Słonecznica (Leucaspius delineatus)
Witam po chwilowej nieobecności chciałbym opisać kolejną rybę. Jak pewnie zauważycie zmienia się trochę forma moich Artów, jeśli mogę tak to nazwać, odrobinę ewoluowały przez ten krótki okres. Zapraszam do czytania i komentowania. Asagoth…
Chyba każdy z nas kto kiedykolwiek interesował się wędkarstwem, lub lubił spędzać czas nad wodą miał okazje poznać tą na pierwszy rzut oka zwykłą rybkę. Niewielkie stadka żywego srebra przemykające między roślinnością to obraz który każdy z nas kojarzy. To słonecznica.
Słonecznice były pierwszymi zimnowodnymi rybami, które zamieszkały w moim 40 l akwarium. Jako mały chłopiec, ganiałem za nimi z siatką na motyle po miejskiej małej rzeczce. Kiedy udało mi się ich już kilka złapać zadowolony wróciłem i wpuściłem moich podopiecznych do wody. Spędziłem długie godziny wpatrując się w szkło nieświadomy tego co zobaczę następnego ranka. Wstając pomyślałem, sprawdzę co z rybkami, i zastał mnie obraz do dziś dla mnie traumatyczny Rybki do góry kołami, woda mętna, ogólna pożoga. Z wielkim płaczem pobiegłem do Matki aby jej pokazać co się stało… i w ten oto sposób zdobyłem pieniądze na tak zwany „Brzęczyk’’. Nie interesowały mnie w ogóle gupiki, mieczyki, skalary i inne ryby dostępne w sklepie zoologicznym na moim osiedlu. Ja chciałem te małe srebrne rybki i tyle. Po uzbrojeniu akwa, pobiegłem nad rzekę… tak się zaczęło.
Słonecznica jest rybą z rodziny karpiowatych, Jej długie i płaskie ciało pokryte jest srebrzystymi, łatwo odpadającymi łuskami. Nieduży otwór gębowy, skierowany jest ku górze. Ubarwienie tej rybki jest dość pospolite, boki intensywnie srebrzyste z lekkim perłowym połyskiem. Płetwy szarawe, czasem czerwonawe. Tak naprawdę wielkość słonecznicy mówi nam że jest to gatunek świetnie nadający się do trzymania w przeciętnych warunkach domowych. Osiągają zwykle od 6 do 9 cm długości. Samicę są nieco większe od samców. Gatunek ten jest mocno rozprzestrzeniony w Europie. Występuje od dorzecza Renu do zlewiska Morza Kaspijskiego. W Polsce żyje w niewielkich rzeczkach i zbiornikach wodnych. Spotkać ją można w płytkich partiach przybrzeżnych, wśród gęstej roślinności. Słonecznica jest mocno stadnym gatunkiem. Często spotkać można ławice nawet kilkuset-osobnikowę.
Akwarium dla słonecznicy powinno być możliwie jak najdłuższe, choć jej niewielkie rozmiary mówią nam o niskich wymaganiach litrażowych, nie możemy się niestety łudzić , jej ławicowość i ruchliwość wymaga co najmniej zbiornika o 100 cm długości. Dla dobrego rozwoju i hodowli tej ryby stado powinno liczyć ok. 15 szt. Podstawą jest dobrze przykryte akwarium z dobrą filtracją o możliwie jak najmniejszym ruchu wody (kaskada). Podłoże w zbiorniku nie jest ważne, ponieważ słonecznica jest typową rybą zamieszkującą środkowe i górne partie wody. Kiedy już zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt warto jest pomyśleć o roślinach, które są bardzo ważnym elementem wystroju zbiornika. Najlepiej jest posadzić dużo wysokich roślin na tył zbiornika. Najbardziej odpowiednie są moczarki, rogatki w większych akwariach nawet lilie wodne. Przednią część zbiornika należy pozostawić wolną. Temperatura w akwarium to 15-26 stopni C. Parametry wodne nie są bardzo istotne, ponieważ rybki dobrze znoszą wodę miękką jak i średnio twardą do twardej. Ważne jest jednak to, aby nie zgotować rybą szoku zabierając je z miękkiej naturalnej wody i wpuszczając je do twardej kranówy. Towarzystwem dla słonecznic mogą być kiełbie, karasie, płocie, strzeble czy linki. Ryby te w naturze odżywiają się planktonem, glonami, niewielkimi bezkręgowcami wodnymi i owadami spadającymi na tafle wody. W akwarium chętnie przyzwyczajają się do suchego pokarmu, poza nim można podawać dafnie, oczliki, drobną ochotkę czy wodzienia.
Tarło w naturze rozpoczyna się w marcu a kończy się zazwyczaj w czerwcu. U samców pojawia się wysypka tarłowa, u samic trzy krągłości w okolicach odbytu. Za pomocą pokładełka samica przykleja niewielką ikrę do łodyg roślin. Słonecznice osiągają dojrzałość płciową pod koniec pierwszego roku życia. W akwarium do tarła można stymulować obfitym karmieniem i powolnym podnoszeniem temperatury w zbiorniku.
Słonecznice pozyskać można często ze sklepu zoologicznego/wędkarskiego. Są sprzedawane w nich jako żywce. Wytrwali mogą próbować łapać je w podrywkę lub na wędke.
Mam nadzieję że przybliżyłem wam choć trochę tą niewielką wdzięczną rybkę, jako ciekawostkę dodam też to że sowieci w ZSRR używali jej łusek do sporządzania sztucznej masy perłowej. Dla mnie ten gatunek to ogromny sentyment i wiele wspomnień. Zachęcam gorąco do hodowli jej w akwariach. Asagoth