograniczone

kwestia kabli grzejnych. w podłożach glebowych (juz o tym pisałem zresztą) nie sprawdza się stosowanie kabli permanentnie. wzrost temperatury powoduje zwiekszoną cyrkulację a zatem dyfuzję pierwiastków do toni wody, także związków alleopatycznych itp. generalnie nie zaleca sie stosowania kabli grzejnych w podłożach dedykowanych dla roslin czyli zyznych - zwlaszcza w poczatkowej fazie działania zbiornika. w sumie praktyka wskazuje by właczać je "co jakiś czas" np co kilka tygodni na jeden dzień na przyklad. 

glina jak najbardziej - ze wzgledu na żelazo kótrego zawiera więcej niż inne substraty. generalnie warto ją spulchnic mieszając ze zwirem o małej granulacji i stosować jako warstwe pierwszą - najbliżej dna.

« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 14:11:01 wysłane przez szymonw » Zapisane

BartolomeoPlvsIT
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 57



« Odpowiedz #851 : Luty 06, 2009, 14:25:35 »

Glinę mógłbym spulchnić używając filtus floran, lub dobry pomysł, drobnym żwirem tylko trzeba się zastanowić jakich ilości substratów użyć. IMO to ile czego się użyje jest dość ważne. Może przesadzam, jednak zasada na oko trochę mnie nie przekonuje w tym przypadku.

Sprawa kabli grzewczych, przy takim podłożu chyba bym ich nie stosował, w glinie jest mniej substancji organicznych niż w ziemi. Z tego wniosek że stref beztlenowych będzie trochę mniej, zresztą już sam filtus w pewnym stopniu redukuje te strefy.

Czy do takiej mieszanki zastosowalibyście węgiel??
Zapisane

Bartek

Akwarium 300L
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #852 : Luty 06, 2009, 14:44:43 »

Ja bym zastosował węgiel Smiley

P.S.
Dzieki szymon - włąśnie słowa bufor mi zabrakło Tongue
Zapisane

ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #853 : Luty 06, 2009, 15:03:40 »


I kto tu pisze bzdury ? ? ? wiec nastepnym razem sie zastanow dobrze (a moze tez przeprowadz doswiadczenia) bys lepiej wiedziala czy w siatce sie trzyma jajka czy mozna tez keramzyt !!!!!

 Ok Gina widzę że do Ciebie trzeba łopatologicznie.
Ziemia do akwarium na nią moskitiera na to kermazyt i zasypać warstwą żwiru. I jak ma ten kermazyt wypłynąć ?

Seboos wspomniana ziemia :
Ziemia w słowniku potocznym czyli nasz planeta. Planeta ZIEMIA tu mieszkamy Earth
Jednym ze składników naszej planety jest gleba (czytaj ziemia) wyróżniamy kilka rodzai gleby
Gleba gliniasta czyli ciężka (duża zawartość gliny )
Gleba iłowa
Gleba piaszczysta
Gleba czarnoziem
itd
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gleba_gliniasta
Gleba gliniasta
Z Wikipedii
Brak wersji przejrzanej
Skocz do: nawigacji, szukaj

Gleba gliniasta - należy do gleby ciężkiej o drobnoziarnistej budowie. Powstała w procesie glebotwórczym z produktów wietrzenia skał pierwotnych. Składa się z małych cząsteczek glebowych, gęsto zbitych, z dużą zawartością części spławialnych o dużej zawartość łatwo pęczniejących koloidów co zwiększa spoistość i lepkość gleby, a zmniejsza przepuszczalność dla powietrza i wody. Zachowuje wilgoć nawet w słoneczne dni tworząc zbitą skorupę, jest nieprzewiewna, zimna, żyzna, zawierają duże zasoby składników pokarmowych, ale trudna do upraw z powodu znacznej zwięzłości w stanie suchym i nadmiernej przylepności w stanie mokrym. W stanie wilgotnym jest lepka można ją rozdrobnić w palcach i formować.
Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/Gleba_gliniasta”
Kategoria: Gleboznawstwo

« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2009, 15:07:23 wysłane przez ala » Zapisane

szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #854 : Luty 06, 2009, 15:03:53 »

mam rozumieć ze chcesz zastosować w podłożu tylko gline zmieszaną z czyms tam typu żwir, floran - jako jedyną warstwę?

powiem tak. glina glinie nierówna. gliny zawieraja przede wszystkim krzemiany, tlenki żelaza i aluminium. zawierają też mikroelementy typu mangan, bor, cynk, miedź - czasami w ilosciach niepożądanych - czytaj w nadmiernych ilościach. dlatego też sybstrat z zastosowaniem gliny powinien tez zawierać na przykład próchnice, torf, kompost organiczny - które to beda wstanie zwiazac te nadmierne steżenia w zwiazki organiczne.

ja samej mieszanki gliny i żwiru bałbym sie zastosować.

no i kwestia jeszcze jedna. glina w warstwie wierzchniej to potencjalny problem ze zmetnieniem wody, który jest dośc trudny do usunięcia gdyż nalot osadza sie też na liściach roślin, dekoracjach itp. oczywiscie można sie z nim uporać ale nalezy się z tym liczyć.

generalnie jeśli chodzi o proporcje mieszanki żwir:glina to coś w okolicach 1:10.  
Zapisane

Strony: 1 ... 55 56 [57] 58 59 ... 98
  Drukuj  
 
Skocz do: