Krobia sp. Rio Xingu

Z Akwarystyka wiki
(Różnice między wersjami)
m
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 74: Linia 74:
 
[[Kategoria:V konkurs]]
 
[[Kategoria:V konkurs]]
 
[[Kategoria:IV_temat_V]]
 
[[Kategoria:IV_temat_V]]
 +
[[Kategoria:Ryby_akwariowe]]
 +
[[Kategoria:Pielęgnicowate]]
 +
[[Kategoria:Ameryka Południowa]]

Aktualna wersja na dzień 20:19, 29 sie 2010

Krobia sp. Rio Xingu


Praca na V Konkurs akwarium.net.pl
Autor: chemik36


Krobia sp. Rio Xingu
Krobia sp. Rio Xingu
Zbiornik z tymi rybami

Rodzaj Krobia należy do pielęgnicowatych. Do chwili obecnej zostały opisane dwa gatunki przez Kullander & Nijssen 1989.Jednak bohater mojego artykułu nie został opisany ja nigdzie nie natrafiłem na opis Krobii sp. Rio Xingu. Tak więc Krobia jest sklasyfikowana w systematyce: Cichlasomatinae

Występuje głównie w przejrzystych wodach takich jak: Rio Tapajos, Rio Xingu o następujących parametrach fizykochemicznych:

  • przezroczystość 4 m
  • twardość ogólna 0,3-0,82on
  • pH 6,4 - 6,65
  • przewodność elektrolityczna 5-15 μS.

Rzeki niosące tego typu wody mają swoje źródła w masywach górskich Gujany i centralnej Brazylii. Posiada ciało silnie spłaszczone. Ryby mają stosunkowo duży otwór gębowy,uzbrojony w liczne acz niewielkie zęby. Płetwa grzbietowa jak i odbytowa u dorosłych osobników zakończona jest ostro. Płetwa ogonowa ma kształt wachlarzowaty. Zabarwienie dorosłych osobników jest bardzo podobne do ubarwienia akary błękitnej z tą różnicą iż krobie zamiast niebieskich cętków posiadają cętki pomarańczowe zaczynające się w okolicach oczu aż do płetwy ogonowej. Krobie należą do bardzo spokojnych pielęgnic,wymagają pokarmu zwierzęcego z małym dodatkiem pokarmu roślinnego, wymagają wody miękkiej,lekko kwaśnej,z niewielką ilością garbników.W styczniu tego roku sprowadziłem z Niemiec cztery dorosłe osobniki wśród których była jedna samica. Ryby umieściłem w 300 litrowym akwarium gdzie oprócz nich pływają do teraz cztery akary z Maronii (dorosłe osobniki),cztery pielęgnice skośnopręgie mające około 8 cm, pięć dorosłych gurami mozaikowych, kilka zbrojników niebieskich oraz para ziemiojadów o wielkości 5 cm.

Parametry wody w zbiorniku pH=6,8 ,twardość ogólna 7 stopni niemieckich i temperatura 26-27 stopni Celciusza.

Ryby karmię mrożonym sercem wołowym z dodatkiem groszku, krewetkami, pokarmami płatkowanymi dla dużych pielęgnic, mrożonym krylem. Z moich obserwacji krobii nie należy trzymać z zbyt małymi rybami ponieważ potraktują je jako pokarm jak także z rybami agresywnymi. Ponieważ jeśli zostaną zdominowane przez silniejsze ryby stają się osowiałe i nie pobierają pokarmu a w ostateczności takie postępowanie doprowadzi do śmierci tych pięknych pielęgnic.

Mimo pokaźnych rozmiarów samce mają około 18 cm,samica 12 cm.ryby te są bardzo spokojne, majestatyczne i nawet podczas tarła nie wykazują agresji w stosunku do współmieszkańców pod warunkiem iż dla jednej pary przeznaczy się co najmniej 240 l akwarium, nie kopią w podłożu, nie niszczą roślin. Pragnę dodać iż z czterech dorosłych egzemplarzy zostawiłem parę,dwa samce dałem przyjacielowi. Krobie ikrę składają w doniczce na górnej ściance w ilości od 200-400 ziaren ikry. Ikrą opiekuje się samica zaś samiec strzeże rewiru w okół miejsca złożenia ikry. W moim akwarium krobie po tarle obrały sobie rewir wynoszący około 50cm na 50 cm. Niestety od złożenia ikry po dwóch dniach dorosłe zjadły ikrę. Z moich obserwacji przyczyną zaistniałej sytuacji było to iż moja para jest młoda (moją około dwóch lat) i prawdopodobnie było ich to pierwsze tarło.

Reasumując do hodowli krobii jest potrzebne dość duże akwarium z dużą ilością kryjówek gęsto zarośnięte co do współtowarzyszy nie mogą to być zbyt małe jak i agresywne ryby. Posiadając zbiornik powyżej 500 litrów z powodzeniem krobie można trzymać w towarzystwie większych,spokojnych pielęgnic takich jak uaru, altumy, niektórych ziemiojadów. Odnośnie co do wiedzy na temat w/w ryb głównie opiera się ona na moich obserwacjach ponieważ nie ma żadnego artykułu opisującego hodowlę i pielęgnację tych ryb.


Niżej podaję odnośniki z jakich korzystałem pisząc ten artykuł

Zamieszczone zdjęcia są wyłącznie z mojej hodowli.

Osobiste
technika