Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « 240l Tusi (na bazie ziemi) - Beata Młodawska
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16
  Drukuj  
Autor Wątek: 240l Tusi (na bazie ziemi) - Beata Młodawska  (Przeczytany 50813 razy)
alii111
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #150 : Styczeń 30, 2009, 08:38:47 »

Dzięki Tusiu za informację. Faktycznie to wygoda. Muszę zmienić system podmiany, bo kręgosłup mi wysiądzie. Jeszcze wynoszenie pół biedy, ale nalewanie tragedia. ::)Twoje akwarium to dla mnie niedościgniony wzór. Smiley Pozdrowienia
Zapisane
beata mlodawska
Tusia
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 301


Nie taki smok straszny na jakiego wygląda...


« Odpowiedz #151 : Styczeń 30, 2009, 12:43:42 »


beata ja miałem takie krzaki przy zwykłej żarówce wiec moim zdaniem to bzdura ze rośliny wodne potrzebują takiego silnego światła


...jasne... Wink i przy 2700 K ... wybacz ale głupoty piszesz...
Zapisane

120x40x50 -  ruszyło 29.03.2008 (LT -  HT )  , LT (60l) - 06.04.08 Moje akwaria
Mechanic
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1314


WWW
« Odpowiedz #152 : Styczeń 30, 2009, 15:22:27 »

...jasne... Wink i przy 2700 K ... wybacz ale głupoty piszesz...

Przy 2700K da sie uprawiac rosliny i to z dosc dobrym efektem. Moze rewelacji nie osiagniemy ale sporo gatunkow bedzie sobie przy takim swietle niezle radzic. Oczywiscie mowimy tu o zarowce energooszczednej (wiem, bo mam taka w jednym akwarium).
Zapisane
beata mlodawska
Tusia
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 301


Nie taki smok straszny na jakiego wygląda...


« Odpowiedz #153 : Styczeń 30, 2009, 15:51:36 »

Przy energooszczędnej...jak najbardziej tak, ale...nie przy 2700 K ! Przy takiej to tylko glonów można się dorobić, zielenice na szybach, roślinach, podłożu...Obecnie są dostępne na rynku super żarówki energooszczędne o 4000K lub 6500 K...polecam.
Nigdy żółtych o 2700 K !!!
Prawdą jest, że rośliny jakieś tam...będą rosły przy każdym świetle ale jeśli ktoś chce mieć "obraz roślinami malowany" i czyste szyby to musi mieć do tego odpowiednie...światło !!!
Ja mam 25l przy niecałym 0.3 W/l - LT i też mi rosną rośliny... ale to nie to co przy HT, zależy co komu się podoba i co chce osiągnąć , jakim kosztem... LT - tanio i może być ładnie, bezobsługowo...lub HT ale to już drożej i więcej pracy i czasu i ...kasy trzeba wygospodarować... ale efekty... warto  Cheesy!
Zapisane

120x40x50 -  ruszyło 29.03.2008 (LT -  HT )  , LT (60l) - 06.04.08 Moje akwaria
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #154 : Styczeń 30, 2009, 17:56:12 »

Kiedyś jak ja zaczynałem nie było ziemi ogrodowej, nie wiadomo jakich nawozów i substratów ,dwutlenków węgla, jarzeniówek flora i lamp HQI i ludzie mieli zbiorniki pozarastane.Ty masz rękę do roślin i bardzo ładnie Ci rosną, inni zrobią to samo co Ty i takich gęstwin nie będą mieli bo nawet w ogródku im szczypior nie urośnie.I jeszcze pytanie może wiesz skąd wziął się przelicznik watów na litr akwarium. Bo jak tak jak z rybami 1cm na 1 l to wkładając rybę 30cm do akwarium 30 l to będzie w niebo wzięta.I czy ktoś robił jakieś badania naukowe w kierunku mierzenia ilości światła jakie przebija się pod powierzchnię wody zbiorników słodkowodnych z których pochodzą wymagające rośliny? To tak z ciekawości bo nie mam żadnych informacji na ten temat.
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #155 : Styczeń 30, 2009, 18:09:16 »

Draco życie weryfikuje wiele możesz mieć i 1w:1l i Ci nic nie urośnie.
Wszystko rozgrywa się w odpowiednim łączeniu bar świetlówek czytaj widma.
Druga sprawa przenikliwość światła przez lustro wody.I tu się zaczęła cała historia.
To co Ty odbierasz za światło dla roślin może być niczym.To co Ty odbierasz za nic dla roślin może być halogenem.
Rośliny widzą światło inaczej niż ludzkie oko i tu się zaczyna cała historia przelicznika wata.Jak nie patrzeć jest od jakimś znacznikiem ale też nie prawdą. Przykład akwarium LT niskie koszta itd ale dużą role odgrywa barwa światłą jak i podłoże stąd mogą się LT wydawać nie doświetlone dla ludzkiego oka ale mocne dla roślin.

Odnośnie ryb to tylko wskazówka ale ryby mają swoje wymagania.Człowiek z czasem z mądrzał i przestał się trzymać jakiś przeliczników a realnie podszedł do akwarium. Wiedza poszła z postępem no i akwaria też .Widać jak się sama technika rozwinęła. Jaka było 10-20 ;lat temu jak jest teraz a co będzie ?
Ale jak sam widzisz są jeszcze ludzie którzy korzystają z tych danych a w zasadzie nie powinni. No i dlatego jedni mają akwaria w miarę porządne pod względem dzisiejszych osiągnięć wiedzy a inni jeszcze gdzieś tam błądzą  co fajnie widać na naszym forum.

Zapisane

beata mlodawska
Tusia
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 301


Nie taki smok straszny na jakiego wygląda...


« Odpowiedz #156 : Styczeń 30, 2009, 18:33:44 »

Przeliczniki są po to, aby ludzie, którzy osiągnęli jakieś sukcesy na drodze wieloletnich doświadczeń mogli dać wskazówki tym, którzy tych doświadczeń jeszcze nie mają, aby nie błądzili w ciemności...tylko na podstawie gotowej recepty wprowadzali w życie swoje projekty... unikając niepowodzeń...
Moim sukcesem nie jest moja " dobra ręka " ale dobry dobór podłoża... a był to przypadek... Smiley
Trochę wiedzy i praca nad stworzeniem odpowiednich warunków dla osiągnięcia tego co zaplanowałam...Nie myślcie sobie , że wszystko idzie gładko... zawsze jest coś do zmodyfikowania bo efekt jest daleki od zamierzonego. Np. zosterifolia mi źle rosła...musiałam coś zmienić...pomyśleć i...jest super !!! Wygrałam  Smiley
Bo w moim akwa jest już zupełnie inaczej niż na początku tego tematu... Wink
Zapisane

120x40x50 -  ruszyło 29.03.2008 (LT -  HT )  , LT (60l) - 06.04.08 Moje akwaria
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #157 : Styczeń 30, 2009, 18:42:30 »

No tak ala łączy się różne jarzeniówki żeby było różne widmo,wiem ze rośliny inaczej odbierają i pobierają światło wcześniej na tym wątku pisałem o tym że widziałem akwaria bardziej oświetlone i rośliny mizeria, ale kiedyś nikt nie słyszał o widmach światła i rośliny rosły jak głupie.Ale mnie interesuje czy ktoś robił badania naukowe w kierunku jakie światło,jakie widma są najlepsze dla roślin w środowisku naturalnym bo jedne rośliny wolą takie inne takie.A są akwaria w których rośliny rosną bez niczego a w innych stosują wszystko co możliwe łącznie z różnymi widmami światła i nic i  dlaczego tu rosną bez niczego a tam nie chcą rosnąć chociaż mają wszystko.A teraz jest w handlu dużo nowych gatunków roślin które zazwyczaj mają tylko nazwę rodzajową ,i od razu opis uprawy ilość watów tyle na litr podłoże takie i takie parametry wody no może ktoś i mierzy w środowisku naturalnym tych roślin ale ilość światła pod powierzchnia wody i jego widmo wątpię.Myślę że tak po prostu się utarło że welony najlepiej w kuli a roślinom minimum 0,7 W na litr.
beata ale mimo wiedzy ludzi którzy osiągnęli jakieś sukcesy na drodze wieloletnich doświadczeń i nie którzy co idą za ich wskazówkami to takich osiągnięć nie odnoszą.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2009, 20:22:34 wysłane przez Drago » Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
beata mlodawska
Tusia
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 301


Nie taki smok straszny na jakiego wygląda...


« Odpowiedz #158 : Styczeń 30, 2009, 19:07:20 »

Wiem o tym i tutaj bardzo pożyteczne są fora takie jak to i inne...można wspólnie przeanalizować problem i znaleźć przyczynę. Ja ma 4 akwaria i jedno z nich  Angry mnie dobija ...miało być na konkurs nano ale...nie będzie bo pójdzie do śmieci wszystko lada moment... !!! Jak się już tak na maksa wkurzę ... krasnorosty ... Jeszcze jutro spróbuję coś tam poprawić ale ono jest bez ...ziemi i nawożenie oraz pielęgnacja to koszmar... nic nie idzie tak jak powinno. Dałam tam koci żwir i to był błąd...nie potrafię nad tym zbiorniczkiem zapanować i zaprzyjaźnić się z nim...
A...ręka ta sama... Wink Smiley
Czyli to nie o dobrą rękę chodzi ale o błędy jakie popełniamy...
Zapisane

120x40x50 -  ruszyło 29.03.2008 (LT -  HT )  , LT (60l) - 06.04.08 Moje akwaria
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #159 : Styczeń 30, 2009, 20:12:00 »

No to zabiłaś mi ćwieka sądziłem że masz dobrą rękę , co do nano akwariów tam bardzo ciężko zapanować nad procesami które w nich zachodzą bo wody jest nie wiele i wszelkie substancje rozpuszczają się szybciej i w większym stężeniu.Może to być związane z dawkami nawozów , może za twarda woda , i podobno dwutlenek węgla działa na nie niekorzystnie oczywiście na krasnorosty.
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
beata mlodawska
Tusia
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 301


Nie taki smok straszny na jakiego wygląda...


« Odpowiedz #160 : Styczeń 30, 2009, 21:01:16 »

Do tej pory uważałam się za znawcę krasnorostów a raczej jak z sukcesem z nimi walczyć bo wygrywałam w innych akwariach (konkretnie 240l na ziemi). Natomiast w tym maluchu na kocim żwirku...porażka...nic nie działa...winię za to podłoże, którego nie umiem rozgryźć...to glinka palona, która jak węgiel aktywowany wchłania wszystko z wody aż się nasyci na maxa a potem oddaje... nawet sobie nie wyobrażacie ile potasu toto wchłonęło a rośliny nadal wykazywały niedobory... nie wiem czy i ile wchłania makro i mikro...to eksperyment ale na konkurs to chyba już nie pójdzie... Angry
Tu było jeszcze dobrze... w połowie drogi...
A to już szczyt wszystkiego  Angry  na ślimaku jeżdżą... Angry
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2009, 21:51:32 wysłane przez beata mlodawska » Zapisane

120x40x50 -  ruszyło 29.03.2008 (LT -  HT )  , LT (60l) - 06.04.08 Moje akwaria
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #161 : Styczeń 30, 2009, 22:06:42 »

Cofam to co napisałem masz rękę do roślin bo rosną w tym akwarium jak głupie , zanim zobaczyłem to akwarium po twoim opisie myślałem że Ci zmarniały a tu eden bo mimo błędów masz gąszcz .Moim zdaniem ale to moje zdanie na ten temat ja bym nie wyrzucał tego zbiornika na śmieci tylko poczekał ta glinka kiedyś musi się nasycić i podejrzewam ze warunki się wtedy ustabilizują bo na razie jest tam pewnie bardzo niestabilnie.
Ile litrów ma to akwarium?
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
beata mlodawska
Tusia
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 301


Nie taki smok straszny na jakiego wygląda...


« Odpowiedz #162 : Styczeń 30, 2009, 22:13:43 »

Ale to zdjęcie to z czasów jak było bardzo dobrze...rosło , glonów zero poza nalotem na szybach...teraz jest gorzej...znacznie gorzej , ma chyba 23 l. Kupilam jako 23 l ale wymiarów nie pamiętam i musiałabym pomierzyć i obliczyć aby mieć pewność, że to co pisze to prawda  Wink
No dobrze zaraz wrzucę co się porobiło obecnie...







W takiej formie to już się do niczego nie nadaje a lekkość tego podłoża uniemożliwia odmulanie bo wsysa ziarna podłoża... Undecided
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2009, 22:30:37 wysłane przez beata mlodawska » Zapisane

120x40x50 -  ruszyło 29.03.2008 (LT -  HT )  , LT (60l) - 06.04.08 Moje akwaria
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #163 : Styczeń 30, 2009, 22:39:15 »

No faktycznie tragedia z tym na konkurs nie masz co jechać,ja jestem za głupi żeby coś doradzić w tym przypadku, poza założeniem na nowo.
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
beata mlodawska
Tusia
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 301


Nie taki smok straszny na jakiego wygląda...


« Odpowiedz #164 : Styczeń 30, 2009, 22:45:28 »

Sam widzisz...nawet posiadaczom niezłych zbiorników przytrafiają się porażki ...to dosyć często spotykane...ale to wina naszych błędów...złych wyborów... ja niepotrzebnie wprowadziłam "małego heńka" od tego się zaczęło ...zbyt rozgrzebałam podłoże...i uwolniłam DOC.. Teraz to już zbyt zaawansowana choroba , aby zdążyć . Jednak spróbuję... Wink
Zapisane

120x40x50 -  ruszyło 29.03.2008 (LT -  HT )  , LT (60l) - 06.04.08 Moje akwaria
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16
  Drukuj  
 
Skocz do: