Danio pręgowany (Danio rerio syn. Brachydanio rerio) - słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Popularna w hodowlach akwariowych.
Występowanie: Indie, Pakistan, Nepal
Danio pręgowany służy jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców dzięki łatwemu rozmnażaniu i szybkiemu cyklowi życiowemu (stadium od jaja do larwy osiąga w okresie poniżej trzech dni) a dojrzałość płciową w ciągu trzech miesięcy. Dodatkowo ciało na wczesnych etapach rozwoju jest przejrzyste, co pozwala na obserwację organów wewnętrznych u żywych osobników. Również w badaniach genetycznych ryba ta znajduje szerokie zastosowanie i uzupełniła inne zwierzęta laboratoryjne (szczury i myszy) w wielu badaniach. Badania nad danio prowadzi m.in. Christiane Nüsslein-Volhard, laureatka Nagrody Nobla z 1995. Dzięki olbrzymiej hodowli (7000 akwariów) i wywoływaniu przypadkowych mutacji, Nüsslein-Volhard opisała ponad 1200 mutacji. Z powodu zainteresowania badaczy, danio należy do jednych z pierwszych kręgowców z zsekwencjonowanym genomem.
W wyniku inżynierii genetycznej otrzymano Glofish, rybkę akwaryjną produkującą fluoryzujące białka pochodzące z różnych organizmów morskich.
Opis
Smukła charakterystyczna ryba, posiadająca wzdłuż grzbietu pięć równoległych niebieskich pasków. Dorasta do ok. 5 cm. W akwariach występują formy weloniaste o bardzo długich płetwach , jak i z normalnymi płetwami.Istnieją też odmiana: Danio lamparci, o odmiennym rysunku i kolorach, a także różowa odmiana, która zamiast niebieskiego koloru na ciele, posiada kolor jasno różowy.
Dymorfizm płciowy: samce są smuklejsze, mają także dłuższe i bardziej weloniaste płetwy, pola pomiędzy niebieskimi pręgami złote. Samice mają zaokrąglone brzuszki, pola pomiędzy niebieskimi pręgami srebrne.
Hodowla: ryba stadna, wskazane trzymanie razem większej liczby sztuk. Lubi duży ruch wody oraz znaczne napowietrzanie. Wszystkożerne. Optymalna temperatura 20-24 °C (pH ok. 7). Danio jest rybą szybko pływającą, więc nie należy ich trzymać z rybami majestatycznymi (np. gurami, skalar).
Rozmnażanie: ryba jajorodna. Podczas tarła należy odseparować grupę ryb (tarło stadne). Ikra opada swobodnie na dno lub jest składana na liściach. Danio pręgowany uchodzi za łatwego do rozmnożenia.Podczas tarła woda powinna mieć temperature ok 25*-26* stopni
Danio tęczowy (Danio albolineatus), syn. Brachydanio albolineatus - słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Popularna w hodowlach akwariowych.
Występowanie: Azja Południowo-Wschodnia - Tajlandia, Birma, Sumatra i półwysep Malajski
Opis: Łagodnie usposobiona, żwawa, towarzyska i dużo pływająca ryba. Ryba efektownie prezentująca się. Ubarwienie zmienne, w zależności od kąta padania światła, łuski połyskujące matalicznie od zielonego po niebieski. Płetwy bezbarwne. Pysk skierowany ku górze, w okolicy pyska dwie pary wąsików. Samiec smuklejszy i jaśniej(żywiej) ubarwiony, samica nieco większa i pełniejsza w partii brzusznej.
Hodowla: Potrzebuje dużo wolnej przestrzeni do pływania, ryba stadna, wskazane jest trzymanie razem większej liczby sztuk. Lubi duży ruch wody oraz znaczne napowietrzanie. Wszystkożerna. Optymalna temperatura 20-25 °C (pH 6,5-7,5). Danio jest rybą szybko pływającą, więc nie należy ich trzymać z rybami majestatycznymi.
Rozmnażanie: ryba jajorodna. Woda 24-26°C. Podczas tarła należy odseparować grupę ryb (tarło stadne - lub w proporcji 2 samce na 1 samicę). Ikra opada swobodnie na dno pokryte drobnopierzastymi roślinkami. Samica może złożyć do 1000 sztuk ikry. Po tarle tarlaki należy odłowić. Wylęg po 3-4 dniach. po ok. 7 dniach młode zaczynają pływać i szukać pokarmu. Pierwszym pokarmem jakim powinniśmy karmić młode to: pierwotniaki, pantofelek, wrotki, można podawać suchy, bardzo drobno zmielony pokarm (np. w maszynce od kawy), roztarte żółtko na twardo (tylko w niewielkich ilościach). Podchowanie młodego narybku dość łatwy.
Powodzenia