kurcze
teraz to już sam nie wiem
Hygrophila corymbosa siamensis wygląda bardzo podobnie
http://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:Hygrophila_corymbosa_siamensis.JPGEDIT: poniżej info nt nadwódek znalezione na
www.roslinyakwariowe.pl, a więc chyba jednak wąskolistna
Szeroko rozprzestrzeniona w połu-dniowo-wschodniej Azji. Roślina błotna, która może rosnąć także pod wodą. Bardzo zmienna - znanych jest wiele form morfologicznych, bardzo różniących się wyglądem między sobą. W akwarium spotyka się głównie trzy z nich:
Nadwódka szerokolistna, w literatu rze podawana niekiedy pod nazwą Nomaphila stricta=Hygrophila stricta. Przez akwarystów nazywana popularnie "orze chem". Liście podwodne do 12 cm dłu gie, zwykle nie przekraczają 7 cm, z wierzchu są żywozielone, pod spodem - jaśniejsze, białozielone. Nadwódka sze rokolistna ma tendencję do wyrastania ponad powierzchnię wody. Nadaje się do obsadzania tylnej części akwarium. Ma silny i rozległy system korzeniowy. Forma ta słabiej niż dwie następne zno si pełne zanurzenie. Przetrzymywana dłużej wyłącznie pod wodą często traci dolne liście, szczególnie przy nie za sil nym świetle i słabym odświeżaniu wody w akwarium. Niezbędne jest regularne odnawianie rośliny dwa razy w roku z sadzonek.
Nadwódka tajlandzka. W literaturze akwarystycznej określana często jako Hygrophila sp. "Thailand" lub Hygrophi la "siamensiś". Piękna, silna roślina. Charakteryzuje ja obfite ulistnienie, li ście nie opadają tak szybko, jak u nad wódki szerokolistnej. Liście podwodne osiągać mogą nawet 20 cm długości, ale w akwarium zwykle nie przekraczają 10 cm. Są jasnozielone z wierzchu i biało zielone pod spodem. Nadwódka taj landzka nadaje się znakomicie do ob sadzania tylnej części akwarium.
Nadwódka wąskolistna. W literatu rze akwarystycznej podawana między innymi jako Hygrophila angustifolia lub H. salicifolia. Jej liście są lancetowate, nawet do 30 cm długie (w akwarium zwykle 6-12 cm),jasnozielone. Łodyga długa i silna, w węzłach łatwo wypusz cza korzenie. Roślina nadaje się do ob sadzania tylnej części akwarium, w do brych warunkach rośnie szybko do po wierzchni wody. Należy ją regularnie skracać.
Opis: prof. Stefan Kornobis "Podwodny ogród"