Karpiowate

NAZWA

Brzanka różowa Barbus conchonius

Terytorium występowania Stawy i rzeki północno-wschodnich Indii.
Cechy charakterystyczne wyglądu Kolor szarozielony, łuska duża i srebrzysta. Na trzonie ogonowym okrągła czarna plama. Samiec na płetwie grzbietowej ma czarną plamę, a płetwy brzuszne i płetwa odbytowa  mają czarne końce. Boki ciała samca są różowe, w okresie tarła czerwone. W akwarium osiąga długość 8 cm.
Usposobienie Zwykle pływa w większych gromadach, ruchliwa.
Wymagania Wymaga dużego dobrze oświetlonego słońcem zbiornika z kępami roślin. Trzymamy zwykle 10 -12 sztuk. Temperatura wody powinna wynosić 18-22 'C, raczej miękka.
Pokarm Wszystkożerna.
Rozmnażanie Tarło następuje po podniesieniu temperatury do 24-26 'C. Dwa samce wycierają jedną samicę wśród roślin wodnych. Ikra w ilości 500-800 sztuk jest rozrzucona po całym akwarium. Tarlaki trzeba odłowić, gdyż zjadają ikrę. Młode wylęgają się po 2-3 dniach, a po 5 następnych rozpoczynają poszukiwanie pożywienia. Żywimy je bardzo drobnym planktonem, ewentualnie rozpylonym suchym pokarmem. W akwariach, w których nie ma glonów podajemy też pokarm roślinny.
Polecane dla: Początkującego, natomiast rozmnażanie dla przeciętnego hodowcy.

Zdjęcie

 

rainbow.gif (4491 bytes)

 

NAZWA

Brzanka liniowana Barbus fasciatus

Terytorium występowania Pochodzi z półwyspu Malajskiego.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga 5-6 cm długości. Na srebrzystooliwkowych bokach biegną cztery czarne linie. Płetwy są różowawe. Samiec jest znacznie mniejszy i smuklejszy.
Usposobienie Brzanka pręgowana lubi żyć w gromadzie, najlepiej własnego gatunku. Trzymana samotnie staje się płochliwa
Wymagania Akwarium musi być dość duże, dość dobrze zarośnięte i powinny się w nim znajdować glony, które ryba chętnie zjada.Wymagana temperatura 22-24 'C, woda miękka.
Pokarm Wszystkożerna.
Rozmnażanie Akwarium tarliskowe powinno być średnie lub duże, z podłożem niezbyt jasnym, żwirowatym pokrytym nitelą lub innymi glonami nitkowatymi. Temperatura 25-26 'C, woda miękka.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

rainbow.gif (4491 bytes)

 

NAZWA

Brzanka purpurowa Barbus nigrofasciatus

Terytorium występowania Żyje w zarośniętych, stojących wodach Sri Lanki.
Cechy charakterystyczne wyglądu W akwarium dochodzi do 6 cm. Ubarwienie szarożółte, w poprzek ciała biegną trzy szerokie ciemne pasy. Samiec jest większy i intensywniej ubarwiony, płetwę grzbietową ma czarną, a odbytową i brzuszną czerwoną. W czasie tarła przednia część ciała samca jest purpurowa, a tylna czarna.
Usposobienie Spokojna, dość żywotnie pływa w strefie przydennej.
Wymagania Wymaga akwarium dużego, obficie zarośniętego, z ciemnym podłożem i pływającymi roślinami. Woda powinna być dawno nie zmieniana, o temperaturze 23-26 'C, miękka. Oświetlenie nie za jasne, w świetle słonecznym ryby tracą barwy.
Pokarm Pokarm zarówno dla narybku jak i dorosłych prawie wyłącznie żywy, wymagają również pokarmu roślinnego.
Rozmnażanie Zbiornik tarliskowy wyścielony mchem wodnym, poziom wody niski: 15-20 cm, temperatura 26-28 'C. Po tarle samca i samicę należy odłowić. Młode wylęgają się po 2 dniach, a po następnych 2 zaczynają szukać pokarmu.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

rainbow.gif (4491 bytes)

 

NAZWA

Brzanka wielkołuska Barbus oliegolepis

Terytorium występowania Występuje wśród gęstych zarośli wód stojących wysp Archipelagu Sundajskiego.
Cechy charakterystyczne wyglądu Ciało ma barwy pomarańczowozielonej pokryte dość dużą łuską z czarnymi plamkami, płetwy żółte lub czerwonawe. Samica słabiej ubarwiona, ma wiele czarnych plam wzdłuż linii bocznej. Ryby te w akwarium mają  ok. 5 cm długości.
Usposobienie Ryba stadna, chętnie przeszukuje dno.
Wymagania Wymaga akwarium nieduzego, gęsto zarośniętego, o ciemnym podłożu. Temperatura 22-26'C. Nie znosi silnego oświetlenia.
Pokarm Wszystkożerna. Pobiera pokarm najchętniej z dna.
Rozmnażanie Tarło w temp.26-27'C, umieszczamy w zbiorniku, w którym w połowie wymieniamy starą wodę na świeżą. Samica sklada ikrę pod liśćmi roślin w ilości ok.200 sztuk. Po tarle rodziców nalży wyłowić. Narybek wylęga się po 1-2 dniach, a po dalszych 3 zaczyna żerować. Przyjmuje on każdy pokarm, ale konieczne są również glony.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

Wróć

Dalej