kirysowate

NAZWA

Kirysek spiżowy Corydoras aeneus

Terytorium występowania Ameryka Południowa, wyspa Trinidad
Cechy charakterystyczne wyglądu Do 7,5cm, brunatnooliwkowe ciało z połyskującą ciemnozieloną plamą nad płetwami piersiowymi
Usposobienie Ruchliwy, przyjacielski, stale poszukuje pokarmu na dnie
Wymagania Dość duże, zarośnięte akwarium, czysta woda, średnio miękka, PH ok.7, temperatura 18-22 'C
Pokarm Resztki pokarmu opadłe na dno, rureczniki, ochotki, pokarm suchy, itp.
Rozmnażanie Nieco podwyższona temp.do 26'C, najlepiej 2-3 samce i 1 samica, składanie ikry poprzedza gonitwa, ikra zostaje przylepiona do kamieni, żwiru, szyb, młode wylęgają się po ok 5 dniach, a po następnych 2-3 karmimy je węgorkami i siekanymi doniczkowcami. Dojrzałość osiągają po 12 miesiącach.
Polecane dla: Początkującego

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Kirysek pstry Corydoras paleatus

Terytorium występowania Ameryka Południowa, płytkie stawy i kałuże.
Cechy charakterystyczne wyglądu Wielkość do 7,5 cm, ubarwienie oliwkowozielone z żółtym brzuszkiem i nieregularnie rozmieszczonymi czarnymi plamkami. Samiec jest smuklejszy i mniejszy od samicy oraz ma wyższą płetwę grzbietową.
Usposobienie Przyjacielski i ruchliwy.
Wymagania Odporny. Akwarium ciemne z kamienistym podłożem, obsadzone roślinami o dużych liściach, zakrywających dno. Oświetlenie zbiornika dość słabe. Woda powinna być czysta, ale niezbyt świeża, o temperaturze 18-22 'C, może być dość twarda.
Pokarm Pokarm jak dla kiryska spiżowego, również zjada opadły na dno suszony pokarm.
Rozmnażanie Na jedną samicę około 2-3 samców. Tarło odbywa się przy temperaturze 26 'C. Zapłodnienie jaj następuje w kieszonce utworzonej z płetw brzusznych, po czym przyklejane są za pomocą tychże płetw do twardego podłoża(rośliny, kamienie). Po tarle ryby należy odłowić. Młode lęgną się po 6-9 dniach, a po dalszych dwóch żywimy je pierwotniakami, węgorkami, suszonymi i roztartymi roślinami wodnymi, a następnie drobnym planktonem.
Polecane dla: Początkującego.

Zdjęcie

Artykuł

 

 

NAZWA

Kirysek pasiasty Corydoras arcuatus

Terytorium występowania Ameryka Południowa, (górne dorzecze Amazonki w Brazylii i Peru).
Cechy charakterystyczne wyglądu Ciało jest ubarwione szarobrązowo, z ciemniejszym pasem na bokach, prowadzącym łukowato od czubka głowy do nasady ogona. Samica jest trochę większa i okrąglejsza. Osiąga długość 5 cm.
Usposobienie Łagodne, często leży bez ruchu na dnie.
Wymagania Takie same jak u kiryska spiżowego.
Pokarm Taki sam jak u kiryska spiżowego.
Rozmnażanie Dość trudne.
Polecane dla: Przeciętnego.

Zdjęcie

 

 

NAZWA

Kirysek plamisty Corydoras melanistius

Terytorium występowania Ameryka Południowa, Gujana.
Cechy charakterystyczne wyglądu Jasno ubarwione ciało ma male brązowe punkciki. Przez kark i oczy prechodzi czarny pas; na i pod płetwą grzbietową znajduje się czarna plama Samiec jest mniejszy. Zwykle osiąga długość 6 cm..
Usposobienie  
Wymagania Takie same jak u wszystkich kirysków. Żyją w małych gromadkach. Akwarium powinno mieć możliwie dużą powierzchnię dna. Wysokość ma niewielkie znaczenie. Odpór ataków nie leży w naturze kiryska, nie należy ich więc umieszczać   w akwarium razem z agresywnymi rybami dennymi.
Pokarm Taki sam jak u innych kirysków.
Rozmnażanie  
Polecane dla:  

Zdjęcie

Wróć

Dalej