Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: diody led - czy tak można?  (Przeczytany 18912 razy)
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #15 : Marzec 05, 2010, 20:53:11 »

nie jest regulowany, to ładowarka do tel. (ładowarki są stabilizowane?)
myślałem o 5 diodach, będę je miał w poniedziałek od znajomego

Są stabilizowane.

Nie jest jasny ten zapis DC4.3-12V.
Typowa ładowarka ma jedno napięcie i nie spotkałem się z łądowarkami na 12V do telefonów. Wszystkie łądowarki jakie mam w domu mają 5V na wyjściu. No chyba, że to bardzo stara ładowarka.

Najprościej sprawdzić miernikiem jeśli taki posiadasz. Jeśli nie masz miernika to jak będą te diody to możesz podłączyć jedną diodę i sprawdzić. Jeśli jest rzeczywiście 12 Volt to dioda będzie świecić prawidłowo. Jeśli jest mniej to nie będzie świecić wogóle albo będzie świecić słabo. Ryzyka spalenia diody nie ma.

Zakładając, że diody masz na 12V i zasilacz też jest 12V to nie ma innego wyjścia jak podłączać diody równolegle. żeby nie było nieporozumień wstawiam:



Jeśli chodzi o prąd to zasilacz twój ma 500mA, a jedna typowa dioda zależnie od mocy pobiera 10-30mA. Więc śmiało 20 diod równolegle do tego zasilacza podłączyć można. I jeszcze jedno, z prądem nie jest to tak, że te wartości muszą być dopasowane. 500mA na zasilaczu oznacza, że ten zasilacz może maksymalnie tyle dać, ale ile da to zależy od tego co sie do niego podłączy.
Czyli jeśli do zasilacza 500mA godzin podłączysz jedną diodę ktora pobiera dla danego napięcia np. 20 mA. to ona będzie świecić normalnie i prąd popłynie 20mA (a nie 500)
Zapisane
black75
wieczorkami
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 253


Glonek...znikł,jak amba fatima-naprawdę nigdzie go


WWW
« Odpowiedz #16 : Marzec 05, 2010, 21:13:14 »

nie jest regulowany, to ładowarka do tel. (ładowarki są stabilizowane?)
myślałem o 5 diodach, będę je miał w poniedziałek od znajomego

Są stabilizowane.

Nie jest jasny ten zapis DC4.3-12V.
Typowa ładowarka ma jedno napięcie i nie spotkałem się z łądowarkami na 12V do telefonów. Wszystkie łądowarki jakie mam w domu mają 5V na wyjściu. No chyba, że to bardzo stara ładowarka.

Najprościej sprawdzić miernikiem jeśli taki posiadasz. Jeśli nie masz miernika to jak będą te diody to możesz podłączyć jedną diodę i sprawdzić. Jeśli jest rzeczywiście 12 Volt to dioda będzie świecić prawidłowo. Jeśli jest mniej to nie będzie świecić wogóle albo będzie świecić słabo. Ryzyka spalenia diody nie ma.

Zakładając, że diody masz na 12V i zasilacz też jest 12V to nie ma innego wyjścia jak podłączać diody równolegle. żeby nie było nieporozumień wstawiam:



Jeśli chodzi o prąd to zasilacz twój ma 500mA, a jedna typowa dioda zależnie od mocy pobiera 10-30mA. Więc śmiało 20 diod równolegle do tego zasilacza podłączyć można. I jeszcze jedno, z prądem nie jest to tak, że te wartości muszą być dopasowane. 500mA na zasilaczu oznacza, że ten zasilacz może maksymalnie tyle dać, ale ile da to zależy od tego co sie do niego podłączy.
Czyli jeśli do zasilacza 500mA godzin podłączysz jedną diodę ktora pobiera dla danego napięcia np. 20 mA. to ona będzie świecić normalnie i prąd popłynie 20mA (a nie 500)


hmm,a jak ja podłączyłem 48 diod do zasilacza 5V który ma 620mA- to coś może stać się z mojim nocnym światełkiem  Huh (świecą nie wszystkie i nie całą mocą-bo jak podłączałem do akumulatora to świeciły normalnie dlatego mam odnośnik).
Zapisane

akwen 112l
16neonków- 8gupiki - 8molinezje -5kirysków panda-1zbrojnik niebieski- 30 Helenki i Krewetki Babaulti 15 szt.

kostka 30l
6 Helenki -
Bojownik z tarłe
zesiu
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #17 : Marzec 05, 2010, 21:18:58 »

nie jest stara aż tak bardzo, sprawdziłem inne ładowarki i mają tak jak pisałeś 5 V,
nie wiem czemu na tej pisze akurat tak.

dzięki za wszystkie odpowiedzi i pomoc,

w przyszłym tygodniu dam znać jak mi poszło,:)
Zapisane
black75
wieczorkami
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 253


Glonek...znikł,jak amba fatima-naprawdę nigdzie go


WWW
« Odpowiedz #18 : Marzec 05, 2010, 21:24:30 »


w przyszłym tygodniu dam znać jak mi poszło,:)


powodzenia  Good !
Zapisane

akwen 112l
16neonków- 8gupiki - 8molinezje -5kirysków panda-1zbrojnik niebieski- 30 Helenki i Krewetki Babaulti 15 szt.

kostka 30l
6 Helenki -
Bojownik z tarłe
zesiu
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #19 : Marzec 05, 2010, 21:51:23 »

jeszcze jedno pytanie,
planuje te diody zanurzyć w wodzie, (podobno są hermetyczne ale to sprawdzę jeszcze)
ale co się stanie przy jakimś przebiciu, kontaktu tego prądu z wodą ?
wiem ze dla człowieka 24 V są bezpieczne a dla rybek? te 12 V może je zabić? Huh
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #20 : Marzec 05, 2010, 22:14:31 »

jeszcze jedno pytanie,
planuje te diody zanurzyć w wodzie, (podobno są hermetyczne ale to sprawdzę jeszcze)
ale co się stanie przy jakimś przebiciu, kontaktu tego prądu z wodą ?
wiem ze dla człowieka 24 V są bezpieczne a dla rybek? te 12 V może je zabić? Huh


Bańka diody jest hermetyczna, ale w którymś miejscu diodę się dołącza przewodami, Typowa dioda to szklana banieczka z dwoma drucikami



W przypadku typowej powyższej diody nie widze przy normalnym dolutowaniu przewodów mozliwości zanurzenia.

Jeśli chodzi o 12V w wodzie to rybom prawdopodobnie się nic nie stanie, jednak nie badałem tego nigdy. Jeśli chodzi o wielkośc prądu jaki ewentualnie przez wodę będzie płynął to zalezy od składu chemicznego wody. Ponadto prąd płynący w cieczy powoduje elektrolizę wody i rozpuszczonych w niej soli. To jest fakt, nie wiem jaki to ma wpływ na ryby.
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #21 : Marzec 05, 2010, 22:21:07 »


hmm,a jak ja podłączyłem 48 diod do zasilacza 5V który ma 620mA- to coś może stać się z mojim nocnym światełkiem  Huh (świecą nie wszystkie i nie całą mocą-bo jak podłączałem do akumulatora to świeciły normalnie dlatego mam odnośnik).

Zależy od schematu połączeń i poboru prądu konkretnych diod.

Jeśli prąd pobierany przez te wszystkie diody jest mniejszy od prądu napisanego na zasilaczu to nie widzę problemów.

Jeśli diody świecą różnie a są tego samego typu to znaczy, ze pewnie problemy z dopasoaniem napięcia zasilacza do napięcia diod.

Zapisane
zesiu
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #22 : Marzec 05, 2010, 22:27:27 »

te przewody są izolowane (zatapiane w jakimś tworzywie)aż po bańkę diody,kabel od każdej diody ma  ok dł.30 cm
podobno bez problemu można je zanurzać ale jak pisałem to sprawdzę to jeszcze przed włożeniem do akwa.
po za tym same przewody mogę połączyć złączkami termokurczliwymi z klejem ,sprawdzona metoda nawet na 230V

Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #23 : Marzec 05, 2010, 22:36:58 »

te przewody są izolowane (zatapiane w jakimś tworzywie)aż po bańkę diody,kabel od każdej diody ma  ok dł.30 cm
podobno bez problemu można je zanurzać ale jak pisałem to sprawdzę to jeszcze przed włożeniem do akwa.
po za tym same przewody mogę połączyć złączkami termokurczliwymi z klejem ,sprawdzona metoda nawet na 230V



Jeśli dysponujesz miernikiem, to ustaw pomiar rezystancji na największy zakres i zanurz taką pojedyńczą diodę. 2 przewody diody połącz ze sobą tymczasowo i połacz je z jedną końcówką miernika. drugą końcówkę miernika zanurz w akwarium. Jeśli będzie gdzieś nieszczelność to miernik pokaże jakąś rezystancję. Przed pomiarem dioda niech z godzine będzie w wodzie bo często przy bardzo małych nieszczelnościach dostanie się wody w jakąś szczelinę oparte jest na rozpuszczeniu zalegającego tam powietrza, a to troche trwa.
Zapisane
zesiu
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #24 : Marzec 05, 2010, 22:42:34 »

nie mam takiego miernika, ale może załatwię,
a co to ma być za miernik? jak to się nazywa? żebym nie walnął babola przed znajomym Wink
Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #25 : Marzec 05, 2010, 23:08:15 »

nie mam takiego miernika, ale może załatwię,
a co to ma być za miernik? jak to się nazywa? żebym nie walnął babola przed znajomym Wink


każdy miernik wielofunkcyjny mierzy prąd, napięcie i rezystancje.

Zapisane
zesiu
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #26 : Marzec 05, 2010, 23:40:57 »

dzięki, jesteś wielki Smiley
na wszystko masz odpowiedź  Cheesy ze zdjęciami i schematami

Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #27 : Marzec 06, 2010, 11:12:30 »

dzięki, jesteś wielki Smiley
na wszystko masz odpowiedź  Cheesy ze zdjęciami i schematami

Mama mi opowiadała, że jak miałem 4 lata zostałem na chwile bez opieki, odkręciłem gniazdko na ścianie i płułem w gołe przewody. Mając na uwadze tą historię oraz własne zainteresowania poszedłem do technikum elektronicznego.

A obrazki http://images.google.pl/ Wink
Zapisane
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
 
Skocz do: