Zerknij na 3 stronce tego tematu , wstawiłem tam panele Led Grow i jak na pewno sam zauważysz są one raczej fioletowe niż niebieskie a nawet z przewagą czerwonego i rośliny na tym rosną bardzo dobrze.
Nie neguje świecenia tylko niebieskim widmem jak już jest na pewno w niczym nie zaszkodzi ale gdyby ktoś miał zamiar wykonać taki panel to powinien wziąć to pod uwagę
![Wink](http://akwarium.net.pl/forum/Smileys/bb/wink.gif)
Przemo panele LED GROW są do uprawy roślin lądowych. Światło które przechodzi przez lustro wody zmienia swoje fale i zarazem zmienia swoje parametry.
Aby diody led dobrze nam się sprawowały należy zabawić się w mixa LED.
Dioda o barwie 5500 k ma już dość dużo widma niebieskiego o fali około 465-470 niby wszystko ok ale wciąż te widmo jest za wysokie a zarazem za małe. Mowa tu o stosunku PAR.
Powinno wykonać się następujące czynności. Kupić diody 5000 k i do tych diod dokupić diody niebieskie o nazwie blue royal o fali 420 do 460 nm max. Jeśli zakładasz 20 diod białych kolor neutral do nich musisz włożyć 1/3 diod niebieskich. Wtedy uzyskasz korzystny stosunek PAR.
Niestety o ile pasmo wzrostu fala niebieskie i dla oka 5000 k już w jakiś sposób mamy załatwione to o tyle problemem okaże się może faza kwitnienia. Czyli brak w widmie pasma czerwonego. W tym celu dokładamy do naszej kombinacji diody czerwone o fali 660 nm. I tu pojawia się problem bo takie diody ciężko dostać ale są osiągalne.Najczęściej spotykane diody czerwone to zakres 625 do 640 nm tak zwana barwa red orange.
Ale jak już ktoś zdobędzie takie diody to wtedy należy sobie przeliczyć kombinację diod.
Zakładając że montujesz 20 diod na całe akwarium dokonujesz kombinacji diod
5000 k + 460 nm + 660 nm
14diod + 4 diody + 2 diody = 20
Jeszce kwestia rozmieszczenia diod w panelu
I najważniejsze diody białe ,niebieskie,czerwone muszą być tej samej mocy z tymi samymi kątami świecenia. Diod białych nie wolno łączyć z diodami niebieskimi a niebieski z czerwonymi. Muszą być 3 różne gałęzie zasilania ze względu iż dioda białą niebieska czy czerwona pracują na inny V.
Jeśli wykonamy taki panel nic nie stoi na przeszkodzie aby to oświetlenie dzienne było stosowane jako nocne wystarczy podłączyć prosty sterownik ograniczający napięcie w okresie od do
A co to nam da ?
Uzyskasz w prosty sposób widmo światła w zakresie 5000 do 7000 k czyli coś dla oka i coś dla wzrostu roślin.
Sprawisz że rośliny będą miały ładna barwę a spectrum światłą nie będzie już okrojone w zakresie jednej fali ale otrzymasz spectrum fal w zakresie od od
Tutaj więcej info a zarazem i rozwiązań technicznych
http://pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.php?f=26&t=4440&start=480