Karpiowate

NAZWA

Brzanka sumatrzańska Barbus tetrazona

Terytorium występowania Rzeki i strumienie Sumatry, Borneo i Półwyspu Malajskiego, oraz południowo-wschodnia Tajlandia.
Cechy charakterystyczne wyglądu Istnieje jej wiele odmian różniących się ilością poprzecznych pasów. Jest srebrzystobiała z pomarańczowo-brunatnym grzbietem,  w poprzek są 4 czarne pasy. Płetwy ma pomarańczowo-czerwone. Do 7cm długości, najczęściej w akwarium do 5cm. Samiec jest nieco mniejszy i intensywniej ubarwiony.
Usposobienie Mogą być groźne dla ryb spokojnych, oraz posiadających długie płetwy. Potrafi obgryzać im płetwy (welonom, labiryntowatym, skalarom, welonowym odmianom gupika). Żyje w rozproszonych stadach.
Wymagania Średnie akwarium, zarośnięte, woda miękka, temperarura 24-26'C (znosi niższe, ale ma wtedy blade kolory), pH 6,5-7.
Pokarm Wszystkożerne, wolą pobierać pokarm w strefie przydennej.
Rozmnażanie Tarło w temperaturze 28'C. Zapłodnione jaja składają zwykle na roślinach pierzastych. Od razu po złożeniu ikry należy rodziców odłowić, gdyż mogą wyjeść ikrę nawet spośród roślin. Narybek jest dość samodzielny i wylęga się po 24 godz. Pęcherzyk żółtkowy wystarcza im na 6 dni. Karmimy je pierwotniakami, potem drobnym planktonem, wskazana obecność glonów.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł

 

rainbow.gif (4491 bytes)

 

NAZWA

Brzanka wysmukła Barbus titteya

Terytorium występowania

Ryba pochodzi z Cejlonu.

Cechy charakterystyczne wyglądu

Grzbiet samca brunatny , boki ciała różowe. Wzdłuż ciała ciągnie się czarny pas; nad nim węższy złocisty. Płetwy różowo-pomarańczowe. Samica również ma brunatny grzbiet, a dolna część ciała srebrzystoszarą. Wzdłuż ciała pasy takie same jak u samca. Płetwy pomarańczowo-szare. Wielkość  do 5cm.

Usposobienie

Ryba na ogół stadna, jednak przed tarłem samce potrafią utworzyć terytoria których zaciekle bronią przed intruzami własnego gatunku jak i rybami czerwono ubarwionymi podobnych rozmiarów (stres wywołany atakiem brzanek może być groźny dla spokojnych ryb np. czerwonych zmienniaków plamistych). Walk samców nie należy się obawiać , są one raczej ciekawym , bezkrwawym”  widowiskiem.
Rybki chętnie przeszukują dno i wszelkie zakamarki pomiędzy roślinami.

Wymagania

Wymaga akwarium od 50 litów wzwyż. Zbiornik powinien być gęsto zarośnięty zwłaszcza roślinami o pierzastych liściach (Limnophila aquatica, Cabomba sp. etc.) Podłoże powinno być raczej ciemne. Woda powinna być miękka  o temperaturze  22-26'C.

Pokarm

Wszystkożerna. Pobiera pokarm w toni wodnej z roślin jak i dna – pomaga utrzymać porządek w akwarium.

Rozmnażanie

Tarło niezbyt trudne gdy zapewnimy odpowiednie warunki. Przebiega w temp.24-28'C. Woda musi być miękka o twardości węglanowej poniżej 2’n, pH 6-7. Najlepiej wycierać parę ryb. Akwarium co najmniej 10l o poziomie wody około 15cm (wskazany ruszt ikrowy ), z roślinami pierzastymi i pływającymi.  Zbiornik należy ustawić w cieniu , bądź zaciemnić go czarnym papierem lub tekturą. Tarło może wystąpić dopiero kilka dni po wpuszczeniu tarlaków , w tym czasie należy karmić ryby wysoko proteinowym pokarmem (wazonkowce , rureczniki, czarny komar) Po tarle należy ryby odłowić gdyż mogą pożerać ikrę. Młode należy karmić zaraz po tym jak zaczną pływać gdyż są wrażliwe na głód. Pierwszy pokarm to pierwotniaki ale już w drugim dniu żerowania narybek jest w stanie połknąć larwy oczlików lub solowca (można oczywiście karmić nicieniemi mikro jednak dobrze jest urozmaicać dietę) Z tarła można uzyskać do 200 sztuk młodych

Polecane dla:

Przeciętnego / Rozmnażanie dla zaawansowanego

Zdjęcie

 

rainbow.gif (4491 bytes)

 

NAZWA

Danio tęczowy Brachydanio albolineatus

Terytorium występowania Żyje w południowo-wschodniej Azji w rzeczkach i jeziorach, zawsze gromadnie w nasłonecznionej wolnej przestrzeni wodnej.
Cechy charakterystyczne wyglądu Osiąga długość 5-6 cm. Ubarwienie zielonooliwkowe, ale łuska mieni się tęczowo perłowymi barwami, od połowy ciała aż do ogona ciągnie się fioletowoniebieska pręga. Samiec jest nieco mniejszy i smuklejszy od samicy.
Usposobienie Jest on bardzo ruchliwy, jeżeli stoi w miejscu - jest chory. Łagodny.
Wymagania Ryba ta wymaga dość dużego akwarium, ponieważ najlepiej czuje się w gromadzie, również i innych szybko pływających ryb (ponad 20 sztuk). Rośliny w nim powinny być tak rozmieszczone, aby zapewnić jak najwięcej miejsca do pływania.   Temperatura wody 22-26 'C. Oświetlenie silne, najlepiej słoneczne.
Pokarm Wszystkożerny
Rozmnażanie Tarło w dość dużym akwarium, o dnie pokrytym roślinami, można prowadzić gromadnie, licząc na każdą samicę po dwa samce. Najlepsze wyniki otrzymuje się przy temperaturze około 26 'C i silnym nasłonecznieniu. Samica może złożyć około 1000 sztuk ikry. Tarlaki po złożeniu ikry należy odłowić. Ikra rozwija się 3-4 dni. Po 12 dniach młode zaczynają pływać i szukać pokarmu. Pierwszy pokarm stanowią pierwotniaki, ale można również  karmić je suchym zmielonym planktonem.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

rainbow.gif (4491 bytes)

 

NAZWA

Danio malabarski Danio aequipinnatus (malabaricus)

Terytorium występowania Indie, Cejlon i Sri Lanka.
Cechy charakterystyczne wyglądu Wzdłuż złotawych boków ciągną się stalowoniebieskie pasy. Dorasta do 12 cm długości. Samce smuklejsze i żywiej ubarwione.
Usposobienie Bardzo ruchliwe, stadne ryby.
Wymagania Duże, silnie nasłonecznione akwarium. Temperatura 20-25 'C.
Pokarm Wszystkożerny, woli jeść z powierzchni wody.
Rozmnażanie Jak u innych danio. Polecane w tym celu akwarium 50-200 l. Optymalna temperatura 26'C, pH 7 i twardość ok. 10'N. Młode wylęgają się po ok. 2 dniach.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł

Wróć

Następna rodzina