Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11
  Drukuj  
Autor Wątek: chłodzenie wody w akwa...  (Przeczytany 147570 razy)
Befsztyk
Nowy
*
Wiadomości: 36



« Odpowiedz #90 : Lipiec 01, 2008, 22:08:26 »

Proponuje też żebyś sobie kupił włącznik czasowy
Wylacznik czasowy to ja mam. Pytam tylko czy moge im zrobic dzien w nocy- swiecic kiedy jest chlodno ( czyt. nie ma 40 ° w cieniu)
Zapisane

piotrek19
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 95



« Odpowiedz #91 : Lipiec 02, 2008, 08:23:52 »

Najlepiej kup pare wentylotorków komputerowych i termostat podlocz to wszystko i gitara...
Zapisane

akwarium 60l
   -9 gupikówi
   -2 mieczyki (małe)
   -5 neonków innesa
   -1 zbroinik niebieski
   -bojownik syjamski
   -2 skalary(małe)
fantasy_0911
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 214


« Odpowiedz #92 : Lipiec 30, 2008, 20:32:00 »

mysle ze wentylatorki niedadza rady obnizyc teperatury w akwa..moze o 1 stopien..choc pomysl jest ciekawy.. Wink a czy znacie jakies inne sposoby??u mnie woda nieraz ma 29 stopni i juz neiwiem co robic..:/
Zapisane
Aniape
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1138


gg 13198444


« Odpowiedz #93 : Lipiec 30, 2008, 20:36:16 »

Ja mam ten problem od niedzieli. Miałam ponad 30 stopni.
Zgasiłam światło i wrzucałam butelki z zamrożoną wodą. Pomagało ale na krótko, więc puściłam wiatrak taki spory na akwarium. W dzień nawet dawał radę bo temperatura zjechała do 28 stopni. W nocy jest lepiej bo chłodniej. Ale nie wiem, co będzie. Zapowiadają w przyszłym tygodniu w Warszawie ponad 35 stopni Lips Sealed
Zapisane

"Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem" - Leonardo da Vinci.
fantasy_0911
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 214


« Odpowiedz #94 : Lipiec 30, 2008, 21:15:55 »

no wiatrak duzy tak..tylko ze ile on pradu zurzyje jak tak caly dzien chodzi..:(kurcze ze tez niewymyslili czegos odwrotnego do grzalki...
Zapisane
mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #95 : Lipiec 30, 2008, 21:25:21 »

no wiatrak duzy tak..tylko ze ile on pradu zurzyje jak tak caly dzien chodzi..:(kurcze ze tez niewymyslili czegos odwrotnego do grzalki...

Jeśli chodzi o chłodzenie wody w akwarium to już jest jakieś urządzenie do chłodzenia wody latem,tylko to to pewnie ciągnie prądu.W poruwnaniu z wiatrakiem to pewnie pikuś Cheesy
Zapisane

Mechanic
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1314


WWW
« Odpowiedz #96 : Lipiec 30, 2008, 21:26:50 »

fantasy_0911:
Twoja wypowiedz nie rozwiazuje problemu Aniape... Roll Eyes
Zapisane
fantasy_0911
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 214


« Odpowiedz #97 : Lipiec 30, 2008, 21:30:01 »

jak ktos jest madry to niech probuje rozwiazac ten problem Grin na to nie ma ostatecznego rozwiazania.. papa
Zapisane
Aniape
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1138


gg 13198444


« Odpowiedz #98 : Lipiec 30, 2008, 21:55:08 »

Nie sprzeczajmy się, bo problem jest poważny i może dotknąć nas wszystkich. Oczywiście Wam tego nie życzę.
Nie ważne opłaty za prąd byleby temperatura spadła. O Bojka się nie martwię bo jemu to chyba nie przeszkadza ale w akwarium ogólnym mnie to martwi.
Na 180l wrzucałam 3 butelki 1.5l. pomagało na 3-4 godziny max.

Nie wiem, może zdejmę pokrywę i przykryję akwa moskitierą? Może chociaż trochę to ochłodzi akwa.

I druga sprawa? czy przy takiej temperaturze kilka dni z rzędu to rośliny nie zgniją?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2008, 21:58:21 wysłane przez Aniape » Zapisane

"Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem" - Leonardo da Vinci.
Mechanic
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1314


WWW
« Odpowiedz #99 : Lipiec 30, 2008, 22:13:07 »

Zdjecie pokrywy powinno troche pomoc, ale nie bedziesz miec nizszej temperatury niz w pokoju (pomijajac butelki z lodem). Zalezy jakie masz rosliny... Im wieksza temperatura, tym gorsza rozpuszczalnosc tlenu w wodzie... Undecided
Zapisane
Aniape
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1138


gg 13198444


« Odpowiedz #100 : Lipiec 30, 2008, 22:22:08 »

Mechanic, jeśli temperatura będzie, jak pokoju to już jest dobrze. Ja mam ciemne mieszkanie i słońca mam mało, praktycznie do południa. Rośliny to teraz głównie żabienice, nurzańce, kryptocoryny  i hygrophila rosae australis.
Najgorsze, że wyjeżdżam w przyszłym tygodniu na 4 dni i mieszkanie zostanie puste. Mogę co najwyżej poprosić kogoś aby co drugi dzień podmieniał jakieś 30l na chłodniejszą. Myślisz, że to ma sens?
Zapisane

"Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem" - Leonardo da Vinci.
Mechanic
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1314


WWW
« Odpowiedz #101 : Lipiec 30, 2008, 22:38:58 »

Hmmm, a mieszkasz w domku czy w bloku (jesli wolno spytac)? To podmienianie moze by pomoglo, ale w przeciago ok. dnia wszystko wroci do poprzedniej postaci... Powiedz cos wiecej o swoim pomieszczeniu... Cool
Zapisane
speedeecat
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 530


http://www.moja-akwamania.za.pl


WWW
« Odpowiedz #102 : Lipiec 30, 2008, 23:04:11 »

Słuchajcie a co powiecie na to żeby zakupić: http://www.allegro.pl/item405331340_lodowka_turystyczna_dla_wybranych_super_okazja.html ---  następnie wiercimy otwory wlotu i wylotu wody i wciskamy w nie rurkę plastykową (najlepsza by była do instalacji elektrycznych bo ma bardzo cienkie ścianki) a w samej chłodziarce wkładamy układamy je jak najciaśniej coś na kształt spirali czy zygzaka. Na sam koniec podłączamy całość pod filtr kubełkowy (opcja ekonomiczna) albo robimy osobny obieg za pomocą dodatkowej pompy (opcja droższa o pompę) jak myślicie zda to egzamin? Koszt chłodziarki 60zł Smiley
Zapisane

Mechanic
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1314


WWW
« Odpowiedz #103 : Lipiec 30, 2008, 23:08:53 »

To zalezy, czy ktos ma filtr kubelkowy... Moim zdaniem pomysl ok, ale za duzo zachodu... Roll Eyes
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #104 : Lipiec 30, 2008, 23:19:20 »

IMO podmiana wody na chłodniejszą, wsadzanie do wody butelek z zimną wodą, kostek lodu itp nie ma sensu. pomaga tylko na kilka godizn i sytuacja wraca do wyjściowej. bo tak na prawdę nie jest problemem schłodzenie wody ale utrzymanie tej niższej temp. przez dłuższy okres czasu. to troche tak jak byście sobie wsadzali kostki lodu za koszulęalbo w gatki. pomoże na chwilę.

co do urządzeń o które ktoś pytał wyżej są oczywiście specjalne chłodziarki do wody do celów akwarystycznych. sprzedaje je np. podpoznański aquamedic. nie są to urządzenia tanie ale jeśli ktoś ma duży baniak i hoduje drogie gat. ryb trzeba sobie przekalkulować czy warto kupić czy ryzykować.

Aniape - jeśli chcesz utrzymać temp. wody na poziomie temp. powietrza to masz dwa wyjścia. albo unosisz pokrywę na jakiś prowizorycznych nóżkach kilka cent. nad akwarium albo montujesz wiatraczek (taki chocby jak do schładzania procesora) pod pokrywę.  ta metoda pozwoli ci schłodzić wodę do temp. powietrza w pomieszczeniu (gdyż przy zamontowanej pokrywie jest ona niestety wyższa niż na zewn. ze wzgl na dodatkową emisję ciepła przez świetlówki i stateczniki.) dodatkowo montaż wiatraczka powoduje większe odparowywanie wody co też lekko wplywa na obniżenie jej tmp.  ale uwaga - musisz uwzgl. w podjęciu decyzji czy stac cię na to że będzie ci więcej wody parowało i nie będzie miał kto dolewać.(kumulacja stężeń w roztworze wody)
 
prosty przykład. u mnie w pokoju obecnie ok 26 C, w baniaku otwartym 26C, a w baniaku z pokrywą 29C. jeden stoi nad drugim w takiej samej odległości od okna.

a jeśli ktoś chce obniżyć temp wody o kilka stopni i to mniej niż ma otoczenie w danym czasie to już niestety kwestia obniżenia temp. w całym pomieszczeniu. czyli klimatyzator, zasłanianie okien itp. ewentualnie rozważyć przeniesienie baniaka na jakiś czas do najchłodniejszego pomieszczenia w domu. czasami różnice są niebanalne.

niektórzy stosują okładanie szyb styropianem by ograniczyć przewodzenie ciepła przez szyby, ale nie mam pojęcia czy i na ile jest to metoda skuteczna.

no i info dla "złotych rączek". czytałem kiedyś o takiej chłodziarce DIY zrobionej z nagrzewnicy do fiata. jak ktoś chce to poszperam w źródłach i możę znajdę.

P.S. good news. na najbliższe dwa tygodnie szykuje się ochłodzenie
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2008, 23:24:04 wysłane przez szymonw » Zapisane

Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11
  Drukuj  
 
Skocz do: