Palmiarnia Poznańska konkurs

Z Akwarystyka wiki
Wersja Przemek (dyskusja | edycje) z dnia 01:23, 27 lip 2009

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Palmiarnia Poznańska

Praca na V Konkurs akwarium.net.pl
Autor: Fremen
Wejście do Palmiarni
Budynki Palmiarni
Budynki Palmiarni

    Palmiarnia Poznańska to obiekt z dużymi tradycjami, znany kilku pokoleniom poznaniaków. Jej historia sięga 1911 roku, natomiast dla akwarystów datą początkową jest rok 1922, w którym to powstało tutaj pierwsze publiczne akwarium w Polsce. Było to wtedy zaledwie 10 zbiorników, o pojemności w sumie 1620 litrów.

Z biegiem lat obiekt ten rozwijał się aż do II wojny światowej, kiedy to większość została zniszczona. Na szczęście po wojnie została odbudowana i dalej się rozwijała, aż do końca lat 70-tych, kiedy to zaniedbana musiała zostać zamknięta dla zwiedzających. Kilka lat później zaczęto stawiać nowe budynki, aż całkowita rozbudowa zakończyła się w 1992 roku.

Od tego czasu Palmiarnia jest dużo większa, a akwaria to obecnie 37 zbiorników mających od 1000 do 4000 litrów a łącznej pojemności 59 000 litrów. Zaplecze to około 100 akwariów hodowlanych, gdzie rozmnaża się ryby i rośliny, oraz przeprowadza kwarantannę.

Akwaryści mogą podziwiać tu prawie 200 gatunków ryb słodkowodnych pochodzących głównie z tropików różnych stron świata.

Oprócz samych akwariów są tu oczko wodne oraz duży basen z karpiami Koi i karasiami ozdobnymi, oraz niesamowity staw pokryty ogromnymi liśćmi Wiktorii królewskiej (Victoria regia) oraz Pistii rozetkowej (Pistia stratiotes). Dookoła stawu rosną trzciny cukrowe, bananowce i inne drzewa, które ukorzeniły się w stawie.

Najważniejsze jednak, że w stawie tym pływają tysiące ryb tropikalnych ! Oglądając to ma się przyjemne wrażenie, że znajdujemy się w środowisku naturalnym tych ryb. Najwięcej widziałem tam przedstawicieli piękniczkowatych - piękne okazy molinezji, mieczyków, gupików, ale także skalary i inne gatunki. Niesamowite wrażenie robi ilość tych rybek, swobodnie pływających między liśćmi i korzeniami w doskonale czystej wodzie. Miłośnicy żyworódek powinni być zachwyceni.

Same akwaria też prezentują się bardzo dobrze, choć niektóre zbiorniki mogłyby być jaśniejsze i szyby mniej zadrapane. Wrażenie robią zwłaszcza 2 długie na ok. 4 metry zbiorniki w łączniku między dwoma korytarzami działu akwariów. W jednym z nich prezentują się piękne rośliny w towarzystwie m.in. kilku gatunków brzanek, a w drugim można podziwiać ogromne sumy (np. Hemisorubim platyrhynchos, Pseudoplatystoma fasciatum) i płaszczki słodkowodne (Potamotrygon motoro).

Na końcach obu korytarzy znajdują się największe zbiorniki - w jednym z nich pływają m.in. jesiotry (Jesiotr rosyjski Acipenser gueldenstaedti, Jesiotr syberyjski Acipenser baeri, Sterlet Acipenser ruthenus), w drugim m.in. ogromne sumy Phractocephalus hemiliopterus z Ameryki Południowej. Wszystkie ryby, które tam widać raczej ciężko nazwać rybami akwariowymi :)

Na prawdę trudno wymienić wszystkie gatunki ryb jakie można ujrzeć w Palmiarni, ale każdy akwarysta znajdzie coś dla siebie, od najmniejszych gatunków (np. drobniczka do gigantów. Jest sporo dużych, dostojnie pływających pielęgnic południowoamerykańskich, ale także przedstawiciele z Malawi oraz Tanganiki. Również wyróżniają się liczne gatunki większych i mniejszych afrykańskich sumów - "Synodontisów".

Niestety fatalnie robi się zdjęcia tych akwariów (trzeba wykupić specjalny bilet za 5 zł, można z lampą). Z racji podwójnych szyb światło lampy bardzo nieprzewidywalnie się odbija, a z kolei na zdjęcie bez lampy nie pozwala zbyt słabe oświetlenie. Jednak udało mi się zrobić kilkadziesiąt ujęć, na których coś widać.

Podsumowując, myślę, że Poznańska Palmiarnia jest miejscem, które prawdziwy akwarysta powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu.


Galeria zdjęć

Osobiste
technika