Bojownik nadobny, bojownik malajski (Betta pugnax)Rodzina Osphronemidae
Występowanie: Południowa Tajlandia, Kambodża, Malezja, Indonezja
Wielkość osobnika dorosłego: 7-8 cm
Zachowanie względem innych ryb: Spokojna
Długość życia: Do 2 lat
Miejsce aktywności: powierzchniowa
Minimalna wielkość zbiornika: 80 L
pH wody: 6.0-7.0
Temperatura: 22-28 oC
Rozmnażanie: jajorodna
Trudność w hodowli: średnia
Twardość wody: Do 12 dGH
![](http://img53.imageshack.us/img53/135/bojownikmalajskisamiecrd8.th.jpg)
Bojownik malajski (samiec)
![](http://img168.imageshack.us/img168/2596/bojownikmalajskisamicauk5.th.jpg)
Bojownik malajski (samica)
zdjęcia pochodzą z:
http://www.atisonbetta.com/gallery16.asp Ryba pochodzi z południowo wschodniej Azji, zamieszkuje potoki małe oczka wodne, również zastoiska w lasach tropikalnych. Lubi rwące wody, dlatego wskazany w akwarium jest filtr wywołujący prąd wody (najlepiej zewnętrzny - woda musi być intensywnie filtrowana). Akwarium powinno być co najmniej o długości 80 cm, woda przejrzysta i wolna od środków chemicznych powodujących wybarwianie się ryb systematycznie najlepiej co tydzień wymieniana (25%), miękka, wcześniej przefiltrowana przez torf a następnie przez węgiel aktywny. Akwarium powinno być obsadzone gęstą roślinnością pływającą (zaciemnienie zbiornika) posiadać dużo kryjówek (ryba płochliwa). nadaje się do akwarium towarzyskiego jest zgodna z innymi gatunkami, jedynie podczas tarła samiec wykazuje agresją w stosunku do samicy. Bojownik malajski jest rybą drapieżną więc wskazany jest pokarm żywy - małe rybki, doniczkowce jak również ochotka. Nie gardzi pokarmem suchym.
Samica jest nieco mniej ubarwiona, samiec jest jaskrawszy intensywniej wybarwiony i posiada szerszą płetwę odbytową. Podstawowe ubarwienie w kolorze szaro-brązowym spodnia cześć głowy połyskuje kolorem seledynowym. Wskazane warunki hodowlane - jeden samiec i kilka samic.
Przebieg tarła jest bardzo atrakcyjny ze względu na burzliwość, jak i również na sposób inkubacji jaj, ponieważ ryba ta jest gębaczem. w czasie tarła wskazany jest niski stan wody (20 cm) po tarle następującym w środkowej części toni wodnej gdy jaja opadną na podłoże samiec bierze je do pyska (około 100 sztuk) i inkubuje je przez okres 7-8 dni. Gdy rybki zaczynają wypływać z jamy gębowej samca mają jeszcze woreczek żółtkowy karmienie małych rozpoczynamy po około 3 dniach od wyjścia z jamy gębowej larwami artemii. Młode szybko rosną, po upływie 1 miesiąca potrafią już mieć 2 cm długości, rosną również nierównomiernie.