Ampularia

Z Akwarystyka wiki
(Przekierowano z Pomacea bridgesi)
Ampularia
Ampularia.jpg
Ampularia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ Mięczaki
Gromada Ślimaki
Rząd Płucodyszne
Rodzina Ampullariidae
Rodzaj Pomacea
Gatunek Ampularia
Nazwa systematyczna
Pomacea bridgesi
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Pomacea.jpg

Ampularia (Pomacea bridgesi) - ślimak słodkowodny, płucodyszny należący do rzędu płucodysznych.

Spis treści

Występowanie

Południe Ameryki Północnej, Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Wyspy Morza Karaibskiego, Afryka, Azja.

Opis

Pomacea bridgesi
duża muszla nawet do 6 cm. Barwa muszli żółta, brązowa lub mieszana. Kolor stopy: biały do beżowego.
Pomacea bridgesii: płaskie platformy, kąt na szwie muszli, mierzony przy ujściu ok. 90°. Płaskość platform staje się mniej widoczna na ostatnich skrętach muszli. Wielkość: 45 do 65 mm.
Pomacea canaliculata
muszla jak u Pomacea bridgesi z tym, że jest brązowa w ciemne pasy. Kolor stopy jak u Pomacea bridgesi.
Pomacea canaliculata: muszla ma wcięte szwy, kąt na szwie mierzony przy ujściu poniżej 90°. Muszla jest bardziej zaokrąglona (bardziej kulista w pokroju) niż w przypadku Pomacea bridgesi.
Marisa cornuarietis
płaska muszla o wymiarach powyżej 2,5 cm.

Pokarm

Detrytus, gotowane warzywa: marchew, kartofle, pokarm dla ryb, rośliny wodne, wszystko inne, co znajduje sie w akwarium do zjedzenia, np. martwa ryba; ampularie mają dużą przemianę materii i są bardzo żarłoczne.

Biotop

Niedotlenione bagna, jeziora.

Ciekawostki

  • Ampularia to ślimak często hodowany w akwariach.
  • Ampularia nie ma uszu i jest zupełnie głucha.
  • Ampularia słabo widzi, rozpoznaje jedynie jasne i ciemne miejsca.
  • Żyje od roku do 4 lat.
  • Potrafi długi czas (do 2 tygodni) "udawać" zdechłą pływając swobodnie w wodzie.

Hodowla w akwarium

Akwarium

Nie musi być duże, 10 litrów starczy dla średniego ślimaka. W akwarium mogą być rośliny, tylko że ampularia może je zjeść. Ampularia może żyć z rybkami oprócz bocji i kolcobrzuchów, których głównych pokarmem są właśnie ślimaki. Akwarium musi być przykryte, ponieważ ampularie lubią "wędrować" i mogą bez problemu wychodzić z akwarium. Między lustrem wody, a przykryciem należy zrobić odstęp min. 5 cm, aby ślimaki mogły oddychać, ponieważ oddychają powietrzem atmosferycznym.

Jakość wody

Musi być filtrowana, niekoniecznie napowietrzana; trzeba pamiętać o jej podmianach, musi być dosyć twarda (pH 7 i więcej), ponieważ w miękkiej nie mają możliwości rozrostu swojej skorupy. Woda powinna mieć temp. od 18°C do 24-26°C, a nawet do 28°C. Należy pamiętać,że od temperatury zależy "ruchliwość" ampularii: w wodzie o temp. 18°C ampularie są prawie nieaktywne, dopiero od 24°C zaczynają normalnie się poruszać. Od temperatury zależy także długość życia ampularii: w 18°C dożywają do ponad 4 lat, ale rozmnażają się rzadko, w temperaturze od 24°C dożywają do 1,5 roku, ale rozmnażają się obficie.

Rozmnażanie

Po pierwsze trzeba mieć samca i samicę, ponieważ ampularie są rozdzielnopłciowe. "Na oko" nie da się rozróżnić samca i samicy.Najlepiej kupić kilka ampularii które dobiorą się w pary.Jeśli mamy już samca i samicę wystarczy zapewnić ślimakom odpowiednie warunki i dobrze ich karmić.Musimy także pamiętać aby ponad lustrem wody było 5-10 cm wolnej przestrzeni aby samica mogła bez problemu złożyć kładkę jajową.Kiedy na szybie naszego akwarium pojawi się kładka to albo przykrywamy akwarium szybą dla dobrej wilgotności,albo robimy inkubator(musi być wilgotno).Inkubatorem będzie słoik(obojętnie jaki)do połowy wypełniony wodą.Na powierzchnię wody kładziemy kawałek styropianu(nie może przykrywać całej powierzchni wody)a na styropian kładziemy kładkę.Pamiętajmy aby kładki nie odrywać od szyby tylko lekko podważyć nożem.Jeśli trochę jajeczek zostanie na szybie to nic się nie stanie.Kładkę najlepiej podważać gdy trochę stwardnieje,nie róbmy tego na miękkiej i świeżej kładce.Kiedy już położymy kładkę na styropian(nie może ona dotykać wody!)to zakręcamy słoik i stawiamy w ciepłe miejsce(ok.22-24°C).Małe ślimaczki wykluwają się po 2-3 tygodniach.Karmimy je tak samo jak dorosłe.Jeśli wykluły nam się w inkubatorze to tam przez pierwsze kilka dni karmimy je po czym wpuszczamy do akwarium.

Linki zewnętrzne

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ampularia
Osobiste
technika