Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11
  Drukuj  
Autor Wątek: chłodzenie wody w akwa...  (Przeczytany 147468 razy)
Grzemp
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 34


« Odpowiedz #120 : Lipiec 12, 2010, 22:01:26 »

Też mam ten problem woda w akwa dochodzi do 30*C , spróbuje narazie z lodem, zobacze co się będzie działo Smiley
Zapisane

Profilowane 60l
Kotnik 20l
Smiley
shalashaska
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 194



« Odpowiedz #121 : Lipiec 13, 2010, 19:07:38 »

Ja pod pokrywę podłożyłem dwie listewki o grubości 3cm tak że mam teraz szczelinę pomiędzy akwa a obudową.Dodatkowo na otwór do karmienia rybek dałem wentylatorek z PC i nie mam problemów z temperaturą.
Zapisane

Suchyy
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #122 : Lipiec 15, 2010, 10:08:02 »

U mnie podobny problem, temperatura dochodzi do 33*C co mnie troche martwi. Próbowalem z lodem niestety nie pomaga to na dluzej. Zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem jakie zastosowal shalashaska. Mam nadzieje ze to pomoze.
Zapisane
Hubikopter
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1023


Moje skromne 620l 200x40x77


WWW
« Odpowiedz #123 : Lipiec 15, 2010, 10:15:26 »

Ja mam ten sam problem, wyłączyłem grzałkę, dolałem 10l wody z lodówki, mam też kostkarkę w lodówce, więc włożyłem 2l lodu, obecnie temperatura to 28 stopni, ale cały czas chodzi wiatrak pokojowy.
Zapisane
Suchyy
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #124 : Lipiec 15, 2010, 10:29:30 »

Zastanawialem sie ostatnio nad wykorzystaniem kompresorka i osprzętu ze starej lodówki do chlodzenia wody w akwarium. Jak bede mial wiecej czasu to postaram sie cos wymodzic z tego.

Ewentualnie mozna wykorzystac do tego chłodnice samochodową albo nagrzewnice , spiąć to z małą pompką.

Więc tak rozeznałem się w temacie i postanowilem zmodzic bardzo prostą konstrukcje Tongue

Wlasnie zamowilem na allegro nagrzewnice samochodową, nowa do Audi a4 kosztuje 39zł + koszt wysyłki. Chce to połączyc z filtrem wewnetrznym.
Do tego potrzebny jest jeszcze tylko wentylator. Taki zwykły domowy ktory mozna postawic sobie na biórku bedzie chyba odpowiedni. Jak bede mial juz częsci to biore sie do roboty  Cheesy
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2010, 10:59:23 wysłane przez Suchyy » Zapisane
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #125 : Lipiec 15, 2010, 16:42:21 »

Jam zrobiłem tak: +++   
  +++  i przy dzisiejszej temp. powietrza 35*C w cieniu woda w baniaku ma 28*C przy użyciu tylko tego 12 woltowego wentylatorka.
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
djalien
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 25



« Odpowiedz #126 : Lipiec 15, 2010, 19:51:19 »

cienko widac na tym filmiku mozesz napisac cos wiecej co to za wentylator od czego ??
Zapisane
Hubikopter
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1023


Moje skromne 620l 200x40x77


WWW
« Odpowiedz #127 : Lipiec 15, 2010, 21:17:13 »

Widzę, że to wentylatorek od kompa, czy on wydmuch*e czy wdmuch*e powietrze?

PS. Oprogramowanie forumowe ocenzurowało wiadomość w obawie przed przekleństwami.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2010, 08:01:38 wysłane przez Hubikopter » Zapisane
Suchyy
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #128 : Lipiec 15, 2010, 22:24:52 »

z tego co widac to dmucha Smiley tez dobre rozwiązanie
Zapisane
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #129 : Lipiec 16, 2010, 17:59:17 »

z tego co widac to dmucha Smiley tez dobre rozwiązanie
Tak dmucha, dlatego że pokrywa jest aluminiowa i strasznie się nagrzewa. Próbowałem ustawić odwrotnie ale nie było zbyt wydajne. Przed chwilą wróciłem znad jeziora i nie miałem włączonego wiatraka efekt - temp. 33*C za godzinę zjedzie do 28*C tylko włoże parę kostek lodu, żeby przyspieszyć chłodzenie.
A co do wentylatora jest to zwykły wiatrak komputerowy 80mm podłączony do zasilacza 12v.


PS. Wariuje mi reduktor CO2 podaje dwutlenek nierównomiernie co parę sekund 2 bąble/sek a za chwilę wyrzuca z siebie tyle CO2 jak by to był gejzer - podejrzewam, że to wina wysokiej temperatury. Niech przyjdzie jesień to wszystko wróci do normy.
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
Hubikopter
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1023


Moje skromne 620l 200x40x77


WWW
« Odpowiedz #130 : Lipiec 16, 2010, 21:25:56 »

Ja jeszcze jesieni nie wołam Cheesy. Nacieszmy się latem Wink. Fakt. Z aluminiową pokrywą jest ciężko, ja nie mam w ogóle pokrywy, ale pokój z akwa jest od południa.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2010, 13:12:56 wysłane przez Hubikopter » Zapisane
gosieks83
ZAKREWETKOWANA
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 708



WWW
« Odpowiedz #131 : Lipiec 19, 2010, 11:41:15 »

Czytam, czytam i uwierzyć nie mogę Smiley A tak serio - miałam ten problem, zlikwidowałam go w 3 minuty na stałe, więc sie podzielę przemyśleniami bo niebawem kolejna fala upałów.

U mnie temperatura w pokoju w ciepłe dni jest nieznośna a woda grzeje sie do 32-33 stopni.

Mam 2 akwaria: jedno 35 i drugie 200l.

Może zauważyliście, że jak wychodzicie z wody to robi wam się chłodno przy każdym powiewie? To efekt parowania schładza Wasze ciała, to samo można wykorzystać w akwarium. Wystarczy zamontować wiatrak z komputera (o czym już mówiono). Przy temperaturze 35 w pokoju w akwarium utrzymuje się na poziomie 25-27 stopni. Wiatrak montujemy tak żeby wiał na wodę.

plusy:
- tani
- mało prądu zużywa
- nie trzeba pilnować w ciągu dnia
- wszędzie da się go zamontować, wystarczy trochę inwencji (patrz zdjęcie)
minusy:
- codziennie trzeba uzupełnić około 8l odparowanej wody (przy pojemności w sumie 235l paruje mi około 8 dziennie)
- w pokoju robi się chyba jeszcze cieplej Wink ale wystarczy wietrzyć


Wiatrak zamontowany na pokrywie od kaskady. W pokrywie zrobiona jest dziura i przyklejony wiatrak, akurat am 2 takie pokrywy, ale gdybym nie miała to bym odkryła filtr i zrobiła inne mocowanie wiatraka nad kaskadą. Tyle wystarczy - nie chłodzę niczym innym.
Zapisane
Hubikopter
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1023


Moje skromne 620l 200x40x77


WWW
« Odpowiedz #132 : Lipiec 19, 2010, 13:18:42 »

U mnie wentylatorek od kompa jest o wiele za słaby, więc chłodzę tym:

No ale w końcu akwarium nie małe.... Efekty dobre, temperatura około 28 st., ale dolewam co kilka dni około 15l.
Zapisane
mmb22
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 93



« Odpowiedz #133 : Lipiec 19, 2010, 13:44:51 »

Ja z racji zainteresowań skusiłem się na ogniwo Peltiera. W tej chwili jedno o mocy około 48W. Od strony zimnej mały blok wodny od procesora PC, od strony ciepłej wentylator od procesora PC. Do bloku podłączony jest wąż z wodą z akwa, schłodzona woda ma trafiać do akwa. Po drodze pompka o stosunkowo niewielkiej mocy. Pompka i i ogniwo załączane przez makietę z prockiem atmega169 itp itd. Z czasem opisze czy wszystko działa Wink
Zapisane

Czy jadąc swoim samochodem czujesz się jakbyś słyszał fińskich drwali siekanych przez ich własne piły łańcuchowe?
andrzejkowac
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 746


« Odpowiedz #134 : Lipiec 20, 2010, 07:13:53 »

A ja nic nie robiłem w akwa 32 stopnie i wszystko sobie normalnie żyje  papa
Zapisane

Młode ampularie oddam
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11
  Drukuj  
 
Skocz do: