Zwinnik czerwonousty

Z Akwarystyka wiki
(Różnice między wersjami)
(Nowa strona: {{Zwierzę infobox |Nazwa zwyczajowa=Zwinnik czerwonousty |Łacińska=''Hemigrammus rhodostomus'' |Typ=strunowce |Podtyp=kręgowce |Gromada=promieniopłetwe |Rząd=[[kąsac...)
 
m
 
Linia 26: Linia 26:
  
 
[[Kategoria: Ryby akwariowe]]
 
[[Kategoria: Ryby akwariowe]]
 +
[[Kategoria:Kąsaczowate]]

Aktualna wersja na dzień 12:04, 5 lip 2008

Zwinnik czerwonousty
Zwinnikczerwonousty.jpg
Zwinnik czerwonousty
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd kąsaczokształtne
Rodzina kąsaczowate
Rodzaj Hemigrammus
Gatunek Zwinnik czerwonousty
Nazwa systematyczna
Hemigrammus rhodostomus

Zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus) - spokojna, towarzyska ryba nadająca się do akwarium towarzyskiego. W handlu często spotykane są dwa podobne gatunki: Hemigrammus bleheri (zwinnik blehera) oraz Petitella georgiae (czerwonogłówka), z którymi Hemigrammus rhodostomus jest często mylony.

[edytuj] Pochodzenie

Dolna Amazonka

[edytuj] Zachowanie i hodowla

Zwinnik czerwonousty jest rybą spokojną, towarzyską i ruchliwą. Może być trzymany w akwarium towarzyskim z innymi spokojnymi rybami podobnej wielkości. Zbiornik powinien być porośnięty roślinami z zachowaniem dość dużej przestrzeni do pływania. Jest też rybą dość płochliwą dlatego urządzając akwarium należy stworzyć miejsca wśród roślin, gdzie ryba będzie mogła się ukryć. Zwinnik jest rybą stadną dlatego należy w akwarium trzymać minimum 5-6 sztuk. Ryba ta lubi wodę miękką i kwaśną z dodatkiem garbników pochodzących np. z wkładów torfowych do filtra lub naturalnych korzeni.

[edytuj] Rozmnażanie

Na tarło nadaje się woda miękka i kwaśna. Tarlaki rozrzucają ikrę wśród roślin lub na podłożu i ponieważ chętnie ją zjadają, po tarle należy je odłowić. Wylęg młodych trwa około 2 dni.

Osobiste
technika