Grzałka

Z Akwarystyka wiki
Wersja Przemek (dyskusja | edycje) z dnia 23:07, 29 sie 2009

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Grzałka piaskowa

Grzałka akwariowa jest to urządzenie (zwykle) elektryczne do podgrzewania wody w akwarium.

Można wyróżnić wiele rodzajów grzałek dostępnych na rynku, jak i używanych w akwarystyce w ubiegłych latach.

W Polsce do ok. lat 90-tych można było spotkać niemal wyłącznie proste grzałki piaskowe, które składają się z rurki szklanej wypełnionej piaskiem i umieszczonej w środku metalowej spirali grzejnej owiniętej najczęściej wokół szklanego pręta. Można też było spotkać grzałki o podobnej budowie, jednak bez piasku, gdzie spirala grzejna była widoczna i prawie przylegała do ścianek rurki szklanej. W okresie PRL-u akwaryści radzili sobie także sami wykonując grzałki tzw. solne, które składały się z U-rurki szklanej, w którą wlewało się solankę o odpowiednim zasoleniu i umieszczało na dwóch końcach elektrody wzięte z baterii płaskiej.

Obecnie na rynku w ofercie są zarówno grzałki z wbudowaną termoregulacją jak i bez. Te dwa typu podzielić można jeszcze na grzałki szklane, gdzie spirala grzejna najczęściej owinięta jest wokół ceramicznego rdzenia, oraz na grzałki kompozytowe, których obudowa jest ze specjalnego plastiku.

Układy termoregulacyjne oparte są na mniej dokładnych bimetalach lub też od niedawna na układach elektronicznych.

Bardzo często stosuje się jednak rozwiązania, gdzie temperaturą w akwarium steruje zewnętrzny termoregulator lub sterownik, do którego podłączone są grzałki zwykłe (bez własnej regulacji). Tego typu układ jest najczęściej bardziej dokładny, gdyż czujnik temperatury znajduje się w pewnej odległości od grzałki.

W ofercie są też przewody grzejne przeznaczone do układania na dnie akwarium w podłożu.

Osobiste
technika