Cierniczek

Z Akwarystyka wiki
(Różnice między wersjami)
m
m
Linia 11: Linia 11:
 
}}
 
}}
  
'''Cierniczek''' (''Pungitius pungitius'') - ryba z rodziny [[Ciernikowate|ciernikowatych]]. Zamieszkuje zbiorniki wodne o wodzie stojącej, zakola rzek gdzie prąd rzeki jest znikomy, a także małe kanały (nawet ściekowe - nie za bardzo zanieczyszczone) o dnie mulistym. Występuje przy brzegu i na płyciznach. Bywa hodowany w akwariach ze względu na zmianę kolorystyki samczyków w okresie godowym.W okresie tarła samiec buduje gniazdo na ikrę. Nie ma wymagań co do jakości wody.
+
'''Cierniczek''' (''Pungitius pungitius'') - ryba z [[Rodzina (biologia)|rodziny]] [[Ciernikowate|ciernikowatych]]. Zamieszkuje zbiorniki wodne o wodzie stojącej, zakola rzek gdzie prąd rzeki jest znikomy, a także małe kanały (nawet ściekowe - nie za bardzo zanieczyszczone) o dnie mulistym. Występuje przy brzegu i na płyciznach. Bywa hodowany w akwariach ze względu na zmianę kolorystyki samczyków w okresie godowym.W okresie tarła samiec buduje gniazdo na ikrę. Nie ma wymagań co do jakości wody.
  
 
;Występowanie : Rejon półkuli północnej (występuje także w polskich zbiornikach).
 
;Występowanie : Rejon półkuli północnej (występuje także w polskich zbiornikach).

Wersja z 15:12, 4 mar 2009

Cierniczek
Pungitius pungitius.jpg
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd ciernikokształtne
Rodzina ciernikowate
Rodzaj Gasterosteus
Gatunek cierniczek
Nazwa systematyczna
Pungitius pungitius
L., 1758

Cierniczek (Pungitius pungitius) - ryba z rodziny ciernikowatych. Zamieszkuje zbiorniki wodne o wodzie stojącej, zakola rzek gdzie prąd rzeki jest znikomy, a także małe kanały (nawet ściekowe - nie za bardzo zanieczyszczone) o dnie mulistym. Występuje przy brzegu i na płyciznach. Bywa hodowany w akwariach ze względu na zmianę kolorystyki samczyków w okresie godowym.W okresie tarła samiec buduje gniazdo na ikrę. Nie ma wymagań co do jakości wody.

Występowanie 
Rejon półkuli północnej (występuje także w polskich zbiornikach).
Wielkość 
Do 6 cm.
Wygląd 
Posiada zwykle od 9-10 cierni na grzbiecie (zależnie od obszaru na jakim występuje), szarosrebrzyste ubarwienie (samiec w okresie godowym ma czarne podgardle i białe kolce podbrzuszne).
Hodowla 
Akwarium średnie, temperatura nie większa niż 22 °C, pokarm tylko żywy. Mają łagodniejsze usposobienie od ciernika, więc można trzymać w jednym akwarium kilka samczyków i samiczek.
Rozmnażanie 
Tak jak u ciernika, można jednak pozostawić samczyka na kilkanaście dni z wylęgniętym narybkiem. Młode karmić jak najdrobniejszym planktonem.


Link zewnętrzny

de:Neunstachliger Stichling et:Luukarits en:Ninespine stickleback fr:Pungitius pungitius lt:Devynspyglė dyglė nl:Tiendoornige stekelbaars nn:Nipigga stingsild fi:Kymmenpiikki sv:Småspigg

źródło: artykuł [1] w Wikipedii, licencja: GNU FDL, autorzy: [2]
Osobiste
technika