Razor nożowców jest kilkadziesiąt gatunków, nie wiem czy jeszcze się tu pojawisz ale najwyżej będzie dla innych.
A więc duch amazoński.
Lekcja 19Systematyka : rodzina
Apteronotidae.
Imię i nazwisko : duch amazoński
Apteronotus albifrons . Nazwa duch prawdopodobnie wzięła się stąd że, kilka plemion indiańskich wierzyło iż w tych rybach zamieszkują duchy ich przodków.
Występowanie : Brazylia rzeki Rio Parana i Rio Paraguay, Kolumbia, Ekwador, Paragwaj, Gujana, Boliwia, Argentyna, Surinam, Wenezuela rzeka Orinoko, Peru rzeka Amazonka.
Wielkość : do 50 cm, jednak w akwariach znacznie mniejszy.
Dymorfizm płciowy : prawdopodobnie nie występują żadne różnice morfologiczne pomocne w rozróżnieniu płci. Chociaż podobno samica ma krótszą szczękę, jest grubsza, szersza i większa ale krótsza, samiec ma szczękę dłuższą jest chudszy i dłuższy.
Woda : nie stanowi wyzwania twardość 4 – 25 °n, pH 6,0 – 7,5 ,temperatura 23 – 28 °C. Jednak parametry nie mogą się zmieniać nagle, przed wpuszczeniem ryb do nowego akwarium koniecznie trzeba przeprowadzić aklimatyzację. Polega ona na tym że do worka z rybą trzeba dolewać pomału małymi porcjami wodę z akwarium docelowego. Czas takiej operacji powinien trwać co najmniej 40 minut. Zresztą taką operację powinno się przeprowadzać z każdą rybą, a nie siup z wora do baniaka. W czasie wpuszczania ducha do nowego akwarium w pierwszy dzień najlepiej wyłączyć całkiem oświetlenie.
Cechy zachowania : ten nożyk w akwariach pojawia się od kilu lat jednak nadal bardzo wielu ludzi ponosi porażki w utrzymaniu tych ryb przy życiu. Powód jest banalny, ryba ta jest bardzo podatna na stres. Zazwyczaj ludzie którzy kupują te ryby mało tego że wpuszczają je do słoików, to na dodatek chcą żeby pływały jak inne najpopularniejsze chwasty w ciągu dnia. Potem są bardzo zaskoczeni że ryba padła po kilku godzinach lub dniach. Tacy ''akwaryści'' nie powinni w ogóle nabywać tych ryb skoro nie są w stanie zauważyć faktu że, ryby szukają kryjówek gdzie mogły by się schować.
Jak wszystkie ryby z rzędu strętwokształtnych także i duchy są rybami typowo nocnymi. Koniecznie potrzebują kryjówek dopasowanych do ich wielkości w których jest całkowicie ciemno. Są pomysły żeby kryjówki robić z szyby tak żeby można było oglądać duchy w środku, moim zdaniem to głupi pomysł bo co to za kryjówka gdzie jest widno. Jeżeli ktoś nie potrafi się pogodzić z faktem że to ryba nocna i w dzień będzie można ją oglądać rzadko nie powinien jej nabywać i zamiast tego oglądać ciążę u gupika, naprawdę niezapomniane wrażenia. Bo żadne ryby do akwarium się nie pchają i to nie jest tak że one muszą spełniać nasze zachcianki, tylko akwaryści muszą spełniać wymagania ryb.
Zanim sam stałem się posiadaczem tych ryb czytałem tylko czyjeś opisy ich zachowań, wszędzie pisano że można trzymać tylko jednego osobnika bo są bardzo agresywne wobec siebie. Jednak ja opieram się na własnych doświadczeniach i obserwacjach, które nie raz i nie dwa nijak się miały do bzdetów które wyczytałem. I tak młode osobniki są tolerancyjne wobec siebie natomiast starsze to już zależy od temperamentu. Przypadki zwiększonej agresji są możliwe w każdej populacji, możliwe że były przetrzymywane w zbyt ciasnych bańkach i stąd ta agresja .Ja w akwarium o pojemności 750 l miałem dwa osobniki, miały ponad 25 cm i mimo licznych kryjówek toczyły cały czas wojny. Jako że nie wiedziałem który z nich jest agresorem sprzedałem obydwa, potem w różnych odstępach czasu zakupiłem 5 sztuk od innych ludzi którym powyrastały ze słoików, miały mniej więcej 20 cm . I przebywały w mniejszym baniaku 490 l i panowała miedzy nimi pełna harmonia pływały ze sobą i do żadnych konfliktów nie dochodziło. Więc ilość sztuk zależy od pojemności akwarium, ale przede wszystkim od temperamentu poszczególnych osobników, jeżeli trafią się osobniki które mają łagodny charakter to nic nie stoi na przeszkodzie żeby trzymać kilka sztuk.
Ryby elektryczne są w skrócie zwane EOD na temat tych ryb powstają dyrdymały związane z wytwarzaniem pola elektrycznego. Jest bardzo ciekawa teoria powielana wszędzie gdzie się da która mówi że :
‘’ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb’’. Chciałbym żeby autor tej teorii mi wyjaśnił dlaczego miało by to doprowadzać do zdezorientowania tych ryb. Ryby pseudo elektryczne czyli takie które wytwarzają około 1 V nie obejmują tym polem całego akwarium, tylko zaledwie kilka cm od ryby. Poza tym gdyby to była prawda to duchy oferowane w sklepach ( zazwyczaj jest ich kilka sztuk ) nie mogły by pływać. Właśnie dlatego że były by tak zdezorientowane że leżały by na dnie. Druga teoria mówi że podczas tarła samica ‘’wyłącza’’ pole elektryczne. Jestem ciekaw kto to wymyślił i jakie i gdzie były przeprowadzane pomiary i badania dzięki którym te teorie zostały stworzone. Ponieważ nie ma informacji na temat rozmnażania tych ryb w niewoli. Ryby te mają zarówno receptory wysyłające jak i odbierające bodźce elektryczne, więc skoro mogą je odbierać to dlaczego miały by one dezorientować te ryby. Najlepiej widać to umieszczając w akwarium dwa cieniutkie druciki podłączone do baterii paluszka, jeden do + drugi do – oczywiście impulsy z baterii nie będą wykrywane w całym akwarium. Tylko w najbliższym otoczeniu drutów. Ale nie od dziś wiadomo że impulsy elektryczne tym rybom są potrzebne nie tylko do orientacji w otoczeniu. Mają szereg innych zastosowań między innymi wyszukiwanie pokarmu, zwłaszcza drapieżniki polujące na małe rybki z rodziny strętwowatych
Gymnotidae, której to jeden przedstawiciel był omawiany na lekcji 17 . Poza tym pomagają w porozumiewaniu się osobników swojego gatunku np. rozróżniając płeć, przystępować do tarła, określać wielkość. A także w prowadzeniu walk np. o terytorium, te impulsy są w skrócie nazywane AFRs.
W Afryce przeprowadzono eksperyment w środowisku naturalnym, w porze deszczowej w bajorach obok siebie umieszczono mruki w jednym samca w drugim samicę. Między zbiornikami przeciągnięto kabel przez który ryby wysyłały impulsy elektryczne i porozumiewały się między sobą co ciekawe ryby przebywały stale obok końców kabla i doszło między nimi do tarła na odległość mimo że się nie widziały i nie przebywały obok siebie.
Akwarium : Wymiary akwarium dla osobników do 30 cm długość i szerokość co najmniej 200x80 wysokość jak zwykle ma drugorzędne znaczenie. Dla większych okazów chyba nie muszę pisać że odpowiednio większe, co najmniej 300x100 cm. Potrzebuje kilku kryjówek na tyle dużych żeby niezależnie od wielkości mogła się w nich schować cała ryba. Jak wspomniałem wyżej w kryjówkach powinno być ciemno, dobrze sprawdzają się zamaskowane rury plastykowe o odpowiedniej średnicy. Lub kora z drzew liściastych najlepiej ją zdjąć z metrów pociętych w lesie, oświetlenie jest zbędne. Do dekoracji najlepiej korzenie i gałęzie, rośliny są zbędne, często sugerowane jest aby zbiornik był gęsto zarośnięty roślinami, ciekawi mnie po co? Chyba po to żeby duchy miały gdzie defekować, oczywiście jeżeli ktoś musi może posadzić rzadko kilka cieniolubnych chwastów, i nad nimi umieścić oświetlenie.
Dieta : przede wszystkim mięsna wszelkiego rodzaju larwy i skorupiaki wodne, żywe i mrożone, dżdżownice, larwy much, małe ryby i mięso ryb. Chociaż tutaj zdania są podzielone, są ludzie którzy twierdzą że ich duchy ryb nie jedzą. U mnie bardzo chętnie jadły zarówno gupiki jak i krojone w kostkę filety rybne. Ponadto podobno jedzą suche pokarmy, z moich obserwacji wynika że nie tykają takiego żarcia. Jednak skoro spożywają taką karmę to muszą być naprawdę głodne. Najlepiej nowo wprowadzone ryby karmić po wyłączeniu światła, po aklimatyzacji jedzą także przy świetle, a nawet z ręki.
Tarło : nie ma info na temat rozrodu jednak jeżeli ktoś by chciał spróbować to najlepiej przed tarłem obficie karmić ryby. Jako że nie wiadomo tak naprawdę jak rozpoznać płeć najlepiej umieścić kilka ryb które przekroczyły 20 cm i się tolerują w sporym baniaku ze znaczną ilością kryjówek. I zasymulować pory roku, prawdopodobnie tak jak inne nożowce i mruki tylko w takich warunkach dojrzewają płciowo. Więc okres sztucznej suszy powinien trwać od 2 do 6 tygodni, podczas których jakość i poziom wody w zbiorniku stopniowo spadają, temperatura rośnie, a ilość pokarmu staje się obfitsza. Okres suszy należy zakończyć uzupełnieniem wody w zbiorniku poprzez dodanie wody z filtra ro .
Wymagania : kryjówki, słabe oświetlenie.
Uwagi : jest to ryba wrażliwa na leki zwłaszcza zawierające w składzie miedź, błękit metylenowy i zieleń malachitową.
Tekst i zdjęcie są mojego autorstwa.
Ma ktoś numery magazynu akwarium albo nasze akwarium gdzie był opis
Mogurnda mogurnda ? Interesuje mnie opis zachowań diety i rozmnażania.