Grzybienie egipskie

Z Akwarystyka wiki
(Przekierowano z Nymphaea lotus)
Grzybienie egipskie
Systematyka
Domena jądrowce
Królestwo rośliny
Klasa okrytonasienne
Rząd grzybieniowce
Rodzina grzybieniowate
Rodzaj grzybienie
Gatunek grzybienie egipskie
Nazwa systematyczna
'Nymphaea lotus'
Synonimy
Nymphaea thermalis DC., Nymphaea zenkeri Gilg
Commons-logo.png Galeria zdjęć i grafik

Grzybienie egipskie (Nymphaea lotus L.) – gatunek rośliny zaliczany do rodziny grzybieniowatych (Nymphaeceae). W akwarystyce znany jest pod nazwą zwyczajową, lub handlową - lotos tygrysi, lotos egipski lub grzybień egipski.

W stanie dzikim występuje we wschodniej Afryce i południowo-zachodniej Azji. Jako roślina ozdobna uprawiana w ciepłych regionach klimatycznych. Jest jedną z ulubionych roślin akwariowych. Rośnie w wodach czystych, ciepłych i lekko kwaśnych.

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Liście wyrastają z kłącza. Osiąga wysokość 20-80 cm, szerokość – 25-60 cm.
Liście
Posiada dwa rodzaje liści: podwodne i pływające. Podwodne są mniejsze, kształtu od szeroko strzałkowatego do owalnego o brzegach równych, lekko faliste. Kolorystyka liści jest zmienna, zależna od natężenia oświetlenia. W uprawie w trzech barwnych odmianach: o liściach zielonych, blado czerwonofioletowych i intensywnie czerwonych. Wszystkie odmiany posiadają cętkowane liście, różniące się od siebie nasyceniem kolorów i ilością plamek. Liście pływające na powierzchni wody rzadko pojawiają się w uprawie akwariowej. Są okrągławe, z nasadą wyciętą, na brzegu ząbkowane.
System korzeniowy
Kłącze pełza po dnie zbiorników. Wyrastają z niego liście, kwiaty i rozłogi.
Kwiaty
Zakwitają nad powierzchnią wody. Usadzone są na długich szypułkach, wystających ponad powierzchnię wody. Zewnętrzne listki okwiatu zielone (4 jajowate, 4 wąskolancetowate), wewnętrzne białe, rzadziej lekko zaróżowione, liczne. Kwiaty otwierają się nocą, zamykają nad ranem, posiadają przyjemny aromat. Są samopylne i przy sprzyjających warunkach, np. odpowiedniej wilgotności powietrza, następuje samozapylenie, po czym kwiat zanurza się w wodzie i tam dojrzewają owoce.
Owoc
Owocem jest torebka zawierająca liczne, drobne nasiona (niekiedy ponad 1000 szt.). Kiełkują prawie natychmiast po opadnięciu na dno zbiornika.

Zastosowanie

  • Roślina ozdobna, popularna w akwariach. W handlu i wśród akwarystów najbardziej znana jest pod nazwą "lotos tygrysi". Ozdobna z powodu szerokich i barwnych liści. W akwarium rzadko wykształca liście pływające i zakwita.

Uprawa

Temperatura wody - 24-28 °C, miękka lub średnia, ok. 6- 8°n i pH 6,5-7. Podłoże lekkie, żwirowe, dające przepuszczalność. Oświetlanie dość intensywne. Nie lubi przebywać w cieniu, wówczas jej listowie ulega degeneracji, liście stają się mniejsze, mniej ubarwione, z czasem nadmierne zacienienie prowadzi do śmierci rośliny. Obcinanie liści nawodnych i wybujałych – podwodnych, powoduje rozrost liści podwodnych.

Nawożenie powinno być regularne lecz niezbyt obfite, gdyż zbyt duża dawka powoduje większy wzrost a co za tym idzie, roślina ta pnie się w górę, na powierzchni zaś liście jej są słabe, łatwo ulegają zniszczeniu. Zbyt intensywne nawożenie może doprowadzić do zakwitnięcia rośliny, na powierzchni wody wówczas pojawia się kwiat, który rozwija się wieczorem lub w nocy po zgaśnięciu oświetlenia przez kilka dni, zamykając się w świetle. Jeżeli roślina ma zakwitnąć, należy liście pływające (nawodne) pozostawić. Długotrwałe wypuszczanie odrostów oraz niedopuszczenie rośliny do zakwitnięcia na powierzchni może doprowadzić do jej osłabienia, a nawet obumarcia.

Rozmnażanie następuje poprzez rozłogi, które można odciąć dopiero po dobrym rozwinięciu się i ukorzeniu się młodej rośliny.

Znaczenie symboliczne

  • Lotos egipski w starożytności, głównie w Egipcie, był czczony. Uważano go za symbol stworzenia świata.
  • W starożytnej Grecji był symbolem niewinności i skromności.

Bibliografia

  1. Hans Frey. Akwarium słodkowodne. Wydawnictwo Sport i Turystyka. ISBN 83-217-2777-8.
  2. H. Jakubowski, J. Ring. Ryby w akwarium. ISBN 83-02-03493-2.

Źródło

Wikipedia - jestem pierwszym autorem

Osobiste
technika