Kąsaczowate Characidae

NAZWA

Miedzik obrzeżony Hasemania nana (marginata)

Terytorium występowania Dorzecze Rio San Francisco w Brazylii
Cechy charakterystyczne wyglądu Dorasta do 5 cm długości. Samiec koloru miedziano-złotego, samica żółtoszara; na płetwach grzbietowej, ogonowej i odbytowej białe końcówki.
Usposobienie Ryba stadna, towarzyska, przebywa raczej w górnych i środkowych partiach wody.
Wymagania Temperatura 21-25' C, pH 6-7, woda miękka do średnio twardej, czysta, co pewien czas regularnie częściowo podmieniana. Dość dużo roślinności, wskazane rośliny pływające dające cień i przestrzeń do pływania. Podłoże raczej ciemne.
Pokarm Plankton, larwy komarów, pokarmy suche.
Rozmnażanie Dobraną parę umieszcza się w osobnym akwarium, poziom wody ok.15 cm, na dnie powinny być drobnolistne rośliny. Wśród roślin rodzice składają do 200 szt. ikry, z której po ok.24-36 godzinach wylęgają się larwy. Po kilku dniach zaczynają żerować i wtedy możemy im podawać drobne pierwotniaki, wrotki, potem larwy oczlików i stopniowo coraz większy pokarm.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Bystrzyk z Serpa Hyphessobrycon serpae (callistus serpae)

Terytorium występowania Dorzecze Amazonki, rzeka Guapore.
Cechy charakterystyczne wyglądu Dorasta do 5 cm długości. Kolor czerwonozłocisty, czarna plamka za pokrywami skrzelowymi, oraz czarne końce płetwy grzbietowej i odbytowej. Samica większa z zaokrąglonym brzuszkiem, samiec wyraźniej ubarwiony.
Usposobienie Łagodny i towarzyski, stadny, przebywa w środkowych i dolnych partiach zbiornika.
Wymagania Temperatura 23-26'C, woda miękka, pH 6-7, czysta. Rośliny zacieniające. Mało odporny na choroby, często zapada na puchlinę wodną.
Pokarm Plankton, larwy komarów, rureczniki, pokarmy suche.
Rozmnażanie W akwarium tarliskowym umieszczamy dobraną parę. Woda miękka z dodatkiem garbników, temp. 26-28'C. Ikra składana jest na drobnolistnych roślinach. Zaraz po tarle rodziców odławiamy, a zbiornik zaciemniamy nie zapominając o delikatnym przewietrzaniu. Larwy wylęgają się po ok.2 dniach. Gdy narybek już pływa karmimy go pierwotniakami i larwami oczlików lub solowca.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Bystrzyk barwny Hyphessobrycon callistus

Terytorium występowania Dorzecze Rio Paraguay w Ameryce Południowej.
Cechy charakterystyczne wyglądu Charakterystyczna czarna plama za pokrywami skrzelowymi, oraz na płetwie grzbietowej. Wzdłuż dolnej części płetwy odbytowej czarny pas z delikatnymi białymi końcówkami. Samice zwykle mają bardziej zaokrąglony brzuch i są nieco mniej ubarwione. Długość do 4-5 cm.
Usposobienie Lubi przebywać w niewielkich stadach, łagodny, ale czasem zdarza się, że obskubuje innym rybom płetwy (np. gdy jest głodny).
Wymagania Woda miękka, najlepiej nie więcej niż 10'N, lekko kwaśna, czysta i regularnie podmieniana. Temp. ok. 22-28'C.
Pokarm Najlepiej żywy plankton, larwy komarów, ew. sucha pasza.
Rozmnażanie Trudne. Tylko w bardzo miękkiej i czystej wodzie, lekko kwaśnej; obecność drobnolistnych roślin. Temp. ok. 25'C. Po tarle rodziców odławiamy a zbiornik przyciemniamy. Młode karmi się na początku pierwotniakami.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Hokejówka amazońska Thayeria boehlkei

Terytorium występowania Dorzecze Amazonki w Peru.
Cechy charakterystyczne wyglądu Wyróżnia się tym, że pływa ukośnie głową do góry. Wzdłuż ciała od pokrywy skrzelowej do końca dolnej części ogona biegnie czarny pas. Ciało srebrzyste. Długość do 8cm.
Usposobienie Stadna i ruchliwa, towarzyska. Przebywa raczej pod powierzchnią wody.
Wymagania Woda miękka, pH ok.7, temp. 22-28'C, czysta.
Pokarm Najlepiej larwy komarów. Lubi pobierać pokarm z powierzchni.
Rozmnażanie Trudne. Akwarium z drobnolistnymi roślinami, woda miękka, temp. ok. 28'C. Samica składa nawet do ok. 1000 szt. ikry.
Polecane dla: Początkującego, rozmnażanie dla zaawansowanego.

Zdjęcie

Wróć

Dalej