Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « dodatkowe oświetlenie, by akwarium ładnie wyglądało
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: dodatkowe oświetlenie, by akwarium ładnie wyglądało  (Przeczytany 4583 razy)
BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« : Sierpień 31, 2008, 16:02:05 »

Witam serdecznie
Mój kolega, posiadający akwarium, zamierza wprowadzić do swojego dodatkowe oświetlenie, do którego również mnie namawia. Chcę powiedzieć jasno, że mnie ta opcja absolutnie nie interesuje.
Pytam z ciekawości - Jego pomysł związany jest z wprowadzeniem diod do wnętrza łupin kokosów (na moje pytania dotyczące komfortu rybek, które mają tam swoje kryjówki, twierdzi, że nie ma to dla nich żadnego znaczenia , argumentując bezpiecznym sąsiedztwem tych diod dla rybek).  Czy takie punktowe oświetlenie, wtykane w kryjówki, np łupiny kokosów rzeczywiście nie szkodzą rybkom?
Zapisane

375 litrów
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 01, 2008, 08:20:27 »

Co najwyżej będa je stresować. Osobiście nie widzę sensu takiego rozwiązania. Ilość oświetlenia się sepcjalnie nie zwiększy (zwłasza pod wodą), światło diod i tak jest nie wystarczające (kiepskie). Pozostaje walor estetyczny (dla mnie kicz). Szkoda czasu i włożonej w to pracy. Jak mówimy o zwiększeniu ilości oświetlenia to IMHO tylko świetlówka Smiley
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 01, 2008, 08:37:19 »

Niektórym może się to jednak podobać więc nie pisz od razu, ze to strata pieniędzy i kicz bo o gustach się nie dyskutuje  Wściekły

Jeśli diody będą dobrze zabezpieczone przed wodą to myślę, ze coś takiego można zrobić i szkodzić rybom nie będzie poza wspomnianym już stresem.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #3 : Wrzesień 01, 2008, 08:55:59 »

Niektórym może się to jednak podobać więc nie pisz od razu, ze to strata pieniędzy i kicz bo o gustach się nie dyskutuje  Wściekły

Strata czasu i pieniędzy nie ze względu na gust tylko ze względu na efekt (jesli ma to byc w celu zwiększenia oświetlenia)
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #4 : Wrzesień 01, 2008, 09:06:41 »

Zwiększać oświetlenie można w różnych celach, nie tylko w celu lepszego rozwoju roślin.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 01, 2008, 10:58:31 »

Dziękuję za opinie. A co sądzicie o oświetleniu hqi?
Zapisane

375 litrów
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #6 : Wrzesień 01, 2008, 11:58:06 »

Piękny efekt falującej wody na dnie - bajerek!
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #7 : Wrzesień 01, 2008, 12:07:35 »

To bardzo się cieszę, dotąd oświetlenie hqi oglądałam jedynie na zdjęciach, a nie będę kryła, że takowe planuję w swoim akwarium. Mam nadzieję, że uda mi się osiągnąć efekt, o którym pisze Emi. Obawiałam się nieco problemów z utrzymaniem czystości powierzchni wody, jednakże podobno takie zagrożenie nie powinno się pojawić. Korzystając z tego, że są to akwarystyczne pogaduszki, chciałabym zadać jeszcze jedno, ostatnie już pytanie. W składzie rybek posiadam labiryntowce - gurami. Czy akwarium bez pokrywy z oświetleniem hqi nie narazi ich labiryntów na przeziębienia?
Zapisane

375 litrów
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #8 : Wrzesień 01, 2008, 12:12:01 »

My mamy 112 z bojkami i nie ma problemów. Przy HQI myślę, że ten problem odpadnie praktycznie zupełnie - grzeją dużo bardziej niż zwykłe świetlówki
Zapisane

BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #9 : Wrzesień 01, 2008, 12:17:53 »

Dziękuję serdecznie za wszelkie rady. Akwarium już z nowym oświetleniem na pewno zaprezentuję w dziale "Nasze akwaria". Pozdrawiam Smiley
Zapisane

375 litrów
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #10 : Wrzesień 01, 2008, 12:30:57 »

Tylko zainstaluj jakąś siatkę nad powierzchnią lub zrób przynajmniej boczne zabezpieczenia gdyż w przeciwnym wypadku prędzej czy później jakaś ryba Ci wyskoczy ( w przypadku bocji to będzie raczej "prędzej")
Zapisane

BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #11 : Wrzesień 01, 2008, 12:46:38 »

O tym nie pomyślałam. Moskitiera raczej nie będzie odpowiednia, przecie jakoś muszę karmić rybki i mieć dostęp do akwarium...... Co masz na myśli mówiąc o bocznych zabezpieczeniach?
Zapisane

375 litrów
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #12 : Wrzesień 01, 2008, 12:49:43 »

Zależy od ryb i wody jaką będziesz miała w akwarium. U siebie też mam otwarte akwarium i nic nie wyskakuje (pandy+razbory nagie+parka bojków w 112 l).
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
BeStol
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 422


« Odpowiedz #13 : Wrzesień 01, 2008, 13:08:28 »

Emi, mówiąc o wodzie, masz na myśli jej parametry? Będę starała się je utrzymać, według rady Sebosa: gh, kh ok 6, ph 7,0 (już zamówiłam osmozę - na razie mam stanowczo zbyt wysokie ph)
Rzeczywiście, znalazłam kiedyś informację, że bocje wspaniałe (a takie posiadam) mogą wyskoczyć z akwarium nawet przez najmniejszy otwór.
Może jednak dla pewności wprowadzę jakieś zabezpieczenie, które zablokuje bocjom możliwość wyskakiwania. Może taki pomysł pojawił się już w dziale "zrób to sam". Będę szukać.
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=15035.0 - co sądzicie o wypowiedzi michal114d o szybach? (szyby otrzymałam w zestawie wraz z akwarium, jednak od czasu, gdy zrezygnowałam z pokrywy drewnianej, nie używam ich)
Zastanawiam się też nad mocą żarników (nie wiem też czy, biorąc pod uwagę wymiary mojego akwarium, stosowniejsze nie będzie wprowadzenie dwóch zamiast jednego)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2008, 13:13:49 wysłane przez BeStol » Zapisane

375 litrów
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #14 : Wrzesień 01, 2008, 13:13:51 »

Chodziło mi o parametry. Niektóre ryby jak im woda nie pasuje to "uciekają".

Niestety z bocjami nie mam doświadczenia więc Ci nie podpowiem ale prawdopodobne jest to, że lampy będą robiły Ci cień tej kratki na dnie Wink

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2008, 13:15:27 wysłane przez Emi » Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: