Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Samiczki gupików padły, jeden kirysek też słaby
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Samiczki gupików padły, jeden kirysek też słaby  (Przeczytany 11933 razy)
TomekTomasz
Nowy
*
Wiadomości: 2


« : Marzec 29, 2015, 20:43:51 »

Witam wszystkich.

Od ok 2tyg mam 60L akwarium. Po tygodniu od zalania uzdatnienia i dodania bakterii wpuściłem 8 neonów i spokojnie sobie żyją. Po kolejnym tygodniu dodałem 6 kirysków, 2 bocje, glonojada z odzysku średniego, dwie parki gupikow.

Niestety po 2ch dniach padły obie samiczki, jedna przed podmiana 10l a 2ga chwile po podmianie. Wyglądały jakby nie miały siły pływać i opadały na dno. Jeden z kirysków też od początku pływa przy powierzchni sporą część czasu czasem brzuchem do góry aż go prsegonie na dno.

W akwarium mam aktualnie 27 stopni ale rano słońce nagrzalo do 28+. Teraz odłączyłem zupełnie grzałkę z prądu. Filtr z napowietrzaniem aquael 320l/h. Nie znam pH itp.

Dajcie znać co zrobić żeby ratować resztę.
Zapisane

60L
8x neon czerwony
6x kirys pstry
2x bocja
2x gupik
Glonojad
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #1 : Marzec 30, 2015, 14:29:46 »

malo podales informacji ale przykulo moja uwage fakt ze podmieniles prawie 50% wody w swiezym baniaku, warto dodac ze nawet jesli miales kultury bakterii odpowiedzialne za rozklad NO2 i NO3 to przed podmiana wody mogles miec duze stezenie bardzo szkodliwego, wrecz zabojczego NO2 i / lub za duze stezenie NO3, najczestsze przyczyny.
Moim zdaniem za szybko obsade wrzuciles, poprawnie powininen zbiornik dojrzewac 3-5 tygodni (u kazdego czas wyniesie inaczej, lecz moim zdaniem 3tygodnie to absolutne minimum), nie jestem zwolennikiem wszczepiania kultur bakterii nitrifikacyjnych, lecz podobno to dziala, tylko minusem jest fakt ze sa one w wodzie, nie ma ich w mediach filtra i/lub podlozu co za tym idzie, podmieniles spora ilosc wody - "wyrzuciles" spora ilosc niezbednych Ci bakterii, nie wiesz jakie Ph ma woda w baniaku i zapewne nie wiesz ile wynosi w podmienianej wodzie, jesli roznice sa spore, ryby mogly doznac szoku, jesli podniosles do ponad 7 stopni to rowniez jest bardzo zle, nie znasz rowniez Kh i Gh, jesli Twoje ryby zyja w bardzo twardej wodzie to jest opcja ze beda kolejne zgony na dniach, Twoje ryby lubia miekka do srednio twardej wode
temp wody sprobuj utrzymac na max 25stopni a minimum na 22-23 - przynajmniej tutaj unikniesz problemu.
obsada roslinna jest? masz chociaz rosliny szybkorosnace?

Na ten moment bardzo polecam albo kupic testy na wode na: Ph, Kh, Gh, NO2, NO3 i jesli to mozliwe to nawet na NH3, NH4 bo zwiazki amonowe moga moim zdaniem u Ciebie wystepowac i te beda zabijac Twoje ryby.
Nie podmieniaj wody, Jesli przy podmianie nie czysciles filtra to nie rob tego, bez wzgledu na wyglad wkladu! Jesli podmieniajac czysciles filtr to kolejny zly krok.
pisz, pytaj, sprobujemy pomoc
PS polecam wygooglowac albo tutaj na forum spojrzec za informacjami jak zalozyc nowy zbiornik krok po kroku, gdy przeczytasz uwaznie to sam dojrzysz bledy ktore popelniles w miedzyczasie, latwiej bedzie nam rozmawiac aby Ci pomoc
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2015, 14:32:01 wysłane przez bebikk » Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
TomekTomasz
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Marzec 30, 2015, 20:51:29 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Trochę późno odkryłem forum ale nadrabiam zaległości.

- wymieniłem 10l z 60l celowałem w ok 15%
- mam kilka roślin, dodałem  je na fotkach
- filtra nie dotykam
- przy odłączonej grzalce mam ok 25~26, może to wina oświetlenia bo jest tam jarzeniówka a była kiedyś led, (zestaw używany) i ta lampa strasznie grzeje nawet obudowę

Aktualnie został jeden gupik samiec, (nie wiem gdzie jest 2gi tak samo jedna samiczka. Czy to możliwe że zostały zjedzona?) reszta rybek wygląda dobrze. Jutro kupię wszystkie testy i sprawdzę wodę. Co do podmian wody to gdzieś czytałem ze raz w tyg 10% lub 30% ile powinienem u mniej tej wody wymieniać?

Dzięki!

Poniżej kilka fotek

Zapisane

60L
8x neon czerwony
6x kirys pstry
2x bocja
2x gupik
Glonojad
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #3 : Marzec 30, 2015, 21:58:16 »

10-20% wody faktycznie sie podmienia co tydzien, mozna rzadziej, nawet co dwa tygodnie lecz w Twoim przypadku, gdzie moim zdaniem masz nawet w tym momencie niedojrzale akwarium to byl zly ruch. Jak wspomnialem, nie znasz aktualnych parametrow wody i tej ktorej uzywasz do podmiany. Podmieniana woda to odstana min. 24h kranowka, tak?

masz malo roslin, jesli stezenia NO2 i NO3 sa niekorzystne to polecam od razu kupic szybkorosnace rosliny, moczarka jest tania i skuteczna (w zoologicznym doradza na pewno dobrze, nic skomplikowanego)
Co do oswietlenia, jak masz szanse powrocic do ledowego to polecam, chyba ze daje tyle swiatla co wcale to nie rob tego. Aktualna zarowka grzeje na pewno za mocno i stad ta temperatura, jak masz w otoczeniu zimno to w nocy bedziesz mial skok temperatury - tez niekorzystnie wplynie na rybki. Maly baniak - szybko nagrzewa/ochladza sie woda.
Gdybys mial filtr kubelkowy to latwiej z utrzymaniem parametrow wody na przyszlosc, mozna zrobic biologa z niego i wlozyc wklady np zeolit - stabilizuje NO2 NO3 i twardosc, torf - obniza Ph itd. poczytasz w necie albo PW kiedys.
Od razu wyprzedze, rosliny nie beda dobrze rosly przy tym oswietleniu, polecam rozwazyc wlozenie 2 rurki 15W dedykowane pod akwarystyke (tak ogolnie, jak bedziesz sie przymierzal do montazu to odezwij sie albo poczytaj na forum, sporo informacji juz sie zebralo, nawet pod ten sam litraz znajdziesz dobre rozwiazania)
Co do oswietlenia to polecam dzial DIY, proste rozwiazania i tanie
Nie przekramiaj ryb, dwa razy dziennie karm narazie tak aby resztki pokarmu nie znajdywaly sie dlugo na dnie (pisze dlugo, bo kirysy tez chca zjesc, a ogolem nie powinno jedzenie w ogole rozkladac sie w wodzie zeby nie uwalnialy NO2 NO3)

Twoj "glonojad" - zbrojnik, dowiedz sie jaka to jest odmiana, jesli zbrojnik niebieski to na upartego mozesz trzymac, ale nie polecam bo baniak jest na styk, jesli inna odmiana to koniecznie go oddaj bo pojawi sie u niego dymorfizm, znieksztalcony bedzie od pewnego momentu rosl i zdechnie z tej przyczyny.

Jesli po sprawdzeniu parametrow wody okaze sie ponad 2 NO2, Ponad 40 NO3 to koniecznie podmien wode, poczytaj wtedy bardzo uwaznie jakie kroki sie stosuje przy takich duzych stezeniach w/w gdy baniak juz jest "uruchomiony", zwykle to 50% podmiany i po tygodniu 20-30% ale ciezki temat bedzie w Twoim przypadku bo wszystko jest zle przygotowane, baniak niedojrzaly i beda potrzebne Ci specyfiki typu kolejne szczepy kultur bakterii.
Jesli masz mozliwosc np z zoologicznego albo kolegi/kolezanki itp wody z akwarium to polecam takiej uzyc do podmian. Przed uzyciem rzuc okiem profilaktycznie na parametry zeby nie byl skok - tylko tyle.

Moim zdaniem najlepsze rozwiazanie to zalozyc krok po kroku na nowo baniak, rzetelnie to tematu podejsc, odrobic lekcje. Rozwaz ta opcje jesli masz co zrobic z obsada na conajmniej 3-4 tygodnie.
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #4 : Marzec 31, 2015, 12:40:48 »

3-5 tygodni na dojrzewanie? a w jaki sposób to robisz? bo samo stanie sobie niewiele da, bakteriom potrzeba nadmiaru pożywienia, żeby szybko się namnażały.

Tyle testów do towarzyskiego akwarium? po co?

Nie podmieniać wody w świeżym akwarium? niby dlaczego?

O "bakteriach w płynie" nie będę się rozwodził, ale piszesz herezje Smiley one są po to żeby zasiedlić właśnie filtr czy podłoże, a nie żeby sobie pływać w toni. Czy są skuteczne to już inna sprawa.

TomekTomasz, bocje i "glonojad" to nie ryby do takiego małego akwarium. A gupiki czy kirysek mogły paść bo były po prostu marnej jakości (częsty przypadek) lub doznały jakiegoś szoku podczas transportu czy wpuszczania ich do akwarium. Ogólnie to polecam podmienić kilka razy w odstępie kilku dni powiedzmy z 30% wody, wstrzymać się z wpuszczaniem kolejnych ryb, oddać w miarę możliwości bocje i dokupić szybkorosnącego i łatwego w uprawie zielska. Nie kupować żadnych testów (jak masz za dużo kasy to lepiej w jakiś lepszy filtr zainwestować, chociażby kaskadowy), żadnych chemikaliów raczej nie lać.

Świetlówka nie powinna aż tak grzać wody, chyba że w pomieszczeniu masz podobną temperaturę. Albo spierdzielony termometr. Przy jednej rurze podstawowe zielsko będzie rosło. Przy mocniejszym świetle zielsko lepiej rośnie ale też przybywa problemów w postaci glonów.

ps. kiryski lubią własne towarzystwo, samotne słabo się czują. I najlepiej im w piachu a nie na żwirze. Więc bym sobie je odpuścił.

ps2. teraz dopiero fotki mi się załadowały. Akwarium jest paskudne Smiley no ale co kto lubi Smiley o ile oczywiście te sztuczne ozdoby nie mają wpływu na ryby.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2015, 12:42:58 wysłane przez ducze » Zapisane

bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #5 : Marzec 31, 2015, 13:07:31 »

3-5 tygodni na dojrzewanie? a w jaki sposób to robisz? bo samo stanie sobie niewiele da, bakteriom potrzeba nadmiaru pożywienia, żeby szybko się namnażały.

Tyle testów do towarzyskiego akwarium? po co?

Nie podmieniać wody w świeżym akwarium? niby dlaczego?

O "bakteriach w płynie" nie będę się rozwodził, ale piszesz herezje Smiley one są po to żeby zasiedlić właśnie filtr czy podłoże, a nie żeby sobie pływać w toni. Czy są skuteczne to już inna sprawa.

chcesz mi powiedziec ze po tygodniu moge cala obsade planowana wrzucac do ledwo wystartowanego akwa, gdzie glownie woda to odstana (w moim przypadku by bylo 112l brutto) prosto z kranu?wleje bakterie i juz jest OK? a w podlozu te bakterie od razu sie zagniezdza i rozwina + rozmnaza? to samo w mediach filtra? I ta "gwarancja" sukcesu zaszczepienia bakterii... zawsze zostaje niepewnosc najczesciej do momentu niepozadanych skutkow...
 towarzyskie... OK - kilka rodzajow ryb o roznej tolerancji parametrow wody - nie sa istotne testy aby sprawdzic czy wrzucone ryby beda czuly sie dobrze w np bardzo twardej wodzie? wybacz, ja wole nie usmiercac zwierzat zwykla niewiedza...
Smiech troche z tego ze baniak 1 tydzien pracuje, nic nie wiadomo o uzytej wodzie, jest w dodatku obsada, roslin prawie brak i piszesz ze podmiana wody 10-30% w drugim tygodniu bedzie w porzadku? Cheesy Nie mow mi zaraz ze wszczepione bakterie przez tydzien sie namnozyly w mediach + podlozu wystarczajaco ze mozna zyc spokojnie i zapomniec o temacie ew. zatrucia ryb azotanami i azotynami, dodajac do tego fakt ze wyplukujesz teoretycznie 10-30% owych bakterii przy podmianie... Przy postawieniu mojego krewetkarium teraz kontrolowalem parametry, obserwowalem jak twardosc wody z twardej na miekka dzieki SAMYM mediom w fitrze sie zmienia, za tym szedl spadek Ph - nie mow mi prosze ze to jest nie istotne i moglem spokojnie podmieniac wode na twarda co tydzien...

Tyle testow do towarzyskiego? dla niego moze za wczesnie, ale widzac jego poczatek wroci z prosba o pomoc w sprawie zwalczenia glonow w masowej ilosci + wszelakiej masci... tlumaczyc nie musze stosunek NO3 - PO4 ... raz mu sie pojawia glony i zapomni o zdychajacych rybach przez to... dodajac do tego marne tempe oswietlenie = "oczekuje nowych roslin" - glony

Ciekawe co bys odpowiesz jesli wroci z testami, i napisze o niskim Ph gdzie prawie w kwasie beda ryby plywac, lub za wysokim i w zasadzie... a to sa podstawy. testy 6w1 paskowe za nie duze pieniadze mozna kupic a wiele moga pomoc wyprzedzajac skutki bledow z niewiedzy.

PS on nie ma swietlowki tylko zarowke...

PS.2 moglem nie pisac, albo napisac jak Ty i dac mu do zrozumienia ze wszystko zrobil poprawnie, gdzie w prostym przewodniku jak zalozyc akwarium krok po kroku sam wyniesie wnioski gdzie zrobil bledy... skoro napisal i prosi o pomoc, to znaczy ze mu w wiekszym niz przecietnie ludziom zalezy aby jego akwarium bylo w dobrej kondycji i jego pupilom, ja widze szanse zeby nie musial wracac z kolejna prosba o pomoc tylko z obszerna notatka o sukcesie
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #6 : Marzec 31, 2015, 13:40:57 »

Gdzie ja napisałem, że wszystko zrobił dobrze? i wydaje mi się, że napisałem też, co powinno w takiej sytuacji pomóc.

Co do podmian to tak, 10-30% w drugim tygodniu będzie ok, w trzecim też i w kolejnych też Smiley W początkowej fazie lepiej podmieniać za dużo niż w ogóle. Bakterie muszą mieć co jeść, standardowy kranowit dostarcza im pożywienia. Przy podmianie żadnych znaczących ilości bakterii nie wypłukujesz, chyba że obumarłych. Te pożądane nitryfikacyjne siedzą w podłożu, filtrze, na dekoracjach itp. Ale jak nie mają co jeść to mnożą się za wolno. Wpuszczenie po tygodniu kilku neonów nie jest błędem mogącym wpłynąć nie jakoś mocno negatywnie. Kolejna cześć obsady po kolejnym tygodniu też jest ok (oprócz tego, że kirysek, "glonojad" i bocje nie powinny się tam znaleźć w ogóle).

Zatrucie azotanami? a skąd azotany skoro nie ma nadmiaru bakterii nitryfikacyjnych? a na azotyny, jeżeli już startujesz akwarium z obsadą, najlepsze są podmiany. I spokojnie tak można każde akwarium wystartować. I do tego bez żadnych testów.

Twardości wody można sprawdzić w wodociągach, przy regularnych podmianach w akwarium powinny być podobne.

Nie wiem skąd wiesz, że to żarówka, pisał o jarzeniówce... ale jeżeli to faktycznie żarówka, to do wymiany. Jeżeli to standardowa pokrywa z 1x15W T8 to rogatek, moczarka czy nurzaniec spokojnie może przy takim świetle rosnąć.

Sporo zgonów w początkowej fazie akwarium jest spowodowana marnej jakości rybami, jeżeli zaopatrujemy się w normalnie dostępnych miejscach typu sklepy, giełdy, lokalni hodowcy (niekoniecznie akwaryści). Ryby są słabe, pędzone na antybiotykach, fatalnie karmione, żeby tylko szybciej rosły. Im popularniejsza ryba tym gorszej jakości.

