teczankowate

NAZWA

Tęczanka mniejsza Melanotaenia macculochi

Terytorium występowania Północna Australia.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga w akwarium 6-7 cm. Ubarwienie ma srebrzystozielone z niebieskim połyskiem. Na tym tle siedem brunatnych cienkich linii. Pletwy są czerwonawe. Rozróżnienie płci łatwe, samiec jest bardziej smukły i jaskrawiej ubarwiony.
Usposobienie Bardzo towarzyska, ruchliwa.
Wymagania Wymagają dość dużego, zarośniętego akwarium. Woda o temperaturze 23-26 'C. Najlepiej z niewielkim dodatkiem soli.
Pokarm Zjadają każdy pokarm.
Rozmnażanie Co pewien czas gromadka ryb odbywa tarło o porannym słońcu wśród roślin, na których zwisa ikra. Tarło trwa kilka dni. Tarlaki nie zjadają ikry. Lepsze wyniki daje jednak oddzielny wychów młodych, dlatego też należy odłowić dorosłe ryby. Rybki wylęgają się po 8-10 dniach, a po 4 dalszych narybek zaczyna szukać pokarmu. Zarówno dorosłe, jak i narybek chętnie jedzą każdy pokarm.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Tęczanka większa Melanotaenia nigrans

Terytorium występowania Australia.
Cechy charakterystyczne wyglądu Dochodzi do 7-8 cm. Ma ubarwienie oliwkowe z połyskującą mieniącą się łuską. Płetwy czerwonawe.
Usposobienie  
Wymagania Takie jak u tęczanki mniejszej.
Pokarm Jak u tęczanki mniejszej.
Rozmnażanie Jak u tęczanki mniejszej.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Tęczanka trójpręga Melanotaenia trifasciata

Terytorium występowania Australia północna.
Cechy charakterystyczne wyglądu Kształt typowy dla tęczanek. Ubarwienie zmienne, zależne od siedliska naturalnego, często są niebieskozielone. Wzdłuż ciała, od końca głowy do nasady ogona biegnie ciemny pas, nieparzyste płetwy są przeważnie żółte lub czerwone. Samiec jest większy i jaskrawiej upierzony (do 11 cm).
Usposobienie Stadna, lubi płynącą wodę.
Wymagania Duże akwarium. Toleruje niższe temperatury.
Pokarm Wszystkożerna, lubi larwy komarów.
Rozmnażanie Tarło odbywa na roślinach wodnych o pierzstych liściach. Hodowla nietrudna.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Bedocja madagaskarska Bedotia geayi

Terytorium występowania Madagaskar.
Cechy charakterystyczne wyglądu Smukła, od 8-12 cm długości, posiada dwuczęściową płetwę grzbietową i górne ustawienie otworu gębowego. Wzdłuż żółtobrązowego ciała przebiegają dwa ciemne pasy. Tylna część płetwy grzbietowej i płetwa odbytowa często mają barwę jaskrawo-żółto-pomarańczową i są  czarno obrzeżone. Samiec ma ciemnoczerwone obrzeże na płetwach ogonowej, grzbietowej i odbytowej.
Usposobienie Mimo dużych rozmiarów jest to ryba bardzo ruchliwa i łagodna.
Wymagania Duże akwarium o niezbyt gęstej roślinności.
Pokarm Wszystkożerna, najchętniej je drobne owady opadłe na powierzchnię wody.
Rozmnażanie W średniotwardej wodzie o zasadowym odczynie. Samiec rozpoczyna tarło goniąc samicę po całym akwarium, często zatrzymuje się nad nią. Tarło trwa zazwyczaj kilka dni, samica codziennie składa tylko nieliczne jaja, które tarlaki pozostawiają w spokoju. Narybek można od początku karmić larwami solowca.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

Wróć

Następna rodzina