Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: wulo 112l LowTECH  (Przeczytany 7019 razy)
wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« : Styczeń 15, 2009, 16:40:30 »

Zbiornik 112l

Data założenia: 01.08.2008

Opis:

Podłoże: ActiSubstrate AQUAEL grubość 2-3cm, żwir kwarcowy o gran. 2-3mm grubość 6-7cm

Korzeń: Mangrowiec wygotowany w solance

Oświetlenie: 2 x 18W (Narva) z odbłyśnikami głównymi i bocznymi oświetlającymi boki zbiornika

Filtracja: filtr zewn. Eheim

Nawożenie: brak

Parametry wody: niemierzone

CO2: brak

Podmiany wody: brak, dolewki odparowanej wody 2l tygodniowo


Flora:

Limnophila Sessiliflora
Nymphea Zenkeri Green - brak liści, nie poszła jeszcze
Microsorium Pteropus
Cryptocoryne Wendtii
Cryptocoryne Becketii
Cryptocoryne Tropica
Echinodorus Major
Pistia

Fauna:
Neon czerwony x 9
Danio x 2
Kosiarka x 3
Titejka x 3
Platka x 2
Kardynałek x 5

Problemy wg moich obserwacji:  

1. brak odpowiedniego wzrostu E. Major (liście powinny być szerokie i wysokie)
2. wciąż spora ilość okrzemek w szczególności na korzeniu
3. skarłowaciałe liście odrostów Kryptokoryn i krótkie rozłogi
4. Limnophile rosną do pewnego momentu, następnie wzrost głównej łodygi ustaje i pojawiają się odrosty

Zapraszam forumowiczów do komentowania i porad ponieważ jeszcze nie wszystkie rośliny rosną jak powinny.


« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 23:47:07 wysłane przez Grajewiak » Zapisane

mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #1 : Styczeń 15, 2009, 16:53:02 »

Napisz coś więcej o akwarium,podaj więcej informacji

Masz za mało roślin na start LT,i mozesz mieć problem z glonami przez to.Z wysokością żwiru to przesadziłeś,mogła by być taka z tyłu,ale z przodu jest go za dużo i wygląda to nie naturalnie i nie estetycznie.Przydało by się coś wyższego na trzeci plan,jakieś trawki,nurzańce
Zapisane

marek121221
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1095



« Odpowiedz #2 : Styczeń 15, 2009, 17:10:46 »

Ładne akwa na prawdę piękne poczekaj aż roslinki się rozrosną Grin
Zapisane

gg-733380
gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #3 : Styczeń 15, 2009, 17:21:42 »

Te bardzo wysokie rosliny przenies na tyl (mozesz tez na boki), w tej chwili to Ci wszystko przyslaniaja i duzo lepiej beda wygladaly w grupach a nie pojedyncze galazki. Do LT jeszcze Ci bardzo daleko wiec koniecznie dosadz roslin. Narazie nie licz ze mozesz sobie pozwolic na brak wymiany wody. Doprowadz roslinnoscia (z poczatku przyspieszysz nawozac) by  to byl prawdziwy LT - zalozenia i plany to za malo !
Duzy plus za prawie niewidoczny sprzet
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2009, 17:26:31 wysłane przez gina2006 » Zapisane

ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #4 : Styczeń 15, 2009, 18:10:05 »

Gina2006 swoje uwagi między półeczki i bajeczki dla dzieci.Zrób porządek w swoim akwarium a później ucz innych.Co rozumiesz przez Lt wobec tego?
Wulo zastanów się nad radami co niektórych .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2009, 18:12:29 wysłane przez ala » Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #5 : Styczeń 15, 2009, 19:01:32 »

z Wikipedii
"Popularyzatorką metody akwarium low-tech jest Diana Walstad.
Akwarium low-tech - typ słodkowodnego akwarium naturalnego o słabym zaawansowaniu technicznym
Pod pojęciem akwarium low-tech kryje się metoda zakładania, utrzymywania i opieki nad akwarium oparta na założeniu, że dla zrównoważenia procesów chemicznych i biologicznych (zobacz: równowaga biologiczna (akwarystyka), cykl azotowy w akwariach) występujących w akwarium a niezbędnych dla jego dobrostanu (stabilnych parametrów wody, zdrowia i wzrostu roślin, zwierząt, eliminacji glonów) w zupełności wystarczą procesy naturalne bez potrzeby wspomagania ich stosowaniem skomplikowanych, kosztownych urządzeń technicznych, specjalistycznych środków chemicznych lub czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych a wybrane procesy np. intensywniejsza niż w normalnych warunkach nitryfikacja wzmożona przez wydajny filtr jest dla akwarium szkodliwa
 Cechy akwarium low-tech 
niskie koszty założenia i utrzymania akwarium
stabilne parametry wody
ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych, czyszczenia filtrów, odmulania podłoża, podmian wody
łatwość utrzymania bez szczególnych zabiegów
ustabilizowane akwarium low-tech obywa się bez ingerencji akwarysty
jedyne systematyczne zabiegi których wymagają akwaria low-tech to uzupełnianie odparowanej wody i usuwanie nadmiaru roślin
długowieczność, udokumentowane są przypadki dobrego wzrostu roślin, zdrowia zwierząt i braku inwazji glonów w ośmioletnich zbiornikach"
A jaka rownowaga moze byc przy tych paru roslinkach pojedynczo posadzonych Huh
Gina2006 swoje uwagi między półeczki i bajeczki dla dzieci.Zrób porządek w swoim akwarium a później ucz innych.Co rozumiesz przez Lt wobec tego?
Wulo zastanów się nad radami co niektórych .
To Ty sie zastanow biegajac ciagle za mna  Tongue Tongue Tongue Tongue Tongue Tongue
A w moim baniaku jest wszystko to co chcialam osiagnac, parametry wody sa dobre, przerybienia nie ma, roslin jest odpowiednio duzo, ryby nie choruja a tym  bardziej nie padaja. Lecz nie wszystkim musi sie podobac, ma sie podobac mnie bo to ja codziennie na niego patrze i robilam go dla siebie a nie dla Ciebie alu !!!!!!!!!!!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2009, 19:49:09 wysłane przez gina2006 » Zapisane

Mutari28
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 341



« Odpowiedz #6 : Styczeń 15, 2009, 19:03:09 »

Witam wulo, baniaczek fajny. Do obsady dokup jeszcze danio, jest to ryba stadna. Co do roślin, to stanowczo masz ich za mało. mogłabyś również dokupić trochę większy korzeń i obsadzić go np. anubiasem i mchem. Co do cabomby, to lepiej one wyglądają jak sadzone są w kępach. Rób często przycinkę i dosadzaj. Storzysz w ten sposób niezła gęstwinkę, gdzieś w rogu akwarium. Rybki by ci były wdzięczne.
Na tym twoim korzeni ładnie by wyglądała gałęziatka. A co do roślin, to ja bym dokupił np. Cryptocoryne Wendtii Tropica, Echinodorus Green Ocelot - Żabienica Ocelotowata, dla kontrastu. Oprócz tego jeszce jakieś niskie na pierwszy plan, tworząc w ten sposób dywan.
Zapisane

Moje 375 litrów http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=19435.0

Zapraszam do oglądania i komentowania.

Pozdro
Marcin
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #7 : Styczeń 15, 2009, 19:13:43 »

zwróccie uwagę moi drodzy że ten baniak to już nie jest "swieżak" - ma już prawie pół roku.

wulo.
te wszytkie rosliny masz od samego początku? lotosa także? kupowałeś go z bulwą?

wstaw przy okazji fotki poszczególnych roślin. z takiej perspektywy niewiele widać.
parametry wody mógłbys sobie zmierzyć raz na jakiś czas jeśli widzisz że nie wszstko idzie w takim kierunku jak bys chciał. LT nie polega na tym aby nic nie robić tylko na tym aby nic nie musieć robić ...... a to duża różnica.

obsada przypadkowa. ale ogólnie nie jest żle
Zapisane

wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« Odpowiedz #8 : Styczeń 15, 2009, 19:59:23 »

Witam wulo, baniaczek fajny. Do obsady dokup jeszcze danio, jest to ryba stadna. Co do roślin, to stanowczo masz ich za mało. mogłabyś również dokupić trochę większy korzeń i obsadzić go np. anubiasem i mchem. Co do cabomby, to lepiej one wyglądają jak sadzone są w kępach. Rób często przycinkę i dosadzaj. Storzysz w ten sposób niezła gęstwinkę, gdzieś w rogu akwarium. Rybki by ci były wdzięczne.
Na tym twoim korzeni ładnie by wyglądała gałęziatka. A co do roślin, to ja bym dokupił np. Cryptocoryne Wendtii Tropica, Echinodorus Green Ocelot - Żabienica Ocelotowata, dla kontrastu. Oprócz tego jeszce jakieś niskie na pierwszy plan, tworząc w ten sposób dywan.

Tak, mam zamiar dokupic jeszcze parę rybek. Zdaje sobie sprawę, że obsada jest przypadkowa, ale cóż tak już musi zostać, a dopiero przy następnym zbiorniku postaram się o bardziej dobraną obsadę. Limnophila S. została posadzona w kępie, ale u mnie ta roślina rozmnaża się szybko przez dolne rozłogi i w ten sposób wędrują po całym zbiorniku pojedyncze łodygi w parocentymetrowych odstępach. Nie wiele na to mogę poradzić.
Co do ilości roślin, to jednak uważam, że nie mam ich mało. Założenie było takie, żeby posadzić ich mniej i dać im miejsce na rozmnożenie. Co do przycinek to wykonuję je systematycznie. Jednak staram się nie grzebać zbytnio w akwarium. Mała ingerencja. Korzeń jest mały - wiem, ale też nie chce go zmieniać. Korzeniowi też trzeba dać czasu żeby dojrzał. Lepiej zostawić go w spokoju, niech wydziela garbniki i tworzy siedlisko bakterii. C. Wendtii Tropika jest na pierwszym planie, 3 sztuki, natomiast z tyłu jest niewidoczna C. Becketti.
Zapisane

wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« Odpowiedz #9 : Styczeń 15, 2009, 20:05:36 »

zwróccie uwagę moi drodzy że ten baniak to już nie jest "swieżak" - ma już prawie pół roku.

wulo.
te wszytkie rosliny masz od samego początku? lotosa także? kupowałeś go z bulwą?

wstaw przy okazji fotki poszczególnych roślin. z takiej perspektywy niewiele widać.
parametry wody mógłbys sobie zmierzyć raz na jakiś czas jeśli widzisz że nie wszstko idzie w takim kierunku jak bys chciał. LT nie polega na tym aby nic nie robić tylko na tym aby nic nie musieć robić ...... a to duża różnica.

obsada przypadkowa. ale ogólnie nie jest żle

Tak, rosliny są wszystkie od samego początku, zakupione z Plantisa. Przez pierwsze 3 m-ce w ogóle nie chciały pójść. Lotos został kupiony od Rataja bez bulwy. Po zasadzeniu szybko puścił odrost (rozłogę) i małe liście, które z czasem obumarły. Z całego lotosa został tylko ciemny gruby kikut w żwirze. Mam wciąż nadzieję, że jednak z niego z czasem coś wyrośnie.
Zmierze przy okazji parametry bo faktycznie coś jest nie tak. Powiedz, co pomierzyć. Nie będę kupować testów, a dam wodę do zaprzyjaźnionego akwarysty w celu pomiarów.
Wkleje więcej zdjęć.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2009, 20:26:07 wysłane przez wulo » Zapisane

wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« Odpowiedz #10 : Styczeń 15, 2009, 20:15:17 »

Te bardzo wysokie rosliny przenies na tyl (mozesz tez na boki), w tej chwili to Ci wszystko przyslaniaja i duzo lepiej beda wygladaly w grupach a nie pojedyncze galazki. Do LT jeszcze Ci bardzo daleko wiec koniecznie dosadz roslin. Narazie nie licz ze mozesz sobie pozwolic na brak wymiany wody. Doprowadz roslinnoscia (z poczatku przyspieszysz nawozac) by  to byl prawdziwy LT - zalozenia i plany to za malo !
Duzy plus za prawie niewidoczny sprzet

Gina, roslin nie jest mało uważam, przy starcie zbiornika posadziłem ich mniej, zeby dac im miejsce na rozmnozenie. Wody nie podmianiam, ponieważ jak zaczałem podmieniac 3 m-ce temu to rosliny calkiem przestaly rosnać. Teraz nie podmieniam. Daje dużo pokarmu za to. Rosliny mimo problemow znacznie lepiej mi rosna bez podmian. Przycinam je dość często. Spójrz proszę na inne moje odpowiedzi.
Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #11 : Styczeń 15, 2009, 20:46:58 »

Zbiorniki LT miedzy innymi charakteryzuja sie tym ze sa bardzo obficie obrosniete roslinnoscia - przynajmniej w 2/3 a u Ciebie jest moze w 1/3 reszta zbiornika jest pustynia, w zwyklych roslinnych jest wiecej roslin niz u Ciebie.
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #12 : Styczeń 16, 2009, 03:22:36 »

Masz źle dobrane gat roslin, nie wszytkie sie nadają do LT i nie w każdym baniaczku będą tak samo rosnąć. na początku powinieneś dać dużo roślin i zostawic z czasem tylko te które sie sprawdzą. Limnofilii brakuje swiatła i brzydka sie zrobiła.. nie lepiej ją usunąć i posadzic na jej miejsce inne cryptocoryny ltóre sie bardziej sprawdzaja w takich zbiornikach? Jesli brudy maja sie osadzac w zwirku to cos musi ciagnac z tego zwirku sole i dlatego sadzi sie duzo roslin o rozbudowanym systemie korzeniowym a ty masz tylko nedznie wygladajace limnofilie i zaledwie pare cryptokoryn i amazonek

po pierwsze za mało roslin a po 2 poeksperymentuj z innymi które sobie lepiej w tych warunkach poradzą

ps. mikrozoria nie sadzi się w zwirku bo im korzenie zgniją Wink
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2009, 03:26:58 wysłane przez Pethro » Zapisane
wulo
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 211


« Odpowiedz #13 : Styczeń 16, 2009, 07:31:05 »

Nie mogłem posadzić większej ilości roślin ponieważ świetlówki w tym akwarium są aż 20 centymetrów krótsze od długości akwarium, więc boczne 10 centymetrowe strefy nie są dobrze oświetlone i rośliny tam nie chcą zbyt dobrze rosnąć. Już to sprawdzałem. Lepsze dopasowanie świetlówek jest w akwariach o długości 100cm bo długośc świetłówek to 90cm. Dopiero następne moje akwarium będzie miało oświetlenie lepiej dobrane.
Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #14 : Styczeń 16, 2009, 07:36:46 »

Wiec tym bardziej powinienes sadzic rosliny w wiekszych kepach w miejscu gdzie dociera swiatlo, a nie rozsypales po galazce po calym baniaku
Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: