Zapytam sie w takim razie jak sie ma sprawa z destylką i kationitem,na czym to polega? zapewniam że jest to już dzisiaj ostatnie pytanie i nie mam zamiaru Cie meczyć
Nie męczysz, ale zgadzam się z tym co napisał Rafał – jesteś mało cierpliwy.
Powiem Ci co ja zrobiłbym na Twoim miejscu:|
1. bezwzględnie kup testy wody (ph, kh, gh)
2. zbadaj parametry wody w kranie. Może okazać się, że woda w kranie jest na tyle miękka, że jej preparacja nie będzie kłopotliwa. Może okazać się też, że wode bardzo ciężko będzie skorygować „w dół”
3. znając parametry wody, zdecyduj się na stosowny sposób jej preparowania, Sposób z destylką będzie kłopotliwy i drogi, a sposób z kationitom męczący w przypadku mocnego korygowania „w dół”. Jeśli Twoja woda będzie wymagała niewielkiej korekty, na wydatek kilku zł/5l wody destylowanej zapewne będzie Cie stać. Filtr RO zamontuje Ci każdy hydraulik, jeśli boisz się sam kombinować.
4. przemyśl kwestię oświetlenia. Zastanów się, czy podobają Ci się zbiorniki otwartę – jak u Rafała, czy wolisz mieć pokrywe. W przypadku zbiorników otwartych, kwestia oświetlenia jest luźniejsza i możesz w zasadzie zrobić co zechcesz. Pokrywa nie daje takich możliwości, ale jest też mniej kłopotliwa, bo kurz nie osadza się na powierzchni wody, woda nie paruje, no i zwykle wystarczy wykręcić jedną rurę i otrzymujesz 1x18W co da fajny klimat w baniaku.
5. Znając odpowiedzi na podstawowe pytania, przemyśl kwestię obsady. Pamiętaj, że większość dostępnych w handlu gatunków ryb naturalnie występujących w wodach BW, rozmnażana jest w twardej wodzie. Oznacza to (w przypadku zrobienia od razu miękkiej wody), że będziesz musiał poszukać ryb które aktualnie w takiej wodzie pływają. Ryby rozmnażane i pływające w twardej wodzie nie sprawiają kłopotu, o ile nie zafundujesz im bomby w postaci nagłego skoku parametrów. Pamiętaj, nawet niekorzystne ph jest lepsze od korzystnego, ale z dużymi wahaniami. To co w przypadku ryb może być zaletą, w przypadku biotopu jest wadą, bo próba odtworzenia BW w twardej wodzie, najpewniej skończy się źle. Pomyśl może na początek o białych wodach. Tam parametry nie są aż tak „rygorystyczne”.
6. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Bez podstawowej wiedzy zrobisz dużo głupot i niepotrzebnie wydasz pieniądze.
Po prostu doceniam to co udało Ci się stworzyć.
no i znowu dowiedziałem się czegoś nowego, chociaż nie do końca Ci wierzę z tym kolorem podłoża hahaha
Sprawdź sobie kiedyś podczas restartu. Wymień podłoże na piasek. Za wyjątkiem kup na piasku, nie będziesz widział żadnej różnicy. Musiałbyś mieć bardzo jasny piasek i mocne oświetlenie, by ryby reagowały na to negatywnie.
Długo pokutował właśnie taki mit na temat neonów, niejednokrotnie go obalono, ale w sieci i tak są informacje mówiące o tym, że te ryby nie znoszą piasku