Kolega, który założył temat spokojnie może wyjść z tym akwarium na prostą bez wielkich nakładów kasy i pracy. Jedynie musi mu się chcieć i głównie podmieniać wodę, karmić z dużym umiarem i zdobyć odpowiednie gatunki zielska. No i trochę cierpliwości i łatwej do zdobycia wiedzy o potrzebach poszczególnych gatunków ryb.
Zapisane

bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #7 : Marzec 31, 2015, 14:55:11 »



Zatrucie azotanami? a skąd azotany skoro nie ma nadmiaru bakterii nitryfikacyjnych? a na azotyny, jeżeli już startujesz akwarium z obsadą, najlepsze są podmiany. I spokojnie tak można każde akwarium wystartować. I do tego bez żadnych testów.

z tego co wiem w duzym skrocie mowiac to bakterie nitrifikacyjne ze zwiazkow amonowych utlenijac je daja efekty w postaci NO2 i NO3 (bardzo ogolnie mowiac...) wiec ze tak zapytam, co ma ilosc bakterii zasiedlonych do NO3? i jak to ma sie odzwierciedlac do kwestii Nadmiaru bakterii nitrifikacyjnych = NO3? sa to produkty koncowe przemiany pozywki dla bakterii... duza kolonia bakterii przyspiesza ten proces, za mala daje efekt ze gromadzi sie nadmiar zwiazkow amonowych (bardzo szkodliwych dla zwierzat przy juz niskich stezeniach) azotynow (rowniez bardzo szkodliwych przy stezeniach od 2mg/l), gdzie azotany staja sie znacznie mniej szkodliwe bedace koncowym produktem i ich obecnosc jest nawet wskazana do 20mg/l (glownie jako nawoz dla roslin) lecz przy wysokim i bardzo wysokim stezeniu rowniez niebezpieczne dla zwierzat (podaje sie od 40mg/l i w gore jako szkodliwe, w gore - zabojcze)

Bo z tego co napisales to rozumiem to tak: Duza ilosc bakterii nitrifikacyjnych = duze stezenie NO3
lekarstwem Twoim na duze stezenie jest zwykla podmiana wody i pilnowanie tego.

PS. pamietaj ze male akwarium + prawie brak roslin da dziwne efekty, podmiana wody niczego nie zalatwi...
przyklad, NO3 bedzie sie gromadzilo w coraz wiekszym stezeniu bo nie bedzie niczego co pobierze ten zwiazek, rosliny jako nawoz pobieraja, nie ma roslin, nie pobieraja... wystarczy raz przekarmic ryby, zapomniec sie i wyczyscic filtr pod biezaca woda (zniszczyc olbrzymia czesc bakterii) i bedzie skok przez pewien czas, spowoduje to zgromadzenie sie wszystkich zwiazkow na raz, bakterie nie zdaza przetrawic zwiazkow amonu, tym samym nie dojdzie do pelnej przemiany azotynow na azotany, azotanow rowniez bedzie sie gromadzilo (j/w przez brak roslin) + Wszystko bedzie mialo miejsce w malym litrazu...

Cytuj
Sporo zgonów w początkowej fazie akwarium jest spowodowana marnej jakości rybami, jeżeli zaopatrujemy się w normalnie dostępnych miejscach typu sklepy, giełdy, lokalni hodowcy (niekoniecznie akwaryści). Ryby są słabe, pędzone na antybiotykach, fatalnie karmione, żeby tylko szybciej rosły. Im popularniejsza ryba tym gorszej jakości.

zgadzam sie pod warunkiem ze widzac zakupione ryby nie patrzylo sie nawet na zbiornik w jakim zyly w akwarystycznym... nawet laik oceni ze cos jest nie tak. Kwestie masowych krzyzowek i genetycznych oslabien to wszedzie zaistnieje
Ale jesli z otwartymi oczami sie kupuje to idzie sie w takim przypadku do innego sklepu i z niego sie wybiera okazy. Ja w zwyklym zoologicznym kupowalem, nigdy nie bylo takiej sytuacji o ktorej piszesz.

Koncze dyskusje bo z pomocy wynika klotnia. Smieszne rzeczy piszesz. Zwlaszcza ze nie bierzesz moim zdaniem sytuacji autora tematu gdzie jak podkreslilem, prawie brak roslin, marne swiatlo, nie daj boze nawozi rosliny... (oby nie bo czesto azot i fosfor sa m.in. skladnikami nawozu) slaborozwiniety baniak, maly litraz. Doradz koledze jak najlepiej.

Podmiany wody sa wazne, ale nie sa one po to zeby systematycznie wyplukiwac szkodliwe zwiazki, ktore sa niebezpieczne dla zdrowia ryb... Ja bym nie chcial zyc w pomieszczeniu z mala iloscia tlenu przez caly tydzien, ale wystarczajacym do przezycia aby wiecznie oczekiwac nowej swiezej, malej dawki tlenu co 7 dni...
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 01, 2015, 19:48:27 »

Witam wszystkich.

Od ok 2tyg mam 60L akwarium. Po tygodniu od zalania uzdatnienia i dodania bakterii wpuściłem 8 neonów i spokojnie sobie żyją. Po kolejnym tygodniu dodałem 6 kirysków, 2 bocje, glonojada z odzysku średniego, dwie parki gupikow.

Niestety po 2ch dniach padły obie samiczki, jedna przed podmiana 10l a 2ga chwile po podmianie. Wyglądały jakby nie miały siły pływać i opadały na dno. Jeden z kirysków też od początku pływa przy powierzchni sporą część czasu czasem brzuchem do góry aż go prsegonie na dno.
Bocje i glonojad nie nadają się do tak małego akwarium. Gupole najprawdopodobniej były chore, to samo kirysek.
Zanim wpuścisz nowe ryby do akwarium, trzeba im zrobić kwarantannę.
Tutaj w akwarium masz jeszcze sporo do zrobienia.
Przede wszystkim wymiana podłoża na piach, ewentualnie drobny żwir kwarcowy. Ten grys może podnosić twardość i odczyn czyli pH wody.  Może to być korzystne dla piękniczkowatych czyli gupik, mieczyk, molinezja które lubią twardszą i zasadową wodę, natomiast niekorzystne dla neonów, które lubią miękką i kwaśną. Poza tym te wszelkie "ozdoby'' beczka, szkiełka niebieskie i inne do usunięcia.


- przy odłączonej grzalce mam ok 25~26, może to wina oświetlenia bo jest tam jarzeniówka a była kiedyś led, (zestaw używany) i ta lampa strasznie grzeje nawet obudowę

Aktualnie został jeden gupik samiec, (nie wiem gdzie jest 2gi tak samo jedna samiczka. Czy to możliwe że zostały zjedzona?) reszta rybek wygląda dobrze. Jutro kupię wszystkie testy i sprawdzę wodę. Co do podmian wody to gdzieś czytałem ze raz w tyg 10% lub 30% ile powinienem u mniej tej wody wymieniać?
Grzałkę odłącz.
Podmiana w dużej mierze zależy od tego jakie ryby masz. Piękniczkowate lubią tak zwaną starą wodę, rzadko podmienianą, inne ryby preferują częstsze podmiany.

Panie bebikk
malo podales informacji ale przykulo moja uwage fakt ze podmieniles prawie 50% wody w swiezym baniaku, warto dodac ze nawet jesli miales kultury bakterii odpowiedzialne za rozklad NO2 i NO3 to przed podmiana wody mogles miec duze stezenie bardzo szkodliwego, wrecz zabojczego NO2 i / lub za duze stezenie NO3, najczestsze przyczyny.
A czytałeś nazwy ryb w obsadzie? Skoro twierdzisz że odpowiedzialny jest azot to dlaczego padły gupiki, a nie neony i to na dodatek czerwone? Które są bardzo wrażliwe na te substancje.
Moim zdaniem za szybko obsade wrzuciles, poprawnie powininen zbiornik dojrzewac 3-5 tygodni (u kazdego czas wyniesie inaczej, lecz moim zdaniem 3tygodnie to absolutne minimum), nie jestem zwolennikiem wszczepiania kultur bakterii nitrifikacyjnych, lecz podobno to dziala, tylko minusem jest fakt ze sa one w wodzie, nie ma ich w mediach filtra i/lub podlozu co za tym idzie, podmieniles spora ilosc wody - "wyrzuciles" spora ilosc niezbednych Ci bakterii, nie wiesz jakie Ph ma woda w baniaku i zapewne nie wiesz ile wynosi w podmienianej wodzie, jesli roznice sa spore, ryby mogly doznac szoku, jesli podniosles do ponad 7 stopni to rowniez jest bardzo zle, nie znasz rowniez Kh i Gh, jesli Twoje ryby zyja w bardzo twardej wodzie to jest opcja ze beda kolejne zgony na dniach, Twoje ryby lubia miekka do srednio twardej wode
A na jakiej podstawie twierdzisz że akwarium musi dojrzewać 3 -5 tygodni? Bo wszędzie tak piszą? Otóż nie musi. Ja od jakichś 20 lat nie bawię się w czekanie na dojrzewanie. Do nowego baniaka wlewam około 40 - 50 % wody z innego akwarium które długo pracuje, daję garść podłoża z tego akwarium dolewam świeżej wody i nigdy nie miałem z tym problemów.
Co do bakterii to równie dobrze można naszczać do akwarium jak i je wlewać. A na jakiej podstawie stwierdziłeś że te wlane bakterie są w wodzie, a nie w podłożu czy filtrze?
 Odczyn w przypadku gupoli jeżeli jest powyżej 7 to bardzo dobrze, jezeli jest twarda to też bardzo dobrze. Gorzej z neonami które takich parametrów nienawidzą a najlepiej się trzymają.
Na ten moment bardzo polecam albo kupic testy na wode na: Ph, Kh, Gh, NO2, NO3 i jesli to mozliwe to nawet na NH3, NH4 bo zwiazki amonowe moga moim zdaniem u Ciebie wystepowac i te beda zabijac Twoje ryby.
Nie podmieniaj wody, Jesli przy podmianie nie czysciles filtra to nie rob tego, bez wzgledu na wyglad wkladu! Jesli podmieniajac czysciles filtr to kolejny zly krok.
Właśnie między innymi po to podmienia się wodę, żeby pozbyć się szkodliwych związków. Więc dlaczego ma jej nie podmieniać, skoro stężenie może być wysokie?

Nie przekramiaj ryb, dwa razy dziennie karm narazie tak aby resztki pokarmu nie znajdywaly sie dlugo na dnie (pisze dlugo, bo kirysy tez chca zjesc, a ogolem nie powinno jedzenie w ogole rozkladac sie w wodzie zeby nie uwalnialy NO2 NO3)
Związki o których piszesz, tworzą się nie tylko z pokarmu. Z kału i moczu ryb, ze zdechłych ryb, gnijących roślin. Generalnie z rozkładu związków organicznych.
Twoj "glonojad" - zbrojnik, dowiedz sie jaka to jest odmiana, jesli zbrojnik niebieski to na upartego mozesz trzymac, ale nie polecam bo baniak jest na styk, jesli inna odmiana to koniecznie go oddaj bo pojawi sie u niego dymorfizm, znieksztalcony bedzie od pewnego momentu rosl i zdechnie z tej przyczyny.
A co to jest odmiana u ryb? Bo chyba powinien sprawdzić jaki ma gatunek.
A dymorfizm co to jest? Chodzi o płciowy?
Jesli po sprawdzeniu parametrow wody okaze sie ponad 2 NO2, Ponad 40 NO3 to koniecznie podmien wode, poczytaj wtedy bardzo uwaznie jakie kroki sie stosuje przy takich duzych stezeniach w/w gdy baniak juz jest "uruchomiony", zwykle to 50% podmiany i po tygodniu 20-30% ale ciezki temat bedzie w Twoim przypadku bo wszystko jest zle przygotowane, baniak niedojrzaly i beda potrzebne Ci specyfiki typu kolejne szczepy kultur bakterii.
Tu to mi ćwieka zabiłeś. Najpierw piszesz że źle zrobił podmieniając wodę bo może być duże stężenie azotu, a teraz piszesz że trzeba koniecznie podmienić i to 50%.
3-5 tygodni na dojrzewanie? a w jaki sposób to robisz? bo samo stanie sobie niewiele da, bakteriom potrzeba nadmiaru pożywienia, żeby szybko się namnażały.

Tyle testów do towarzyskiego akwarium? po co?

Nie podmieniać wody w świeżym akwarium? niby dlaczego?

O "bakteriach w płynie" nie będę się rozwodził, ale piszesz herezje Smiley one są po to żeby zasiedlić właśnie filtr czy podłoże, a nie żeby sobie pływać w toni. Czy są skuteczne to już inna sprawa.

chcesz mi powiedziec ze po tygodniu moge cala obsade planowana wrzucac do ledwo wystartowanego akwa, gdzie glownie woda to odstana (w moim przypadku by bylo 112l brutto) prosto z kranu?wleje bakterie i juz jest OK? a w podlozu te bakterie od razu sie zagniezdza i rozwina + rozmnaza? to samo w mediach filtra? I ta "gwarancja" sukcesu zaszczepienia bakterii... zawsze zostaje niepewnosc najczesciej do momentu niepozadanych skutkow...

Smiech troche z tego ze baniak 1 tydzien pracuje, nic nie wiadomo o uzytej wodzie, jest w dodatku obsada, roslin prawie brak i piszesz ze podmiana wody 10-30% w drugim tygodniu bedzie w porzadku? Cheesy Nie mow mi zaraz ze wszczepione bakterie przez tydzien sie namnozyly w mediach + podlozu wystarczajaco ze mozna zyc spokojnie i zapomniec o temacie ew. zatrucia ryb azotanami i azotynami, dodajac do tego fakt ze wyplukujesz teoretycznie 10-30% owych bakterii przy podmianie...
Te bakterie jeżeli w ogóle w tych butelkach są, to właśnie zagnieżdżają sie w podłożu, filtrze, na szybach, dekoracjach.
W dobrych warunkach bakterie ''rozmnażają'' się, czyli dzielą w czasie między około 10 - 20 minut. Czyli z 10 sztuk bakterii po tym czasie będzie już 20.
A jak wypłukujesz te bakterie?
Właśnie w świeżych akwariach jeżeli ktoś nie miał starej wody, to powinno się częściej podmieniać wodę w celu usunięcia zbyt dużego stężenia azotu. Jeżeli oczywiście występuje, zresztą sam to pisałeś że nawet 50 %.
Przy postawieniu mojego krewetkarium teraz kontrolowalem parametry, obserwowalem jak twardosc wody z twardej na miekka dzieki SAMYM mediom w fitrze sie zmienia, za tym szedl spadek Ph - nie mow mi prosze ze to jest nie istotne i moglem spokojnie podmieniac wode na twarda co tydzien...
A możesz to szerzej opisać, dzięki jakim mediom tak spadła ta twardość, z jakiej wartości na jaką?
Ciekawe co bys odpowiesz jesli wroci z testami, i napisze o niskim Ph gdzie prawie w kwasie beda ryby plywac, lub za wysokim i w zasadzie... a to sa podstawy. testy 6w1 paskowe za nie duze pieniadze mozna kupic a wiele moga pomoc wyprzedzajac skutki bledow z niewiedzy.
Jeżeli w kwasie to dla neonów raj. Jeżeli w zasadzie to raj dla gupoli.


Zatrucie azotanami? a skąd azotany skoro nie ma nadmiaru bakterii nitryfikacyjnych? a na azotyny, jeżeli już startujesz akwarium z obsadą, najlepsze są podmiany. I spokojnie tak można każde akwarium wystartować. I do tego bez żadnych testów.

z tego co wiem w duzym skrocie mowiac to bakterie nitrifikacyjne ze zwiazkow amonowych utlenijac je daja efekty w postaci NO2 i NO3 (bardzo ogolnie mowiac...) wiec ze tak zapytam, co ma ilosc bakterii zasiedlonych do NO3? i jak to ma sie odzwierciedlac do kwestii Nadmiaru bakterii nitrifikacyjnych = NO3? sa to produkty koncowe przemiany pozywki dla bakterii... duza kolonia bakterii przyspiesza ten proces, za mala daje efekt ze gromadzi sie nadmiar zwiazkow amonowych (bardzo szkodliwych dla zwierzat przy juz niskich stezeniach) azotynow (rowniez bardzo szkodliwych przy stezeniach od 2mg/l), gdzie azotany staja sie znacznie mniej szkodliwe bedace koncowym produktem i ich obecnosc jest nawet wskazana do 20mg/l (glownie jako nawoz dla roslin) lecz przy wysokim i bardzo wysokim stezeniu rowniez niebezpieczne dla zwierzat (podaje sie od 40mg/l i w gore jako szkodliwe, w gore - zabojcze)

Bo z tego co napisales to rozumiem to tak: Duza ilosc bakterii nitrifikacyjnych = duze stezenie NO3
lekarstwem Twoim na duze stezenie jest zwykla podmiana wody i pilnowanie tego.

PS. pamietaj ze male akwarium + prawie brak roslin da dziwne efekty, podmiana wody niczego nie zalatwi...
przyklad, NO3 bedzie sie gromadzilo w coraz wiekszym stezeniu bo nie bedzie niczego co pobierze ten zwiazek, rosliny jako nawoz pobieraja, nie ma roslin, nie pobieraja... wystarczy raz przekarmic ryby, zapomniec sie i wyczyscic filtr pod biezaca woda (zniszczyc olbrzymia czesc bakterii) i bedzie skok przez pewien czas, spowoduje to zgromadzenie sie wszystkich zwiazkow na raz, bakterie nie zdaza przetrawic zwiazkow amonu, tym samym nie dojdzie do pelnej przemiany azotynow na azotany, azotanow rowniez bedzie sie gromadzilo (j/w przez brak roslin) + Wszystko bedzie mialo miejsce w malym litrazu...
Wiesz że dzwoni ale nie wiesz w którym kościele.
Amoniak rozkładają jedne szczepy i gatunki bakterii do azotynów no2. Azotyny rozkładają inne gatunki bakterii do azotanów no3. Te gatunki to tak zwane bakterie tlenowe, czyli do przekształcania tych substancji potrzebują tlenu. Natomiast inne gatunki bakterii tak zwane beztlenowe, zamieszkujące najniższe partie podłoża lub tak zwany denitryfikator jeżeli ktoś posiada, rozkladają no3 do postaci czystego azotu który ulatnia się do atmosfery. Więc duża ilość bakterii tlenowych rozkładających no2 na no3, a zbyt mała ilość bakterii beztlenowych daje duże stężenie no3. I lekarstwem na to jest podmiana.
Więc zapoznaj się gościu z cyklem azotowym a później doradzaj i dyskutuj.
To że ty masz krzaki w akwarium to nie znaczy że każdy i w każdym akwarium musi też mieć. A właśnie dlatego między innymi podmienia się wodę, żeby zniwelować stężenia azotynów.
Ja cały czas płukam gąbki z filtrów pod bieżącą wodą, nie widzę w tym żadnego problemu.
Podmiany wody sa wazne, ale nie sa one po to zeby systematycznie wyplukiwac szkodliwe zwiazki, ktore sa niebezpieczne dla zdrowia ryb... Ja bym nie chcial zyc w pomieszczeniu z mala iloscia tlenu przez caly tydzien, ale wystarczajacym do przezycia aby wiecznie oczekiwac nowej swiezej, malej dawki tlenu co 7 dni...
Skoro podmiany nie sa po to żeby wypłukiwać szkodliwe związki, to w takim razie po co sie podmienia wodę?
Koncze dyskusje bo z pomocy wynika klotnia. Smieszne rzeczy piszesz.
Fakt piszesz tak śmieszne rzeczy że sfajdałem się ze śmiechu.
A forum to jest dyskusyjne.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2015, 19:51:38 wysłane przez Drago » Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #9 : Kwiecień 01, 2015, 21:02:39 »

sami super znawcy. i tacy jak wy mi doradzaliscie kiedy bylem zielony w temacie Smiley i dzieki wam moja pierwsza powazna przygoda z akwarium towarzyskim skonczyla sie jednym wielkim glonem. Miedzy innymi podmianami wody, lekarstwo na wszystko ktore sprawilo ze popieprzylem parametry wody, miksowalem, po czym mialem glony ktore mialy super odzywke i przykrywaly kazda jedna rosline Smiley

czytajac twoje wypowiedzi sam sobie zaprzeczales, nie widze powodu aby wdawac sie z kolejna osoba w dyskusje.

Najciekawszy byl moment jak pisales ze nie trzeba czekac az akwarium dojrzeje JESLI SIE UZYJE WODY Z INNEGO AKWARIUM ! Cheesy
NASZ KOLEGA NIE PISAL ZE UZYL WODY Z INNEGO AKWARIUM ! NAPISAL JEDYNIE ZE WLAL BAKTERIE...

W duzym skrocie, JESTES SWIETNY W DORADZANIU Smiley usmialem sie.

PS pisalem lopatologicznie jak do idioty, w rozmowie z Toba musialbym odnosic sie tak samo bo jedyne co dostrzeglem w twojej wypowiedzi to uczepianie sie "literowek" w moich wypowiedziach ;]

Ale chetnie poobserwuje ten temat, ciekawi mnie ile osob sie znajdzie ktore beda mowily ze sama podmiana wody mozna utrzymac akwarium w swietnym stanie! w dodatku nic wiecej nie trzeba robic, swiatlo wystarczy sloneczne, rosliny wystarcza plastikowe, temperatura jaka bedzie taka bedzie, kwas czy zasada - nie wazne, tolerancja ryb jak sam pisales, u neonow i gupikow taka sama! (wszedzie swietnie przeczytalem...) czy w wodzie twardej czy miekkiej - co za roznica, jesli w miekkiej a co tydzien 30% wody podmienie to wody nie dostana w ogole szoku poprzez wlanie bardzo twardej wody i odwrotnie! Cheesy:D:D

PS wikipedie i o procesach nitrifikacyjnych i denitryfikacyjnych tez potrafie przeczytac. Ale moje wypowiedzi nawet do was mimo to odnosze W DALSZYM CIAGU DO TEMATU AUTORA I JEGO SPRAWY, w przeciwienstwie do was Smiley

PS2 ciagle czekam az to WY AUTOROWI ZACZNIECIE DORADZAC Smiley

PS3 jak odniesiecie sie do problemu autora tematu, chetnie odniose sie do waszych swietnych metod, jak ta z podmianami wody ktore stabilizuja prace baniaka pod kazdym katem, jedynie gdy problemy inne wystapia to wtedy podmiana wody + inne kroki Cheesy
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #10 : Kwiecień 02, 2015, 10:43:54 »

Kolego, po pytaniu "co ma ilosc bakterii zasiedlonych do NO3?" odechciało mi się czytać reszty. Skomentuję jeszcze tylko to:
Cytuj
PS. pamietaj ze male akwarium + prawie brak roslin da dziwne efekty, podmiana wody niczego nie zalatwi...
Jak nie załatwi? a co robią rośliny w akwarium? W przybliżeniu to samo co akwarysta podmieniając wodę. Zielsko pomaga utrzymać stabilnie akwarium, ale bez niego spokojnie też to można zrobić.
Zapisane

Drago
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1472


akwarystyka jest dla pasjonatów


« Odpowiedz #11 : Kwiecień 03, 2015, 04:40:22 »

sami super znawcy. i tacy jak wy mi doradzaliscie kiedy bylem zielony w temacie Smiley i dzieki wam moja pierwsza powazna przygoda z akwarium towarzyskim skonczyla sie jednym wielkim glonem. Miedzy innymi podmianami wody, lekarstwo na wszystko ktore sprawilo ze popieprzylem parametry wody, miksowalem, po czym mialem glony ktore mialy super odzywke i przykrywaly kazda jedna rosline Smiley
To pokaż mi gdzie tak ci doradzałem że miałeś glony.
Dlaczego nie może być glonów w akwarium?

czytajac twoje wypowiedzi sam sobie zaprzeczales, nie widze powodu aby wdawac sie z kolejna osoba w dyskusje.
To zacytuj to moje zaprzeczanie samemu sobie.
Nie widzisz powodu, bo zgasiłem cie jak świeczkę.


Najciekawszy byl moment jak pisales ze nie trzeba czekac az akwarium dojrzeje JESLI SIE UZYJE WODY Z INNEGO AKWARIUM ! Cheesy
NASZ KOLEGA NIE PISAL ZE UZYL WODY Z INNEGO AKWARIUM ! NAPISAL JEDYNIE ZE WLAL BAKTERIE...
A ja napisałem że ja nie bawię się w dojrzewanie.

W duzym skrocie, JESTES SWIETNY W DORADZANIU Smiley usmialem sie.

PS pisalem lopatologicznie jak do idioty, w rozmowie z Toba musialbym odnosic sie tak samo bo jedyne co dostrzeglem w twojej wypowiedzi to uczepianie sie "literowek" w moich wypowiedziach ;]
To dobrze że się uśmiałeś bo nic innego ci nie pozostało, no chyba że jeszcze dymorfizm się u twoich ryb pojawił.
A co ci przeszkodziło nie pisać do mnie jak do idioty?

Ale chetnie poobserwuje ten temat, ciekawi mnie ile osob sie znajdzie ktore beda mowily ze sama podmiana wody mozna utrzymac akwarium w swietnym stanie!
Obserwuj i ucz sie pilnie, za 200 lat może będziemy mieli ze sobą o czym podyskutować.

kwas czy zasada - nie wazne, tolerancja ryb jak sam pisales, u neonow i gupikow taka sama! (wszedzie swietnie przeczytalem...) czy w wodzie twardej czy miekkiej - co za roznica, jesli w miekkiej a co tydzien 30% wody podmienie to wody nie dostana w ogole szoku poprzez wlanie bardzo twardej wody i odwrotnie! Cheesy:D:D
To zacytuj mnie gdzie pisałem że u neonów i gupików jest taka sama tolerancja na kwas i zasadę.
Jeżeli leje z kranu i ma miękką wodę , to za tydzień będzie leciała już twarda jak podmieni 30% ? Lub odwrotnie. Jak ma w kranie twardą wodę to za tydzień przy podmianie 30% będzie leciała z kranu już miękka?
U ciebie jakoś w krewetkarium nic szoku nie dostało po tym jak pisałeś że woda z twardej robi się miękka, i dolewasz twardej.
Przy postawieniu mojego krewetkarium teraz kontrolowalem parametry, obserwowalem jak twardosc wody z twardej na miekka dzieki SAMYM mediom w fitrze sie zmienia, za tym szedl spadek Ph - nie mow mi prosze ze to jest nie istotne i moglem spokojnie podmieniac wode na twarda co tydzien...


PS wikipedie  tez potrafie przeczytac.
No właśnie po twojej niesamowitej wiedzy na temat np.
Twoj "glonojad" - zbrojnik, dowiedz sie jaka to jest odmiana, jesli zbrojnik niebieski to na upartego mozesz trzymac, ale nie polecam bo baniak jest na styk, jesli inna odmiana to koniecznie go oddaj bo pojawi sie u niego dymorfizm, znieksztalcony bedzie od pewnego momentu rosl i zdechnie z tej przyczyny.
dymorfizmu czy odmian, widać co czytasz.
Zapisane

Akwarium może mieć każdy, akwarystą trzeba się urodzić bo może tylko 2% to hobbyści reszta to ludzie którzy mają ryby. Lecz  czym jest bezmyślne lampienie się na najpospolitsze gatunki i ciąże u gupika wśród chwastów, w porównaniu z odkrywaniem i poznawaniem nowych, tajemniczych i ciekawych gatunków
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: